Microsoft chce systém, kde aktualizace neobtěžují a jste neustále připojeni

Na výstavě Computex 2019 bylo předvedeno mnoho počítačů a Microsoft zde nastínil svou vizi, kterou chce realizovat. Jak podle něj vypadá moderní operační systém? Může vůbec jít o Windows?

17

V souvislosti s právě probíhajícím Computexem se Microsoft lehce rozpovídal o budoucnosti. Dá se to brát jako vize, ze které nemusí nic být. Také se ale může zhmotnit v nějakém další produktu. Dnes Redmondští celému světu prodávají Windows se všemi jeho klady i zápory, které si všichni dobře uvědomujeme.

Jak si představují moderní operační sytém? Stanovili si následující pilíře:

 • Bezproblémové aktualizování. Systém by se měl aktualizovat na pozadí tak, aby byl celý proces neviditelný – neměl by přerušovat práci. Což dnes ve Windows kvůli potřebě restartování zařízení neplatí.
 • Bezpečnost. Architektura by měla být navržena tak, aby byl software rozvrstvený, takže se vrstvy nebudou moct ovlivňovat tak, aby byla zkompromitována bezpečnost. Což by mělo mj. znamenat, že aplikace mají běžet v sandboxu.
 • Konstantní připojení. Počítač bude vždycky připojený internetu. Doma např. skrze Wi-Fi, na cestách k mobilním sítím 5. generace. Kromě toho ale spolu také komunikují zařízení, která vlastníte.
 • Trvalý výkon. Ve smyslu, že zařízení je připravené k práci okamžitě.
 • Cloud. Výše uvedeného se podle Microsoftu dosáhne zapojením cloudu.
 • Umělá inteligence. Svůj díl na moderním uživatelském zážitku má umělá inteligence. Systém díky ní lépe zná své uživatelky a uživatele.
 • Různé typy ovládání. Nesmí chybět myš, klávesnice, digitální pero, dotek nebo zrak (ve smyslu sledování pohybu očí), abyste si sami mohli zvolit nejvhodnější cestu.
 • Různé typy zařízení. Moderní systém by měl být vybaven senzorem, aby správně nastavoval orientaci obrazovky, protože tradiční tělo laptopu není jediným typem zařízení, o které je zájem. Ruku v ruce s tím jde vývoj aplikací pro vhodné scénáře.

O tyto pilíře se chce Microsoft opírat při evolučním vývoji trhu s počítači.

Komentář

Microsoft se nám snaží dát najevo, že se nebojí inovovat a že nemluví do větru. K některým bodů již dospěl aspoň do určité míry. Windows např. podporuje různé typy ovládání a zařízení. Snahu usnadnit práci napříč více zařízeními se již také daří uskutečňovat. K některým má firma nakročeno. S procesory architektury ARM jde ruku v ruce de facto trvalé připojení k internetu a potenciálně odpadá nutnost počítač vypínat – je vždy připravený k práci stejně jako naše smartphony.

Jiné se zdají být problematické. Dokud budeme moct instalovat tradiční programy z internetu, bude obtížné dosáhnout požadované úrovně zabezpečení jako na uzavřených platformách. Je vůbec možné předělat aktualizační systém ve Windows tak, aby systém nevyžadoval restarty? Kromě toho vydávání dvou hlavních verzí Windows 10 do roka k problému přispívá. I servisní aktualizace pro Desítky vychází často.

Ve své vizi moderního systému Microsoft nemluví o Windows. Aspoň ho explicitně nezmiňuje. Zmínky o cloudu, který je neustále zapojený do práce a zprostředkovává nám vysoký výkon, naznačují, že má Microsoft na mysli webové aplikace. Víme, že firma chystá systém na způsob Chrome OS. Známe ho pod označením Windows Lite, ačkoli oficiálně jsme ho zatím neviděli. Neoficiálně čas od času unikají potvrzení, že na produktu se stále pracuje.

Z této pozice je obtížné hodnotit, jestli teoretické smýšlení Microsoftu prezentované v jeho článku konkretizuje právě v produktu jako Windows Lite. Nového operačního systému bychom se dočkat mohli a nemusí to nutně znamenat, že zcela nahradí dinosaura jménem Windows. Oba se hodí pro jiné scénáře použití. Může se ale také stát, že Microsoft přijde na způsob, jak provést dramaticky laděné změny ve Windows, aby dosáhl své vize.

Zdroj: The Official Microsoft Blog

Microsoft chce systém, kde aktualizace neobtěžují a jste neustále připojeni
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. M$ připravuje uživatele na přechod k Linuxu. Tyhle požadavky totiž splňuje dávno.
  Nakonec už je plné jádro ve Woknech, aby se s tím naučili admini. A jednoho krásného dne vymění NT jádro za Linux kernel.
  M$ přebudovává Wokna podle Linuxu už nejméně od dob XP. Teď se jeho úsilí, resp. konečná prohra blíží k závěru.

 2. Bezproblémové aktualizování
  – Vzhledem k tomu kam za 25 let dospěly aktualizace od Win NT do Win 10, tak se obávám, že není v silách MS s touto obtěžující vlastností Windows OS něco v dohledné době udělat.

  Bezpečnost
  – To si člověk nevybere. Čím vyšší bezpečnost, tím horší kompatibilita a větší restrikce.

  Konstantní připojení
  – To po MS nikdo nechce. To chce MS po uživatelích aby jim mohl servírovat správně cílenou reklamu a poskytovat placené online služby.

  Umělá inteligence
  – To je slepá větev vývoje. Nikdo nechce aby se jeho OS choval nedeterministicky podle toho jak se nějaká UI vyspí. Navíc, vždy to je algoritmus, který byl vytvořen aby vypadal jako chytrý. Žádný program s výpočetním výkonem PC nemůže být považován za chytrý. Vždy bude hloupý a bude uživatele štvát 🙂

  Různé typy ovládání
  – Po Windows OS všichni chtějí optimalizaci pro myš a klávesnici. To je naprosto dominantní způsob ovládání. Snaha pro přizpůsobení vzhledu nějakým jiným způsobům ovládání vede jen ke zhoršení uživatelské zkušenosti s klávesnicí a myší.

  Různé typy zařízení
  – Na telefonech dominuje Android, tablety Android a iOS, hodinky rovněž tak. Microsoft nemá nic víc než desktopy a notebooky a nemel by vymýšlet zbytečnosti a mrhat investicemi.

 3. Na všechno bych si zvykl.. akorát ne na konstatní připojení a cloud. I když v dnešní době je pro mnohé standard být neustále připojený tak úplně zavrhnout tu možnost připojení nemít mi přijde trochu moc.

  • Cituji: „Vždy připojený – uživatel by se neměl strachovat o připojení, moderní systém má podporovat veškeré typy bezdrátových sítí včetně Wi-Fi, LTE a 5G, všechna zařízení uživatele by měla být mezi sebou bezdrátově propojená.“

   Takže nejde o požadavek trvlého připojení – jde o to, že jej ten hypotetický OS má umožňovat.

 4. Tahle ta budoucnost se mi nelíbí. Nechci jí zatracovat své místo ve světě určitě má a v jistých oborech má své uplatnění. Mít pocit že mou práci na notebooku řeší nějaká webová aplikace ve kdesi stovky kilometrů vzdálené cloudové službe tak to se mi nezamlouvá. Nedej bože aby cestou ke/z cloudu došlo ke ztrátě dat. V tu ránu člověk řeší jedinou drobnost klidně celý den.

   • No to snad ani ne ne? Windows 10 jsou naopak první Windows které se od těch předchozích diametrálně liší už jen tím že 4 roky po vydání je to furt jeden velký pruser, to nebyly ani Millenia 😂 A co se týče nesmyslů typu práce v cloudu to buď úplně v klidu, to bude takový debakl (kdo normální chce pracovat že svého terminálu, se svými daty někde v bůhví jakém počítači při dnešní úrovni zabezpečení) že pak už se buď v MS konečně vzpamatují, vykaslou se na dělání nesmyslů a konečně vyrobí něco co má logiku, co lidi opravdu chtějí a co funguje, nebo to zabalí, postaví to na linuxovém kernelu a výsledek bude velmi podobný. Fungovat to bude, bude to bezpečné, jen halt bude chvilku trvat než se lidi zbaví dogmat a předsudků, což bude největší problém.

 5. Závislost na cloudech je jen čistě zájem MS. Pro uživatele je to jen další vendor locknutí, další závislot na službách které můžou kdykoliv změnit podmínky nebo přestat existovat, další ohrožení osobních údajů. Zvlášť v dnešní době, kdy se firmy dělí na ty co zneužívají uživatelská data a na ty o kterých se to zatím neví. O umělé inteligenci pro poznávání chování uživatelů škoda mluvit, to mi zní spíš jako malware než jako featura. Jestli se MS chce stát druhým Facebookem (data-mining platformou), tak sorry ale operační systém od Facebooku fakt nechci.

   • Měsíční poplatek do BFU orientované edice určitě nedají. Dají tam cílenou reklamu – operační systém o vás ví víc než Google + Facebook + vaše matka dohromady, takže bude zatraceně dobře a úzce cílená. I proto bude bude nutné permanentní připojení, bez něho jde reklamní systém velmi obtížně spravovat. Tím MS zajistí vysněný system as service, ze kterého mu potečou permanentní přijmy, a to i z nelegálních instalací.

 6. Microsoft chce systém, kde aktualizace neobtěžují a jste neustále připojeni

  Ja chci taky system, kde aktualizace neobtezuji, protoze tam nejsou diry a neni potreba aktualizovat vubec a navic bych chtel, abych nemusel byt pripojen klidne i nikdy.

  Takze to vypada, ze si jednou S MS podame ruku a pujdu jinam, pokud bude MS realizovat sve sny, protoze s myma to neni kompatibilni.