MSI ukázalo desky s AMD X570. Použije ventilátory z Twin Frozru, budou se vypínat

31

To, že desky pro Ryzeny 3000 s novým čipsetem AMD X570 budou kvůli jeho vyššímu TDP mít aktivní chlazení s ventilátorem, vzbudilo v komentářích značné vášně. MSI včera v propagačním livestreamu odhalilo dvě desky s čipsetem X570 včetně jedné, co už unikla. Kromě toho ovšem ukázala také speciálnější model MEG Ace. Ten má chladič propojující heatppipe chladič na čipsetu a masivnější pasivy okolo socketu (jako za starých časů, chce se říct), ale ač na první pohled tato deska vypadá jako plně pasivní odpoveď na ony výhrady, nakonec v ní stejně schovaný ventilátor je. Ale máme dobrou zprávu: když už to není pasivní, je to alespoň polopasivní a MSI slíbilo, že ventilátor se na jeho deskách bude točit jen pod větší zátěží, kdy to bude opravdu třeba.

 

AMD X570: odhalení bude na Computexu, v obchodech ale až o prázdninách

Video nepředstavovalo konkrétní produkty, jen „nadhazovalo“, co má být údajně odhaleno příští týden na Computexu – což je asi potvrzení, že čipset X570 a desky s ním AMD a partneři odhalí už teď a nebude se čekat na pozdější dobu. Ovšem pozor, padla zmínka, že „jde o jeden z modelů, které někde uvidíte v druhé polovině tohoto roku“. Což znamená, že prodávat se tyto desky reálně začnou až později, nejdřív v červenci a teoreticky třeba ještě později.

Livestream prezentace desek MSI platformy AMD X570 06
Livestream prezentace desek MSI platformy AMD X570, model MPG X570 Gaming Plus

Na videu komentátoři přímo zmiňují, že větrák vyvolal kontroverze, ale také, že je „potřebný“ kvůli pokročilé výbavě (které způsobuje vyšší spotřebu). Nicméně na deskách MSI mají údajně být použité kvalitní ventilátory, má jít o stejný design jako v grafických kartách s chladičem Twin Frozr IV (Twin Frozr IV Advanced). Ten byl ve své době docela oceňovaný i pro relativní tichost, pokus mě paměť neklame, zde je ovšem použitá verze s menším rozměrem. Toto platí minimálně na modelu MSI MPG X570 Gaming Plus, který byl v té chvíli před kamerou, nicméně ventilátor asi bude stejný i na dalších.

Livestream prezentace desek MSI platformy AMD X570 07
Tyto ventilátory mají být stejného typu, jaký MSI používalo v chladičích GPU Twin Frozr IV (ale průměr je asi zmenšený)

Desky MSI budou ventilátor v klidu vypínat

Co je ale důležitější: zástupci MSI uvádí, že firma zúročí zkušenosti z GPU ještě v tom, že z nich přinese technologii Zero Frozr. To je označení pro polopasivní nebo také „0dB“ režim, kdy se ventilátor rozbíhá až od určité teploty, jinak stojí. Vyplnilo se tedy přání řady z vás a jde asi o nejlepší možné vyústění situace s aktivním chlazením. Při nižší zátěži (bez osazených dalších NVMe SSD, rozšiřujících karet) by ventilátor snad vůbec nemusel přijít ke slovu. A tím se také budou šetřit jeho ložiska. Jaký bude práh teploty nebo zda se bude dát nastavit ručně, zatím nebylo sděleno. Mimochodem, tento polopasivní režim je i na modelu MPG X570 Gaming Plus, ačkoliv prý jde o jednu z levnějších desek této platformy.

Kromě již uniklého modelu byla ukázána ještě dražší a exkluzivnější deska MSI MEG X570 Ace (pravděpodobně, jména nebyla přímo sdělena), která bude patřit k těm dražším určeným pro nadšence (ale je naznačeno, že možná není úplně nejhighendovější ze všech chystaných). Ta má tři sloty M.2 s dekorativními kryty/chladiči a rozměrnější pasiv na čipsetu. Na první pohled není vidět, že by měla ventilátor, ovšem uvnitř tam přece jen je – číhá schován pod mřížkou ve spodní části (pod drakem).

Livestream prezentace desek MSI platformy AMD X570 09
Livestream prezentace desek MSI platformy AMD X570: model MEG X570 Ace

Tento pasiv je nicméně také pomocí dlouhé heatpipe propojený s vyšším pasivem na horní části napájecí kaskády, odkud pokračuje ještě na druhou část VRM nalevo od socketu. Tento design by tak měl také odvádět teplo z čipové sady do lépe chlazených (ale také s vlastním přídělem tepla bojujících) pasivů okolo socketu. Snad by to mělo dovolit častější vypnutí ventilátoru (i zde je technologie Zero Frozr), který je zde stále jako pojistka, aby se čipset (který má často v rukou vaše data na úložišti) nepřehříval.

Livestream prezentace desek MSI platformy AMD X570 11
Ventilátor tam pořád je, jen je schovaný pod touto mřížkou

Mimochodem, tato deska také má zabudované Wi-Fi 6 (802.11ax) a dvě síťovky Ethernet. Ta napravo/níže položená z nich podporuje 2,5Gb/s režim (asi by mohlo jít o Killer E3000 – nebo Realtek RTL8125, ale tipuju spíš Killer; gigabit je od Intelu). Na zadním panelu je i jedno USB-C.

Livestream prezentace desek MSI platformy AMD X570 12
Na MEG X570 Ace bude chladič čipset dlouhou heatpipe propojený s oběma pasivy na napájecí kaskádě

Nové desky by mohly mít ještě další evoluční novinky, které teď v nadšeneckém segmentu jedou, včetně různých ozdůbek. Model Ace má například zrcadlový kryt nad porty, v kterém se může odrážet RGB osvícení skříně a komponent. Model Gaming Plus má zase tento nápis průhledný a podsvícený z rubové strany PCB. Je možné že nastanou i nějaké novinky v komponentech jako je zvuk (mimo již zmíněných nových síťovek). Víc bude vidět na Computexu, kdy se tyto a další desky (něco nového bude určitě i pro Intel) budou vystavovat.

Galerie: Livestream s prezentací desek platformy X570 od MSI

MSI ukázalo desky s AMD X570. Použije ventilátory z Twin Frozru, budou se vypínat
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 17 hlasů

31 KOMENTÁŘE

    • No tak to asi bude stroj co neoslní ani průměrného uživatele PC. Protože vše chladit pasivně i bez ventilátorů skříně a v létě když jsou 30 stupňová vedra musí být ve skříni pocuc. To se nad ní tetelí vzduch né?

      • Přečtěte si komentář gi. Na můj dotaz jak pozná zakrytý ventilátor pod pasivem? Odpověděl Třeba v jinak pasivním PC snadno. Každý pochopí že tím myslel PC chlazené pasivně. Protože jedině tak by mohl ten ventilátorek zaslechnout i kdyby byl pod pasivem. Bord je podle vás PC?

     • Dnešní 65W CPU průměrnému uživateli naprosto stačí (Ryzen 5 2600). Horší to je s grafikou. Tam se musí ideálně vybrat nějaká bez 6-pin napájení, ale i do +-100W s jedním 6-pinem jde uchladit (nVidie boduje díky lepšímu poměru výkon/vyzářené teplo). Bedna samozřejmě v horní části dostatečné perforovaná a zdroj umístěný dole, topí opravdu málo.

      Několik komponent:
      https://www.czc.cz/seasonic-ss-400fl2-f3-platinum-x400-400w/121975/produkt
      https://www.czc.cz/arctic-accelero-s3/180188/produkt
      https://www.czc.cz/amd-ryzen-5-2600/233925/produkt

      • Už to bude pomalu 10 let co mi v jednom pasivním PC stále funguje z výroby pasivní Radeon HD 5750 od Gigabyte s teplotami v zátěži kolem 75 stupňů. Proč by to neměl být dobrý nápad?

      • Když sečtu CPU + Bord + GK + SSD jste na 200W. To je dle mého moc. Ta bedna musí být jak komín který dole nemá prachové filtry. Jinak ten komínový efekt po jejich přicpání přestává fungovat a uvaří se to. Prachový filtr zhoršuje průchod vzduchu i když přicpaný není. Tak že sázím že kvůli co nejlepšímu větrání je to bez filtrů a pak jste si udělal prachový filtr z celé bedny. Protože při pasivní cirkulaci se vzduch pohybuje skříní pomaleji a tak se prachové částice v skříni snadněji zachycují.

      • Rafan: Velmi zhruba: CPU 70W (TDP 65W), GK 75W (bez 6-pinu), MB max 25W, SSD asi 5-10W podle typu. Takže max 180-185W. Naměřený maximální příkon mnou sestavených pasivních PC se pohyboval kolem 150W.

       Při pasivním chlazení se ve skříni usazuje prach, ale rovnoměrně na všech částech. Při aktivním chlazení se zanáší hlavně filtry a na žebrování (tam, kde je přenos tepla opravdu potřeba) se může dělat „koberec“ z prachu. Lopatky ventilátoru se rovněž obalují. Z mé zkušenosti vyplývá, že PC s aktivními větráky je potřeba čistit několikrát častěji (hrubým odhadem asi 3x-4x). Zanesené filtry ještě častěji (klidně i po několika měsících).

       Skříň je potřeba s dvěma pozicemi pro horní větráky. Tato by byla díky 20cm větrákům ideální https://www.czc.cz/thermaltake-armor-a60-vm20001w2z/79698/produkt
       ale stačí i nějaká obyčejnější (větráky samozřejmě vyndat a uložit do šuplíku 🙂 ).

       Jako nikomu pasivní PC nevnucuji, má to svá negativa, ale zase bych to apriori nezavrhoval.

  • 15W a radiátor? Tak buď tomu moc nerozumíš a nebo si „ne moc chytrý“. 15W je celkem běžných, jsou chipsety i s 2x větším příkonem – povětšinou Intel. Problém tady je ten, že jeho poloha neumožňuje dát vyšší a větší pasiv – zavazel by grafikám. A při tolika linkách by to šlo vyrobit bez větráku MOŽNÁ jen na 7nm a to je zatím drahý. Takže Intel nebo AMD vyrábí radiátory? Příště raději přemýšlej, než něco napíšeš.