MSI mluvilo o kvalitě čipů v Comet Lake: napětí, spotřeby, lepší křemík je v desetijádrech

96

Vypadá to, že 20. května, neboli za 13 dní se konečně dočkáte recenzí procesorů Comet Lake, kde se po táhnoucím se čekání dozvíte, jak tato nejnovější generace desktop CPU od Intelu dopadla. Hodně se asi čeká zejména na to, jak se budou tyto novinky dát přetaktovat. Ačkoliv zatím je na testy pořád v platnosti NDA, firma MSI vypustila informace, které by přetaktovávače mohly zajímat: totiž něco o charakteristikách, které jeho inženýři zaznamenali u množství vzorků, které jim prošly rukama.

Tyto informace MSI publikovalo ve videu, které běželo v přímém přenosu MSI Insider, upozornil na ně například web VideoCardz. Firma pro svoji potřebu testovala větší množství vzorků Comet Lake, které měla k dispozici, a dělala z nich statistiku dosahovaných frekvencí či z pohledu overclockera kvality. Ve videu pak ukázala grafy pro tři odemčené modely: šestijádro Core i5-10600K(KF), osmijádro Core i7-10700K(KF) a desetijádrové Core i9-10900K(KF).

Mezi šestijádry a osmijádry prý bude málo kusů s lepším OC

V grafu je oranžově „kategorie B“, což jsou čipy, které se dají charakterizovat jako průměrné. MSI to na videu má podáno tak, že dokáží to, co Intel inzeruje, ale těžko říct, co přesně to znamená. Zelený sloupeček „kategorie C“ představuje čipy, které jsou pod průměrem, a modrý sloupeček „kategorie A“ naopak lepší kusy, které překračují průměr. Dlužno říct, že grafy nedávají dohromady 100 % – možná, že jsou ještě nějaké další skupiny superšpatných nebo superexkluzivních výsledků, které nejsou zahrnuté v těchto grafech. Toto bohužel nebylo nijak vysvětleno.

Statistika kvality cipu Comet Lake podle MSI
Statistika kvality čipů Comet Lake podle MSI

Z těchto čísel každopádně vyplývá, že u Core i5-10600K či i5-10600KF a Core i7-10700K a i7-10700KF je nějakých 50–60 % čipů zhruba průměrných a něco přes 30 % podprůměrných. A jen málo čipů je nadprůměrných – u Core i5 jen 2 %, u Core i7 je to 5 %. Málokdy se vám tedy asi poštěstí s nimi udělat výrazný výsledek v OC. To bude nejspíše tím, že výjimečné křemíky Intel při třídění přesunul mezi kandidáty na desetijádrové modely Core i9.

U Core i9-10900K a i9-10900KF je totiž distribuce mnohem vyrovnanější. 35 % má být průměr, 27 % podprůměr a také 27 % nadprůměr. Zde totiž už není vyšší model, který by lepší křemík „odsával“ (nebo aspoň zatím, pokud by Intel vymyslel opět nějakou speciální edici jako Core i9-9900KS, může se to změnit). Pokud tedy budete chtít taktovat pro maximální výkon, musíte počítat s tím, že lepší šance na nejkvalitnější křemík je mezi dražšími desetijádry.

Křivky frekvencí a napětí

Něco podobného ukazuje druhý slajd o kvalitě křemíků, který MSI ukázalo. Jde vlastně o dva grafy v jednom. Jednak je zde křivka napětí (ta má osu Y nalevo), které CPU nastavují během boostu pro určité frekvence (násobiče). Zde můžete vidět, že na stejný takt potřebují šestijádra (modrá linie) průměrně vyšší napětí než osmijádra (červeně) a ta zase vyšší než desetijádra (zeleně). Napětí se nedá zvyšovat do nekonečna, takže z tohoto opět asi vyplývá, že na osmijádru se bude dát docílit vyšší OC než na šestijádru a nejvyšší na desetijádru.

Linka pro Core i5-10600K/KF končí u 4,8 GHz, což je jeho maximální boost, toto se dosahuje při napětí 1,3 V. Core i7-10700K/KF pak na svůj maximální boost 5,1 GHz (na preferovaných jádrech) údajně potřebuje 1,35 V. Core i9-10900/10900KF své maximum 5,2 GHz (bez Thermal Velocity Boostu, ale na preferovaných jádrech) dává také při 1,35 V.

Napeti a spotreba v zavislosti na frekvenci u Comet Lake podle MSI
Napětí a spotřeby v závislosti na frekvenci u Comet Lake podle MSI

Package Power po přetaktování klidně: 200–260 W

Sloupcové grafy v pravé části grafu (jejich osa Y je napravo, neplést) by měly ukazovat spotřeby (jde o Package Power, tedy spotřebu celého procesoru indikovanou jeho senzory), které jednotlivé procesory vyvinou při běhu na dané frekvenci. Core i5-10600K/KF by se podle tohoto mělo při 5,2 GHz dostávat přes 200 W, byť jde jen o šestijádro. Core i7-10700K/KF a Core i9-10900K/KF na frekvenci 5,2 GHz jsou obě těsně nad 260 W, přes rozdíl v počtu jader. Toto je asi odlišnou kvalitou a napětím. Už na 4,9 GHz jsou obě CPU skoro na 200 W.

Toto vypadá hodně žravě, nicméně zde by to již měly být výsledky ve stavu po přetaktování. Také není jasné, zda napětí byla skutečně vyladěná, nebo byla volena s rezervou. Pokud byste použili trošku nižší napětí (a stabilita zůstala), měli byste pochopitelně nižší spotřebu.

Core i9 10900K a i5 10600K XFastest
Core i9-10900K a i5-10600K (Zdroj: XFastest)

MSI ale také neuvádí, pro jakou zátěž jsou tyto spotřeby naměřené. U procesorů Intel se spotřeba značně liší podle charakteru kódu, například Cinebench R15 na nich často nebyl příliš drastický, ale programy využívající silně AVX a AVX2 (třeba Blender) mají odběr vyšší. A například Prime95 s využitím AVX vede kvůli netypicky velkým vytížením SIMD FPU k vyloženě patologickým číslům. Co z toho MSI použilo, není jasné, takže zatím tyto údaje berte s rezervou. Na otázku spotřeby si asi budeme muset počkat na recenze, které uvádějí, s jakým programem byla spotřeba měřena.

Cinebench R20

MSI separátně ukazovalo také slajd, kde byla spotřeba pro běh Cinebench R20 na Core i9-10900K: procesor bez přetaktování a jen s XMP u pamětí (DDR4-3200) měl spotřebu 203–207 W, při ručním přetaktování všech jader na 5,1 GHz pak 240–255 W.

SPotreba Comet Lake teploty VRM desek MSI pri Cinebench R20
Spotřeba Comet Lake a teploty VRM desek MSI při Cinebench R20

Cinebench R20 sice používá instrukce AVX, ale pokud víme, jen se 128bitovými vektory. Je tedy možné, že s 256bitovými SIMD operacemi a frekvencí zamčenou na tuto hodnotu by byla spotřeba vyšší. Tedy pakliže by CPU zůstalo stabilní, což není automatické (proto se pro AVX operace často používá offset, aby se během nich takt snížil).

Zdroj: MSI, via VideoCardz

Galerie: Testy kvality křemíku, napětí a spotřeby procesorů Comet Lake dle MSI

MSI mluvilo o kvalitě čipů v Comet Lake: napětí, spotřeby, lepší křemík je v desetijádrech
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 12 hlasů

96 KOMENTÁŘE

 1. Už jsem to psal. Spotřeba přes 200W, nutnost OC (+drastické chlazení) a výkon stále lehce pod AMD, které stojí míň. Tohle si dobrovolně koupí jen mmaďar a šílenec.

  Krásný intelův FX-9590. 😁

  • Spotřeba desetijádra leze nad 200 W na frekvenci, která je o 1,2+ GHz vyšší, než ta základní a na dvojnásobek TDP vyleze při frekvenci o 1,5 GHz vyšší, než je ta základní. Na té základní frekvenci to poběží pravděpodobně hluboko pod TDP.
   Vtipné mi přijde, jak MSI začalo měřit spotřebu desetijádra až od frekvencí, kam by se Ryzen podíval tak pod tekutým dusíkem.
   Jinak to desetijádro se samozřejmě na dvanáctijádrový Ryzen nechytá, ale ta šesti a osmijádra budou pravděpodobně za skoro stejnou cenu se skoro stejným výkonem, jako aktuální nabídka AMD.

   • Věř a víra tvá tě uzdraví. 😁
    v poslední době tu předvádíš docela extrémní fanatismus. Na základní frekvenci to bude mít cca to TDP (a tady Intelu fandím) – leda bys myslel procesor bez práce, ale to pak jaksi zase nemá smysl kupovat procesor za skoro 500 doláčů (+DPH), že? A k čemu jsou ty vysoké frekvence, když „pomalý“ AMD mu dá i tak na prdel?
    Stejně tak víra, že 8C model bude mít spotřebu znatelně nižší je postavena na vodě.

    Nalij sám sobě čistého vína: koupil bys před 6-7 lety FX9590? Já rozhodně ne, protože pro takový pažravý CPU budeš potřebovat extrémně drahou desku, která zvládne dodat minimálně 250W příkonu jen pro CPU. Je to hezká ukázka, kam až jde vyšroubovat zastaralý a neefektivní návrh procesoru na vypiplané (staré) výrobní technologii, ale JEN ukázka. Takové šmejdy koupí jen zažraný fanda značky, který nekouká nalevo ani napravo. A aj, pravím tobě, ty paralely mezi Kometou a FX9590 jsou naprosto dokonalé, sedí vše, spotřeba, problémy s chlazením/napájením, nesmyslná cena, jalový výkon i obstarožní výrobní technologie dotlačená na samotné hranice možného.

   • tynyt:
    Kde píšu, že osmijádro bude mít spotřebu znatelně nižší? Nikde.
    Kde píšu, že se to desetijádro vyplatí? Nikde.
    Tedy fanatismus vám pravděpodobně zatemnil mozek a nejste ani ochoten si přečíst to, co jsem napsal.
    Kdysi platívalo (a nemyslím, že by se na tom moc změnilo), že spotřeba čipu je přibližně přímo úměrná frekvenci a kvadraticky úměrná napětí. Tedy, kdybychom vyšli z hodnoty třeba 4,9 GHz při 200 W a 1,25 V, tak na 3,7 GHz a 1 V by měla být spotřeba cca 200*3,7/4,9*1*1/1,25/1,25 = 97 W. To je pořád celkem dost pod 125 W udávaného TDP. Do toho TDP se to totiž musí vejít nejen na základních taktech cpu, ale i na základních taktech integrované grafiky.
    A možná, když už si berete do huby starou výrobní technologii, byste mohl vysvětlit, proč ty Ryzeny tak žerou v nízké nebo žádné zátěži, když jsou tedy na té moderní technologii.

    • v tom případě sis mohl ušetřit tu první reakci, ze které čiší snaha relativizovat.

     8-jádro Intelu má fakeTDP 125W, to je poměrně daleko třeba od 3800X (105W), takže tam, kde bude Intel reálně začínat, bude 3800X s příkonem končit.

     Spotřeba v idle (cca 5-10W navíc, nic dramatického) jde za rychlými sběrnicemi, ale to jistě dobře víš, prostě klasický whataboutism.

     • No PCI Express by mohl něco dělat, ale myslím si, že to čipletové provedení přidává taky nějakou stálou spotřebu o sobě. Vysokorychlostní komunikace mezi dvěma čipy potřebuje nějaké PHY a typicky by měla vždycky žrát víc, než uvnitř čipu.

      U celého PC asi taky dost přidává platforma X570 plus komunikace na PCIe 4.0 mezi CPU a X570.

    • Ten výpočet je zajímavý. Zkusil jsem si to vypočítat na mým bývalým i7 8700. Tak jsem měl 4,6GHz a bralo to 151W při defaultních 1,375V. Pak jsem to shodil při stejným taktu na 1,17V. Takže výpočet by měl být 151*4,3/4.3*1.17*1.17/1.375/1.375=109W. Ale bral mi 139W. Takže v tom výpočtu bude nějaká chyba asi nebo jsem udělal chybu já ve výpočtu.

     • Ten výpočet se týká přepínacích ztrát – CMOS technologie. V podstatě nabíjení/vybíjení kondenzátoru.

      V CPU budou i další ztráty pro které to platit nebude a výsledná spotřeba je součtem všech. Např. leakage ztráty budou zavislé na napětí a frekvence s nimi hýbat nebude.
      Pak je tam hafo obvodů, kterých se změny frekvence a napětí jader netýká.

      Ale vzhledem k tomu, že lepší vzorec nemáme je orientačně celkem OK hlavně při overclocku.

   • Za mne jsou ty 10C a 4C nejmin zajimave z cele teto „nove“ generace ve srovnani s nabidkou AMD. U tech 6C a 8C maji ty zakladni modely dobry pomer cena/vykon a dobry vykon i celkove, pri spotrebe, ktera aspon nepujde do extremu. Kckove modely podle mne zajimave uz taky nejsou..oproti temu zakladu prinesou par procent sice navic, ale zavdeci se jen nadsencum (a par fanatikum).

    • Tak ta nabídka se zdá být proti AMD nezajímavá. Naopak proti předchozí generaci intelu je to opět posun ve výkonu/cena. Obecně jsou K modely brány jako „prémiové“. Takže to si koupí ti, kteří si to chtějí ještě poladit a připlatí si za vyšší takt. Jsem hlavně zvědav na prodejní ceny tady v ČR.

     • Souhlas, jen bych to trochu doplnil. Drive byly „K“cka jedina moznost jak dostat top vykon a rozdil mezi ne-k a k modelem treba ve hrach mohl u nekoho hrat roli. Nove ne-K modely budou ale uz tak vykone (i diky SMT), ze v principu nema smysl K model k vuli navyseni vykonu kupovat. Porad se najdou lidi, kterym to za to stoji, ale jejich pocet se podle mne zmensi, takze bych cekal narust prodeju u ne-K a naopak pokles u K modelu.

      • Tak ono to časem k tomu zase dospěje. Jak ty procesory stárnou a je vyžadováno vyššího výkonu, tak pak má K CPU výhodu, že se dá přetočit. Asi jako i5 2500 vs i5 2500k. kdo koupil nonK, má dnes smůlu. Kdo má K, tak má možnost ještě nějakou chvilku vydržet. Stejný scénář nás čeká třeba za 5 let u 8700 vs 8700K. Samozřejmě i v době i5 2500k byla situace stejná jako dnes

      • Ano, ale …
       ta vyhoda je cim dal tim vice relativni. Pokud si vezmu 2500k, tak jeho frekvence v zatizeni byla tusim 3,3Ghz a sel pretocit na 4,5Ghz na vsech jadrech..od oka odhadem +35% navic. Tomu rikam OC potencial.
       Naproti tomu u 10700k mas uz all-core boost 4,7Ghz..tudiz bez manualniho OC..a jestli z neho se stestim vytriskas 5,1Ghz tak to nemas ani tech 10% (8,5%) navic. 10700 bez K, dava all-core 4,6Ghz….rozdil necelych 11% proti frekvenci na 5,1Ghz…tohle je uz jenom pro nadsence, kterym nevadi vysoke naklady, ale pro vetsinu uzivatelu to uz postrada smysl, protoze 10% navic nebude mit temer zadny efekt ani ve hrach.

      • „ta vyhoda je cim dal tim vice relativni.“
       .. melo byt => ta vyhoda je cim dal tim mene relevantni :))

      • Jo s tím souhlasím. Oprotí dřívějšku je ten výkon získaný taktováním menší.

 2. Ta chybějící procenta do stovky budou nejspíš nefunkční kusy, ne?

  Ne, to samozřejmě nemyslím vážně. Spíš to budou kusy, které jim při pokusech odešly do křemíkového pekla (Intely dnes na nebe nemají nárok).

 3. Že má i7 menší kvalitu čipů, to je celkem pochopitelné, když je to stejný křemík jako i9. Ty méně kvalitní jdou na i7. Ovšem důvod, proč má i5 ještě menší kvalitu čipů, je záhada. Měl by to být jiný křemík a i5 by měla být jeho nejlepší konfigurací, takže to nedává smysl. Návrhy deseti a šestijádrového křemíku jsou stejné (nebo by snad být měly), výrobní proces je taky stejný. Možná by to mohlo být tak, že Intel ještě výrobu šestijádrového křemíku nerozjel a i v těch testovaných i5 je ve skutečnosti desetijádrový křemík.

   • Zase jste se díval na DD Večerníček a uvěřil mu?
    To Intelácké 10jádro má 200 mm2, což je méně, než jeden čiplet z 1. i 2. generace Ryzenů, i méně, než všechna APU z 2. a 3. generace Ryzenů. Tak co to melete o velkých monolitech a o tom, že jejich výroba nebude jednoduchá?

     • Aha, takže najednou místo obavy o to, že je čip velký a monolitický máte obavy o to, že nezvládne ty frekvence. Ano, i Téčkový model (i u desetijádra) Intel uvedl:
      https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/199324/intel-core-i9-10900t-processor-20m-cache-up-to-4-50-ghz.html
      Dokonce má konfigurovatelné TDP na 25 W, což musí být na vás jak rudý hadr na bejka (ale můžete být v klidu, Intel nikde neinzeruje, že na 25 W dává 5 GHz, říká, že na 25 W dává base frekvenci jen 1,2 GHz).
      Takže i kdyby se ten křemík frekvenčně moc nepovedl, tak ho mají jak prodat. U osmijader, které používají stejný desetijádrový křemík, může být frekvence dokonce ještě horší, na téčkový model stačí jen 4,4 GHz a to samozřejmě jen u jednoho jádra z deseti, zbytek může být klidně ještě horší.
      Tahat sem nějaké frekvence, kterých byl schopen dosahovat 14nm či později 12nm proces GloFo asi taky nemá cenu. Ty procesy jsou holt výrazně horší, než ten 14nm od Intelu.

      • No ale to tedy znamená přesně to co jsem napsal, že zmetky prodají jako i5 a jako Tčka. A zřejmě jich mají dost, když už mají T v nabídce (přiznávám se, Intel a jeho ark moc nesleduju, není pro to v dnešní době důvod – ale třeba Tiger lake už bude použitelný?)

      • tynyt:
       Pokud se na to díváte takhle, tak ano, zmetky Intel prodá za plnou cenu jako Téčkovou variantu. Milují je třeba výrobci All in One počítačů.
       Důvod ke sledování ark.intel.com asi není (není to zpravodajský web), je to ale vhodný zdroj k najití něčeho, co nevím (třeba, jestli existuje T varianta desetijádra) či jaké frekvence má ten který čip.
       Tiger Lake bude asi použitelný jako cokoliv jiného. Všechno má své výhody. Třeba já nemůžu nechat dopustit na všemi zatracovaný Atom. Jako hlavní počítač bych ho nechtěl, ale jinak na něm dělám rád. To pasivní chlazení a tím pádem nulová hlučnost, to je úplně balzám na uši. A nějaké žvanění na webu či přehrávání hudby či videa zvládá levou zadní.

    • Ten proces už má asi páté plusko… Velké Xeony běhají o celé gigahertze níž, ty koumáku. Ale pokus to byl hezký.

     BTW, hoši, nechcete si založit spolek Intelových invalidů? Klidně si i ty ručníky namočte. 😃

  • Pokud vím tak i Core i5-10600K se dělaá z desetijádrového křemíku, podobně jako se i5-9600K dělalo z osmijádrového. Ono zřejmě ty šestijádrové křemíky se vždycky dělají s pastou, takže se jim možná nechtělo řešit u toho odlišného provedení menšího křemíku tu zvláštní úpravu.

 4. aj tak sa stale najdu jedinci co si proste objednaju odskusaju a ked nebudu mat nadpriemerny cip tak ho proste vratia v ramci 14 dennej lehoty a objednaju si dalsi, a toto budu robit kym sa nedopracuju k dostatocnej kvalite, resp si objednaju 5ks a najlepsi si nechaju a ostatne vratia,

 5. tynyte, tvoja snaha bagatelizovať výhody Comet Lake nepadne na úrodnú zem. Vývoj sa už dlhodobo uberá smerom renderingu cez GPU, takže priorita neni výkon v burne, ale naopak schopnosť rýchlo ošéfovať grafickú kartu a v tom Intel kraľuje. Všetky nové, najčastejšie využívané programy v desktope majú implementovanú podporu HW akcelerácie a to je bomba. Takému Ryzenu 3950X trvá hodinový export H.265 podľa typu úprav 5-6 hodín s veľkou spotrebou, vetráky majú diskotéku, práca na celú noc. Naopak stejný projekt ti moderná karta nVidie manažovaná procesorom Intel na vysokých frekvenciách dokáže exportnúť za 45 minút pri polovičnej spotrebe. Presne tak je to i v náročnom prevzorkovaní fotografií pomocou moderných programov, napríklad program AI Denoise pri využití CPU 16c/32t prevzorkuje 26Mpx fotku za 120 sekúnd, no v súčinnosti s nVidia kartou za 22 sekúnd.
  Celkovo je výber komponentov pri stavbe nového desktopu za účelom najvyššieho výkonu pre hry/fotky/video a všeobecné použitie naprosto jasná – Intel procesor + nVidia grafika.

  • mvladare, proč jsi tvrdil, že každý procesor půjde přetaktovat na 5,4 Ghz all core, z tohohle grafu to vůbec nevyplývá, mohl by jsi poslat odkaz na zdroj odkud jsi čerpal („Kométa dáva v tom teste 5.4GHz pri 1.35V, perfekt, vsio podľa plánu…“)? Děkuji. (Jinak rendering přes grafiku nepoužívám, na můj vkus moc artefaktů, ale přiznávám, že já si na kvalitu potrpím, respektive ty chyby tam hodně vnímám)

    • No pokud píšeš “Kométa dáva v tom teste 5.4GHz pri 1.35V, perfekt, vsio podľa plánu…” tím nemyslíš, že takhle půjdou přetočit všechny? Proč tedy nadšení, že jeden kus takhle přetočit jde? Jaký je tedy ten „plán“? Odkaz na ten test by prosím nebyl? Docela by mě zajímalo, čím to chladili, jaká byla spotřeba a jak dlouho ten test trval.

     • Každá procesorová rodina má aj nižšie modelové varianty, aj horší kremík sa predá.
      Ak ti ide vyložene o 10900K, tam som jasne definoval všeobecne dosiahnuteľný pretakt, zopakujem:
      5.4GHz 2core 5.3GHz 4core 5.2GHz 6core 5.1GHz 8core 5.0GHz 10core
      Cache blízko 5GHz.

      • Ano, mluvím o 10900K, z tohohle článku ale vyznívá, že to nepůjde na každém procesoru, tedy pokud si koupím tenhle procesor, tvrdíš Ty, že každý půjde naTebou uváděných taktech? A jaké je podle Tebe minimální chlazení, aby to ty takty zvládlo?

      • Ano, uvedené frekvencie nebudú problém. Pre určenie konkrétneho chladiča je ešte málo informácií, pár dní treba vydržať.

  • export do H.264 alebo H.265 je kvalitatívne stále lepší cez CPU encoding (aj keď už nie oveľa)…cez GPU len ako náhľady, finálny súbor jedine cez CPU….navyše vo veľkosti súborov je zásadný rozdiel a ja uprednostnujem šetrenie kapacitou úložiska a nie časom …

   Tento tvoj komentár skôr považujem ako pokus okľukou ospravedlniť vysokú spotrebu „Comet Lake“ v záťaži všetkých jadier/vlákien, tým, že vlastne ich ani netreba vyťažovať na viac ako pár sekúnd, lebo GPU.

   • Ja jsem tady Vladarovy nekolikrat odpovidal, ze encoding na GK neni svata krava, jak to on podava a ze minimalne pro nizsi bitrate se pouziva SW encoding pres CPU, protoze to HW enkodery nedavaji. Cim vyssi celkovy bitrate, tim zalezi principielne mene na pouzite metode enkodingu pri pouziti stejne rodiny kodeku.
    To jsou ale veci, ktere on neni schopen pochopit a ty svoje bludy pise dokolecka dokola..
    Zboznovane frekvenci Intelu, ktera ma hrat nejakou „primarni roli“..tomu se uz clovek muze jen snad smat, zvlaste pokud se podivat na video Linuse..
    https://www.youtube.com/watch?v=JwETLRMandY

     • @Harry.24 – co konkrétne ti dělá nVidia encodér ? Môžeš postnúť ukážku ?
      Nastavenie, formát, kodek, bitrate, proste základný popis problému ?
      Ak máš záujem o problematiku, kľudne pošli clip a ja ti to prekódujem do tebou určených parametrov.

      • ok, alespoň můžeme porovnat výsledek, teď nejsem doma, takže odpoledne. Problém mám, že místy se objevuje „kostičkování obrazu“ – ne přes celý obraz, ale v přechodech nebo pohybu postav. Předem díky za pomoc.

      • @Harry
       .. i kdyby vladar nakrasno vytahnul z klobouku nejake parametry, kde by se ten obraz zlepsil, budes muset pouzivat stejny SW se stejnym nastavenim a stejnym vystupnim kodekem jako on.
       Ja jsem mel s nekym debatu na diitu, ktery pouzival posledni NVENC turingu a zkouseli jsme stejne bitraty na stejnem vstupnim videu u NVENC, VCE a SW. Z HW codeku byl NVENC urcite nejlepsi, ale SW mel porad navrch. Tohle je znama vec, proto treba nekteri youtuber pouzivaji 2xpass SW encoding u Adobe, protoze ma lepsi vystupni kvalitu.

      • zkouseli jsme stejne bitraty na stejnem vstupnim videu u NVENC, VCE a SW se STEJNYMI PRESETY.

      • “ Ja jsem mel s nekym debatu na diitu “

       – ajéje, to ste sa tam postretali ….

       Nože daj tie vlastné testy enkodérov, trebárs na uschovnu…

      • Sorry Vladar, ale s trollem jako ty svuj volny cas travit nebudu
       🙂

      • @bambino, ak si získal dojem, že o tvoj názor stojím, potom sa hrozne mýliš, tie četné sprostosti co furt dookola meleš svedčia o tvojej neschopnosti.
       A jasne, v tom okamžiku jak ťa človek vyzve o ukážky konkrétnych testov vlastnej produkcie nemáš čas…

      • Tobe dela Vladar problem chapani psaneho textu… ja nerikam, ze nemam cas..ja nemam zajem 😀
       „..ak si získal dojem, že o tvoj názor stojím,..“
       ..mi je naprosto jedno, co si myslis. 😀
       Ja tady obcas pisu pod ty tvoje hoveziny jen proto, ze me vadi, kdyz nekdo neustale pise hovadiny a vymysli si jako ty. To je cely.

      • bambino tradične stratí zájem, hned jak sa začnú preberat konkrétne veci, pokojne si prdkaj na tom notebooku a oblbuj naivky na diitu..čau, čau bambíno…

  • Jediné, z čeho AMD může mít vrásky, je cena těch inteláckých čipů. Výkon je očekávaný a ničím nepřekvapivý. Cenu nastavil Intel jinak, než dělal v minulosti. Když zvyšoval maximální počet jader ze 4 na 6, zvednul cenu, když z 6 na 8, zvednul cenu. Teď cenu nezvednul, což mohlo AMD mírně zaskočit. Ale to je tak všechno.

    • Panika zachvátila hlavně tro(t)lla Vladaře alias Jožkopower ze salaše, neoficiálního PR guru Intelu, který se stal přesnou Intelí kopií DDemagoga a jeho zábavného blogísku. 😀 Páč trotl Vladař horkotěžko přemýšlí, čím by tuhle nudnou evoluci s očekávaným výkonem i spotřebou mohl nějak vychválit. Aspoň že mu zbyl ten overclocking. 😀

      • No už práve tebe Velká noho, moc záleží na kredite Intelu, to vykladaj doma v DDgaráži, právnické skrachované ucho s velikou labou a bonusom reuma….

      • Kde píšu, že mi na tom záleží? Aha to si bača Vladař opět vylhal z prstu. A ten zbytek lol, ty rádoby urážky jak v mateřské školce 😀 Vladař Jožkopower asi papal nějaký veselý houbičky co našel za salaší. 😀

 6. tybrďo, to tady zase rozpoutali červení flame :)) Comet Lake má pořád co nabídnout, sice jen proti 12-jádru AMD ale i tak to není špatné, hlavně ta frekvence – to prodává, proto se prodeje jistojistě citelně zvednou. AMD může mít ve vybraných aplikacích výkon jako +200-300Mhz Intel, ale když půjde u Intelu natvrdo nastavit 5-5,2Ghz tak stejně nemá šanci a opět je dvojkou. AMD se výkonem může doškrábat na nějaký ekvivalent 4,8-4,9Ghz Intelu ale tam končí, tudíž pořád herní TOP – AMD je tak pořád BOTTOM .-)
  AMD je takový Mýdlový princ jak zpívá Neckář….

   • Hlavne „K“ckove modely se uz skoro ani neprodavaji. Ja se tomu ani nedivim vzhledem k tomu, ze zbyvajici OC potencial je maly. Nejakych 10+% navic uz je vylozene jen pro enthusiasty.
    Jen pro ilustraci unorove prodeje (tusim) 9600k+9700k+9900k dohromady 330ks oproti 3600+3700x (2 nejprodavanejsi CPU) 2800ks. V celkovem mnozstvi jsou ty „K“cka (pokud jsem se nesekl) zastoupeny 5%.. tudis cista „enthusiastic“ CPU. Intel sazi naopak na spodni ne-K modely, ktere jsou cenove a vykonove dobre nastavene..pokud na neco sazi v retailu…
    https://www.notebookcheck.net/fileadmin/_processed_/8/3/csm_top_cpus_753330a06f.png

    • Počkat, jak neprodávají – v tom screesnhotu jasně vidíš, že až na 9400F jsou Káčkový modely to jediný od Intelu, co se do toho seznamu vůbec dostalo. Právě že v retailu Intel prodává hlavně ty káčka hodně ještě ty top modely i7, i9.

     Dřív než AMD úplně ovládlo top prodávaný procesory na Amazonu, tak #1 nejprodávanější model byl i7-7700K, pak i7-8700K. I na Mindfactory byl myslím celkově nejprodávanější model skylake Core i7-6700K.

     Důvod je ten, že PC z komponent nejčastěji staví nadšenci/hráči, kteří do těchhle CPU u Intelu jdou.

     Edit: nejprodávanější Intel teď: https://www.amazon.com/Best-Sellers-Computers-Accessories-Computer-CPU-Processors/zgbs/pc/229189

     i5-9600k
     i7-9700k
     i5-9400
     i9-9900k (časy se mění…)
     i5-9400f

     • Panel Olsan, vy jste to asi pochopil trosku jinak…
      Ja preci nepisu nic o tom, ze se neco neprodava, ja pisu o tom, ze se to prodava malo, jako reakci na Sarumana, ktery psal o tom, ze „5,2 natvrdo“ u „K“ je kupni argument jako bota a jako dukaz toho jsem uvedl cisla z mindfactory, ktere dokazuji, ze „K“ se prodalo z celeho spektra 15nejvice prodavanych CPU jen 5%. Neni to o tom, ze AMD prodava nebo Intel neprodava. Pouze uvadim do souvislosti, ze „K“ rada davno neni to co byvala za „krale Drozda“.
      S nastupem 10te generace je mzone, ze klesne prodej „K“ serie jeste vic, protoze ty zakladni modely maji dostatek vykonu. ALe treba tech 5% zustatene, nevim.

      • jenže já psal o pro Intel klíčovém herním nadšeneckém segmentu. Trochu lépe číst, ale čekal jsem to červení fanboys startují jak nová motorka na první našlápnutí :))

      • Saruman: jojo, a proto se herní Ryzen 3600 prodává jak horké housky a několikanásobně u těch nadšenců převálcoval Intel, nezávisle na typu. 😃 Anebo jsi to myslel tak, že „nadšenec“ je jen ten, kdo si kupuje Intel?

       „klíčový herní segment“ – 😁😁😁 to si fotím do albíčka zoufalých výroků.

      • “ Trochu lépe číst,..“
       .. ja bych ti doporucil trochu lepe premyslet a mene cekat 🙂
       Ty „K“ modely (ktere po OC daji +8,5% a mozna za dobreho vetru celych 12%) v tom „klicovem nadseneckem segmentu“ ty ty prodeje Intelu faaaakt nakopnou .. ty tomu davas zabrat……
       Kdyby jsi napsal, ze 10400 a 10700 muzou trochu zahybat s prodejema, tak bych nerekl ani plk. Ale to vis ja jsem rudy fanda 😀
       Ono neni nad to, jak si okecat vlastni hovezinu tim, ze oznacim ty druhe za fanboys 🙂

      • @tynyt.. ono asi hraje hry na tech pocitacich jen tech 5% co si koupili to „K“cko..zbytek (95%) jede CB15 a CB20 😉