Tip: Jak na Netflixu přehrávat video v 1080p i v Chromu nebo Firefoxu?

Netflix je hodně vybíravý. Přísně si střeží, jaká kvalitu povolí na různém hardwaru, operačních systémech i prohlížečích. Jak pravidla obejít?

1
Sledování filmů
Ilustrační foto (zdroj: Netflix)

To, že si na Netflixu předplatíte prostřední tarif nabízející rozlišení 1080p nebo nejvyšší s 2160p videem, neznamená, že v takové kvalitě budete moci filmy a seriály také sledovat. Kompatibilita se liší v závislosti na konfiguraci počítače, jak tvrdí nápověda Netflixu.

4K video zatím na webu funguje jen ve Windows 10 a prohlížeči Edge nebo oficiální aplikaci od Netflixu. K tomu ale budete potřebovat procesor Intel Core 7. generace a 4K monitor či televizor podporující ochranu HDCP 2.2. Nvidia přislíbila podporu pro 4K loni, a to na grafikách Pascal. AMD se přidá až letos. Netflix ale stále uvádí oficiální podporu pouze u Intelu.

Jednoduché to není ani s 1080p videem. To je standardně dostupné jen v Chromu na Chrome OS, Safari v Mac OS X 10.10.3 a IE11 ve Windows 8.1+ a Edgi ve Windows 10. Chrome v jiných systémech, Firefox, Opera a další prohlížeče spustí nanejvýš 720p. Na Linuxu pak ani není žádný oficiální prohlížeč s podporou 1080p.

Netflix v 1080p v prohlížečích Chrome a Firefox

Naštěstí se ukázalo, že omezení Full HD videa na konkrétní prohlížeče nebo systémy, je pouze umělé a jde ho obejít. Pro Chrome nebo Firefox existují rozšíření nazvaná Netflix 1080p, která vyšší kvalitu videa vynutí. Fungují i v alternativních prohlížečích podporujících stejné doplňky, úspěšně jsem to otestoval ve Vivaldim, který je založen na Chromu.

Doplňky stačí nainstalovat a při příští návštěvě už Netflix nabídne Full HD video. Ověřit to můžete na testovacím klipu, který vám ukáže rozlišení, datový tok, snímkovou frekvenci a barevnou hloubku.

Testovací vzorek Netflixu ukáže dostupnou kvalitu videa
Testovací vzorek Netflixu ukáže dostupnou kvalitu videa

Jak kvalitu Netflixu ovlivnit ručně?

Na netflix.com/hdtoggle najdete přepínač kvality. Má čtyři možnosti: auto, low, medium, high a auto. Automatika (standardně aktivní) volí rozlišení a datový tok podle stavu připojení. Další možnosti umožňují ručně vynutit nízkou, střední nebo vysokou kvalitu i za cenu toho, že pokud vám připojení nebude stíhat, video se začne zasekávat a načítat.

U testovacího videa Netflix s nastavení low využívá datový tok 560 kb/s a rozlišení 512 × 384 px. Na medium to bylo 1080 kb/s a rozlišení 640 × 480 px. U high pak 5800 kb/s a 1920 × 1080 px. Toto nastavení se mimochodem týká celého účtu. Pokud máte Netflix na televizoru nebo mobilu, i u něj se kvalita změní v závislosti na jedné ze čtyř voleb.

Jednoduchá volba kvality videa (datového toku)
Jednoduchá volba kvality videa (datového toku)

Aby toho nebylo málo, Netflix nabízí ještě jedno experimentální nastavení kvality. Při přehrávání videa stiskněte Ctrl+Shift+Alt+S. Vyskočí na vás menu, kde si budete moci zvolit datový tok audio, videa a navíc CDN, přes kterém k nám video proudí. Toto nastavení je pouze dočasné, neukládá se do profilu. Pokud jej vyzkoušíte, musíte chvilku počkat, než video vyčerpá načtená data z cache. Až pak se začne streamovat v jiné kvalitě.

Tímto způsobem si můžete také ověřit, že při vynucení rozlišení 1080p přibude ještě jedna nebo dvě možnosti bitratu u videa. Typicky bude mít od 3000 do 5000 kb/s.

Je velká škoda, že Netflix na rozdíl od YouTubu nebo jiných přehráváačů spoléhá hlavně na automatiku a veškerá nastavení má takto skrytá. Ale lepší skrytá než žádná.

Tip: Jak na Netflixu přehrávat video v 1080p i v Chromu nebo Firefoxu?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

1 komentář