Microsoft bere PC hry vážně. Tyhle novinky vám udělají radost

2

Již příští týden čeká hráče velký svátek. V LA odstartuje další ročník herní konference E3 a Microsoft svou keynote pojme velkolepě. Jednak mu nebude krást pozornost konkurenční Sony (to se letos výjimečně nezúčastní) a jednak má připraveno hodně novinek. Firma pravděpodobně poprvé promluví o chystaném Xboxu Next, dozvíme se bližší detaily o streamovací službě xCloud a Microsoft chce potěšit i PC hráče.

Již dnes oznámil, že na Windows 10 oficiálně zamíří předplatné Xbox Game Pass. To sice od loňska funguje už i na počítačích, ale jen jako vedlejší efekt. Předplatné bylo totiž primárně určeno pro Xbox One, ale díky programu Xbox Anywhere mají tvůrci her možnost hráčům za jednu cenu prodat licenci na konzoli i PC. Konzolové hry s XA tak rázem byly skrz Game Pass přístupné i ve Windows 10 skrz Microsoft Store.

Xbox Game Pass pro PC
Xbox Game Pass pro PC

Oficiální spuštění pak znamená, že hráči dostanou větší nášup her. Microsoft slibuje 100+ titulů od 75 partnerů. Do programu se zapojí vydavatelství/studia Bethesda, Deep Silver, Devolver, Paradox nebo Sega. A samozřejmě i Microsoft, který již vlastní 13 studií a který veškeré novinky nabídne hned první den vydání i v Game Passu. Předplatitelé Game Passu si navíc budou moci zakoupit hry napořád s 20% slevou, na DLC a jiná rozšíření či doplňky budou mít 10% odpočet.

Store pro hry a podpora Steamu

Koho neláká předplatné, ale rád si hry kupuje, ten se také dočká novinek. V Microsoft Storu už jsou podporovány Win32 aplikace, teď to firma rozšíří i na hry. Vývojáři tak budou moci do Storu poslat hry ve stejné formě jako na Steam, Epic Store a další obchody. Takového otevření Storu by mohlo opět udělat vrásky na čele Steamu, který dostane novou konkurenci. V Microsoft Storu už dnes sice hry jsou, ale kvůli nutným úpravám (implementace UWP prvků) jich je minimum.

A komu Store nevoní, i toho Microsoft potěší. Vlastní hry totiž bude vydávat i na Steamu. Již v březnu potvrdil, že na Steamu bude Halo: The Master Chief Collection. Dorazí tam ještě dalších 20+ titulů. Mezi nimi bude i novinka Gears 5 (na jejíž vydání stále čekáme) nebo Age of Empires I, II & III: Definitive Editions. O čtyřce stále nepadlo ani slovo. Buďme ale rádi i za tu remasterovanou trojku, která se na PC vůbec nedá sehnat.

Další informace se prý dozvíme ještě příští týden.

Zdroj: Microsoft

Microsoft bere PC hry vážně. Tyhle novinky vám udělají radost
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Hm, pokud tomu správně rozumím, tak do Store půjde přidat libovolná 32/64bit aplikace a už ji nebude nutné obalovat UWP wrapperem. To pak ale znamená, že padá dosavadní paradigma, že se aplikace přes Store i aktualizuje (opět si to bude muset aplikace řešit sama) a také, že se při odebrání kompletně vše smaže, včetně registry atd. Nebo to špatně chápu?

  2. Neřekli detaily (to až na E3), ale chápu to tak, že vývojáři stále budou muset provádět převod přes ten Centennial (ten nástroj se teď jmenuje MSIX Packaging Tool). Reálně ale nebude třeba vrtat se v kódu a znovu něco kompilovat. To je podle mě jediné rozumné řešení, protože to vývojářům nepřidá prakticky žádnou práci, ale zůstanou jim tam výhodně pro ně (DRM, aktualizace) i pro uživatele (možnost kompletního smazání). Teď Microsoft tlačil herní tvůrce, ať tam přidávají ta různá UWP API.

    Ale třeba to bude ještě jinak. I s tím přebalováním do MSIX by asi do her nešly přidávat mody, češtiny apod. (což nejde ani dnes), takže by hráči zase brblali. Otázkou je také ten dosud povinný V-Sync, nepodpora SLI/CF atd.