Na Windows 10 Creators Update je možné přejít už dnes. Prosíme, nedělejte to

Na takzvané finální vydání Windows 10 Creators Update můžete přejít už dnes. Pokud ale nepaříte k sebevražednému oddílu, raději instalaci odložte. Ono vám vlastně mnoho neuteče.

15
Windows 10
Windows 10
-
Zdroj: logo: Microsoft / koláž: Petr Urban / Cnews

Oživeno dne 29. 3. 2017

Není příliš překvapivé, že Microsoft na předčasné upgrady zareagoval a možnost instalace Creators Updatu zrušil. Kdo přejít nestihl, musí si pomoct jinak – ideálně vyčkat na oficiální uvolnění pro širokou veřejnost. Kdo čekat nechce, může se stále přidat k programu Windows Insider.

Původní příspěvek ze dne 28. 3. 2017

Jak jsem uvedl v předchozí zprávě o Windows 10 Creators Update, na tuto zatím oficiálně nevydanou verzi je skutečně možné přejít již dnes díky Pomocníkovi s aktualizací Windows 10. Právě jsem si to úspěšně zkusil. Aktualizovaného Pomocníka objevila WalkingCat. Jedná se o skoro stejný nástroj, jaký jsme viděli minule. S jeho pomocí je možné ihned zajistit instalaci novější verze Windows 10.

Oficálně je nejnovější verzí Desítek stále loňský Anniversary Update, již brzy ho však vystřídá Creators Update. Pro Pomocníka pro upgrade se nejnovějším vydáním Desítek již stal Creators Update. (Pro nejširší veřejnost by měl oficiálně vyjít zhruba v polovině dubna.)

Ve většině případů Pomocníka nepotřebujete, protože distribuce nových verzí Windows probíhá kontrolovaně a zcela automaticky přes službu Windows Update. Takže jen vyčkáváte, až Microsoft rozhodne, že je bezpečné, aby váš počítač nové vydání dostal. V takových případech je zjišťována kompatibilita s připojenými zařízeními a nainstalovaným softwarem.

Pokud váš počítač obsahuje např. určitou verzi ovladače, o které se ví, že v novém vydání Windows nefunguje zcela korektně, je distribuce systému odložena do doby, než je do počítače přidána novější verze ovladače. I to je důvod, proč důrazně doporučuji, abyste zatím Creator Update neinstalovali. Jak jsem již dříve několikrát zmínil, sestavení 15063 je sice považováno za poslední, ale reálně obsahuje řadu známých nepříjemných chyb.

První poznatek z upgradu? Pošta mi byla připnuta na hlavní panel.

Proč instalaci odložit?

Ty budou do oficiálního vydání pravděpodobně opraveny – nebo aspoň většina z nich. A další chyby budou odhalovány a opravovány v dalších týdnech. Zkušenosti z minula jasně říkají, že není kam spěchat. Tři dosavadní vydání ukázala, že trvá několik týdnů, než jsou vychytány mouchy, které se objevují po střetu s reálným světem. Anniversary Update v podstatě představoval malou katastrofu.

Navíc se další problémy objevovaly se samotnými aktualizacemi, přičemž poslední zásadnější trable Microsoft řešil ještě v říjnu (Anniversary Update byl oficiálně uvolněn v srpnu.) Možná to tentokrát bude lepší, ale pokud máte rádi stabilitu, s instalací Windows 10 Creators Update raději počkejte. Rozhodně vám nic vám neuteče a vyhnete se zbytečnému riziku.

Abych to shrnul, Pomocník vám nabídne sestavení 15063.0, které obsahuje několik známých a nepříjemných chyb. Navíc budou další problémy odhalovány po oficiálním uvedení. I na základě dosavadních zkušeností upgrade zatím nelze doporučit. Verze 1703 navíc nepřináší tolik nového a v tuto chvíli funguje Anniversary Update dobře.

Vítejte ve Windows 10 Creator Update
Vítejte ve Windows 10 Creator Update
Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. Na 15063 je možné přejít od té doby, co byl vypuštěn do fast ringu, tedy týden a něco. A to hned několika způsoby, které se postupně rozrustaly, počínaje nastavením fast ringu, instalačky z uups, instalačky z esd z wu, instalačky z mct esd, dnes už i z iso, z update utilitky a myslím, že už někdo hlásil, že i mct dělá 15063 (to poslední jsem neověřoval). Není na co čekat, osobně jsem už dávno upgradoval. Kdyby člověk měl čekat až Microsoft opraví všechny chyby, to by nemohl ani Windows nainstalovat, (skoro) každý měsíc vychází nové aktualizace, které něco opravují 🙂
  Aktuální info ohledně RS2 RTM máte tu:
  http://www.zive.cz/poradna/windows-10-rs2-1703-rtm-build-15063/sc-20-cq-602772/default.aspx?consultanswers=1
  https://forums.mydigitallife.info/threads/73650-DISCUSSION-Windows-10-(1703-RS2)-quot-Creators-Update-quot-Final-15063-(PC)
  http://krakatoa.www3.cz/win10.php

 2. Proboha co to je za clanek? To je snad jasne, ze pokud neinstalujete finalni release tak tam muzou byt chyby. Za dalsi, odkazovani na to, ze minule to neslo a ze to bude urcite zase pruser no to je opravdu hodno myslitele. Prosim Vas nezlobte se na me, ale informacni hodnota je nula. Nechci se zastavat Microsoftu, ale tohle uz je opravdu trosku moc, proste kopnout si za kazdou cenu. Kdysi cnews za neco stalo, ale tedka je to uz fakt odpad. Clovek, ktery ma zajem o instalaci vi o problemech, ktere to muze prinest a jde do toho s vedomim urciteho rizika, ostatnim se to nainstaluje az po oficialnim vydani, takze tezko predikovat co uz bude opraveno a co ne.

  • Tak, panáček se potřeboval zase předvést jak všechno umí, ví a zná, žádný jiný smysl v téhle litánii nehledejte 🙁 Děcka na Živě mu to žerou a tak to zkouší i tady no …
   Jediné co tam jakš takš nějakou informační hodnotu má je věta “ Kdyby člověk měl čekat až Microsoft opraví všechny chyby, to by nemohl ani Windows nainstalovat“, což v případě Windows 10 platí stonásobně. jak pravil pan Urban, času dost, není kam spěchat a než furt dokola řešit nějaké porodní bolesti tohohle nepodarku, je lepší počkat až to prostě dodělají …

 3. Tak na Lumiích v rodině už na Win 10 Mobile se sestavením 15063 již přes týden jedem a v poho. Aktualizováno přes Fast Ring. Pokud jsem v programu Insider, tak musím počítat s tím, že něco nepojede, jak má. Chci-li odladěný software, tak čekám na ofiko aktualizaci Jak prosté. 🙂

  • V případě Windows 10 mobile je myslím situace trošku jiná. Za RTM se tam neoznačuje revize 0 ale až z některých pozdějších revizí, například v případě RS1 to byla revize tuším 67. Takže pokud je řeč o RTM tak je řeč o PC, protože RTM RS2 pro pc je 15063.0, které je dostupné už přes týden. RTM pro mobily ještě není, takže ty můžeš na mobilu tak akorát šoupat nohama a užívat si insideru.

 4. „Zkušenosti z minula jasně říkají, že není kam spěchat. Tři dosavadní vydání ukázala, že trvá několik týdnů, než jsou vychytány mouchy, které se objevují po střetu s reálným světem.“ … 😮 To mi normálně spadla brada a vyrazilo mi to dech 😮 Pan Urban jednoznačně palec nahoru. Jen to ještě trošku poopravím a sice na formulaci, že na Windows 10 je ještě času dost, (minimálně tedy do podzimu). Zkušenosti posledních let jasně říkají, že není kam spěchat …