Q3 Nvidie: tržby 3,18 miliardy $ zklamaly očekávání, akcie zažily nejhorší den za 10 let

71

Po InteluAMD přišel nyní čas na finanční výsledky Nvidia, která má posunuté účetní kvartály, takže třetí čtvrtina roku pro ni končí až říjnem. Nvidia v posledních letech strmě narostla z tržeb okolo 900 milionů za kvartál až na tři miliardy a tzv. tržní kapitalizací se dostala už skoro na 150 miliard dolarů, takže její výsledky jsou obzvlášť sledovány.

 

Tržby mírně za očekáváním

Po druhém kvartálu (kdy zaznamenala tržby 3,123 miliardy dolarů), uvedla firma prognózu, podle které měly v následujícím období tržby stoupnout dokonce na 3,25 miliardy dolarů (plus minus 2 %). Reálný výsledek za třetí kvartál účetního roku 2019 byl ale nakonec nižší než odhad, a sice 3,181 miliardy. V poslední době si ale analytici zvykli na to, že tržby Nvidie byl vždy nakonec vyšší než odhad, takže v absolutním měřítku hodně vysoký výsledek možná trochu zklamal. Je to ovšem stále o 22 % víc než třetí kvartál před rokem a o 2 % více než v druhém kvartále.

Finanční výsledky Nvidie za Q3 účetního roku 2019 (FY2109)
Finanční výsledky Nvidie za Q3 účetního roku 2019 (FY2109)

Nvidia měla ještě proti předchozímu kvartálu o něco nižší hrubou marži, stále ale zůstala vysoko na 60,4 %. Čistý zisk firmy byl z toho 1,23 miliard dolarů neboli 1,97 $ na akcii. Kupodivu je toto číslo o dost vyšší než samotný hrubý zisk (1,058 miliardy). Podle komentáře šéfúčetního Nvidia totiž nezaplatila žádnou daň a místo toho dostala od státu daňové bonusy odpovídající jakoby dani ve výši minu 14 %. Tyto peníze zřejmě Nvidia dostala dílem z titulu nedávné reformy v USA (která snížila daně velkým firmám), dílem za vyplácení odměn zaměstnancům v akcích, za což je v Americe nárok na státní kompenzaci tohoto typu.

Nvidia-GeForce-RTX-graficke-karty-1600

Kolik vynesla GPU a kolik Tegra?

Nvidia uvádí, že 1,764 miliardy z tržeb patřilo do herní oblasti (o 13 % více než před rokem), 305 milionů do profesionálních GPU (nárůst o 28 %), 792 milionů pak představovala GPU pro datacentra (o 58 % víc než před rokem). Automobilový průmysl je proti tomu jen relativně menších 172 milionů (což je ale o 19 % víc než před rokem). V oblasti OEM a IP si Nvidia připsala 148 milionů a zaznamenala zde velký meziroční pokles o 28 %, protože v této oblasti se prakticky zcela vypařila dřívější poptávka ze strany těžby kryptoměn. Prodeje speciálních těžních karet totiž Nvidia účtovala v této kapitole.

Finanční výsledky Nvidie za Q3 účetního roku 2019, jednotlivé segmenty trhu (FY2109)
Finanční výsledky Nvidie za Q3 účetního roku 2019, jednotlivé segmenty trhu (FY2109)

Při dělení tržeb mezi GPU a divizi ARM procesorů Tegra připadá na GPU 2,774 miliardy dolarů a na Tegru 407 milionů. Její prodeje klesly o 3 % proti stavu před rokem, tržby za konzole Switch jsou totiž zřejmě již o něco nižší než ze začátku.

Vývoj tržeb Nvidie v jednotlivých divizích (FY2109)
Vývoj tržeb Nvidie v jednotlivých divizích (FY2109)

Po těžební horečce zůstává na skladech mnoho Pascalů

Důvod, proč zřejmě Nvidia utržila méně, než čekala, je nakonec zdá se totéž, co se v třetím kvartále stalo AMD (které rovněž podobně zaostalo). Firma uvádí, že tržby z herních GPU nebyly tak vysoké, jak se doufalo. V komentáři CFO se uvádí, že v distribuční síti je přebytek grafik generace Pascal. Má jít o modely segmentu midrange, nejsou ale přesně vymezené. Mohlo by jít o některé z modelů GTX 1070, 1070 Ti či GTX 1060 (pokud bychom si jako vodítko vzali třeba to, k jakým grafikám Nvidia nabízí hru zadarmo), možná snad i o GTX 1080. Tyto přebytečné zásoby totiž souvisí ještě s těžební horečkou. Během té AMD i Nvidia podcenily podíl, který měli těžaři na poptávce po kartách a zároveň nestihli včas zareagovat na její konec. Přebytek těchto konkrétních Pascalů by zdá se mohl odpovídat až třem měsícům prodejů. A to proto, protože dle Nvidie se mají skladové zásoby dostat na rozumnou úroveň až zhruba koncem roku a do této doby se údajně nepočítá s takřka žádnými prodeji oněch „midrange Pascal GPU“.

nvidia-pascal-mining-system-02
Těžní rig z grafikami s čipy Pascal

Vysoké skladové zásoby (tedy přecpání distribuce během předchozích tučných období) je zásadní také pro prognózu na čtvrtý kvartál roku. To je obvykle nejsilnější část roku, ale vlivem nižší poptávky po GPU očekává Nvidia propad na tržby „jen“ 2,70 miliardy dolarů, plus minus 2 %. Dílem k tomu přispějí i nižší prodeje čipů pro Nintendo Switch, kde dochází k typickému sezónnímu poklesu, jelikož pro vánoční prodeje konzolí Nintendo nakupuje už v Q2 a Q3. Hrubá marže se ale má zvětšit na 62,3 %.

Kryptokocovina poslala akcie do nejhoršího propadu za víc jak deset let

Po vyhlášení výsledků poměrně dramaticky zareagovaly akcie firmy. Vlivem toho, že Nvidia nedokázala naplnit prognózu tržeb (výsledek se sice ještě dostal nad sodní hranici tolerance, trhy však v průměru očekávaly okolo 3,24 miliard tržeb) a ještě asi spíše vlivem nízké prognózy na Q4 ve spojení se správou o velkých zásobách neprodaných Pascalů, akcie po vyhlášení výsledků spadly o 18,76 % z 202.39 $ (čtvrtek) na 164,43 $. Tento propad nastal již v after hours a premarket obchodování (akcie už v pátek otevíraly na 163,32 $). Objem obchodování byl přitom téměř čtyřnásobný oproti průměru.

Vývoj cen akcií Nvidie 15. 11. a 16.11. 2018 po vyhlášení výsledků za Q3 účetního roku 2019 (Zdroj: Yahoo Finance)
Vývoj cen akcií Nvidie 15. 11. a 16.11. 2018 po vyhlášení výsledků za Q3 účetního roku 2019 (Zdroj: Yahoo Finance)

Pro akcie by mělo jít o nejhorší den za více než deset let, i když se stále nacházejí velmi vysoko oproti stavu třeba před pěti lety. Pro srovnání, na 160 dolarech byly loni v červnu. Ale letos se v srpnu/září vyšplhaly až k hranici 292 $, takže jde o poměrně velký pád. Navíc po období, kdy téměř pořád jen neohroženě rostly. Komentátoři si jinak na pátečním pádu akcií všimli, že v tzv. tržní kapitalizaci ztratila Nvidia 23 miliard, což je víc než „hodnota jednoho AMD“. Větší počet analytiků také jinak v reakci snížil své odhady ceny akcií Nvidie.

Q3 Nvidie: tržby 3,18 miliardy $ zklamaly očekávání, akcie zažily nejhorší den za 10 let
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.74%) 19 hlasů

71 KOMENTÁŘE

 1. Nechce někdo osvětlit jak je to s tím přeskladněním Pascalů? Protože když se podívám tak jsou těžce nedostupné skoro všechny varianty 1080 a 1080 TI, evidentě tyhle chipsety Nvidia přesunula do nových GTX 1060 což taky vlastně vůbec nechápu, protože díky cenám RTX řady jsou GTX 1080 a 1080 TI krásně prodejné…

  • Ve článku je to napsané jasně – přebytek je GTX 1060, 1070 a 1070Ti.
   GTX 1080Ti s GP102 je prakticky vyprodaná (jak píšeš) = Nvidia zřejmě včas zastavila výrobu kvůli uvedení RTX modelů (a obecně tam byl menší objem výroby a nejdelší nedostupnost na konci těžební horečky na jaře). Takže tam jim to vyšlo ideálně – lidi jsou už nucení začít kupovat dražší 2080, pokud chtějí kartu o výkonu 1080Ti. Navíc se 1080Ti právě urychleně doprodala po uvedení RTX – když se zjistilo, že koupit 1080Ti pořád není špatný nápad.

   U 1080 je to otázka, ale její mizení z obchodů může být záměr, protože pokud je přebytek ostatních GP104 karet a ještě tu bude 1060 s totálně ořezaným GP104 místo plného GP106, tak možná byla zastavena výroba GTX 1080 schválně a GPU byla použita pro ty jiné modely – opět aby to pomohlo prodejům RTX 2070. Na druhou stranu tady mi to nedává tak smysl, protože 2070 je na rozdíl od 2080 plně konkurenceschopná a bral bych ji radši než 1080 aktuálně.

   Jinak co se týče těch 1060-1070Ti, tak Nvidii nemusí ty zásoby vadit – prostě počká až se doprodají než vydá nástupce, RTX jim nekonkurují, AMD konkuruje jen 1060 a to ještě vyrovnaně, takže prodávat se to bude dál.

   Ale trochu menší prodeje – s tím asi musí počítat. Těžba je pryč, v bazarech je kupa karet. Pascal je tu už moc dlouho (platí i pro Polaris), takže prodeje už nahoru nepůjdou. RTX zas nejsou zajímavé pro mnoho majitelů hi-end Pascalů, kterým to nestojí za drahý upgrade a budou čekat až vyjde řada, kde za nějakou „rozumnou hi-end cenu“ (např. 20tisíc) dostanou výrazně vyšší výkon než má 1080Ti (přesně tak jsem na tom já 🙂 ).

   Takže možná trochu chudší období pro Nvidii, leda by dál rostly datacentra, čemuž bych se nedivil, AMD na tom ale bude spíš ještě o dost hůře (co se Radeon divize týče samozřejmě).

   Akcie byly v bublině, musely jít dolů i kdyby ty výsledky byly o něco lepší. Ale je lepší, když klesají teď, než aby se bublina dál nafukovala, tohle vypadá jako rozumná korekce, kdy příliš nenažraní spekulanti vyklidili pole.

   • „Ve článku je to napsané jasně – přebytek je GTX 1060, 1070 a 1070Ti.“ — Jak tam píšu, konkrétní modely Nvidia neřekla. Jen „midrange Pascal GPUs“. To jsou asi jenom kandidáti na modely, kterých by se to nějak mohlo týkat.

 2. Urcite sehralo roli to, ze vetsina lidi cekala po dvou letech na novou generaci. Ta v tom kvartalu jeste neni (krom snad prvniho maleho batche z predprodeju). Teprv pristi kvartal se uvidi, jak Turing pomohl nebo ne.

  RTX 2080 Ti jsou ale temer k nesehnani. Tak bud je chteji vsichni nebo neni dostatecna vyrobni kapacita, mozna i nedostatek komponent (chybi pameti atd.) .. a do Vanoc casu malo. To by mohlo taky sehrat roli.

  • Tak nedivil bych se, kdyby o RTX 2080 Ti byl velký zájem a nebyl jí dostatek i přes slušný objem výroby, protože na rozdíl od zbylých dvou modelů přináší výkon, který tu dosud nebyl a najde se dost lidí, co takový výkon chtějí nehledě na nějakou tu stovku dolarů navíc.
   Ale stejně, v absolutních číslech se TOP modelu vždy vyrobí výrazně nejméně. Takže pokud budou slabé prodeje 2070 a 2080, tak to 2080Ti celkově nezvrátí.

   A u těch je samozřejmě onen problém, že přináší výkon, který už tu byl a zároveň nezlepšují poměr cena / výkon vůbec, či mikroskopicky (2070), nebo ho dokonce dost bezprecedentně zhoršují (2080) – takže prakticky nikoho nepřimnějí k upgradu z modelu podobné třídy z předchozí generace. Samozřejmě, kdo nemá kartu o výkonu 2070/2080 a chce ji, tak si ji koupí (u 2080 ale napůl proto, že 1080Ti už se prakticky vyprodaly), ale pořád ty prodeje prostě nemůžou dosáhnout objemů prodaných Pascalů při vydání, kdy se 1070 vyrovnala 980Ti a lidé hromadně upgradovali z 970/980, ikdyž je měli třeba jen krátkou dobu.
   Teď IMHO celkem podstatná část lidí, kteří mají 1080 už i třeba z roku 2016, tak u ní zůstanou do příchodu 7nm modelů.

   • Mám 1080 od prvního dne prodeje, chtěl jsem upgradovat, ale zatím mě 2080Ti nepřesvědčila natolik aby obhájila cenovku, sice není problém tu kartu koupit, ale v některých případech by pro mě měla hraniční výkon bez jakékoli rezervy a to v té ceně prostě nedokážu akceptovat.

    Věřím že v průběhu příštího roku půjdou ceny dolů a pak se můj názor může změnit, na FHD si s tou 1080 vystačím, někde sice musí přijít kompromis a nezapnu všechny detaily, ale dá se to přežít, v 4k je to ale bída a tam nic jiného než 2080Ti nepomůže.

 3. Nejakej jetej clanek, autor by mel skoncit s pretiskem nejake zahranicni zpravy a napsat k tomu neco skutecneho, nebot ve skutecnosti se GTX1080Ti, GT1080, GTX1070 a GTX1060/6 koupit neda, karty u distributora do CR nejsou a zadny obchod uz je tu nenabizi. Sem tam prijde nejaka karta z reklamace, ktera jde do noveho prodeje, ale to je vsechno. Jedinna dostupna je GTX1070Ti – zatim.

  Jinak NVidia stahla z prodeje RTX2080Ti, obsahuje totiz hardwarovou chybu, takze dalsi vypadek prijmu, nedari se jim.

 4. Hmm, no tak komentovať koľko „lovakov“ zase trhla nVidia je ako komentovať golf – proste nuda 😀

  btw. už x mesiacov počúvam ako strašne, super veľa tých GPU máju u distribúcie, ako viem, kacírska myšlienka ale čo tak to plošne zlacnieť – po 2+ rokoch výroby na 16nm si to myslím môžu dovoliť – a vypredať to za mesiac-dva ?

  Ale budem realista, nad druhej vedia že to skôr či neskor aj tak predajú tak čo robiť hlúposti…

 5. Od října padá celý US trh, technologické firmy nejvíc. Navíc akcie NVDA už byly přefouknuté, takže se to sečetlo. Hosp. výsledky byla jen jiskřička co zažehla oheň. Super cena btw, od $145 do $125 nakupuju.