Nvidia chystá aktualizaci monitorů s G-Sync, budou podporovat i HDMI VRR a FreeSync

Nvidia chystá velkou změnu v kompatibilitě G-Sync monitorů. Nová verze firmwaru na nich zprovozní FreeSync a HDMI VRR, takže budou fungovat už i s Radeony.

12

Ještě začátkem tohoto roku panovala v oblasti herních monitorů taková situace, že a kartami GeForce fungovaly jen a pouze LCD s její proprietární technologií G-Sync, vyžadující v monitoru speciální modul (a naopak, G-Sync fungovalo jen na kartách Nvidia). A na Radeonech zase šlo adaptivní obnovování jen s monitory FreeSync, které nepodporovala Nvidia. Snad proto, že FreeSync monitorů je nakonec na trhu víc díky levnější výrobě bez onoho modulu, letos Nvidia povolila a doplnila na grafikách Pascal a Turing podporu pro FreeSync (lépe řečeno standard VESA Adaptive-Sync, na kterém stojí), čemuž také Nvidia říká G-Sync Compatible. Ovšem tím to nekončí, podle všeho se kompatibilita rozšíří i na druhou stranu. Monitory s modulu G-Sync od Nvidie mají v v budoucnu získat schopnost adaptivního obnovování i mimo grafické karty Nvidia.

 

Moduly G-Sync se naučí oba standardy adaptivního obnovování

Nebude to ovšem tak, že by Nvidia nějakým způsobem dopustila podporu G-Sync na cizích grafikách (vedle AMD se rýsuje i příchod nových samostatných GPU Intelu). Místo toho Nvidia naopak implementuje kompatibilitu na straně samotných monitorů, právě v modulech G-Sync. Firma potvrdila webu TFT Central, že chystá novou revizi modulů G-Sync, které budou kromě protokolu G-Sync podporovat VESA Adaptive-Sync na portu DisplayPort.

A nejen to, zároveň také adaptivní obnovování dle standardu HDMI 2.1, tedy technologii HDMI Variable Refresh Rate, to zase na příslušných portech. HDMI 2.1 VRR Nvidia nedávno přidala do ovladačů, takže už ho umí i GeForce generace Turing, nicméně u těch bude hráč typicky používat DisplayPort. K čemu ale bude HDMI VRR dobré, jsou pravděpodobně konzole. Díky této technologie budou herní monitory s G-Sync schopné obnovovat adaptivně i v konzolových hrách.

TFT Central píše, že HDMI VRR by dokonce už měl první monitor obsahovat, a sice Acer Predator X27 P, osazený G-Sync modulem generace v2. Nyní se objevil ještě Predator XB273 X, který podle některých zdrojů avizuje ve specifikacích už nejen HDMI VRR, ale i Adaptive-Sync na DisplayPortu.

Acer Predator X27 P
Acer Predator X27 P

V budoucnu by se toto asi mohlo stát běžné, či alespoň ne ojedinělé. Nvidia sdělila TFT Central, že toto je funkce, kterou přidala do nové verze firmwaru pro moduly G-Sync, a to jak hardware první, tak druhé generace, nejde tedy o něco vyhrazeného pro moduly v2. S touto aktualizací bude možné na monitorech používat tedy i obě standardizované technologie adaptivního obnovování, což znamená mimo jiného i podporu na Radeonech nebo integrovaném GPU Gen11 od Intelu (procesory Ice Lake).

Uživatelský upgrade bohužel nebude možný, týká se jen nově uváděných modelů

Bohužel se nemůžete těšit na to, že byste tento firmware nahráli do již existujícího monitoru. Monitory obvykle uživatelský update nedovolují a Nvidia potvrdila, že se s tím, že by se upgradovaly již prodané/vyrobené monitory, vůbec nepočítá. Tento update bude určen pro nově uváděné monitory, byť ty budou jinak hardwarově prakticky shodné. Podpora HDMI VRR a Adaptive-Sync tak bude platit jen u nových typů monitorů, které výrobci v budoucnu uvedou. Je možné, že se nějakým zdatným kutilům podaří moduly G-Sync (měly by používat FPGA) přeprogramovat, ale standardně to možné nebude.

Elektronika implementující G-Sync HDR: FPGA Altera Arria 10 GX 480 a 3 GB paměti DDR4

Přesto je toto hodně pozitivní změnu, který omezí efekt „vendor lock-in“ u monitorů s G-Sync. Totiž že jejich vlastník byl přivázán do ekosystému Nvidie, protože v případě přechodu na konkurenční grafiku by přišel o adaptivní obnovování. Jde tedy o krok vstřícný k zákazníkům, současně ale také zatraktivní monitory s G-Sync v očích zájemců. To by asi mohl být i jeden z důvodů, proč Nvidia změnila exkluzivní politiku a podporu pro oba standardy do přidává.

Galerie: HDMI Variable Refresh Rate a technologie HDMI 2.1

Nvidia chystá aktualizaci monitorů s G-Sync, budou podporovat i HDMI VRR a FreeSync
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

12 KOMENTÁŘE

      • (opět) musím připomenout, kdo a jak tady první „nastartoval“, dokonce bez hnízdila:

       tynyt 24.11.2019 at 12:35
       Aneb otevřený standard jednoznačně zvítězil…

       tedy nyní budou mít nové true gsync monitory podporu všech standardů, ale vyhrál ten otevřený, který se stal vskutočnosti podmnožinou 😉

       logika rudé úderky…

      • Otázka je, jestli to Nvidia neudělala pod tlakem výrobců monitorů (ne tedy to HDMI VRR, tam je to pochopitelné, ale to Free/adaptive sync). Pokud ano a je to úlitba ve snaze zvýšit atraktivnost nativního G-Sync, tak bych to za nějakou úplně výhru nepovažoval. Původně Nvidia tlačila čistě to svoje zpoplatněné/proprietární řešení, teď je to ústup.

       Pokus o asimilaci tu je (přejmenování na G-Sync Compatible, certifikace, a tak), ale pořád je pravda, že ji zřejmě něco přimělo k tomu, že se k tomu otevřenému standardu přidala v kontrastu s předchozím rozhodnutím.

       Teoreticky by to mohlo být proto, že se výrobcům monitorů nelíbí ty náklady navíc za G-Sync modul a je pro ně atraktivní místo toho používat levnější adaptive-sync, protože teď funguje i na GeForce. A Nvidia se snaží ten odliv zbrzdit tím, že vylepšuje schopnosti těch G-Sync modulů. Jestli na ní ale Asus/Acer/atd opravdu takhle tlačí, to samozřejmě nevím, tohle je jenom moje domněnka.

      • Ty „náklady navíc“ jsou tam proto, že žádný chipset v době počátku implementace adaptive sync nebyl schopen zajistit LFC a adaptivni overdrive. Stejne jako dnes existuje jediny chipset, ktery je schopen ovladat zonove podsviceni s lagem nekolika ms, LFC, korekci barev, jasu a kontrastu vzhledem k jasu zony a okolnich zon, HDR a to v rozsahu 30-144Hz, krome hradloveho pole za +-60 000 v retailu.
       Teprve posledni +-rok se vyskytuji monitory, ktere inherentne bez modulu dosahuji funkcnosti gsync1.

  • Já jsem rád, že i mně funguje geforcka s freesyncem. Ale pro upřesnění, freesync není od počátku, zvl. v případě HDMI, otevřený standard, protože šlo o proprietární aplikaci VESA Adaptive Sync pro DP spáchanou AMD.