Pošta pro Windows 10 nejen na klasickém počítači stojí za houby [komentář]

Každý program má své chyby, ale Pošta má tak zásadní nedostatky, že na ně musím upozornit. Přivádí nás k otázce, jestli ještě Microsoft dovede vyrobit dobrý program pro tradiční počítače.

39
Ilustrační foto
Ilustrační foto

V podstatě od vydání Windows 10 jsem chtěl napsat kritiku na integrované aplikace. Splnil jsem si to v případě Edge, kde to bylo nejnutnější. Snad právě tento naprosto základní program doznal za svůj život největších změn. Dnes se konkrétně zaměřím na jednu aplikaci a primárně na jeden aspekt, jímž je používání na klasickém počítači.

Pro upřesnění – nejsem člověk, který by apriorně nepřijal fakt, že Windows 10 je hybridní systém, jenž více či méně úspěšně spojil do jednoho balení dvě prostředí. Respektive se adaptoval tak, abychom ho mohli ovládat jak klávesnicí a myší, tak dotekově. Naopak, tento koncept vítám, doteková obrazovka mi např. na notebooku připadá jako příhodný doplněk tradičního ovládání.

Rok 2016: 10 základních věcí, které Edge neumí a kvůli kterým je to problematický prohlížeč

Není překvapením, že Microsoft pro Desítky vyvinul nové základní nástroje, které jsou uzpůsobené i dotekovým obrazovkám. Na nich také fungují. Ponechme stranou fakt, že se tyto aplikace rozvíjí velmi pomalu a že je mnoho lidí nemůže brát jako seriózní pracovní nástroje.

Že se jedná o jednodušší aplikace, nakonec také nemusí tolik vadit. I kdyby vám ale dostačovaly funkce zmíněné Pošty, abych byl konkrétní, její ovládání tradičními (čtěte nedotekovými) způsoby je mírně řečeno nešikovné. Aplikace někdy nezvládání ani zcela základní úkony, za což ji nelze v žádném případě omluvit. Překvapuje mě, že firma s desítkami let zkušeností vyvine aplikaci, kterou shazují začátečnické chyby.

Funkce přece nepotřebujete

E‑mailový klient dodnes patří k nejzákladnějšímu vybavení každého počítače, ať už má jakoukoli podobu. Windows 10 se na trhu nachází více než 2,5 roku. Pošta od té doby získala jen pár nových funkcí, zejména pak prioritní řazení zpráv. Soudobá verze je určitě lepší než první vydání, vývoj nicméně neprobíhá dramatickou rychlostí.

Chtěli byste mít tlačítko pro označování nevyžádaných zpráv hned na nástrojové liště? Takovou možnost nemáte
Chtěli byste mít tlačítko pro označování nevyžádaných zpráv hned na nástrojové liště? Takovou možnost nemáte

Webové rozhraní domácí služby Outlook.com dnes nabízí podstatně víc, což o situaci leccos vypovídá. Pošta nepodporuje štítky ani připínání zpráv do horních částí složek. Přestože máte v účtu nastavené, že má stahovat všechny zprávy za dané období, v režimu bez připojení vám e-maily reálně nezobrazí. Zdá se, že stahování zpráv funguje až v Redstonu 4.

Přestože nastavíte, aby se zprávy označovaly jako přečtené při změně výběru, po otevření se zpráva jako přečtená neoznačí – musíte zase zrušit označení, případně přejít na jinou zprávu. Protože v Poště nefungují základnější věci, nakonec ani nepřekvapí, že v tomto e‑mailovém klientu nenajdete možnost třídit zprávy podle pravidel.

Čtení e-mailů? Kvůli tomu Poštu určitě nepoužíváte

K nejhorším vlastnostem patří nemožnost nastavit si typ písma či jeho velikost ve zprávách. To každý aspoň trochu schopný pošťák zvládá. I v tomto případě však platí, že by absence nastavení nemusela tolik vadit, kdyby bylo písmo/chování nastavené rozumně. Na základě vlastní zkušenosti tvrdím, že je písmo příliš malé. Chcete ho zvětšit, případně si nedej bože vybrat jiné písmo? Nelze.

Jsme ale v částečně dotekové aplikaci. Funguje zde gesto pro přiblížení dvěma prsty? Ovšem, nikoli však tak, aby se zpráva vhodně přizpůsobila obrazovce, jako je to běžné mj. na webu. Přitom textové e-maily, o které v tomto případě jde, mají výborné předpoklady k tomu, aby se při zvětšení na obrazovce vhodně poskládaly.

Chcete zvětšit písmo, aby se vám e-mail pohodlnější četl? Tak leda takhle
Chcete zvětšit písmo, aby se vám e-mail pohodlnější četl? Tak leda takhle

Jenže Pošta vám zprávu zvětší tak, že vám konce řádků začne mizet z obrazovky. Takže je písmo větší, tudíž se sdělení čte komfortněji, jenže se zase musíte posouvat ze strany na stranu. Cvik si žádá i vrácení velikosti na původní zobrazení. V aplikaci by mohlo být přítomné tlačítko pro obnovení na standardní velikost zobrazení, jenže není.

Klávesové zkratky? Odpověď už znáte

Žádná sláva se nekoná ani v oblasti klávesových zkratek. Pošta jich podporuje naprosté minimum. Nevyžaduji od ní přitom bůhvíjak sofistikované věci. Aplikace nerozumí ani vkládání textu bez formátování zkratkou Ctrl+Shift+V. Bez formátování sice text do nového e-mailu vložíte, ale jen přes úrovňovou kontextovou nabídku.

Což opět není komfortní. Navíc se nabídka kupodivu nedá vyvolat pomocí vyhrazeného tlačítka pro otevření kontextové nabídky, kterou většina fyzických klávesnic z dobrého důvodu stále nabízí. To tedy znamená, že pro vyvolání musíte použít myš, touchpad či dotekovou obrazovku. Smyslem klávesových zkratek a zmíněného tlačítka pro otevření kontextové nabídky ovšem je, abyste nemuseli sundat ruce z klávesnice, což platí za nešikovné a pomalé.

Chcete vložit text bez formátování? Jedině přes nabídku vnořenou v kontextové nabídce
Chcete vložit text bez formátování? Jedině přes nabídku vnořenou v kontextové nabídce

Popsané chování kontextové nabídky není společnou vlastností univerzálních aplikací, ale od prvopočátku přítomnou chybou (nebo spíš vlastností) v Poště, která napovídá, že se Microsoft aplikaci příliš nevěnuje. S ovládáním pak souvis ještě jedna věc. Nemožnost zasahovat do prostředí univerzálních aplikací je de facto standardem – chcete mít na nástrojové liště jiná tlačítka, než tam rozmístil výrobce? Takový luxus nečekejte.

Sotva patrný rozvoj

Sám Microsoft přitom produkuje kvalitní univerzální aplikace, zřejmě nejvíce se povedl OneNote, byť ani ty nejsou dokonalé. Pokud má ovšem Pošta představovat jednou z vlajkových aplikací a vzorových příkladů pro ostatní, pak fatálně selhává. Navzdory všem problémům se jedná o použitelného klienta, který má i dobré vlastnosti, zejména pak na dotekových zařízeních.

Microsoft však jako kdyby zapomněl, jak má fungovat dobrý (tradiční) program pro ovládání pomocí klávesnice a myši. Přitom by stačilo relativně málo snahy, aby byly vyřešeny největší nedostatky. O to více se můžeme divit tomu, že nedošlo k výraznějšímu vývoji integrovaných aplikací. Jak jsem už ostatně uvedl, Windows 10 tu s námi žije již přes 2,5 roku a Pošta či jiné aplikace nedělají univerzální platformě dobré jméno.

Pošta pro Windows 10 nejen na klasickém počítači stojí za houby [komentář]
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.25%) 16 hlasů

39 KOMENTÁŘE

 1. Komentar je prilis mäkky k MS.
  Univerzalnost nieje cesta. Dotykove a tradicne ovladanie su tak diametralne odlisne, ze postavit uz len zakladnu aplikaciu aby fungovala v oboch pripadoch dobre je velky problem. U trochu zlozitejsich je to nemozne.
  MS urobil chybu, ze sa do nej pustil. Priklincoval to tym, ze uzivatelovi tie aplikacie ani nedovoli jednoducho odinstalovat. Cudujem sa slabej kritike MS zo strany medii a pouzivatelov za to.
  Bud dve samostatne aplikacie alebo jedna s moznostou prepinat rozhranie.
  Posta je toho krasnym prikladom.

  • +1 velmi pěkně řečeno. Děláme univerzální aplikace, ale v důsledku je to horší, jak dvě samostatné aplikace (nebo možnost přepnutí). Není to pak dobré ani na tablet/mobil, ani na desktop. Ale je to jedna aplikace a to je přeci cool.

   Vůbec ani nechápu aktuální styl. Nemyslím univerzálnost, ale nepřehlednost, kdy má vše jen dvě-tři barvy, takže nejsou nijak zvýrazněné položky a akční prvky (typicky problém třeba windows pošty), nebo že např. chybí podtržené klávesové zkratky, protože by to „rušilo“ design. Ach jo. Jak se to řítíme 🙁

   • No kdyby jenom ovladače 🙂 My děláme i univerzální i hardware. Třeba takový mobilní telefon, věc kdysi sloužící k telefonování a k psaní SMS. Dneska si s tím pomalu nezavoláte a hlavní kriterium pro telefon je jaký má foťák a jestli na tom jde stříhat video. TV a přehrávač hudby je samozřejmost. V globále je výsledek stejný jako u ovladačů či univerzálních OS – umí to všechno a nic pořádně – ale vohnout nikdy nespí a bude se do krve hádat, že tohle chcete a tohle je ten pokrok 😀

 2. podla mna je to trosku nepochopenie konceptu. aplikacia posta ma byt alternativou mobilneho klienta, napr. stock androidovy klient alebo mobilny gmail alebo outlook a nema ambiciu byt aplikaciu typu desktopvy outlook, thunderbird a pod. pre mna najvacsia vyhoda je moznost pouzivat exchange active sync a teda reagovat na pracovne maily bez toho ze by som musel zapinat firemny notebook alebo pouzivat smartphone/tablet

 3. Peklo zamrzlo! Fanboy si konečně položil naprosto zásadní otázku (pochopil to co každý normální user ví už 3 roky) a vystřelil do vlastních řad 😀 „Přivádí nás to k otázce, jestli ještě Microsoft dovede vyrobit dobrý program pro tradiční počítače“ … no, to Vás to k té otázce přivádí brzo 😀

 4. Mluvíte mi z duše. Na poštu používám „dospělý“ Outlook 2016. Ten sice už není také tak dobrý jak býval (z hlediska orientace byly graficky nelepší verze do 2010 včetně, od 2013 nastoupilo už částečně vyblité rozhraní), ale stále je to nesrovnatelné. Proto sleduji s obavami zvěsti, že se Outlook má ve verzi 2019 má ořezat více do stylu pošty z Windows :(. Má to být zatím snad jen volitelné nastavení, ale pokud jim někdy příště rupne v bedně, tak to nastaví natvrdo.

  Je zajímavé sledovat trendy. Dříve jsem nové verze věcí očekával s nadšením, protože většinou byly lepší. Teď, tak 5 let zpět, už nové verze očekávám spíše s obavami, co tam zase zprasí. A naprosto v tom vede Google a jeho produkty nebo třeba obecně design webu (jednostránkové, nekonečné weby, které je „radost“ na desktopu prohlížet a kde se na obrazovku vejde tak jedna věta a pořád se musí klikat na hamburger, přestože je tam ze 2/3 prázdné místo).

  • Ja se muzu jen smutne pridat. MS a Google si v tom mohou smele podat ruce. Nicmene u MS to zamrzi vic, vzhledem k tomu, ze se s jejich produkty clovek potka na desktopu bezne vsude.
   Ja nevim, jestli se vsichni „designeri“ zblaznili, nebo je to vysledek „setreni nakladu“ a neb se IT svet zblaznil, podobne jako jinde..

   • Designeri se ridi heslem „Jaka doba takovy design, doba je hnusna.“
    To je realita na skolach vyucujicich design.

    Nejhorsi je, ze sice design i funkce prochazi znacnym odlehcenim, ale HW narocnost nijak neklesa.
    Nastesti je tady spousta vyvojaru opensource a s tim jak jdou komercni programy kvalitou dolu, opensource se jim priblizuje a tim ze je to zadarmo clovek tomu hodne promine.
    Ja uz na nove stroje nic od MS nedavam a z nabidky googlu pouzivam jen to, co neni v rezimu demo preview.

 5. Většinu zmíněných neduhů považuji spíše za drobné nedostatky, se kterými se dá žít. Ať už jde o absenci klávesových zkratek, nemožnost nastavit si písmo nebo nelogické označování zpráv jako přečtených. Co mi ale dlouhodobě brání Poštu používat na něco jiného, než občasné přečtení emailu z notifikace, je to, že Pošta nepodporuje HTML podpis. Proto píší a zatím to vypadá že taky budu psát, všechny emaily z webového rozhraní Outlooku přes prohlížeč.

 6. Nikde ve článku nevidím zmínku o „vlajkovém“ Outlooku (potažmo balíku Office obecně). Popsaný „problém“ v článku by byl problém pouze v případě, kdyby už Outlook neexistoval.
  Používám obě aplikace, pro úplně rozdílné use case a obě splňují to, co od nich čekám. Pošta fakt není plnohodnotný klient a nikdy se o to nesnažila. Je to nástupce těch Express aplikací z dob Vist a sedmiček. Mnoho toho popravdu neumí a rozhodně bych to nechtěl používat jako výchozího klienta. Na kontrolu emailů to ale stačí.

   • Office nikdy zdarma nebyl, tak nechápu co to je za argument. Ta situace na trhu se vůbec nezměnila, akorát místo otřesných Express aplikací mám teď na telefonu i domácím PC jednu a tu samou, i když jen velmi základní. Nikdo nikomu nebrání v používání jiného bezplatného klienta bohatějšího na funkce pokud to potřebuje.

  • Jen bych ještě doplnil, že třeba od Windows 8, kde se reálně objevila první verze toho co dnes známe jako Pošta byla mnohem zoufalejší co se týče nastavení. Nějaký progres tu je, nicméně souhlasím s tím, že to tempo je více než vlažné. Těžko říct, jakou ta aplikace má v MS alokaci. Pokud to tam bastlí chudák jeden programátor na koleni, tak se ani moc nedivím.

  • Popsany problem existuje nezavisle na MS Office, protoze jsou to jine appky. Vas argument, proc ve srovnani neni Office je uplne stejne mimo jako argument, proc tam neni treba Thunderbird. Hold je to clanek o jednom programu v aktualni verzi, ne o jinem applikaci. Prijde mi to v tomto uplne zbytecny.

   • 😀 😀 😀
    Jenže ten problém právě existuje právě jen díky MS Office. To je vážně tak složité si to uvědomit? Pro Microsoft je Office klíčový produkt už celé roky a nevyhnutelně bude existovat tlak seshora, aby Pošta žádným výrazným způsobem nekonkurovala Outlooku. To je úplně běžná obchodní praktika, nejlépe viditelná v automobilovém průmyslu nebo v elektronice (jasná segmentace modelů v rámci jedné značky).
    Pošta bude mít interně odsouhlasený seznam pouze nejnutnějších vlastností a funkcí emailového klienta a přes to nejede vlak. S autorovým tvrzením, že to UWP vůbec neprospívá ale naprosto souhlasím. Bohužel je to začarovaný kruh, nikdo nemá odvahu investovat čas a peníze do vývoje plnohodnotné UWP aplikace, což potom nemotivuje uživatele tyto aplikace používat, a tak do kolečka.

    • Vasi argumentaci sice chapu, nicmene nechapu smysl vaseho prispevku. Autor testuje urcitou aplikaci a vy mu odpovite, kdyz to zjednodusim,, ze jeho testovani je naprd, protoze ta aplikace stejne vzdycky bude naprd, protoze je tady jina palikace od stejneho dodavatele, ktera je za penize a umi toho lepe.
     Smysl tehle diskuse mi unika.

     • Takhle jsem to nezamýšlel. Proti autorově testování aplikace nemůžu nic namítnout, protože má pravdu. Spíš jsem chtěl poukázat na důvody, proč tomu tak s největší pravděpodobností je. Pošta je hloupá, protože hloupá vždy být měla, ale ne zas tak, aby byla úplně nepoužitelná. Prostě taková polohloupá. 🙂
      Navíc co vím, tak „výkladní skříní UWP“ je spíš Groove, který jako první dostává poslední trendy z designového jazyka UWP.

  • On ani ten Outlook není zrovna dokonalej, ale dá se tam fakt hodně věcí nastavit, takže to jde. Používám ho dlouhodobě nijak zvlášť si nestěžuji. Mám ale to štěstí, že mám z práce licenci pro kompletní Office na 5 zařízení, takže to, že je to drahé, řešit nemusím. 🙂
   Tuhle „Poštu“ bych fakt nedal, to je odpad.

  • Pro mě je zase neomluvitelné, že Outlook nepodporuje Cal/Card Dav. Takže si nemůžete synchronizovat např. Kontakty a Kalendář z Google a jste nucen stáhnout 3rd party plug-in nebo přejít na Exchange účet.

 7. Dosť som si obľúbil One Note 2007. Po zakúpení notebooka s Win10 som chcel využívať One Note. Prvý šok: nebolo možné exportovať poznámky z One Note 2007 do One Note vo Win10. U Microsoftu hádzanie polien užívateľovi pod nohy neprekvapí. Ďalším problémom bolo pri zapisovaní poznámok. Často potrebujem symboly: st. celzia, priemer, mikro, nano…atď One Note (Win10) už tam položku symboly nemá. Čiže som nútený zapnúť mapu znakov a tam potrebné symboly skopírovať. To je „prívetivá“ aplikácia od Microsoftu. Ďalšou katastrofou je prehliadač obrázkov vo Win10. Otras! Na video, hudbu musím nainštalovať niečo použiteľné. (nie od Microsoftu) A to chcú zakázať aplikácie od iných firiem. Veľmi rýchlo by skončili! Na OS som si už celkom zvykol.

  • Ja jsem mel drive napr oblibene otevirani CSV souboru Excellem jeho nakliknutim v OS. Drivejsi verze je primo nacetli jako ‚data‘ a prevedli do tabulky. Funkce, ktera fungovala do verze 2013. Pak nejaky genius prisel s tim, ze je to nejspis ‚prilis sofistikovane‘ a na otevreni CSV je musite manualne otevirat z otevreneho Excellu pres import funkci. Opravdu ‚uzitecna‘ zmena, zvlaste kdyz takovych souboru otevirate X. Reseni..presel jsem na LO, kde to stale funguje uzivatelsky privetive.

    • U MS Office 2013 to 100% mezi zidli a klavesnici nebylo. To Vas muzu klidne ubezpecit. Pokud naopak myslite funkcionalitu, ze Excel dany CSV soubor sice otevre nakliknutim z OS, ale nenacte jej jako ‚data‘, ale naplati to tam podle sebe, tak takova funkcionalitu opravdu nepotrebuji…

     • Ja nevim opravdu co zkousite.. ted mam tady otevrenou 2016 a dela to presne to, co to delat nema.. CSV to neotevre jako ‚data‘ tabulky, ale otevre kazdy radek CSV do jednoho radku v excelu. Jinymi slovy je to neopuzitelne, protoze to ignoruje sloupce na radku.
      Zkusil jsem to na defaultnim nastaveni. Pokud tam existuje neco jak to prenastavit, to si ted uz nepamatuji. Nicmene v drivejsich verzich funkcionalita fungovala ‚normalne‘ a nabidla okno pro import dat.

     • Ja to mel oddeleno strednikama a nezafungovalo to. Nicmene oddelovac neni az tak podstatny, protoze uz se davno nepouziva jen „,“ nebo „;“. Nekdo pouziva treba pevny format, specialni znaky, kterte se nevyskytuji ve fieldech databaze atd.
      Tohle vsechno normalne do verze 2013 fungovalo a excel nabidl automaticky okno, kde se definovali paramtery import…
      Ted je ta funkcionalita uplne zbytecne ‚zprasena‘

     • Tak o tom okně s definováním formátu jsem neměl ani tušení, nikdy jsem nepotřeboval použít jiný oddělovač než středník (který Excel zvládnul vždy bez problémů), ale samozřejmě chápu že v principu lze použít cokoliv. Potom beru svoji zbytečně kousavou poznámku zpátky.

    • Jak to bylo drive si jiz bohuzel nepamatuji, jestli rovnou se pustil prevod dat do sloupcu pri otevreni.
     MS zacal brat asi jako standard oddelovace v CSV souboru „;“ a „,“ dle nastaveni v oblasti/oddelovac seznamu v nastaveni windows…

     Ale i ted to jde udelat a celkem jednoduse, ze se zvoli sloupec „A“ s daty a dale zmackne „Data/Text do sloupcu“ a zopbazi se provod…

     Je to sice na tri zmacknuti, ale to bych jim celkem odpustil.
     Jsou jine a vic nasi…. veci v EXCELu a jinych u MS produktu … 🙂

     • S tim klidne souhlasim. Ja jsem to uvadel spise jako priklad toho, ze MS
      jak „zjednodusuje“, tak se dost casto bohuzel „user experience“ zhorsuje.
      Ano mate pravdu, da se s tim zit, pokud clovek chce. Ja se rozhodl, ze nechci :)) a proto napr. mensi CSV importy oteviram v LO, ktery ma tu funkcionalitu zachovanou, tak jak byla drive i v Excelu a za tech par usetrenych kliku mi to stoji. Jinak Excel jako takovy je skvely (mozna proto, ze jej nevymyslel MS, ale koupil ho :)) ) co mi ale vadi (a nejsem sam) je castecne sileny design, ktery MS office produktum vnutil..

 8. „Překvapuje mě, že firma s desítkami let zkušeností vyvine aplikaci, kterou shazují začátečnické chyby.“ Pan bol poslednych 10 rokov niekde na ostrove bez internetu? 😀 Oni dokazu pohnojit cely operacny system a nie, ze len nejaku blbu aplikaciu. Ani win10 by nebol zdaleka tak rozsireny, keby ludi doslova nenutili k upgradom.