Nvidia oznámila zrušení GeForce Partner Programu. Prý na něm ale nebylo nic špatného

111

V březnu se náhle objevilo na scéně horké téma: tzv. GeForce Partner Program. Nvidia se takto pojmenovanými a přísně tajnými smlouvami pokusila vynutit si u výrobců grafických karet (ale také u výrobců PC a notebooků) exkluzivitu v „prémiových“ či tzv. „hráčských“ liniích produktů, jako je například ROG u Asusu, Aorus u Gigabyte a tak podobně. Podle podmínek Nvidie měly takovéto řady obsahovat čistě jen GPU od Nvidie, zatímco konkurence by byla omezena jen na „obyčejné“ méně atraktivní a propagované řady. Souhlas byl sice nepovinný, ale bez něj by firmy přišly o různé finanční a materiální výhody, kterých předtím požívaly i bez těchto závazků a bez nichž by byly na trhu v nevýhodě (podrobnosti najdete v tomto článku).

V hardwarových médiích i dalších místech internetu se na „GPP“ rychle snesla kritika za to, že se snaží potlačovat blahodárnou (pro zákazníka) soutěž na trhu a zdá se, že těmto reakcím se podařilo něčeho dosáhnout. Nvidia včera náhle oznámila, že od GPP ustupuje.

Nvidia ustupuje, ale nic nepřiznává

Tato zpráva se objevila na oficiálním blogu, podle nějž se firma rozhodla tento GeForce Partner Program zrušit. Nvidia sice nepřipouští nic z toho, co bylo GPP vytýkáno, a označuje uniklé informace za „drby, spekulace a nepravdy“, ale nyní jak píše celý program raději ruší, než aby „bojovala s dezinformacemi“. To je tedy oficiální verze, je ale samozřejmě možné, že se firma trochu zalekla špatného světla, do kterého ji tyto zákulisní praktiky stavěly, případně možnosti nějakých právních důsledků.

Vyhlášení Nvidie stále trvá na tom, že GPP myslela upřímně a nešlo o nic jiného než údajně o to, aby hráči vždy věděli, co kupují. A ona slovy Nvidie „transparence“ měla zabránit tomu, aby někdo třeba nekoupil omylem „substitut“ a hráči, kteří chtějí GPU Nvidia, vždy dostali GPU Nvidia. No nevím vám, ale dost pochybuji, že počet osob, kterým se povedlo si omylem pořídit Radeon místo GeForce, na tisíc osob výrazně převyšuje počet lidí zasažených bleskem (nebo jiným vzácným incidentem).

Jednoduchá (řečnická) otázka: Pokud byl toto ten skutečný a jediný záměr, jak se v blogu tvrdí, proč tedy smlouvy GPP místo exkluzivity třeba nepožadovaly, aby byly všechny grafiky s čipem Nvidia označené GeForce (nebo Titan) a všechny s čipem AMD Radeon? Nvidia píše, že chtěla, aby „značka GPU byla jasně transparentní“. Modelové označení jako „GTX 1070“ nebo „RX 580“ a většinou i ono GeForce/Radeon se ale píše přímo v názvu každé karty, takže toto myslím splněno je. A na druhou stranu, proč byly cílem Nvidie jen prémiové grafiky ROG/Aorus/Gaming, a v těch běžných levnějších „koedukace“ nějak nevadila? (To by už samozřejmě bylo jasněji žalovatelné, ale tato inkonzistence asi svědčí o tom, že sdělené vysvětlení úplně nesedí.)

nvidia-geforce-gpu-cip-deska-1600Prohlášení Nvidie se nijak nevyjadřuje k tomu, že ty prý nepravdivé informace o exkluzivních klauzulích, které podle odhalení webu HardOCP ve smlouvách GPP stojí, se během pár týdnů zcela zřetelně projevily na u všech dotyčných výrobců grafických karet. To lze stěží odbýt jako náhodu, ať už Nvidia jejich existenci popírá jak chce, nebo se o nich odmítala bavit (slovy „toto téma už je pro nás pasé“). Nicméně to dodáváme jen pro pořádek. Na PR oddělení firmy se nemůžeme zlobit za to, že dělá svou práci a maluje věci tak, aby vyzněly dobře, zatímco ty nelichotivé vynechává. Povaha podnikání je taková, že ne všechny skutečnosti lze přiznat nebo plně pojmenovat navenek, neboť úplná upřímnost nebo zásadovost by se v dnešním světě žádné firmě bohužel nevyplatila (stejně jako platí, že prakticky každý obyčejný člověk bude vypadat špatně, když vyzradíte některá jeho soukromá tajemství). Tak to v byznysu chodí. Ale je dobře, že když došlo na věci, které by zatajené zůstat neměly, zafungovala kontrolní role žurnalistů – díky Kyle Bennettovi z HardOCP.

Vrátí se věci do normálu?

Zrušení GeForce Partner Programu je pochopitelně dobrá zpráva, neboť by se tím podmínky na trhu měly stát zase rovnějšími. A omezování míry konkurence bylo to, co jsme na něm my i další kritizovali. Ostatně coby firmu s výrazně silnějším postavením na trhu GPU by zrovna Nvidii neměly rovné podmínky nijak ohrožovat. Jen doufám, že GPP byl zlikvidován se vším, co ve skutečnosti obnáší. A nebyla zrušena jen ta víceméně prázdná slova bez konsekvencí o transparentnosti, jež byly obsahem dle oficiálního zastírání Nvidie. A za druhé, že zrušený GPP nebude opět tajně nahrazen něčím jiným podobným.

Také teprve uvidíme, jestli se GPU Radeon vrátí do oněch prémiových řad grafik počítačů a notebooků, z kterých je Nvidia svým GPP vykousala (docela by mě zajímalo, co si o věci myslí Asus, který tím byl zrovna čerstvě dotlačen k tomu, aby pro grafiky AMD vytvořil nový branding a musel je všechny přenálepkovat – dle Nvidie samozřejmě dobrovolně). A nejen Radeony. Kvůli GPP údajně například výrobci notebooků měli nižší zájem o procesory Kaby Lake-G od Intelu (nebo tak alespoň tvrdí web NotebookCheck). Jestli se toto nestane, tak možná GPP přestalo existovat v nějaké papírové formě, ale svůj pokoutní záměr splnilo, takže by to na nějaké oslavy moc nebylo.

nvidia-geforce-titan-xp-star-wars-collectors-edition-1600
Nvidia Titan Xp, předvánoční speciál stylizovaný pro „impérium“ a „rebely“

Celé znění prohlášení Nvidie o zrušení GeForce Partner Programu:

Pulling the Plug on GPP, Leaning into GeForce

A lot has been said recently about our GeForce Partner Program. The rumors, conjecture and mistruths go far beyond its intent. Rather than battling misinformation, we have decided to cancel the program.

GPP had a simple goal – ensuring that gamers know what they are buying and can make a clear choice.

NVIDIA creates cutting-edge technologies for gamers. We have dedicated our lives to it. We do our work at a crazy intense level – investing billions to invent the future and ensure that amazing NVIDIA tech keeps coming. We do this work because we know gamers love it and appreciate it. Gamers want the best GPU tech. GPP was about making sure gamers who want NVIDIA tech get NVIDIA tech.

With GPP, we asked our partners to brand their products in a way that would be crystal clear. The choice of GPU greatly defines a gaming platform. So, the GPU brand should be clearly transparent – no substitute GPUs hidden behind a pile of techno-jargon.

Most partners agreed. They own their brands and GPP didn’t change that. They decide how they want to convey their product promise to gamers. Still, today we are pulling the plug on GPP to avoid any distraction from the super exciting work we’re doing to bring amazing advances to PC gaming.

This is a great time to be a GeForce partner and be part of the fastest growing gaming platform in the world. The GeForce gaming platform is rich with the most advanced technology. And with GeForce Experience, it is “the way it’s meant to be played.”

Nvidia oznámila zrušení GeForce Partner Programu. Prý na něm ale nebylo nic špatného
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.89%) 18 hlasů

111 KOMENTÁŘE

  • Ty ses špatně vyspal co. Funguje to tak, že si otestovali věrnost, negativní reklama taky reklama, teď mají velké plus že to zrušili, ale nasmlouvané smlouvičky pro GTX1180 už běží na plné obrátky a nikdo je neveme zpět a nejsou v rámi GPP žalovatelné. Vlk(nVIdia) se nažral, Vlčata (MSI,Aušus a Gigabyte) taky a koza (AMD) zůstala celá.
   Jinak solidní kopanec s rozběhem od pana červeného redaktora do nVidie, ty jeho neskutečné fabulace kdy ví co je pro nVidii dobré naprosto mimo realitu. Vůbec nepochopil, že tady šlo o to, že herní karty jsou nVidia a hráči si chtějí kupovat na hraní nVidii. Jenže dneska jsou mylně označovaný jako herní i R10 485ky, přitom to nejsou plnohodnotný herní karty. Jsou to karty na kterých stejně drtivá většina kupujících těží kryptoměny. Takže pokud je výrobek všestraný tak není jen čistě herní a tudíž je tam to gaming zavádějící. Navíc ty výsledky R10 485 proti 1080, 1080Ti… hovoří samy za sebe o 1070 nemluvě.

   • Od někoho kdo nemá žádný přehled o produktech na trhu viz. R10 485 je to jen snůška blábolů. Kdyby jsi v 5. třídě trochu zabral, mohl být příspěvek relevantní (schválně si počkám na odkaz na tebou zmíněnou grafiku) a zároveň tvrdit že AMD nemá herní grafiky, protože nemá na nejvýkonnější karty nVidie, tak zastoupení (alespoň dle nepřesného steam survey) je 0.89% Ad kauza, oficiálně se program ruší, neoficiálně zůstane

   • Netreba to preháňať. Keby to neprepískli a vyšli by z toho v pohode, GPP by nezatrhli. Okrem toho RX 580 (alias tebou spomínaná 485) je rovnaká herná karta ako akákoľvek 1060tka. Tak načo to zbytočné podceňovanie. Aj to jej porovnávanie s 1070tkou a vyššie je mimo. To by sa potom za hernú nemohla označovať žiadna iná GPU slabšia ako tie spomínané. A tak to samozrejme nie je.

    • A tak to samozřejmě je, to že ty hodnotíš podle své peněženky já nemohu. Zeptej se dětí kdekoliv na herním serveru co považují za herní grafiky a 99% ti řekne že má 1070 a výš. 1060 je pro socky a není herní, je to mainsteem na všechno, prodávající se i do multimonitorových stanic. 1060 je vlastně odpad který se nehodil na 1080 ani na 1070.
     Harry.24: RX 580 je marketingová patlanina označující neexistující kartu. Podle značení AMD to je správně R10 485, tečka. Pokud tomu někdo nerozumí, sám by si měl doplnit vzdělání. 4 = 4.generace GCN, nikoli v5.tá. 8= šířka paměťové sběrnice 256bit, 5 revize. nazdar.

     • Jarousi, chapes, ze si vymyslis veci, ktere nejsou pravda. Jak AMD, tak NV si muzu pojmenovavat karty jak chteji. A taky to tak delaji. Oficialni pojmenovani karty je zalezitost MARKETINGU, ne nejakych technickych specifikaci. To ze nejak oficialni marketingove jmeno, jako treba 1070, 480,.., vetsinou nejak souvsi s urcitou archtekturou je jedna vec. Ale neni to pravidlo. Bezne (bohuzel) se i pouzivaji rebrandy, atd. Tudiz tvoje nesmyslne komentare k R10 485 jen ukazuji, ze vubec nechapes rozdil mezi oficialnim marketingovym nazvem a jeho funkci pro uzivatele a nejakym technickym „cislem“.

     • Ja osobne mám GTX 1080tku. 🙂 Ale to hlavne kvôli 4K rozlíšeniu. Ludia, ktorí hrajú na nižšom rozlíšení, ale nemajú potrebu mať drahšiu a vyššiu radu než je ten spomínaný mainstream. A aj mainstream sú stále GPU. Drvivá väčšina ludí má aktuálne 1080p rozlíšenie. Načo na také rozlíšenie by potrebovali výkonnejšiu grafiku než je GTX 1060 alebo RX580? Nie sú snáď z tohto pohľadu aj tieto grafiky herné? Len herné pre iné rozlíšenie než na akom hrajú ludia s vyššími radami GPU? U nižších radách sa dá hovoriť, že nie sú moc na hranie, pretože majú problém s FHD. A táto hranica sa postupne posunie tiež, pri prechode na vyššie rozlíšenia keď už väčšina ludí bude mať aspoň 2K. Ono sa to podľa mňa nedá hodnotiť iba takto absolútne, ale treba sa na to pozerať relatívne aj vzhľadom na iné podmienky.

     • Marku vysvětlovat něco Crhovi je zbytečné 🙂 On se trolingem baví 🙂 Když nebudete lidi na něj reagovat tak nebude moct trolit 🙂 A tohle platí i u dalších jemu podobných 🙂
      Já mu říkám RollLoL prostě zábavný trol, protože mě vždy pobaví 🙂 A ano občas mu zesměšním i jeho nick na CrrrHaaa 🙂 Asi každý pochopí co tím myslím 🙂

     • je zvlastni jak se vzdy a pokazde zaklinate tim, jak je zbytecne reagovat, vysvetlovat, „naposledy“ a tak. meanwhile tu mate na vsichni pokazde tunu smajliku, urazek, blabolu, ololu. vy ani nevydite jak jste smesni.

     • Ad crha: Ať koukám jak koukám v nabídce nikde R10 485 nevidím, ani na tvém odkazu. Mohl bys ukázat jediný obchod kde ji můžeš koupit? Dále bych rád viděl odkaz na rozdělení grafik herní (1070 a výš) a pro socky (1060 a míň) nebo to je tvůj subjektivní dojem?
      Ad hnízdo – napsat slovo nevidíte s tvrdým y tak to je pak vidět, jak jsi na tom se vzděláním, sorry jako
      Škoda, že díky takovým lidem je čtení komentářů většinou ztráta času.

     • @ Hnízdo
      “ vy ani nevydite“ – směšný si tu ty a Jaroušek. „Vidět“ s tvrdým Y, to se jen tak nevidí. Ale vypovídá to o tom, že by to chtělo zopakovat si základní školu. A názory tomu taky odpovídají, chtělo by to základní znalosti a mít soudnost, což vám oběma zcela chybí.

     • Harry.24: Můžeš koukat kam chceš, ale R10 485 najdeš pod chybně uvedeným názvem RX 580. Už několikrát jsem psal, že AMD vydalo neexistující kartu. Kdyby přišli a řekli na rovinu, jako správní chlapi: “ ok posrali jsme to, nebudeme to takto značit, protože „nějaký“ důvod.“ tak bych to bral, ale oni to bez omluvy na prase používají dál jak kdyby se nic nestalo. A to je jen jeden z mnoha nešvarů AMD, které jim neodpářu dokud se nepřestanou chovat takto podvodně a budou lhát o výkonu a kvalitě svých výrobků které jsou 2,5x lepší než něco…

 1. To vypada, ze to NV zjevne s jejich „neskodnym“ GPP prepiskla a nebo se prepocitala s reakci, ktera na to vzejde. Tak jak tak je to jen dobre pro celkove konkrencni prostredi a pro koncove uzivatele.

  • Nakoniec ten nový branding môže zostať tak ako je. Uvidíme, čo urobí ASUS. NV zrejme naozaj hrozilo, že právne z toho nevídu dobre tak to radšej zatrhli. Nejaké disinformácie ich nikdy nezastavili. Viď kopec hovadín čo si ľudia myslia o PhysX a Gameworks doteraz. A predsa fungujú v pohode ďalej a NV sa netrápi nič z topho vyvracať. Myslel som, že GPP majú právne ošetrený, ale ak išli naozaj mimo zákon, tak je dobre ako to skončilo.

   • „Myslel som, že GPP majú právne ošetrený“ samozrejme maji. Nvidia udelala jedinou chybu, ze v naivni snaze o transparentnost a uprimnost odkryla karty. Na tuhle hru ale potrebujete poctive spoluhrace. Chyba. Staci se podivat na odporny masivni antimarketing amd z poslednich let.

     • Já zas kroutím hlavou nad tvými komentáři. HonzaH je zas manažerem nVidie když rozhoduje kam má směřovat. Ale já Vám to uznám, díky tady těm kopancům s rozběhem od AMD fans donutili nVidii z GPP couvnout, protože těch hejtů bylo už prostě moc.

     • Antimarketing AMD tu ale bohužiaľ je. Všetka tá snaha obrátiť čokoľvek NV robí na niečo negatívne má korene u samotného AMD. A to ani nehovorím o reklamách, ktoré sa snažili robiť si posmech z konkurencie. Viď Fixer či PoorVolta. AMD podľa mňa robí chybu, že sa nesústredí iba na vlastné produkty a riešenia. NV sa čo si pamätám toho drží už dávno a nemá problém.

     • Naštěstí největšího trotla z AMD marketingu (ano Poor Volta apod. byl naprostý fail, aneb nezesměšňuj něco co ti později nakope prdel..) Chrise Hooka si aktuálně přetáhl Intel. Tak snad ho v AMD nahradí někdo schopnější.

    • Predpokladám, že si mysleli, že to ošetrené majú a zistili v konfrontácii s inými, že to takto asi nepôjde. Inak by nemali prečo ustúpiť. Kvli negatévnej reklame predtým od svojich produktov neustupovali. Nemali by prečo ani teraz.

     • myslím, že nVidia začala couvat poté co ji řekli ne velcí výrobci např HP… a taky asi nečekali, že se zvedne taková vlna odporu…
      Tyto praktiky se mi nelíbí, takže i já byl proti. Nicméně uvidíme co se stane v reálu… Třeba oficiálně vyhlásí konec GPP ale neoficiálně to bude pokračovat dál… ASUS to má zmáknutý má prostě produkty nVidie a AMD rozdělený… Čekám co provede MSI a Gigabyte…

     • JJ. Tiež si myslm, že ak by na to pristúpili všetci, tak GPP tu s nami zostane. Každopádne je celkom možné aj to, že právne si na nich niekto chcel došpápnuť a povedali si, že vzhľadom na ostatné okolnosti sa im to neoplatí.

 2. Co dokaze jeden presstitut, ze?
  Shrneme si fakta. GPP byl verejne publikovan, jeho ucel byl jasny – nvidia pozaduje, aby se na jejim podilu na uspechu hernich brandu neparazitoval nikdo jiny, konkretne AMD se svym podilem 10% v hernim segmentu (steam survey). Nvidia zadnemu vendoru nebranila v prodeji nebo propagaci amd produktu. Pouze pozadovala aby nemela spolecny gaming brand s loosery. To jsou fakta.

  Toto je desinformace:
  „Nvidia se takto pojmenovanými a přísně tajnými smlouvami“
  GPP je verejne na webu. To ze se nezverejnuje podrobny textu smluv je normalni pro kazdeho, kdo v prumyslu dela. Nikdo se vsak netaji, ze smlouvy definuji GPP. „Vynucovani“ a „vydirani“ a podobne vyrazy jsou nepodlozenymi smyslenkami.

  Toto je nicim nepodlozeny vymysl, spekulace a v nejlepsim pripade, pokud bychom nevedeli kdo celou aferu vyvolal a prco, osobni nazor:
  „Zrušení GeForce Partner Programu je pochopitelně dobrá zpráva, neboť by se tím podmínky na trhu měly stát zase rovnějšími. A omezování míry konkurence bylo to, co jsme na něm my i další kritizovali.“

  Co je tohle za nesmysl? Jake rovnejsi podminky? Rovnejsi podminky budou pouze tehdy, kdyz vendorum zabranime volne nakladat se svymi brandy pozitivni diskriminaci „narodnostnich“ mensin?

  Tuhle jsem tu kousek zpatky mluvil o bulvaru. To co tu predvadite, je definice bulvaru. Pracujete s vymysly jako s fakty, prekrucujete informace, ignorujete souvislosti, protezujete jednu stranu sporu.

   • Tys taky dostal po prstech… Prostě cnews je taky červené jak karkulka… nic víc. Jen na PCT dostáváte po čuni takže tam když se objeví něco proti AMD tak se to tam zvrtne v totalitní ukřižování. Prostě všechny weby přebarvíme na červeno a pak bude AMD nejlepší na světě.

    • Jasně všichni sou červení, jen Obermaier za kterého se stydí i kolegové, je ten jediný pravný, protože tak jako vy z duše nenávidí AMD a nestydí se ani falšovat testy a ohýbat realitu 🙂
     Potom PCT působí jako schizofrenní plátek, když i dalším kolegům vychází něco jiného než jemu samotnému 😀

     Jediné opravdové a férové super testy bývaly tady! Jinak je to v ČR katastrofa… No teď se k testům vrátil jeden jeden z českých webů a tam se mi ty testy líbí. Ostatně občas máme věci na testy po nich a vychází nám stejné výsledky, takže tomuto webu důvěřuji.

   • Po svych nemytych ustech predevsim dostal Bennet a vsichni kdo naskocili na konspiracni bandwagon. Nvidia se jim vysmala s jasnym vzkazem, tak jo hosi, meli jsme dobrou vuli, takze priste zase postaru, mejte se! (aspon jednou tejdne)

    • Fakt Hnizdo? :)))
     Jde videt, ze selektivni videni mas velmi vyvinute..ale to neni novinka, ono vetsinou clovek chce videt ve vecech, co chce on sam a ne co tam je.
     Ja bych ti doporucoval projit nejake weby..podle mne vsude zpivali „ody na GPP“ a na to, jaka je to spina, co na NV hazeji :)))
     Ale co uz s trolem tveho kalibru…

  • Teda klobouk dolů za vytrvalost. Asi budu ale muset aspoň k pár věcem něco namítnout, protože mi přijdou trochu demagogický.

   „nvidia pozaduje, aby se na jejim podilu na uspechu hernich brandu neparazitoval nikdo jiny, konkretne AMD se svym podilem 10% v hernim segmentu“ – 1) ROG nejsou jen „grafiky Nvidia“, Asus tak značí myši, desky, zvukovky, příslušenství, prakticky všechno. Celej příspěvek je dost zavádějící ale tohle je skoro lhaní. 2) statistika Steamu byla vadná, teď třeba ukazuje 14,89 %, to jen tak pro pořádek.

   „GPP je verejne na webu.“ lež jako věž

   • A nebo klobou dolů, za neustálou demagogiii, překrucování reality a lhaní…

    I když za to bych před Hnízdem klobou dolů nedával… spíš člověka zamrzí a naštve, že takto zaneřáďuje a kazí debaty… I když asi nebude snadný tohle vše vymýšlet a skládat dohromady… Tak možná za to klobouk dolů…

    Jinak vidím, že když nehlásáš mantru páru jedinců a píšeš tak jak máš, čili objektivně, tak jsi byl těmito jedinci taky zařazen do osy zla…

     • Tak v podstatě kdybych tu a jinde psal, že vše od AMD je na H… a jediný dobrý je Intel a Nvidia, tak bych do této skupinky taky patřil… Ale proč bych měl lhát? Já jsem rád za konkurenci. To že je potřebná se ukazuje na poli CPU. Intel byl konečně donucen k činům. A je to jen dobře pro nás všechny… Ti co mě znají tak vědí, že do příchodu jader ZEN jsme měl doma 3x i5 a 1x FX a nyní sem stav obrátil… Proč? no protože byl důvod… Nyní mám 3x Ryzen a 1x i5… (staré kousky se prodaly). Proč jsem mimo jiné šel do Ryzen CPU? No to že ty desky využiju i u 7nm verze 3000 a mozná i 4000 je prostě paráda…

      Připomíná mi to staré dobré časy ABIT BX6 rev. 2 … nejúžasnější deska jakou jsem kdy měl… (pro vysvětlenou byla to deska na kterou se daly dát P2-P3 a končil jsem u P3 na 1200MHz s výkonem vyšším jak první P4… Poté jsem přešel ještě na P3 (Tualatin) a pak na Atholon 2500+ který díky 1 kliku v biosu jel jak 3200+… atd… Vždy jsem střídal produkty podle potřeby a výhodnosti… značku fakt neřeším. Ale ano budu hájit slabší firmu proti lžím a demagogii…

      Prostě konkurence je třeba!!!

  • Veřejně publikovány byly pouze marketingové řečičky, ale chápu, že pro někoho to může být složité to pochopit, důležité není co mají na webu, protože tam není vše, fakt je ten, že firmy, kterým GPP vadilo deklarovaly, že to dají k prošetření americkým i evropským orgánům. A to „smrdělo“ pěknou pokutou. O jakém parazitování mluvíš? Ten brand značky používali výrobci i pro další produkty (desky, myši atd.) 10% ve steam survey je z jakého data? Aktuálně se to blíží 15% proč tedy lžeš? Taky jsi se trochu zmýlil, když mluvíš o svobodě nakládání s brandem, to nVidia chtěla mluvit výrobcům do jejich značek a zakazovat jim, na co je použít. Takže tvůj příspěvek je z větší části lež, z menší části demagogie

    • Marku myslím si, že to nebyl nesmysl… ostatně kroky ASUSu to tak nějak dokazují… po pádu GPP se ASUS vrátil k ROG i u AMD produktů… Něco tam muselo být… A ostatně něco o tom napsal i Michal Šimonek s tím že se mu kroky nVidie nelíbí a ten pro ASUS pracuje…

   • Nie tak úplne. NV tiež za svoje peniaze propaguje dané značky výrobcov a myslím, že to nebude za malé peniaze. Preto neberiem tento pokus o unikátnosť za niečo čierne. V tomto má hnízdo vyššie pravdu, že sa im oprávnene nemusí páčiť ak sa na tom niekto iba vezie. Nemuselo to ale byť tak invazívne a zrejme to prepískli. Inak by neustúpili. Ako som písal vyššie, na PhysX aj Gamneworks je hate-u oveľa viac (väčšinou neoprávnene) a NV nemá problém to ťahať ďalej. Tu ale z toho hrozilo niečo viac. Inak by nemali prečo celý program zrušiť. Alebo sa s výrobcami dohodli, že si to poriešia na pozadí a postupne.

    • Marku, tak dobre, pokud se nekdo na necem veze, tak ale musis i umet rict na cem a jak?
     Prijde mi napriklad absurdni tvrdit, ze se AMD treba „veze“ na kartach NV 😉
     Jinak co se tyce penez, ktere NV do produktu a marketingu dava..vzdyt to je preci v jejich zajmu, oni ty chipy potrebuji prodat a maji z toho zisk 🙂
     Jinak co muzu rict z osobni zkusenosti z jineho druhu partnerskeho programu, tak napr. firmy, ktere v nich figuruji, zadne penize „primo“ nedostavaji. Pochybuji, ze by to bylo v pripade GPP jinak. Maximalne se dostava „vyvar“ z prodeje licenci, v pripade GPP mozna z prodeje poctu karet, ale to ted jen fabuluji. Ty ruzne „benefity“ pro firmy jsou spise cestou podpory (kterou potrebujes), maximalne mozna v pripade odberu chipu v nasmlouvani nejakych cen … ale tohle vsechno je i v zajmu samotneho vyrobce, v tomto pripade NV. Jinak tomu se rika v bussinesu „win win bussines“ , takze nejaky „soucit“ pro NV v pripade jejich investic… to bych uprimne moc nevidel 😉

     • Nemyslel som to tak, že sa AMD vezie na kartách NV. Toto vôbec nie je o samotných GPU, ale o nákladoch na marketing. Tie sú u AMD značne nižšie ako u konkurencie. A z hladiska toho keď už NV vráža o dosť viac peňazí na marketing trebárs ROG GPU (v súvislosti s ich kartami), tak sa nečudujem, že by chceli, aby ROG GPU boli iba od nich.
      Pokiaľ NV hrala v pozadí inú hru, očividne jej nevyšla. Tak by som to potom aj bral.

     • Marku, jednak, kdo se pohybuje v bussinesu vi, ze je tam spina, politikareni, atd. Nedleam si iluze, ze AMD je treba cista jako „kristal“. Ale ono je to vzdycky o mire. Tohle GPP podle informaci, ktere o tom prosakli byla pres caru, at je clovek priznivec te ci one znacky. A to je spatne.
      A jinak k penezum NV do marketingu… zase, vzdyt ty penize se jim vraceji zpatky v ziscich, ktere maji uz dneska. Vzdyt maji vetsi obat nez AMD se vsema CPU a serverama dohromady. Hraci maji GeForce ve vetsi oblebe, nez AMD, maji vetsi podil na trhu, atd..to vsechno je vysledek jejich penez vloznych do marketingu. Nic jako „vlastni znacku“ fakt nepotrebuji. To jen nejakemu managerovy, ktery si potreboval zvysit rocni bonus, prdlo v bedne…

    • mno … třeba u ASUS si nvidia nárokovala „ROG“, který s nvidii nemá nic společné, sám mám „ROG“ desku, zvukovku, myš … to bych měl přelepit značky, aby mě nvidia nežalovala? 😀 (nadsázka) …

     • S ROG označením iných súčastí PC to nemá nič spoločné. Tam vôbec marketing NV nezasahuje a nemíňa na ne prostriedky. Takže kľudne môžu byť ROG klávesnice, myši, herné sluchátka. Tie idú mimo ROG GPU. Preto si ani ja nemyslím, že si NV nárokovala na značku ako celok. Išlo jej o vetvu GPU, do ktorej kvôli marketingu leje tiež peniaze. A myslím si, že oveľa viac ako AMD.

     • Ja si treba myslim, ze to spolu neprimo souvisi. Podle mne jsou uzivatele, kteri chteji ROG radu, aby jim ladili „komponenty“ a lidili „barvicky“. Takhle budou mit ROG radu spojenou s NV a to je spatne. To neni znacka NV, to je znacka ASUSu. Predstav si, ze by ASUS treba proaval nekolik druhu zvukovek ruznych vyrobku, jako ROG oznaceni, do svych desek. A ted prijde jeden z tech vyrobcu zvukovek (nejvetsi) a rekne, jestli chces pouzivat nase zvukovky, tak „museji byt ROG“…
      Penize do marketingu se jim vraci v ziscich. Pokud NV nema dobry marketing, tak pak uz nevim kdo.. 😉

     • Tak isto sa niekomu nemuselo páčiť, že marketujú značku, ktorá sa využíva aj pre konkurenciu. A to je myslím relevantný dôvod s tým niečo robiť. Očividne ale postup, ktorý zvolili nebol zrovna najlepší.

  • To vis ze jo hnizdo… Ja jsem netusil, ze mas prehled o tom, jake smlouvy mam AMD se svyma soucasnyma vendorama. A ze znas i vsechny dodatky, kde napr. muze byt jista exklusivita nebo splneni podminek, atd. Tudiz je ti naprosto jasne, proc ta sitauce vznikla.
   Tak aspon jsi pobavil..

  • Ještě že existuje google překladač:
   Výrobce se obrátil na společnost Tom’s Hardware, aby se zeptal, jak byl získán vzorek pro jejich kontrolu, protože to jasně nebyla poskytnuta společností ASRock, která neměla žádný zájem o marketingovou expozici v Německu (recenze byly zveřejněny na německém webu TH).

   Manažer prodeje ASRock:

   Problém je v tom, že společnost AMD nesouhlasila s prodejem (grafických karet ASRock) v EU, to je opravdu škoda.

   Rozhodnutí blokovat vstup ASRock do evropského trhu není nutně kontroverzní. Regionální prodejní zákazy jsou vlastně docela běžné. Ze stejného důvodu nemůžete v Evropě koupit grafické karty Colorful nebo Colorfire. V tomto regionu je prostě příliš mnoho partnerů.

   Přesto by zákazníci měli mít na výběr při výběru správného modelu za nejnižší možnou cenu. Ti, kteří chtějí grafické karty ASRock, je budou moci koupit, jen s dodatečnými daněmi a náklady na dopravu uměle vytvořenými regionálními zákazy prodeje.

   Není ironické, že společnost AMD právě zahájila marketingovou kampaň „Svoboda volby v PC Gaming“ (v reakci na GPP), jen aby omezila výběr zákazníků současně?

   To se na diit ani cnews nedočteme co? To se nehodí do krámu co?

   • Ano AMD zakázalo Asrocku prodávat v EU… Myslím si že je to škoda… V podstatě ani nechápu proč… No i když … Evropský trh je nejvíc byrokratický a hlavně malý…
    Nicméně skončím u toho, že je to škoda… už sme měli rozjednané grafiky na testy a byli sme na ně zvědaví…

    • Keby sa toto prevalilo u NV, že niekomu zakázala predaje v EU, tak u istých ludí by to bola kauza na najbližších pár rokov. 🙂 A jedden nemenovaný reddaktor by v „súvislostiach“ v každom článku o Asrock uvádzal, že za to, že nemáme ich GPU na trhu, môže zlá NVIDIA.

     • Ja som myslel svoj komentár ironicky. Nijak za to AMD nekritizujem. Je to ich vec a tiež neviem prečo sa tak rozhodli. Dôvody na to ale určite mali. Tiež je to len firma so svojimi cielmi a plánmi.

     • Hlavne, pokud nezname duvod, tak se to fakt blbe hodnoti. Jak jsem psal vyse, problem muze byt i v nejakych existujicih smlouvach nebo podminkach, ktere mi nezname. To na vysvetleni.
      Dalsi moznost je samozrejme i ta, ze u AMD sedi nejaky pitomec na postu managera, ktery o tom rozhoduje a dela se dulezitejsi, nez je potreba a pak by se AMD kritizovat za to melo.
      Akorat, ze tohle nevime…

     • Jeste na dovysvetleni. Firmy muzou mit tzv. „exklusivni“ pristup napr. pro urcity region. Tohle je celkem bezna praxe pro urcity druh delaeru prodeje licenci. Napr. pro CR, kdyz nekdo chce delat dealera jine velke firme a prodavat pro ne licence, tak dotycna firma muze mit policy, ze pro danou zemi, muze byt jenom jeden dealer, a dalsi firma ma jednoduse smolika a status dealera nedostane.
      Jesli je neco podobneho i v pripade Asrocku nevim, ale muze to byt jedna z variant.

     • Nevím nevím, jestli jsou tam i nějaké výhody. IMHO to spíš bude omezení kvůli tomu, že se to AMD snaží nějak vyvážit s potřebou nenaštvat svoje dlouhodobé parťáky, který vstupem nového výrobce přijdou o část písečku.

     • Bože, lidi tu pořád ještě nechápou, že AMD může klidně udělat GPP a bude to legální, protože není dominantním hráčem na trhu. Kdežto v případě NV je to již nelegální. Můžu tu ten zákon dávat klidně 100x a stejně tu furt dokola melete kraviny. NV stáhla GPP ze zákonných důvodů, na politikaření nebo etiku sere pes.

     • @Aznohh
      – kdyby toto udělalo AMD tak ode mě schytá úplně stejnou kritiku! Je mi jedno zda je firma dominantní nebo ne. Ale prostě tohle se podle mě nedělá.

      Něco jiného by bylo, kdyby si AMD/nVidia domluvili s výrobci nové VIP značení. Ostatně nechápu proč, když chtěli oddělit produkty nešla nVidia tímto směrem… A následně mohla tyto VIP produkty propagovat…

     • Já ti to neberu. Ode mě taky. Ale já jsem tu vždy řešil v souvislosti s GPP pouze a jen legální stránku věci a ta je taková jak píšu výše. Nějaké subjektivní pocity a názory kohokoliv na GPP jsou z tohoto hlediska naprosto nepodstatné.

  • Spíš si myslím, že se s ASRockem od začátku dohodli na tom, že budou prodávat v Asii (Americe?), ne že by jim ex post zakázali vozit do Evropy. Proč, to netuším, ale srovnatelný s GPP mi to nepřijde, není to nějak zaměřený na poškození přímé konkurence.

   BTW když už se tady vytahuje, co kdo udělal špatnýho, tak Nvidia před časem komplet zrušila některé své výrobce, prostě vybrala některé z partnerských firem a s těma skončila spolupráci. Pamětníci budou vědět, že XFX původně vyrábělo GeForce, ale Nvidia jim údajně nedovolila dělat Fermi poté, co kromě GeForce začali vyrábět i Radeony a sebrala jim autorizaci.
   Už si nepamatuju, jestli tehdy úplně skončil ještě někdo další, ale bylo období, kdy konsolidovali“ a partneři byli rozdělení na přednostní a „horší“, kterým hrozilo, že budou na odpis. IIRC kolem let 2008-2010, tehdy byly prodeje horší, takže asi byla motivace ochránit ty firmy, které v Nvidii považovali za perspektivnější. Akorát pro tohle nemůžu najít link, škoda.

  • a? nejaky managersky kkt co chce zarobit na reklame vymyslel, ze SK nemozu sledovat CZ telky a naopak. Ze si nemozem kupit asrock „vec“ – co nerobim ani teraz, asrock nepouzivam – mam uplne na salame, zesi nemozem kupit nieco na amazone, lebo amazon na Sk nenosi je asi tak trilion krat zavaznejsi problem!

   • Teraz som dopozeral video HW unboxed, a majú tam dobrý záver o tom že vlastne nie je jasné čo bude nasledovať – vo svetle toho kto s ním súhlasil a kto nie, v tom že Asus už uviedol AREZ líniu pre AMD GPU, MSI/GB už začaly s úpravami či odstraňovaním…

    …teda, tým len chcem povedať že nevieme kto bude ten ktorý sa bude smiať naposledy… a vulgárne povedané, kto s kým NAKONIEC vyj***e.

 3. Co mi to jen připomíná, hmm… že by intel v éře Pentií 4 (nepřímo). Akorát tady se o tom hodně psalo už od samého začátku, někdo neměl tak pevné svěrače a vyšlo to díky bohu na veřejnost. Pana Olšana bych rozhodně za rudého nepovažoval, jen zkrátka některé věci opravdu hodně zavání.

  Ve finále by se vyloženě nic moc ultra nestalo, změnily by se značky a marketing společností by měl co dělat. Co už trochu smrdělo, tak byly tvrzení, kdy některé produkty, na kterých VĚTŠINA hraje (tj. mainstream – hlavní proud) byly označované že NE-HERNÍ. Pokud by to pokračovalo dál, mohlo by BFU při výběru GK a následnému zaškrtnutí kategorie „herní“ získat překroucený dojem reality (tzn. že existuje mainstream konkurence, a nejen ten). Samozřejmě za předpokladu, že by se tím řídil i dotýčný eshop. Je to hloupý marketing, ale spousta uživatelů a hráčů (především v zahraníčí) se tím opravdu řídí.

 4. Suprový je ten bullshit, jak nVidia vlastně chtěla být jen milá a chtěla dopřát lidem, aby věděli, co vlastně kupují.

  Tak ať sakra přestane prodávat různé grafiky se stejným jménem!

 5. Crha + Hnízdo: Když čtu v diskuzi příspěvky těchto dvou …, nemohu se ubánit otázce „Co jsou ti dva vlastně zač?“
  Buďto naprostí magoři, nebo si na ně alespoň děsně rádi (a dobře) hrají.
  U pana Crhy mne jen občas zaskočí normální, inteligentní příspěvek k věci. Škoda, že jen každý 15 – 20. Ten zbytek – škoda mluvit.

  • Martan67: Děkuji, ale neboj, čím budeš starší, tím víc budeš mé příspěvky chápat a to číslo se otočí, tak že budeš s mými 15-20 příspěvky souhlasit a s 0-5ti nesouhlasit. I když to tak vezmeš, tak je to správně, kdyby jsme se všichni na všem shodli tak by to tady byla nuda. (a bylo by to víc než víc podivné).

 6. Shrnutí diskuse. Mimo klasických trolů typu Vlko a pomateného Crhy na drogách, je tu přesný protipól DD, což je Hnízdo – fanatický obhajovatel všeho modrého a zeleného. 😀 Skutečně Hnízdo a DD, to je jako Jekyll & Hyde, prakticky stejně fanatické názory a maximální hejt opozice. Taky gramatika u obou naprosto šílená (Hnízdovo „nevydite“, „loosery“) 😀

   • Ja kdyz si cas od casu ctu komentare Mr. DD, tak se mu neda uprit, ze ma ze sveho pohledu casto pravdu. Jenomze, ono existuji i jine pohledy, ktere jsou taky pravdive a muzou existovat soucasne a vzajemne se nevylucuji. A to je neco, co on nikdy nechce uznat.
    Priklad je diskuse 8700k vs 2700x… jasne, 2700x je obecne silnejsi CPU, ma vic jader, coz se hodi, v praxi je rozdil fps mezi nim 8700k pro 97% uzivatelu nula, na praci obecne je lepsi 2700x, atd…ale 8700k presto ma vyssi fps, nebo ma specialni applikaci, kde je ST vyhodou a pro nekoho to je validni argument. Stejne jako je 15litrovy motor v nakladaku sice silnejsi, nez 2,5litr v BMW, tak i presto to BMW jede rychleji 😉 A tohle je neco, co jej dela podobne zaslepeneho, jako fandoidy Intelu..

   • To rozhodne. 😉 Zrovna nam vysvetluje v suvislostiach, preco na zakaze ASRocku nie je nic spatne. Mantra „Nvidia a Amdede ziadne grafiky nevyrabi, kupujeme karty ASUS, MSI, ASrock(?)“ dostava tazko na prdel. 😉

    • No..s tim ASRockem, to asi neni tak jednoduche. Mezi existujicima firmama mas ruzne smlouvy, „tajne“ dodatky a umluvy. Krome toho, kazda firma co pouziva partnery, tak se opravdu snazi velke trhy nejak rozdelit a pokryt. Nekdy dokonce nemuzes mit pro nejaky geograficky trh ani vic nez jednoho hlavniho partnera. A klidne AMD muze mit v Asii „diru“, kterou by ASRock mel „zalepit“. Druha vec je i to, ze se vstup ASRocku treba v US nebo Evrope nemusi zamlouvat nejakemu soucasnemu partnerovy AMD, atd..a nechteji mit z toho „valku“.
     V techto vecech je hodne „politiky“ a tezko se soudi, kdyz do toho nevidis.
     Druha vec je, pokud by AMD s ASRockem bylo puvodne domluveno jinak a pak jim to zatrhli..tak to je samozrejme blby, ale tyhle veci se normalne domlouvaji predem…

     • Hele, mne ide o Dedeho, tieto pakoviny o znaceni pre naproste BFU su mi volne a dokonca som vynimocne na vasej strane barikady, ze GPP bola klasicka svinarna (nvidiackych) kravatakov (byt nie az tak strasna – aspon teda realnym vyznamom – ako sa tu maluje. Nazvy vzdy zostanu len nazvami, co zrovna u PC imho prilis nefunguje, uplne BFU kupuju hlavne konzole, kto kupuje „master-race“ konfiguracie, obvykle aspon nejake zakladne povedomie zvlast o NV vs. AMD flameware ma). 😉 Dede je ovsem unikat. Ten clovek je schopny vymysliet akukolvek absurditu, aby si obhajil svoje milovane Amdede a nasledne ju o tyzden zavrnut, ak potrebuje pre rovnaky ucel opak. 😛 Ak to robi naschval, tak klobuk dolu, ale tomu neverim. Takeho vola robit zo seba cisto pre kliky a tak kvalitne nedokaze imho nikto.

     • @tombomino: Tak ako – nutno uznat, ze ten kravatacky slint Nvidie, preco GPP rusia, to je nieco tak nechutne slizkeho, az sa dviha kufor. 😉 Osobne by som ovela lepsie prijal, keby len napisali stroho: „K nasmu sklamaniu program GPP nebol prijaty v ociach verejnosti pozitivne, takze ho rusime.“, co by bolo stale este diplomaticke nepriznanie si ziadnej prasarny, ale aspon bez tych ultravlezlych kydov o snahe cosi kamsi odlisit a samozrejme vsetko pre nase najlepsie dobro. 😉

 7. Přečetl jsem skoro celou diskusi, pobavilo mě (jako obvykle) modrozelené sebevražedné komando. 😀

  Jinak kudoz Honzovi O. za trpělivost a skvělou novinařinu (IMHO jeden z nejlepších českých IT novinářů současnosti). Doufám, že to je aspoň malá náplast na hnojomety výše uvedeného komanda.