Pokračuje ladění Fall Creators Updatu, vyšla první ochutnávka Redstonu 4 [Windows Insider]

Vývoj Windows pokračuje. Microsoft teď veřejně testuje souběžně dvě vývojové verze.

0
Redstone (Ilustrační foto)
Redstone (Ilustrační foto)

Před týdnem jsem psal o vydání sestavení 16278, od té doby jsme se ale dočkali dvou novinek z vývoje Desítek. První nepřekvapí – jedná se o nástupnickou verzi zmíněného sestavení. Konkrétně jde o Windows 10 Insider Preview build 16281, jenž vyšel pro osobní počítače a tablety zapojené do testovacího kanálu Fast ring.

Jak bylo dříve uvedeno, tato větev Windows 10 je již skoro dokončena, Microsoft již jen hledá a opravuje chyby. Proto na seznamu novinek naleznete pouze šestici vyřešených problémů.

Komentář k odhalení data vydání

Připomínám, že Microsoft již určil den s velkým D. Fall Creators Update vyjde 17. října 2017. Lukáš si to interpretoval jako zpoždění, kdo však Microsoft zná, tušil, že bude nový Windows široce dostupný až v říjnu. Microsoft vcelku vágně určil, že bude Windows 10 v nové hlavní verzi vycházet dvakrát do roka, a sice v březnu a v září. Proč vágně?

Neřekl, že bude aktualizace v těchto měsících dostupná skrze Windows Update. Stačí se podívat, jak to bylo s jarním Creators Updatem. Dokončen byl v březnu, teprve v dubnu však byla zahájena automatizovaná distribuce skrze Windows Update. Očekával jsem, že to bude podobné také na podzim. Otázkou ovšem zůstává, proč Microsoft při odhalení plánu pro vydávání Windows 10 mlžil, vede to akorát k nejasnostem.

Windows 10 build 16281
Windows 10 build 16281

Platí to též pro nedávné oznámení o dni vydání Fall Creators Updatu. Microsoft neřekl, že bude systém dostupný v tento den skrze Windows Update. Domnívám se však, že tím distribuci pomocí služby WU myslí. Dále se domnívám, že finální sestavení (dříve bychom ho označili jako RTM) opravdu spatříme v září. Tím Microsoft plní svůj plán, podle něhož cílí na září.

První ochutnávka Redstonu 4

Před pár dny Microsoft dále uvolnil první sestavení patřící do další vývojové větve. Jedná se o Windows, který bude dostupný příští jaro a který zatím známe jen pod kódovým označením Redstone 4. Windows 10 Insider Preview build 16353 je dostupný pro ty, kdo byli zapojeni do Fast ringu a nedávno si v nastavení zvolili – a vešli se do omezené pilotní kapacity – příjem sestavení z této nové větve (Skip ahead).

Protože se ale vývoj teprve rozjíždí, neočekávejte žádné velké novinky, a to ještě po dobu minimálně několika týdnů. První dvě novinky jsou skromné. Pokud je Centrum akcí tmavé, což je výchozí stav, popisky jako Vymazat vše budou obarveny podle barvy zvolené v nastavení systému. Jedná se o stejnou barvu, jakou má např. záhlaví.

Centrum akcí dále podporuje nové gesto na dotekových obrazovkách. Tažením dvěma prsty odstraníte všechna oznámení. Sláva.

Ohodnoťte tento článek!