Testování skončilo. Office 2016 si už z Microsoft Storu stáhne skoro každý

„Skoro každý“ v tomto případě ovšem stále znamená, že musíte disponovat předplatným Office 365. Na další se dostane časem.

9
Office 365
Office 365

Loni se i díky myšlence Windows 10 S do místního katalogu aplikací začala propracovávat kancelářská sada Microsoft Office. Jedná se tedy o plnohodnotné klasické nástroje pro náročné, nikoli o funkčně výrazně odlehčené varianty s přídomkem Mobile, jež byly pro univerzální aplikační platformu ve Windows 10 dříve vyrobeny.

V polovině června bylo odstartováno pilotní testování, k němuž měli přístup jen vlastníci a vlastnice zařízení s Windows 10 S. Tato podmínka padla začátkem září, balík pak byl k dispozici ale jen na pozvání. Microsoft o projektu v posledních měsících nemluví, jak si ale všimli na Neowinu, Microsoft Office je již dostupný mimo testovací okruh, tj. široké veřejnosti.

Microsoft Office v Microsoft Storu

Aplikace již ani nejsou označeny nálepkou Preview. Jak víme z minulosti, jedná se o Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Access a Publisher ve verzi 2016 a pak moderní OneNote. Klasický OneNote ve Storu nicméně naleznete také – už delší dobu ho lze stáhnout samostatně, pokud do Storu vstoupíte pomocí tohoto přímého odkazu. Dále ve Storu již roky najdete samostatně ke stažení (a nadále zdarma) právě zmíněný moderní OneNote, který je postavený na UWP a na jehož rozvoj Microsoft soustředí své síly.

Microsoft Office ve Storu již není k dispozici jen v rámci testovacího programu
Microsoft Office ve Storu již není k dispozici jen v rámci testovacího programu

Nástroje Office v Microsoft Storu jsou dostupné jen těm, kdo si předplácí Office 365. Pokud si tyto aplikace chcete zkusit, nejprve odinstalujte Office nainstalovaný standardní cestou. Pak si balík vyhledejte ve vhodné variantě přímo ve Storu. Zatím tam vidíme jen edice Personal a Home, chybí tedy firemní varianty, jichž bychom se přesto dočkat měli. Sám žádnou ze spotřebitelských edic Office 365 momentálně k dispozici nemám, tudíž nemohu proces instalace ze Storu vyzkoušet.

Redmondští by někdy v budoucnu měli umožnit nákup licence ze Storu, dnes vás však v případě zájmu odkáží na svůj web. Časem by klasické kancelářské nástroje měly být ke stažení dostupné také pro ty, kdo vlastní jednorázové licence Office jako např. Home & Student 2016. Microsoft čeká ještě dost práce, ale tento první krok je důležitý.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. Tohle dává docela dobrý smysl. Jednak ta současná distribuce O365 mi připadá celkem prdelní (stáhne se nutně celý balík dat, “kvůli licečním pomínkám”), Access jsem od střetní školy neviděl a asi nikdy neuvidím, takže bych byl určitě rád za on-demand instalaci z Windows Store (právě abych se zbavil balastu). Navíc je to určitě dobrá věc pro Store jako takový, navíc snadná distribuce aktualizací produktů, atd.
  Nicméně doufám, že zůstane distribuce licencí pomocí 3rd party stran, protože kdo nemá rád (skutečně) zlevněné kupóny na O365. Předpokládám, že retail cena v Microsoft Store bude celkem nekompromisní.
  Abych to jen nechválil, začíná to vypadat jako konec podpory Windows 7, pokud MS jednoho krásného dne zařízne tuz klasickou distribuci O365.

 2. No konečně. Logický krok jak pro stranu samotného Microsoftu tak i pro zákazníky, aktualizace z jednoho repozitáře bomba.

  Teď mi spíš milá cnews řekněte, když mám nyní na počítači nainstalovaný stand-alone Office 365 pro jednotlivce – jak udělat “překonvertovat” již nainstalovanou verzi na variantu “jakoby” z Microsoft Storu? Teda pokud to vůbec nějak jde. Ale bojím se že asi ne co, že se bude muset celý balík Office365 odinstalovat a poté znovu nainstalovat …a zas kompletně nastavovat filtry v Outlooku apod. 😀

   • Jo tak tenhle postup mi byl jasnej i bez čtení 😀
    Spíš mi šlo o to jestli to je “nutné” nebo to jde i bez toho.
    Už jsem přešel a vše je identické s klasickou stand-alone verzí takže za mě ok.

  • Jedna chyba na kráse se tu ale ukázala.

   Pokud si člověk smaže Office365 stand-alone verzi (ať už měl 32bit nebo 64bit verzi), vyčistí Windows od zbytkového balastu a nainstaluje čerstvě Office365 přes Windows promiňte Microsoft Store, tak se nainstaluje 32bit verze. Ikdyž člověk má 64bit Windows a používal 64bit Office.

   Takže pro lidi kteří z nějakého důvodu používají 64bit Office zatím toto nemá smysl. Přes Store se nainstaluje 32bit varianta.

 3. To víš že to jde vyexportovat. Ale občas se mi stávalo např. při přechodu z 2007 na 2010 apod. že se to špatně importovalo a házelo různé chybky. Tak jsem se naučil při každé čerstvé instalaci office to raději dělat načisto než importovat.