O2 (ne)ruší ADSL a zákazníky (ne)převede na VDSL

1

Největší český poskytovatel internetu informuje zákazníky, že jejich staré ADSL přípojky skončí a operátor je převede na modernější VDSL. Na tuto skutečnost dnes upozornil Root.cz a pro Cnews.cz ji potvrdila mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Naše zákazníky, kteří využívají připojení k internetu přes ADSL a mají přitom k dispozici modernější technologii VDSL, informujeme o tom, že podporu ADSL chceme v budoucnu postupně omezit a doporučujeme jim výměnu modemu, aby už nyní mohli využívat maximální rychlost a kvalitu připojení na jejich adrese. Kvalita služby se jim výrazně zlepší, aniž by došlo k navýšení měsíčního paušálu. Pro přechod na modernější a rychlejší připojení přes VDSL zákazníkům nabízíme modem za zvýhodněnou cenu,“ tvrdí Jungmannová.

TIP: CETIN 2019 aneb jaká je současnost a budoucnost připojení k internetu?

Z vyjádření, které se oproti tomu pro Root změnilo, vyplývá, že O2 kontaktuje pouze ty, kteří mají ADSL, ale na jejich adrese je dostupné VDSL. Na řadě míst ale staré či dlouhé metalické linky nedovolují nic lepšího než ADSL použít, takže tam tato technologie zůstane. Leda, že by O2 zákazníky převedlo na bezdrátové připojení LTE či v budoucnu 5G. O tom ale zatím operátor nemluví.

Že ADSL z českých sítí nezmizí, potvrdil na Twitteru Cetin, který linky fyzicky spravuje a velkoobchodně prodává nejen O2, ale také dalším operátorům. O2 již ostatně ADSL ani oficiálně nenabízí. V ceníku má pouze tarify s inzerovanými rychlostmi od 20 Mb/s, zatímco pro ADSL bylo maximem 16 Mb/s. A až do konce srpna nabízí při přechodu z ADSL na VDSL modem za korunu. Konkurenční T-Mobile a Vodafone mají v cenících ADSL i nadále.

TIP: VDSL skokově zrychluje. Místo 20 Mb/s můžete mít až pětinásobek

ADSL je dle jarní prezentace Cetinu na 10 % českých přípojek. Ještě v roce 2015 to bylo 32 % a loni 15 %. Investiční program na modernizaci sítí, do kterého firma nasype 27 miliard korun, už má reálné výsledky. Během tří let stoupl počet přípojek s dostupnou rychlostí 40+ Mb/s z 31 na 79 %. Na 54 % je alespoň 80 Mb/s a na 18 % pak 100 Mb/s a více.

O2 (ne)ruší ADSL a zákazníky (ne)převede na VDSL
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

1 komentář

  1. Sláva. Bohužel vlak Cetinu ujíždí stále víc. Místo slavnostního vyřazování ADSL (které má velký smysl u vzdálených koncových bodů) měli už dávno přidat na vektorizaci a vysunování DSLAMů do ulic. Dělali kolem toho veliké haló, ale skutek utek.