Po 21 měsících. Ryzen Threadripper Pro s jádry Zen 3 se konečně dá koupit v obchodech

29
AMD Ryzen Threadripper Pro 1600
AMD Ryzen Threadripper Pro
-
Zdroj: AMD

AMD konečně začalo volně prodávat Threadrippery Pro 5000 s až 64 jádry Zen 3. Měly by to teď být nejrychlejší procesory co do mnohovláknového výkonu.

Za tři měsíce to budou dva roky, co AMD prodává procesory s architekturou Zen 3. Ovšem až neuvěřitelně dlouho trvalo, než se dostaly také do highendových procesorů Threadripper. AMD až letos na jaře uvedlo Ryzen Threadripper Pro 5000, ale ze začátku byl exkluzivně jen pro Lenovo a pak pro další OEM výrobce. Teď ale konečně je po zpoždění: Threadrippery Pro 5000 se konečně dají normálně pořídit. Tedy až na to, že stojí balík.

Včera AMD uvolnilo procesory Ryzen Threadripper Pro 5000WX do volného prodeje v tzv. retailu. To znamená, že po období, kdy byly dostupné na OEM trhu pro výrobce sestav (a v obchodech se tedy daly sehnat jen v hotových pracovních stanicích a PC), by teď měly být v prodeji i samostatně pro ty, kdo si pořídí nebo již mají desku platformy WRX80 po vlastní ose a počítač staví sami.

Tři „Zen 3“ Threadrippery Pro pro běžné lidi (s neběžnými peněženkami)

Přesněji řečeno, pro individuální zákazníky bude AMD v tomto volném prodeji nabízet jen tři z pěti modelů Threadripperu Pro 5000, a to zrovna ty nejdražší, nejsou mezi nimi totiž spodní dva modely (12jádro a 16jádro). Nejlevnější možností je 24jádrový/48vláknový Ryzen Threadripper Pro 5965WX. Ten stojí 2399 $, u nás se objevil od 69 650 Kč / 2745 eur s DPH (pokud se díváme na větší e-shopy). Dostanete za to 24 jader na základním taktu 3,8 GHz a maximální boost 4,5 GHz (ten je relevantní zejména pro jednovláknové aplikace).

Výkonnější model Ryzen Threadripper Pro 5975WX s 32 jádry Zen 3 a 64 vlákny má frekvenci 3,6 GHz v základu a opět 4,5 GHz v maximálním boostu pro jedno- či málovláknové aplikace. Stojí 3299 $, u nás ceny začínají (s DPH) na 91 100 Kč / 3919 €.

Nejvýkonnější model Ryzen Threadripper Pro 5995WX má 64 jader Zen 3 (128 vláken) na taktu 2,7–4,5 GHz (u všech modelů je tedy maximální turbo pro jednovláknové zátěže stejné). Tento model stojí částku, která dřív odpovídala nejvýkonnějším serverovým CPU – oficiálně 6499 $. U nás teď ceny začínají na 190 tisících Kč / 7709 €. Je ovšem pravda, že takovému špičkovému serverovému CPU také odpovídá výkon, a navíc je možné i přetaktování.

Modely procesorů AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX určené pro volný trh
Modely procesorů AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX určené pro volný trh (zdroj: AMD)

Všechny tyto modely mají 280W TDP a instalují se do socketu sWRX8 na deskách s čipsety AMD WRX80. Budou kompatibilní se všemi deskami, mělo by stačit jen aktualizovat BIOS.

Výbava platformy zůstává stejná jako v generaci Threadripper Pro 3000WX – procesor má osmikanálový řadič DDR4-3200 s ECC a podporou až 2TB paměti (s moduly typu RDIMM a LRDIMM). Procesor poskytuje 128 linek PCI Express 4.0 pro GPU a další rozšiřující karty nebo SSD.

AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX 1600
AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX, retailové balení (zdroj: AMD)

Cena za nejvýkonnější 64jádrový Threadripper Pro je teď v generaci Zen 3 mimochodem o tisíc dolarů vyšší, než kolik stálo 64jádro v předchozí generaci (model 3995WX). Již u ní byly ceny přitom hodnocené jako vysoké. Je to o to horší, že bohužel vůbec nebudou existovat levnější Ryzeny Threadripper 5000 pro platformu TRX40, AMD nedávno oznámilo, že tuto druhou (byť původně první) platformu ruší.

Tip: AMD oznámilo konec procesorů Threadripper. Zůstane jen verze Pro a platforma WRX80

Vyšly recenze

Spolu se zahájením běžného prodeje těchto procesorů také AMD patrně uvolnilo embargo na recenze pro média, která od firmy dostala vzorky pro testování. Některé recenze vyšly již dříve, protože v pracovních stanicích Lenova a dalších výrobců se Threadripper Pro 5000WX už dal koupit. Nicméně teď přibyly testy od dalších naměřené na deskách a sestavách odpovídajících tomu, co si mohou postavit domácí uživatelé. Například Phoronix provedl linuxové testy 24jádra (model 5965WX) na desce Asus WS WRX80E-Sage SE WiFi, Tom’s Hardware otestoval vyšší modely s 32 a 64 jádry (5975WX a 5995WX) na desce MSI WS WRX80. Pro ty, kdo preferují videa, má test Hardware Unboxed (64jádrového modelu 5995WX).

Asus Pro WS WRX80E Sage SE WiFi 13
Asus Pro WS WRX80E Sage SE WiFi (zdroj: Asus)

Otázka je, jestli tyto recenze používající běžné PC benchmarky jsou schopné zachytit výkonnostní potenciál osmikanálového řadiče a 128 vláken – toto bylo dost vidět už u generace 3000. Například operační systém Windows má problém využít více než 64 vláken – je to možné, ale aplikace musí mít explicitní podporu pro tzv. Processor Groups, s čímž software moc nepočítá, protože tolik jader/vláken bylo dlouho sci-fi.

Zdroj: VideoCardz

Po 21 měsících. Ryzen Threadripper Pro s jádry Zen 3 se konečně dá koupit v obchodech
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

29 KOMENTÁŘE

  • Pobavilo? Tak mozna protoze klasicky vytrhavate z kontextu. Pokusim se o opravu: 24 Zen3 jader za 2745 EUR s DPH ke kterym muzete navesit az 2 TB pameti s ECC. To uz zni spravne, ze? To ze jste schopen koupit prskatko, ktere bude levnejsi a procesorove vykonejsi nez toto je jasne. To, ze to prskatko pripoji jen max 128GB RAM a asi non-ECC je asi take jasne.
   Proste se tady bavime o kvalitativne jine tride nez to co je bezne na trhu. Ty ceny jsou ok, Intel tam kde dosahuje je +- na stejnem. Skoda, ze jeste neni venku SR, takze musi stacit stary IceLake. Vykon mirne nizsi nez Zen 3 IIRC, jedina vyhoda muze byt AVX512. Za me osobne ok, je skvele ze je AMD hodila na normalni trh.

 1. Co je nešťastné, že zmizely „cenově dostupné“ platformy (X399/TRX40), které nabízely slušný počet PCIe linek a paměťovou průchodnost. Z mého pohledu je ThrPro 5000 příliš málo, příliš pozdě. Pokud Zen4 v Epyc Genoa přidá pár set MHz base a boost taktů proti Epyc Milan nemusí se ThrPro 5000 těšit ze své výkonostní koruny dlouho. Po zkušenostech s 16c Epycem 7343 na stanici s max. boostem jen 4GHz bych se Genoa ekvivalentu 24c 7443P (pokud také zůstane cenovým sweet spotem) nebál. Pouze to bude chtít SP5 MB s přídavným PCIe napájením pro krmení GK a Thunderbolt ať vezme čert.

   • Je tom kvůli tomu, že AMD posiluje v serverech a logicky pokud máme procesory se stejnou plochou křemíku a tedy stejnou výrobní cenou, které budeme preferovat, ty s nejnižší marží nebo ty s nejvyšší marží. Aby si AMD udržela náskok, musí mít z čeho zaplatit vývoj.

    • Většina těch Zen3 chipletu, aspon pro <=32c modely TrPro bude stejný bin jako Ryzen 5600, 5700. Kdyby nechali Trx40 mohli uplatnit nepovedne IO die s az ctyrmi spravne chybnymi memory channely (4-7). A marze na TRX40 CPU by byla stale lepsi nez na Ryzenech. Vyrobit ctyri Ryzeny bude patrne v kremiku a operacich podobne nakladne jako jeden Thr. A bez ohledu na (ne)vysi marze se AMD vykaslalo na zakazniky a to prave ty co ho jako prvni ocenili jejich nabidku (OEM vyrobci se slunili v prizni Intelu a uznali AMD, az kdyz jim nic nezbyvalo).

    • No to je stejné i u Intelu. Problémem jsou rozevřené nůžky mezi kvalitou obou výrobců. Bohužel mám pocit že se stále rozevírají. To dává AMD sílu tlačit na cenu svých produktů a proto podle mne Intelovatí.

      • Ale vždyť přesně to udělali, Ryzeny 5000 jsou tu od 11/2020, ThrPro 59x5WX se v ČR skladem patrně nedočkáme před podzimem 2022. Nepředpokládám, že desktopové CPU produkují vyšší marži/zisk než WS/HEDT CPU.

       Ryzeny 3000 byly na trhu od 7/7/2019, Thr 3970X od 25/11/2019, ThrPro 3975WX od 7/2020, na to ze v pripade 59x5WX slo o obdobu tehoz se zpozdeni minimalne jeden rok fak neda moc omluvat. A co jim branilo vydat s odpovidajici marzi ThrPro 5000 bez tohoto zpozdeni?

     • Nikdo se nebojí chudoby více než ti nedávno zbohatnuvší. Zvyšování cenové úrovně daného segmentu je dlohodobě strategická chyba jelikož umožňuje konkurenci uplatnit se s jejich nákladově dražším řešením a vyšší marže obecně přitahuje do segmentu konkurenci.

      • Tím chcete říct, že AMD nesmí vydělat na vyšší marži a i když má lepší procesory tak je musí prodávat pod cenou? A proč by to dělali, když navíc žádná konkurence není.

      • Stejného zisku je možné docilovat
       menší produkcí s vyšší marží, nebo většími objemy s menší marží. K tomu druhému musíte mít větší podíl na trhu, nebo tento trh zvětšit (přitažlivostí poměru cena výkon, či změnou vnímání segmentu).

       To se AMD podařilo s X399/1(2)9x0X. Starsi platforma X399 se prodavala nasobne lepe. Za zpožděním 59X5WX myslím budou zásoby 39x5WX, které díky stanovené cenové hladině vydržely patrně déle než se odhadovalo.

      • PetebLazar nezapomínejte, že cena se stanovuje jak s ohledem na marže, tak s ohledem na konkurenci. Pokud je i po zdražení stále výhodnější než konkurence, není ke slevám důvod. A AMD i když má vyšší marže a tedy i průměrné ceny než dřív, na trhu posiluje. A ThreadRippery 19×0 měly dost velké konstrukční slabiny a omezení. Těmi bych neargumentoval vůbec celá generace ZEN 1 mimo základní RYZENY byla jen takovým nástřele, co teprve mělo přijít. Bylo na ní vidět, že ještě byla navržena v době, kdy vývojové oddělení muselo pracovat s omezeným rozpočtem.