Oculus Rift zlevnil brýle i ovladače o třetinu, virtuální realita už stojí jenom 11 tisíc

6

Brýle pro virtuální realitu jsou na trhu už přes rok, ale zatím se asi příliš nerozšířily – bezpečně lze asi říct, že mainstreamová herní scéna a velké „áčkové“ tituly zatím běží mimo tuto technologii. Souvisí to samozřejmě i s vysokou cenou VR headsetů. Ohledně té tu ale máme dobrou zprávu. Jeden ze dvou hlavních soutěžících nyní přistoupil k zatím nejzásadnějším slevám v krátké historii toho trhu, během nichž cena klesne dost nízko. Možná akorát na to, aby dostalo VR hraní ono potřebné „nakopnutí“ v pozitivním slova smyslu.

Letní slevu své helmy či brýlí Rift nachystal Oculus, jenž už redukoval cenu na jaře, tehdy na 600 dolarů včetně ovladačů Touch. Ovšem nynější – byť údajně dočasné – zlevnění snese cenu ještě o poznání níž, měla by totiž klesnout ještě o třetinu. Včera firma oznámila, že během léta budou brýle Rift přechodně zlevněné na 399 dolarů – to je přitom opět i včetně ručních ovladačů Touch. Tato akční cena začíná být docela zajímavá, u nás momentálně po připočtení DPH znamená nějakých 11 050 Kč. Mimochodem neplatí, pokud byste chtěli jen brýle nebo jen ovladač, v takovém případě stále zaplatíte 499, respektive 99 dolarů.

Jak dlouho bude snížená cena platit, není nikde uvedeno, takže bohužel neumíme říct, zda mají případní zájemci čas do konce srpna (prázdnin), případně třeba do astronomického konce léta v září. (Aktualizováno: sleva má podle některých zdrojů být platná po šest týdnů, tedy plus minus do 20. srpna.)

Je samozřejmě možné, že později bude sleva obnovena nebo učiněna permanentní – pokud „promo akce“ trvá dlouho, pak je její cena nejspíš pro výrobce ekonomicky výhodná. Oculus se ale ve svých vyjádřeních snaží upozorňovat, že tyto slevy nejsou výprodejem před tím, než bude dnešní Rift nahrazen novým modelem. Tedy přesněji řečeno, že tyto brýle údajně ještě dlouhou dobu nebudou zastaralé, což ponechává prostor ke kreativním interpretacím. Nová generace Riftu s vyšším rozlišením by totiž asi měla přijít dříve nebo později.

VR brýle Oculus Rift
VR brýle Oculus Rift

Účelem snížení ceny Riftu má být, aby se k virtuální realitě dostalo více lidí. PC odpovídající hardwarovým požadavkům brýlí také zlevňují (tedy zlevňovala by, pokud by Radeony a GeForce mainstreamové třídy nevykupovali těžaři), a tak se Oculus dle svého vyjádření také snaží cenu adekvátně srazit. Tato argumentace by asi mohla dávat naději, že se z dočasného zlevnění posléze stane standard, byť by to třeba bylo až po vánocích a ne hned na podzim.

Sleva byla oznámena včera a okamžitě začala platit pro oficiální obchod. U nás ale patrně bude chvíli trvat, než prodejci zareagují. Večer ještě žádné e-shopy změnu v cenících zohledněnou neměly a Rift prodávaly od 15 tisíc výš. Sleva ale zřejmě má být globální, takže by eventuálně měla prosáknout i k nám.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. Nedávno jsem měl příležitost koupit za dobrou cenu GTX 1080, a teď tahle informace… Takový průvan v peněžence se mi nelíbí 🙂
  Nejsem si vůbec jistý, jestli to bude mít na ČR vliv, protože ofic. obchod s Českou republikou vůbec nepočítá. Nejspíš je to příliš miniaturní trh.

 2. Oculus Rift a současná podoba VR na nejlepší cestě na hřbitov k dalším „přelomovým“ technologiím jako bylo slavné 3D a mnoho dalších.
  Na různé veletrhy a pro pár fandů to asi smysl má, jinak ale k ničemu.

  • Nesúhlasím. Mám HTC Vive a je na ňom o dosť lepšie hranie ako na klasickom monitore či TV. A nielen v hraní je to lepšie. Vyskúšaj si niekedy napríklad Google Earth VR, aby si vedel o čom rozprávaš. Už porovnanie s 3D je nezmysel. Toto je úplne niečo iné.

   • Nevidím porovnání s 3D jako nesmysl, ten počáteční hype, články o revolucích a podobné myšlenky, na nějaký čas zakončené vcelku neslavně, já tam vidím jasnou paralelu. OR je již venku nějakou dobu a je stále míle daleko od toho, aby to dotáhl do mainstreamu a byl nějakou seriózní konkurencí pro gaming tak jak ho známe. Neříkám že se nelíbí nikomu, vždy tady budou lidé jako jste vy, ale tam to nejspíš také i skončí.

    • S 3D som to myslel tak, že je to úplne iný zážitok ako VR. VR je niekde inde a v tomto zmysle sa to porovnávať nedá. Čo sa týka priebehu pohybov na trhu a úspechu, tak to beriem tak ako ste písal Vy. Tiež mi je jasné, že o PC headsety žiadny mainstream nei sú a kým neprídu na ceny, za aké sa predávali development kity Oculusu (alebo aspoň na ceny konzol, kde je teraz dočasne Rift), tak nikdy veľmi rozšírené nebudú. Len pre info, tak mesiac, dva dozadu bolo hlasených predaných 500 000 Vive kitov a okolo 270 000 Riftov. PS VR mala myslím 750 000. Najviac sú rozšírené mobilné VR headsety ako Gear VR od Samsungu či Cardboard od Google (aj keď ten sa za VR moc považovať nedá). Tieto mobilné sety sú také entry ochutnávky, ale sú ďaleko za PC či PS VR čo sa týka kvality zážitku a prevedenia VR ako takého. Gear VR je niečo medzi a Cardboard by som ani ako VR nenazval. Ale aj tak je to v počtoch málo predaných kusov celkovo. Kým sa nezmenia dlhodobo ceny, tak to ak aj bohužiaľ zostane. Je to škoda pretože podľa mňa je zážitok na Vive z hry úplne niekde inde ako keď sa hrá na monitore. Taký Project Cars si už na monitore ani nepustím. A to nemám volant. S volantom to musí byť pecka.