Ministerstvo zdravotnictví pozastavilo aplikaci eRouška. Prý už není potřeba

3
Aplikace eRouška
Aplikace eRouška
-
Zdroj: logo: COVID19CZ | koláž: Petr Urban / Cnews

Ministerstvo zdravotnictví ČR rozhodlo o pozastavení provozu eRoušky. Aplikace je podle webu nyní neaktivní, i když na mobilu se zatím tváří jako aktivní. Čísla aktuálně nakažených přitom opět stoupají a procento naočkovaných je ve srovnání se zahraničím stále nízké.

Aplikaci eRouška vydala iniciativa COVID19CZ v dubnu minulého roku. Fungovala tak, že přes Bluetooth zaznamenávala potenciální kontakt s nakaženými lidmi. V telefonu ji mělo aktivní asi půl milionu lidí. Ministerstvo na webu eRoušky uvedlo, že aplikace nepřímo pomohla zvládnout epidemii varováním asi 400 tisíc uživatelů.

Informace o nákaze do ní ale v poslední době vkládaly už prý jen desítky lidí denně. Hlavní příčinou je podle ministerstva to, že podstatná část uživatelů eRoušky (technologicky gramotní uživatelé, kteří mají zájem pomoci chránit veřejné zdraví) už je očkovaná. Právě to je oficiální důvod ukončení aplikace. Současně ji však před další nastupující vlnou ruší právě končící ministr a vláda těsně před demisí. Na webu ministerstva k tomu žádná zpráva není. Někteří kritici uváděli, že eRouška upozorní jen na zlomek skutečných kontaktů.

eRouška končí
eRouška končí

Pokud si ponecháte aplikaci nainstalovanou v telefonu, nebude již běžet na pozadí. Zůstane jí ale zapnutá podpora push zprav, aby vám mohla případně přijít zpráva. Nasbíraná data o setkáních ve vašem telefonu se smažou automaticky do dvou týdnů.

Podobnou funkci provozoval i Seznam prostřednictvím aplikace Mapy.cz, jen místo Bluetooth využíval GPS.

zdroj: eRouška

Ministerstvo zdravotnictví pozastavilo aplikaci eRouška. Prý už není potřeba
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 5 hlasů

3 KOMENTÁŘE

      • žádná verze eroušky smysl neměla, ten princip byl naprosto vadný, vymýšlel to nějaký mileniálský frikulín. Smysl by měla verze centrálně řízená, jenže tam by byl zase střet s GDPR, případně, pokud by to organizoval stát, který na GDPR nehraje, s fízlováním.