Nvidia vydává novou nejrychlejší grafiku, zlatý Titan V s čipem Volta. A otřesnou cenou

30

V dubnu Nvidia vydala rychlejší refresh Titanu X z loňského roku, nazvaný Titan Xp. Jen po osmi měsících má ovšem tato grafika výkonnějšího nástupce. Nvidia dnes bez jakýchkoli předchozích náznaků vypustila nový nejvýkonnější highend, kartu Titan V. Těžko říct, co na to říkají ti, kdo chňapli po sběratelské edici Titanu Xp vydané jen před necelým měsícem, možná ale nakonec nic. Novinka má totiž menší problém s cenou, o tom ale za chvíli.

Volta poprvé pro běžného smrtelníka

Titan V, jak možná název napovídá, je první grafikou mimo serverovou Teslu, která přichází z GPU architektury Volta, a to s čipem GV100 odhaleným na jaře (byť reálně dodávaným až někdy v létě). Toto 12nm GPU s nevídanou velikostí přes 815 mm² a 21,1 miliardami tranzistorů má v Titanu V 5120 stream procesorů, které by měly běžet na základním taktu 1200 MHz a na 1455 MHz v boostu.

Karta by mohla mít teoretický výkon ve výpočtech FP32 až 13,9 TFLOPS, ovšem Nvidia tato čísla neuvádí. Ve svých materiálech píše jen teoretický výkon ve strojovém učení při použití akcelerátorů tensor cores, a to 110 TFLOPS (Tesla V100 má pro srovnání nabízet až 120 TFLOPS). Těchto jader má jinak GPU mít aktivních 640. Zda karta umí rychlé výpočty s dvojitou přesností, ve specifikacích také není. Podle webu AnandTech ale údajně ano, a to s poměrem 2 : 1, takže výkon v FP64 by pak měl být 6,9 TFLOPS.

Takto vypadá GPU GV100 na kartách Tesla V100 (Foto: Golem.de)
Takto vypadá GPU GV100 na kartách Tesla V100 (Foto: Golem.de)

Kde je Titan V proti výpočetní verzi poněkud okleštěn, je paměťový subsystém. Ze čtyř kanálů 4096bitové paměťové sběrnice jsou aktivní jen tři, takže karta má jen 3072bitovou sběrnici a na ní 12 GB paměti HBM2. Je dost pravděpodobné, že v pouzdru GPU jsou fyzicky všechna čtyři pouzdra s HBM2, Nvidia by se touto cestou mohla zbavovat zmetků z výroby, u nichž o zapouzdření jeden ze „švábů“ nefunguje. Kvůli tomuto má karta také o čtvrtinu omezenou paměťovou propustnost, jež je ale stále docela vysokých 653 GB/s (efektivní takt pamětí je 1,7 GHz). Toto patrně ořezalo také počet rasterizačních jednotek, jejichž počet ale není jasný.

Referenční chladič se zlatým nátěrem a šílená cena

Karta má dle Nvidie TDP 250W a externí napájení jedním osmipinem plus jedním šestipinem. Chlazení je ovšem stále zajišťováno stejným referenčním chladičem s jedním radiálním ventilátorem, což je zdá se trvalý vrtoch Nvidie (u karet, které mají být exkluzivní, poněkud zvláštní). Luxusu byla učiněna úlitba v tom, že kryt chladiče má zlatou barvu, což je ale jen kosmetické „zlepšení“. Karta zřejmě jako obvykle nebude mít nereferenční verze a vyrábět a prodávat ji bude jen čistě Nvidia, a tak bude nutné ji pro lepší chlazení upravit ručně. Titan V je možné už teď objednat přímo u Nvidie, přičemž recenze asi opět nevyjdou.

Zlepšení výkonu: do 15 %?

Podle teoretického hrubého výkonu by Titan V mohl být až o 14,8 % rychlejší než Titan Xp (12,1 TFLOPS), pokud ho tedy nebude škrtit stejné 250W TDP a bránit mu v běhu na taktech boostu. To bez recenzí těžko říct, ale díky 12nm výrobě by se asi vejít do stejné spotřeby mohl. Propustnost paměťového subsystému je pak proti Titanu Xp lepší o 19,4 %. Náskok ve výkonu by tedy tato novinka měla mít do 15–20 %.

V čem je ale u této grafiky kámen úrazu, je cena. Nvidia si za Titan V říká o 2999 dolarů, což po započtení DPH dělá 79 000 korun (a to máme teď dobrý kurz). Jde tedy o ještě výrazněji „exkluzivní“ či „prémiový“ výrobek, přičemž o nějakém poměru cena/výkon se už ani moc nedá mluvit. Nicméně i při této ceně může Titan V být zajímavý pro profesionální uživatele. Totiž jako levnější substitut řady Tesla. Zdá se totiž, že proti ní nepostrádá funkce jako je podpora FP64 nebo tensor cores, ovšem na druhou stranu k němu není poskytován jejich ovladač, Nvidia i k tomuto Titanu dodává normální herní ovladač karet GeForce.

Co kartě chybí, je propojovací logika NVLink (a chybí také podpora pro SLI) a pak také možnost ji nakoupit v datacentrech. Nvidia totiž nedávno svým distribučním partnerům zakázala do serverů prodávat jiné karty než Tesla a Quadro. Díky tomu se asi teď spoléhá na to, že jí Titan (proti Teslám ještě levný) nepokazí prodeje enterprise verzí. Takoví zákazníci si sice mohou partyzánsky Titany nakoupit přes eshop a nainstalovat do serverů ručně, ale taková objednávka je omezena na dva kusy na osobu a bude u ní chybět podpora a další podobné aspekty.

nvidia-titan-v-detail-1600

Je to herní grafika, není to herní grafika

Jak podotýká redaktor webu VideoCardz, nikde v prezentaci karty není zmíněno hraní, herní grafika, nemluvě o jméně GeForce (to bylo vyhozeno z názvu již u Pascalového Titanu X, kde jsme to ale chápali spíš jako hru na „extrabuřty“). Naopak se zmiňuje jen posouvání limitů v HPC, AI a vědecké výpočty. To pochopitelně stále může být jen marketingová snaha vylíčit kartu hráčům jako něco speciálního, co stojí za to si pořídit. Ovšem v tomto případě už asi to, že nejde o grafiku pro hraní, platí docela hodně právě kvůli té ceně. Na světě samozřejmě existují lidé, kteří si pro sebe nebo děti mohou dovolit cokoliv a budou takoví, kteří si třeba i na chlubení tento luxus pořídí. Tato cenová hladina je ale myslím už opravdu trochu moc.

Trend zdražování je nicméně u Nvidie celkový a také vytáhnout z vás 3000 dolarů už jednou zkoušela. Tehdy naštěstí neúspěšně, ovšem jak je vidět, myšlenky se nevzdává. Možná v ní teď Jen-Hsun Huanga „podpořil“ i Intel, když zvedl svou maximální cenu u highendového procesoru pro desktop na 2000 dolarů s Core i9-7980XE. Toto asi není něco, na co by dnešní Nvidia rivalovi neodpověděla, ostatně i recept na produkt je asi Intelem inspirovaný, také jde o adaptaci křemíku původně určeného pro enterprise nasazení.

Nvidia vydává novou nejrychlejší grafiku, zlatý Titan V s čipem Volta. A otřesnou cenou
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. No vypada to na kockopsa podobne jako Vega FE. Jsem zvedav na komentare nekterych objektivnich jedincu. Ale ciste objektivne Nvidia prinesla Voltu do spotrebitelskeho segmentu a cena je naprosto v poradku, cenu totiz objektivne urcuje jen a jen trh. A pokud je za takovou cenu poptavka, tak je ciste objektivne tato cena naprosto v poradku. Alespon tak nejak si to vybavuji, ze nas to velky objektivni ucitel narodu ucil tusim na zacatku leta.

 2. Jene, já snad jen:
  „je prvním grafikou“
  „napájení jedním osmipinem nebo šestipinem“ – nezkrátíme „nebo“ na „a“?
  „že ji Titan“ – zde možná jim (Tesle a Quadru) nebo jí (Nvidii?), snad si ale zase nevymýšlím 😀
  + Pokud chcete své umění posunout o malinko dál, zapisujte poměry s pevnými mezerami okolo dvojtečky. Výsledky sportovních utkání se píší bez mezer.
  NG

 3. Hmm, před cca dvěma měsíci jsem tu někde zmínil, že větší smysl, než TitanXp (s téměř stejným čipem i pamětmi jako GTX1080Ti, ovšem extrémně vyšší cenou), by mi pro enthusiastic trh dávala karta s GV100, „byť třeba s cenou na cca $2000“.
  Dobrá, s tou cenou jsem to pořád ještě hodně podcenil. 😀 Nvidia evidentně soudí, že toto je již segment trhu, kde se $1K sem, $1K tam rozdíl ztratí, a více se jí vyplatí takto šílená cena s „ber, nebo nech být“ přístupem, než zachování alespoň nějaké úrovně poměru cena/výkon.

  Ke kartě samotné: V uvedené charakteristice jí na kráse hodně ubírají takty. Ovšem, tato karta stejně dává smysl (tedy pro toho, kdo ji koupí pro výkon, né jako suvenýr) jedině s vodním blokem a maximálním přetaktováním.
  Tedy zásadní je otázka, jestli jsou takty nízké, protože daný „megačip“ je reálně o dost níže taktovatelný než GP102, nebo protože (se špatným referenčním chlazením) by se na vyšších taktech přehřál.

  V prvním případě karta IHMO nemá onem punc „vyjímečnosti“, který by implikoval šílenou cenu.
  Ovšem druhém případě a možném přetaktování (na vodě) blízko hodnotám OC u Titanu Xp, by se tu najednou úplně jinak projevilo o třetinu vyšší množství CUDA cores (5120 vs 3840) a výkon by proti tomu TFLOPS srovnání narostl mnohem více. Stejně tak bude důležitá taktovatelnost pamětí = dosažitelná paměťová propustnost.
  Konzervativní napájení, 8pin + 6pin, sice moc pro ono velké OC nehovoří, ale není to ani určující. A mimochodem: Volta je nová architektura, tedy by teoreticky mohla mít i kosmeticky lepší výkon při stejné konfiguraci počtu stream procesorů a taktů, oproti Pascalu.

  Každopádně – tento leak by tedy naprosto pravdivý: 🙂
  https://www.cnews.cz/chysta-nvidia-titan-s-voltou-hbm2-na-internet-unikla-fotka-karty-zrejme-s-cipem-gp100/

 4. Chapu, ze jsopu lidi, kteri na tuhle kartu proste nemaji a jsou lidi, kteri treba i maji, ale nedaji. Proste lidi maji v zivote i jine priority a na perfektni hrani ve fullHD je dneska i GTX1070 dokonale komfortni a hrat se da i na GTX1060 nebo dokonce i levne GTX1050Ti.
  Proc ale kvuli tomu, ze NVidia vyrobi dokonalou grafiku hned jim nadavat, ze to je drahe a spilat jim, ze to prestrelili a podobne.
  Nikdo nikoho nenuti, ze musi mit zrovna tohle a ti co si to koupi, tak snad budou vedet proc. Za me, paradni grafika za primerenou cenu, kterou sice neakceptuji, ale ani takove delo nepotrebuju.

  • Nikdo nikoho nenutí, ale tohle podle mě není izolovaná věc. Takže souvislost je, že když zdražuje Titan, tak budou nejspíš příští rok při uvedení zase dražší i ty karty x70, x80, kde už nás cena zajímá.

   • Muze to tak byt a nemusi. Jenze kdyz jses jedinej vyrobce na svete, je tezky neodolat a nenapalit cenu. Coz teda samo o sobe vlastne neni fer, protoze jestlize si ted NVidia bere v PC oboru nadstandardnich 30% marze, tak proc by si nemohla brat 50%, kdyz si tolik berou tricka, boty a dalsi kramy (marze Adidasu, Nike nebo LaCoste muze NVidia jen zavidet, radeji nebudeme ani zminovat firmy jako Festina nebo Armani, kde se marze pohybuji az k 90% ceny). V podstate je NVidia porad levna, kdyz se na to podivame globalne. 🙂

    Bohuzel AMD zklamalo a highend grafiku pohnojilo, tak se ted NVidia musi drzet pri zemi maximalne s GTX1060 a niz. A je jasne a nijak prekvapive, ze vzhledem k tomu, ze AMD nic pripravene nema, ze lepe nebude. Mozna lepsi nastupce Vega bude nejdriv za 2 roky, takze ano pro hrace bude 2018 drahy rok. NVidii brzdi v rozletu jen Microsoft s Xboxem One X. Ani u Sony se nevi, jestli konkurencni 4K konzole Playstation 5 bude uz 2018 nebo az pozdeji. :-/

 5. Herní grafika to rozhodně není, protože ve hrách bude pravděpodobně pomalejší než GTX 1080 Ti. Architektura Volta má jiné složení výpočetních bloků než Pascal. Oproti Pascalu má Volta navíc Tensor Cores + FP64, ale má jen polovinu FP32 jednotek (které se používají ve hrách). Takže při stejném počtu výpočetních jednotek má Volta ve hrách poloviční výkon Pascalu. Viz. video od Gamers Nexus.
  Každopádně Nvidia překvapila, a pro profesionály to je zajímavý produkt. Snad je ta cena jen vyjímka, je jasné že 800+mm² GPU s 4xHBM2 (byť jeden čip nefunkční) se nemůže prodávat za 1000$, na tom by dost možná i prodělali, ale snad příští rok nepřijde Titan s jádrem 500mm² a cenou 3k$, to by teprve byl hřích.

 6. Žasnu, co někteří dokáží vyplodit za zoufalé komentáře. Třeba totok:
  „AMD ale evidentně vědělo, že NVIDIA TITAN V chystá, a tak již začátkem prosince AMD snížilo cenu VEGA Frontier Edition z těch 26 tisíc na 18 tisíc u vzduchem chlazené edice a ze 40 tisíc na 20 tisíc v případě tiché vodou chlazené AiO edice.“

  Aha, takže AMD o všem vědělo a snížilo kvůli tomu cenu své prakticky stejně zaměřené karty (s vyjímkou tensor cores) z 50% ceny Titanu V na 25%. Jo, jo, to bylo rozhodně jako reakce na Titan V. 😀 😀 😀
  Já bych spíš řekl, že ty karty byly podle těch slev prakticky neprodejné.

 7. A přijde bůh (AMD) a Titány porazí.

  V řecké mytologii byly tři generace Titánů: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tit%C3%A1ni
  Titáni NVIDIE: Maxwell, Pascal, Volta.

  Vidím to tak, že je nejvyšší čas investice do akcií AMD, teď je obzvlášť vhodná doba, když akcie klesly až na úroveň, na které byly před rokem. Sám tipuji hodnotu akcií na $20-40 dolarů v příštím roce. Nyní je AMD na $10: https://finance.google.com/finance?q=AMD
  Tipoval jsem, že AMD bude na těchto výších již tento rok, že převezme žezlo a po ročním kralování NVIDIE přijde Vega, která NVIDIU porazí, škoda, že jsem neznal mytologii.