Údajná GeForce RTX 2080 Ti Super nakonec zase nebude. RTX T10-8 je něco jiného

7

Z otázky, zda Nvidia tajně chystá zrychlenou verzi GeForce RTX 2080 Ti v řadě Super, případně třeba i jinak značený refresh této své highendové grafiky, už máme skoro telenovelu. Předběžné drby o řadě Super o ní od začátku mluvily, pak ovšem přišla zpráva, že RTX 2080 Ti se podle Nvidie refresh Super netýká. Ale předminulý týden se objevilo, že se přece jenom chystá nová grafika GeForce s čipem TU102, což by tedy snad měl být onen nový highend řady Turing Refresh, čímž se naděje na RTX 2080 Ti Super oživila. Teď ovšem zase přichází něco, co tomuto příběhu opět přehazuje výhybku jiným směrem.

V krátkosti: vypadá to, že ona karta s čipem TU102 se nakonec netýká herních grafik, nebo alespoň těch, které se normálně prodávají v obchodech. A GeForce RTX 2080 Ti z ní zřejmě nebude. Toto označení totiž asi patří kartě, určené pro datacentra. A možná dokonce nějaké, která je určená jen pro potřeby Nvidie (i když je možné i to, že bude dostupná i jiným serverovým zákazníkům).

Únik GeForce RTX T10-8 byl o kartě pro server, ne PC

Minulý týden jsme tu psali, že Nvidia rozšiřuje nabídku své služby streamování her (běžících v cloudu) nazvanou GeForce Now na Android a při té příležitosti také bylo řečeno, že do datacenter začala instalovat karty „GeForce RTX“. Dosud Nvidia v serverech, z nichž se hry streamovaly, měla výpočetní GPU Tesla P40 (250W karta s čipem GP102 generace Pascal).

Na fóru Nvidie se objevilo vlákno o oné instalaci GPU s podporou ray tracingu do datacentra poskytujícího GeForce Now, a v něm se řešilo, jaká grafika je použitá. Jeden z účastníků kvůli tomu v této službě zkusil hru Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands, která dovoluje spustit zabudovaný benchmark a přitom ukazuje název použitého GPU. A v případě těchto nových serverových instancí podporujících ray tracing je zdá se jako GPU ukázáno „GeForce RTX T10-8“ s 7588 MB dostupné paměti (zvláštní kapacita by možná mohla být dána virtualizací). Instance jinak také má zdá se přidělená jen dvě jádra CPU Intel a 7 GB operační paměti.

GeForce RTX T10 8 v serveru sluzby GeForce Now
GeForce RTX T10-8 v serveru služby GeForce Now (Zdroj: Imgur via GeForce Forums)

A proč o tomto celém píšeme. Ono GeForce RTX T10-8 je totiž přesně to neznámé GPU s čipem TU102, které se objevilo v poznámkách k vydání programu Aida64. Právě na základě té stejné zmínky se začalo předpokládat, že Nvidia vydá onu novou grafiku s TU102, ale teď vidíme, že tato indicie nemluvila o desktopové kartě, ale o grafice určené pro servery Nvidie obsluhující GeForce Now. V této souvislosti asi také o ní dostali tvůrci Aida64 informace.

Aida 64 GeForce RTX TU102
Poznámky k vydání Aida 64 6.00.5151 beta, obsahující zmínku o nové grafice s čipem TU102

Osud GeForce RTX 2080 Ti Super je tímto opět neznámý

Tudíž je asi zase třeba zchladit očekávání, protože tímto už jsme zase v bodě nula a opět o GeForce RTX 2080 Ti Super nemáme žádné informace. Neznamená to ovšem, že vůbec nemůže vyjít. Nvidia má tuto možnost kdykoli otevřenou a jednoho dne ji může využít. Ale nevíme, kdy/zda to přijde. Jak už jsme psali minule, konkurenční AMD nemá žádnou takto výkonnou grafiku, která by RTX 2080 Ti konkurovala. Nvidia by tak novější model asi mohla vydat, pokud by si myslela, že o něco rychlejší nová verze jí zvýší prodeje. Zároveň se ale asi také může ohlížet na to, aby se nezhoršily případné prodeje ještě dražšího a lukrativnějšího Titanu RTX.

Galerie: GeForce Now beta pro PC

Údajná GeForce RTX 2080 Ti Super nakonec zase nebude. RTX T10-8 je něco jiného
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  • Přesně. Fakticky by to kanibalizovalo Titan RTX. Navíc Nvidii momentálně nic netlačí dělat ještě vyšší high-end – 2080 Ti není na trhu ani rok, AMD ji výkonnostně nemá momentálně šanci jakkoliv konkurovat, tak o co jde, že?

  • To platí jenom pro RTX 2070 Super. RTX 2080 Super má normálně čip TU104, jen se vším aktivovaným + vyšší takty.

   RTX 2080 Ti má svoje TU102 částečně ořezané z 4608 na 4352 stream procesorů a sběrnici z 384 na 352 bitů, takže by se z něj taky ještě dal udělat silnější model (případně nataktovat výš). Naráželo by to jenom na potřebu zvednout TDP prosti současnosti a na ten Titan RTX, který už takto funguje.

   • Hlavne ten záver… už by to konkurovalo Titanu + AMD nemá široko – ďaleko nič čo by 2080Ti konkurovalo (aj 2080/Super sú jasne mimo 5700XT) tak načo „blbnúť“.

    nVidia si verím môže do príchodu vlastných 7nm kariet pokojne vystačiť zo súčasným portfóliom a už len v prípade potreby pri príchode konkurencie k 2080/2080Ti zlacniť a udrieť dajme tomu v začiatku Q2 2020 s 7nm kartami RTX3070/80…

    Každopádne AMD by sa mohlo rozhýbať a vydať niečo možno aj koncom roka lebo tie ceny 2080/Ti sú sakra vysoké…

  • Aha, pardon, tak to je asi podobný případ, kdy se to GPU objevuje, já to na jednom z těch fór předtím četl a pak jsme prostě už byl v tom, že je to ten kvák, i když je tam to jméno v tom adresáři napsané. Díky za upozornění.

 1. Asi by to TIcko byla konkurence pro Titan, to jo. Takze nebude asi uz urcite, kor po tom co splaskla tahle nadeje.
  Mimochodem, Asus zamestnanec se vyjadril na tema boostu Ryzen 3000.
  Ve zkratce, s novou agesou se snizi boost cpu, kvuli zachovani zivotnosti.
  Ted vyvstava otazka, kdyz to vypustili uz takhle vyhnany z vyroby a snizuji, co asi dela s cpu OC? Hadam, ze si to pak kazdy rozmysli hnat to za default.
  Bude newska?