Microsoft otestoval prohlížeče. Edge spotřebuje o 31 % méně energie než Chrome

Nový Edge už standardně nepřehrává flashový obsah, což mu mohlo pomoct. Buď jak buď, podle Microsoftu je Edge úpornější než největší konkurence.

13
Microsoft Edge
Microsoft Edge

Když pominu kontroverzi kolem propagace Edge ve Windows 10, v posledních měsících se Microsoft snažil poukázat na jednu z mála výhod tohoto prohlížeče. Počtem doplňků neohromí, jedná se ale o velmi úsporný prohlížeč navržený s ohledem na dlouhou výdrž laptopů a tabletů při běhu na akumulátor.

Během loňského roku se do roztržky s Microsoftem pustila Opera, která se naopak snažila ukázat, že její prohlížeč je v hlediska výdrže nejlepší. Loni se v ní objevil speciální úsporný režim, ale Microsoft dokázal, že Edge dokáže být úspornější i bez podobného režimu. Je to částečně dané tím, že je to prohlížeč pro jednu platformu, který maximálně využívá její možnosti. Není ani zatížen mnoha funkcemi.

Nový Edge je zase úspornější

V souvislosti s čerstvě uvolněným Creators Updatem se Microsoft opět mj. rozpovídal o tom, jak je Edge úsporný. Redmondští opět provedli vlastní test, kdy nechali nejpoužívanější prohlížeče projít sérií úloh. Nepřekvapí, že Edge test výdrže opět vyhrál. Prohlížeč obsažený ve Windows 10 Creators Update podle výsledků testu konzumuje o 31 % méně energie než Chrome 57o 44 % méně než Firefox 52.

Microsoft výsledky svého otevřeného testu, který je dispozici na GitHubu, jako minule nabízí na webu včetně detailně popsané metodologie. Operu z neznámého důvodu do testu nezahrnul. To chápu kvůli jejímu nízkému tržnímu podílu, nicméně bylo by na místě ukázat, jestli stále platí, že je Edge úspornější než Opera s aktivním úsporným režimem. Takhle Microsoft akorát dává prostor pro pochybnosti a pověsti.

Na průběh testu se můžete podívat ve zrychleném videu, viz výše. O uživatelských novinkách v Edgi ve Windows 10 Creators Update se dočtete v samostatném článku. Zamířit můžete také na blog Microsoft Edge Dev, kde se Microsoft věnuje také techničtějším aspektům nové verze prohlížeče.

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

  1. Co je to platné, když se s Edge nedá dělat kvůli debilní obsluze Oblíbených (Favorites). Všechno ostatní bych mu odpustil, ale tohle nejde.

    Máte favority – odkazy – ve složkách. Nějaký odkaz najdete a otevřete. Jenže ta složka zůstane otevřená! Mně by to třeba vyhovovalo, kdybych postupně prolézal odkazy z jedné složky. Jenže když vlezu do jiné, ta první zůstane rozbalená pořád. A další a další a další a nakonec má člověk sloupec stovek odkazů. Pokud se tomu chcete vyhnout, musíte po sobě ty složky ručně zavírat. Kdyby třeba aspoň zavřeli tu předchozí, když vlezu do jiné, ale to by museli páni programátoři myslet hlavou, že? Co je sakra špatného na tom, když seznam favoritů funguje jako menu, jako je tomu v IE nebo v Opeře nebo ve Chrome nebo ve Firefoxu?

  2. Raději Operu, kde možná neušetřim 5 minut navíc (vidíte tu irelevantnost? :-D), ale je daleko praktičtější, uživatelsky přívětivější, nevynucující a má integrováno daleko víc funkcí v sobě v základu… i když je pravdou, že pomalu ale jistě dospívám k pžechodu na Vivaldi, který mi je čím dál tím milejší.