Problémy kvůli Ampere? Ne, tržby Nvidie přesáhly 4,7 miliardy $. Bude největší fabless firma

41

Nvidia vydělává jako splašená. Tento kvartál se poprvé dostala tržbami přes čtyři miliardy dolarů a hned příště půjde přes pět. Už příští rok se z ní může stát největší fabless výrobce čipů na světě.

Minulý měsíc jsme měli sezónu finančních výsledků Intelu a AMD. Nvidia má o trošku posunutý kalendář, její třetí kvartál běžel od srpna do října, a tak hlásí výsledky až teď. A jsou to hodně silné výsledky, firma teď má teď tržby dobře pětinásobné proti tomu, kde byla třeba v roce 2012.

Po předchozím druhém kvartálu (kdy měla tržby 3,866 miliardy $), uvedla Nvidia v prognóze, že na právě skončený třetí kvartál očekává tržby okolo 4,4 miliardy. Ovšem čekali jsme, že výsledek bude nakonec vyšší – a nespletli jsme se. Teď Nvidia oznámila, že tržby za Q3 FY2021 dosáhly tržby výše 4,726 miliardy dolarů. To je o 22 % víc než v Q2 a o 57 % vyšší tržba než před rokem (rozdíl je v tom, že nyní se započítávají tržby koupené divize Mellanox, která se loni nezapočítávala; ale to udělalo jen menší část nárůstu).

Z tohoto měla Nvidia čistý zisk 1,336 miliardy $, Je to díky vysoké hrubé marži 62,6 % a k zisku pomohla i hodně nízká daň 0,9 % (díky tomu, že v USA si korporace mohou odepsat platby zaměstnancům v akciích, což Nvidia dost využívá a tentokrát se zřejmě sešlo hodně těchto bonusů). Zisk přepočítaný na jednu akcii je 2,12 dolaru.

Finanční výsledky Nvidie za Q3 FY2021
Finanční výsledky Nvidie za Q3 FY2021 (Zdroj: Nvidia)

A teď k tomu, odkud se tyto částky berou, což vás může zajímat i kvůli aktuální situaci, kdy je v prodeji zdánlivě velmi málo nových grafik GeForce RTX 3000. Nvidia uvádí, že v divizi grafik měla tržbu 2,787 miliardy, tedy o 25 % vyšší než před rokem a o třetinu vyšší než v předchozím kvartálu. Divize Compute & Networking měla tržbu 1,939 miliardy $, což je zvýšení o 146 % částečně i díky bývalému Mellanoxu; mezikvartálně je nárůst jen 9 %.

Tržby za grafiky GeForce narostly o 37 %

Nejvyšší nárůst je v oblasti herních produktů: oblast Gaming, pod čímž jsou grafiky GeForce, šla ve třetím čtvrtletí proti druhému nahoru o 37 % (stejný nárůst je to i meziročně), má tržby 2,271 miliardy $. Z toho by mělo vyplývat, že grafiky GeForce RTX 3000 se zřejmě prodávají dobře, pokud tedy takto vysoké zlepšení není jen v prodejích staré generace Turing/RTX 2000. Podle Nvidie šly nahoru notebooková i desktopová GPU a v těch desktopových prodeje „benefitovaly z uvedení GeForce RTX 3000“.

Finanční výsledky Nvidie za Q3 FY2021 jednotlivé divize
Finanční výsledky Nvidie za Q3 FY2021: jednotlivé divize (Zdroj: Nvidia)

V datacentrech byly tržby 1,9 miliardy (+8 % mezikvartálně, +162 % meziročně díky Mellanoxu). Profesionální grafiky Quadro měly tržby 236 milionů (meziročně pokles o 27 %), automobilní produkty 125 milionů (meziročně pokles o 23 %). Divize OEM a další vytvořila tržby 194 milionů, což je nárůst o 36 % meziročně.

Finanční výsledky Nvidie za Q3 FY2021 trend tržeb za poslední dva roky
Finanční výsledky Nvidie za Q3 FY2021 trend tržeb za poslední dva roky (Zdroj: Nvidia)

Celoroční tržby by mohly dosáhnout skoro 17 miliard

Jako obvykle byla představená i prognóza na další čtvrtletí, která je jakýmsi předběžným pohledem na příští uzávěrku. A tento výhled ukazuje ještě větší růst tržeb. Nvidia za Q4 očekává 4,80 miliardy dolarů s tolerancí +/- 2 %. Jak už jste si mohli všimnout, stanovuje tato firma výhled tak, aby ho vždycky značně předstihla – teď to bylo o 7,4 %.

Pokud bychom aplikovali totéž na prognózu na Q4, pak by v poslední čtvrtině fiskálního roku (kalendářní listopad 2020 – leden 2021) mohla Nvidia nashromáždit 5,15 miliardy dolarů. Značně by se tedy přehoupla přes kulatou pětku, a to jediný kvartál poté, co probourala bariéru čtyř miliard dolarů za kvartál.

Nvidia křemíkovou trojkou za Intelem a TSMC?

To by za celý rok dalo tržby 16,82 miliardy dolarů. Nvidia se zřejmě posune o kousek výš na na žebříčku největších polovodičových firem. Jak „velcí“ jsou jednotiliví polovodičoví hhráči, jsme probírali v tomto článku, a pokud se podíváte, tak tržby okolo 16,4 miliardy v roce 2019 stačily na 6. a 7. místo na celém světě. Tyto pozice patřily Broadcomu a Qualcommu. Letos je možná Nvidia nepředběhne, ale při tempu růstu by to asi měla dosáhnout během roku 2021 a obsadit pozici šestého největšího výrobce čipů.

Top 15 polovodičových firem v roce 2019 podle IC Insights Zdroj: IC Insights

Galerie: Pořadí a velikosti největších polovodičových firem

Ovšem když se na žebříček podíváte, jsou na druhém místě Samsung, na čtvrtém SK Hynix a na pátém Micron. Jejich prodeje jsou z většiny nebo i cele tvořené velkým objemem výroby pamětí. Pokud bychom řekli, že paměti coby komodita jsou o dost odlišný byznys a počítali jen výrobce logických čipů, ať už ty s továrnami, nebo bez, byl by před Nvidií už jen Intel a pak TSMC, u kterého Nvidia většinu produkce vyrábí (i když část teď přesouvá k Samsungu). TSMC nemá vlastní čipy, vyrábí místo toho jako dodavatel pro všechny ostatní tzv. „fabless“ firmy, tj. ty bez vlastních továren.

Žebříček fabless výrobců čipů dle tržeb v Q1 2020 podle TrendForce Zdroj: TrendForce

A kdyby se počítaly jen fabless firmy, pak by Nvidia po předstižení Qualcommu a Broadcomu byla dokonce úplně největší. Tedy aspoň když se nepočítá Apple, jenž samostatně čipy neprodává a není proto zahrnut a pokud by se touto cestou nechtěl vydat Intel…

Zdroje: Nvidia (1, 2, 3)

Problémy kvůli Ampere? Ne, tržby Nvidie přesáhly 4,7 miliardy $. Bude největší fabless firma
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.62%) 13 hlasů

41 KOMENTÁŘE

      • To vis, ja nedelam refresh stranek jako ty 😀
       Ale jinak, aby jsi nemusel tu svoji mentlni hlavu moc namahat a psat tady s bratrem Pagatem dalsi detinske komentare..
       Nvidia evidentne ted dobre slape, vic asi k tem vysledkum neni potreba dodavat. To ze zpackala start Turingu v tom nehraje zadnou roli. Cekove se ji dari. Klidne muzes poslat Kozenakovy kytici cervenych ruzi 😉

      • A jéje, tombík sa sice probral, ale vypadá to na trvalé následky, mele
       čosi o mentlni hlave s kyticí….

      • Vidim, ze vic jak detinsky komentar z tebe stejne nevyleze.
       Ta cervena kytice se myslim docela hodila k tvemu senilnimu komentari uplne nahore. Mozna by jsi mel zkusit stesti u bab, ty si na tohle prazdne achani docela potrpi.

      • Aha ho stachana, jak ho irituje prvý príspevok diskusie, víme, víme…
       No ale neverím, na sekundu mu prebleskla myšlenka na nejakú babenku…minule plakal, jak nevychádza z garáže a usilovne zháňa 16 hodín denne objektívnu špinu na Intel a nVidiu, no ťoťó….
       Jo jo, v 40-tke si mal býti dávno pod sukní a kolem garáže mali už dávno pobehovať malinkaté stachančatá….

      • „Aha ho stachana, jak ho irituje prvý príspevok diskusie, víme, víme…“
       .. :))
       Mne neirituje, ale kazdy normalni, kdo si jej precte, si klepe na celo, co jsi za dementa. Vic nez delat si z toho srandu nejde. ALe ty jine nez tyhle prihrate komentare psat neumis. Bud napises tehle achajici bezmyslenkovity blabol a nebo napises neco ve stylu tveho oblibneho „6% trhu se servery je naprosta tragedie“. Nedokazes nic ocenit u knkurence, ani kriticky nahlizet u svych modro zelenych idolu. Nic neumis. Tak co s tebou?
       K tomu porad dokola vysilujes s mentalnimi bludy s promitanim si osob, ktere te stale nepresli..meli by ti v Bohnicich pridat trochu voltage do terapie 😉

      • Len si poplač stachanoviči, slzy léčí a daj si poradit, skoč už konečne na nejakú robku, hned ti bude v garáži fajnove a hlavne tie malinkaté dédéčka jak ti budú asistovat pri objektívnych testoch, no uznaj…

      • Co ti na to odpovedet..Mentalni pacient se socialni inteligenci maleho ditete a IQ tykve 😀

      • No stachu, nemusíš hnedka citovat svoju zdravotnú kartu…človeče, ale tá tvoja diagnóza tak to je des….

      • Dobry mentale, ja myslim, ze to tady nemusime JO zase cele zaprasit a ze to staci.
       Pozdravuj sestricky v Bohnicich a Kolumbuse 😉

      • stachane, tebe sa v tých Bohnicích musí ukrutne páčit, tak vypiť medicínku, jo,jo aj ten prášek vpravo a šup pod duchnu, sestrička ti prečíta pohádku o červenom Ryzeňátku a prostitutke Radeonke…
       …pekné sníčky bobíku….

  • Já bych jako úspěšnou (nikoli vyjímečně) firmu viděl tu se zástupem spokojených zákazníků, kteří u ní utratili peníze za jí nabízené výrobky. K takové firmě má v současnosti NVIDIA značně daleko. To jí snad ze svého pohledu byla blíž při vydání Turingu, kdy u ní zákazníci utratili své peníze, byť asi ne s nadšením z ceny. 😉

   • Ale ono se to překvapivě projevilo, viz i část článku o Ampere. Nesmíš tolik věřit těm „odborníkům“ s křišťálovou koulí, kteří tak „dobře“ věštili o výtěžnosti Samsungu. Klauni…

    • Karty RTX 3něco jsou v prodeji jen měsíc z toho kvartálu, to neudělá tak obří skok. Ty se naplno projeví teprve ve čtvrtém.
     Spíš to ukazuje na skutečnost, že zatímco jiní analytici opět věštili konec desktopu, ten ve skutečnosti nabírá novou rychlost…

     • Ja bych rekl, ze to nema v soucasnosti zadny vliv. NV co vyrobi to proda. Jestli je to Amper nebo Turing je jedno. Krome toho NV ma pod sebou skoro cely notebookovy trh, ktery je podstatne vetsi nez desktop, takze i pripadne „ztraty“ (pokud vubec existuji) vybalancuje tam.

     • nvidia nevykazuje zisky za prodej karet koncovymi prodejci. nvidia vykazuje zisky za prodej cipu vyrobcum jako msi, evga, asus, atd., kteri pak prodavaji cele karty obchodnikum. takze zisky z cipu se prijevuji klidne i pred plnym zahajenim prodeju

     • Myslím si to taky. Vysoké příjmy jsou způsobeny mj. vysokou cenou i marží, což znamená, že i přes nižší prodeje v Q4 (objektivně: výtěžnost Samsungu, logistika v době Corony) bude finančně všechno vypadat velmi dobře. Navíc nvidia jede svou FE edici a prakticky se v tomto ohledu nedělí o své zisky s AIB (viz nedávné oznámení Asusu). Jediné relevantní měřítko by asi byla statistika vyrobených modelů čipů za kvartál, ale s tou se asi nikdo chlubit nebude a přepočet na finanční výsledky je z tohoto ohledu zavádějící.

      Co se týká dostupnosti a „konce desktopu:“ Hraní naopak dnes dostalo nový impuls, protože i lidi, co běžně nehráli, dnes sedí doma a nudí se, takže nakupují nový HW. K tomu je nutno připočíst další vlnu kryptohorečky, která z nabídky odebírá další, a ne malé, objemy karet (a naopak přináší výrobcům karet obří zisky – kde jinde lze jednomu zákazníkovi prodat i desítky karet najednou?) Desktop tedy není rozhodně mrtvý, ale už to není mainstream. PC si pořizují lidi, kteří vědí, co chtějí, ne, jako dříve lidi, co si tzv. „vybavují domácnost“ (ti jsou dnes u mobilů, tabletů nebo max. notebooků – podle toho jak intenzivně pracují s daty)

 1. „Z tohoto měla Nvidia čistý zisk 1,336 miliardy $, Je to díky vysoké hrubé marži 62,6 % …Nvidia za Q4 očekává 4,80 miliardy dolarů s tolerancí +/- 2 %“
  Ako to tá nVidia len robí, veď oDDborné zdroje hovoria už 2 roky že jej zlaté časy skončili, „párty skončila“ a chúďatko nVidia už bude len spomínať na časy ziskov z GTX1000 série. No, vyzerá to že ta NV nie a nie spomaliť a Huang bude musieť tie doláre asi začať páliť alebo rozpúšťať v kyseline 😀

  …no dobre, rýpol som si do jedného (objektívneho) fanúšika AMD a teraz trocha vážne, pozerám tie čísla, datacentra, herné a pracovné grafiky a aj keď porovnávam ostatné kvartále tak tie peniaze aké teraz nVidia točí sú neskutočné, viem že má cudu, zahákované herné booky či datacentrá ale aj tak, tie zisky v porovnaní s vlastne jediným konkurentom (od Intelu si hernú ani pracvonú GPU nekúite že?) doslova neúmerné.

  No, „šikovným patrí svet a hlúpym lopata“, Huang a celá tá partia okolo v nVidii to v GPU business-e očividne vie nech si hovorí kto chce čo chce.

  • Ono je asi ted uz jiste, ze AMD Nvidii nejaky trzni podil ukousne. Uz jen proto, ze ma velmi konkurencni karty, ktere spoustu let nemela a poptavka ve 400+$ segmentu se rozpusti do 2 firem, misto do jedne. Jak se to projevi v konkretnich cislech..kdo vi. Bude to zalezet na spouste faktoru, mimo jine na schopnosti jedne nebo druhe firmy uspokojit poptavku, o tom, jestli se AMD bude schopno nejak konecne prosadit i v noteboocich, atd. Jestli NV, pri svem postaveni, nejake procenta trzniho podilu ve prospech AMD v nasledujicich kvartalech financne pozna..asi by mela, ale o kolik, tezko rict. Velke zmeny bych necekal.

  • Stále jde o převážně jednosegmentovou společnost (variace GPU). Její oblast je sice lukrativní, ale tato lukrativnost přitahuje konkurenci a trh je více méně omezený. Dlouhodobobý vývoj tak nemusí být procházkou růžovým sadem a jako fabless společnost je tu stále riziko závislosti na cizích výrobních kapacitách. Její hlavní zisk spočívá na velkých die, které se budou vyrábět na pokročilejších procesech stále obtížněji (nákladněji). Stačí si vzít příklad z dosavadního CPU hegemona (Intel), před ctyřmi lety by se nikdo nevsadil kolik trápení mu způsobí <80mm2 chip (chiplet).

   • IMHO to GPU už celkem dlouho jsou fakticky segmenty dva – výpočetní/N.N. pro server a pod. a pak ta herní oblast (GeForce, čipy pro Switch). Když by jeden najednou zmizel, druhej to podrží.