Potvrzeno: Nvidia koupila za 40 miliard $ ARM. Vzniká čipová velmoc a prý také „svět AI“

101

Technologie procesorů ARM a související IP je v ohromném množství čipů a elektroniky, jeho role je nedocenitelná. Teď se vládcem tohoto všeho stává Nvidia. Mohl by z toho vzniknout gigant větší než Intel, ale objevují se i obavy.

O víkendu ještě byly jen neoficiální drby a firma odmítala jakékoli komentáře, ale včera už se neuvěřitelné stalo skutkem. Nvidia potvrdila, že pracovala na koupi společnosti ARM Limited – vlastníka a tvůrce procesorové architektury ARM, jader Cortex a dalšího IP, tvořícího miliardy ročně vyráběných čipů. A teď už i oznámila, že transakce je sjednaná a obě společnosti si definitivně plácly.

Nvidia v pondělí oznámila, že se dohodla s japonským investičním fondem SoftBank Group, jenž je po akvizici z roku2016 vlastníkem ARM Limited (dříve ARM Holdings), že ARM převezme. Zatím jde o definitivní dohodu v tom smyslu, že už SoftBank nebude hledat jiného kupce nebo možnost monetizace (například skrze IPO), ale obchod ještě budou muset schválit regulační orgány dotčených zemí (Anglie, USA, EU a také Čína).

Jejich veto tedy ještě může transakci zhatit, což se stalo například při fúzi NXP a Qualcommu, kterou patrně z politických důvodů (jako nátlak na USA v probíhající obchodní válce) stopla Čína. Ale pokud úřady prodej schválí, pak už Nvidia ani SoftBank necouvnou. Regulační dohled nad touto transakcí ale asi bude poměrně velký, společnosti očekávají úplné dokončení až za 18 měsíců. Předchozí akvizice Nvidie (Mellanox v březnu 2019) byla o dost rychlejší, hotová byla za 11 měsíců.

Nvidia zaplatí 40 miliard dolarů

Transakce bude částečně placená v hotovosti, z větší části ale akciemi Nvidie, jejichž hodnota strmě vyletěla a tím pádem má společnost hodně dobrou pozici k tomu, aby výměnou za své cenné papíry podnikla velké nákupy. Za ARM Nvidia vydá 40 miliard dolarů, což je hodně, ale ne tolik, kolik se čekalo (hovořilo se až o 50 miliardách). SoftBank koupil ARM v roce 2016 za ekvivalent 32 miliard, takže se investice nezhodnotila zas tak moc. Tehdy byl ARM patrně přeceněný a do určité míry může asi být i nyní, což asi stlačilo cenu, kterou byl SoftBank schopen z Nvidie dostat.

Nvidia zaplatí 12 miliard hotově, z toho 2 miliardy hned nyní. 21,5 miliardy dostane SoftBank jako akciový podíl v Nvidii – půjde o 44,3 milionu akcií. Tímto vlastně japonský fond nepřímo zůstane v ARMu zainteresovaný, ovšem jeho celkový vlastnický díl v Nvidii má být dohromady pod 10 %. Dalších pět miliard má dostat SofBank buď hotově, nebo v akciích podmíněně, pokud si ARM povede finančně podle určitých parametrů (tj. toto je pojistka Nvidie pro případ, pokud by najednou byznys začal upadat). Nvidia jinak také rozdělí 1,5 miliardy dolarů mezi zaměstnance ARMu.

ARM mimochodem není prodáván úplně celý, Nvidia nekupuje jeho divizi Internet of Things Services Group, která je zaměřená na software, ne na čipy a jejich technologie. Stěžejní věci ale Nvidia přebírá všechny.

ARM procesor Ampere Altra 1600
Ampere Altra, jeden ze serverových procesorů ARM (jméno firmy Ampere je shoda okolností). Do tohoto výkonného segmentu by se Nvidia mohla chtít dostat (Zdroj: Ampere)

Nvidia slibuje zachovat otevřený model

Nvidia v tiskové zprávě píše, že chce pokračovat v tom, jak ARM rovně a otevřeně licencoval své IP všem zákazníkům a zůstával proti nim neutrální (a tedy důvěryhodnou) stranou, ačkoliv Nvidia je sama klientem vyrábějícím čipy ARM. A bude tedy reálně v určitém střetu zájmů.

Současně ale tvrdí, že ekosystém ARM bude profitovat z jejího vlastního IP, které se může nyní s tím od ARMu propojit – je možné, že mezi licencovatelnými technologiemi se objeví třeba některé GPU technologie Nvidie nebo její technologie pro umělou inteligenci. Na druhou stranu je možné, že Nvidia svými vlastními GPU nahradí svébytnou linii grafické architekturu Mali, kterou ARM nabízel. Její osud je tímto spojením logicky trochu nejasný. Na straně Nvidie je pa zase otázka, zda po ovládnutí vývojového týmu CPU jader Cortex/Neoverse Nvidia definitivně nezapíchne své vlastní pokusy s linií Project Denver/Carmel.

V budoucích letech biliony počítačů, na nichž bude běžet AI, vytvoří nový internet věcí, který bude tisíckrát větší než dnešní internet lidí.

Je zajímavé, že prohlášení Jen-Hsun Huanga o koupi mluví téměř pouze o tom, jak obrovsky důležité bude spojení ARMu a Nvidie pro umělou inteligenci, ale ne o tradičních sférách ARMu jako jsou mobilní zařízení a mikrořadiče. Doslova: „V budoucích letech biliony počítačů, na nichž bude běžet AI, vytvoří nový internet věcí, který bude tisíckrát větší než dnešní internet lidí.“ Což tedy popravdě zní jako námět na katastrofickou Sci-Fi o konci lidstva typu Terminátor, ale tak to CEO Nvidie (doufejme) nemyslel.

AI procesor Nvidia Drive AGX Orin
„AI procesor“ Nvidia Drive AGX Orin obsahuje 12 jader ARM Cortex-A78 (Zdroj: Nvidia)

Dopady ukáže až budoucnost

Co z tohoto spojení firem reálně vzejde za dopady pro svět počítačů a IT, je asi ještě předčasné hodnotit, respektive není snadné předpovědět, co se stane a zda to bude dobře nebo špatně. V komentářích k tomuto dění se objevují obavy, že Nvidia nebude nejlepším správcem tak veledůležité technologie, jakou teď ARM je, protože jeho atraktivita byla i v tom, že byl neutrální a jeho klienti neměli pocit, že je jejich konkurent.

To s Nvidií padá, Nvidia se může snažit shrábnout více trhu pro své vlastní čipy, tj. pohltit byznys, který nyní patří klientům ARMu. Alternativou je samozřejmě pokračovat v úspěšném neutrálním modelu, kdy ARM jen licencuje a neprodává vlastní čipy. To má ovšem dva problémy. Jednak: Jen-Hsun Huang má patrně v hlavě velké plány a tato relativně skromná a nevděčná role by mu asi nestačila. Spíše by k ambicím Nvidie seděl cíl mít vlastní procesory pod svou značkou, možná jednou tak dominantní, jako dnes CPU od Intelu. To by ale samozřejmě bylo na úkor nejen Intelu, ale i ostatních výrobců čipů ARM.

Druhý důvod, proč Nvidia možná nepovede ARM úplně stejně jako dosud, jsou peníze. Cena za nákup je vysoká a pokud by ji chtěla Nvidia získat zpět jen ze zisků, které přináší současný obchodní model ARMu, trvalo by to dlouho. ARM totiž licencuje ohromné množství jader, ale levně (případně prodává architektonické licence, na kterých asi v případě například Apple v přepočtu na jádro inkasuje ještě méně).

Pokud by tedy Nvidia nechtěla přímo konkurovat svým klientům vlastními CPU, pak zase hrozí, že alespoň licenční poplatky zvýší, aby se jí peníze rychleji vracely. Zde je ovšem zase riziko, že tím poškodí pozici ARMu, protože pak bude méně atraktivní a řada uživatelů může kvůli úspoře přejít na architekturu RISC-V či jinou alternativu.

nvidia gefoce gpu graficka karta notebook cip bga ilustrace 1600
GPU Nvidia (ilustrační foto, zdroj: Nvidia)

Určité změny jsou asi nevyhnutelné

První alternativa, kdy Nvidia začne sama prodávat třeba serverové (nebo i PC) procesory ARM a konkurovat tak Qualcommu a jiným, není ještě nutně katastrofa. I toto může probíhat férově, tj. že Nvidia dá sobě stejné podmínky jako externím licencujícím hráčům a konkurence mezi nimi bude skutečně o tom, kdo bude mít kvalitnější produkty a nabídku. Konkurenční firmy se asi mohou cítit nejistě, ale může to fungovat.

Ovšem Nvidia bude v pokušení, aby konkurenty znevýhodnila, například tím, že bude nové architektury uvádět dřív a konkurentům je pustí až se zpožděním (takže jejímu např. Cortexu-96 budou ostatní vždy konkurovat třeba jenom Cortexem-95). A i pokud by toto neudělala, Qualcomm a podobní asi nikdy nebudou mít jistotu, že jí fair-play nálada za rok nepřejde a k podobným silovým praktikám nepřikročí.

Určité obavy ze spojení Nvidie a ARMu jsou tedy na místě, ale současně asi není moc jasné, co z nich se naplní, případně zda nenastanou jiné scénáře, které také pro někoho budou nepříjemné, ale zase jiným způsobem. Je klidně možné, že vše nakonec přes nějaké změny, které jsou asi nevyhnutelné (třeba ono zdražení poplatků), půjde relativně stejně jako dřív. Osobně bych však čekal, že Nvidia začne nabízet vlastní procesory (jako platformu pro vlastní GPU) a možná se bude snažit být čímsi jako ARMem a „Intelem“ v jenom současně. Otázka je samozřejmě, zda to půjde dlouhodobě dohromady…

Tip: Spoluzakladatel ARMu: „Prodej Nvidii by byla katastrofa, ARM by měla raději koupit britská vláda“

Pro samotnou Nvidii jsou možnosti velké

Pokud se se ovšem na problém díváte optikou ne všech ostatních firem, ale Nvidie, tak jsou naopak potenciální přínosy koupě ARMu velmi pozitivní. Většina nepříjemných scénářů pro ostatní firmy naopak znamená značný pro Nvidii růst technologické vlivu, finančních výnosů a obecně váhy v křemíkové oblasti. To, že se Nvidia dostává ke kvalitnímu vývoji CPU jader, není vůbec malá věc a Jen-Hsun Huangovi se tím otevírají skutečně velké možnosti. Nejsou to sice x86 procesory, které snad chtěl vyrábět v minulé dekádě, ale v té příští už možná x86 nebude tak nezbytná věc.

Nvidia by s ARMem ve svém vlastnictví teď mohla uvést ucelenou serverovou platformu, kdy nabídne nejen GPU, ale i síťovou konektivitu a CPU. Lepší pozici bude mít i pro budoucí generace herních konzolí. A možná by se dokonce mohla pokusit vrátit do světa mobilních čipů… Nic z toho samozřejmě nepřijde jako samozřejmost, ale ARM asi k lecčemu otevírá cestu.

Galerie: Křemíkové firmy, které vyrábějí procesory s technologií ARM

Zdroj: Nvidia

Potvrzeno: Nvidia koupila za 40 miliard $ ARM. Vzniká čipová velmoc a prý také „svět AI“
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.86%) 14 hlasů

101 KOMENTÁŘE

  • Asi tak. Tie nareky o tom aky je to cierny den pre IT a aby to zatrhol antimonopolny urad, ci niekto by NV odtinal prsty. 🙂 Cistou nahodou su to reci od uz prevarenych fandov AMD. Sa stavim, ze keby ARM kupila firma AMD, tak by to pre tych istych ludi bola najlepsia vec, co sa mohla stat.

   • Ty jsi asi nikdy nezazil to, kdyz firmu co vyvijela nejaky svuj origo SW spolkla vetsi firma/korporace. Ja to zazil 2x a pokazde z te puvodni firmy nezustal kamen na kameni. Z firmy oblibene mezi svymi partnery se stane neoblibena korporatni entita.
    Cast lidi typicky odejde, protoze si nezvyknou na novou firemni kulturu. Nekdy se ty puvodni tymy docasne rozpadnou uplne, atd.atd. Treba bude NV chytrejsi a necha je vicemene jako samostatnou autonomni cast, ale historie tomu moc nenasvedcuje.

    • Mne ide o to, ze sa este nic nestalo a uz je okolo toho tolko negativnych scenarov. A presne od ludi od ktorych by som to aj cakal. Kazdopadne je podla mna dobre, ze aj NV ma v rukave CPU. 🙂 Keby neslo o NV, ale inu firmu, ktora by vyrabala grafiky, tak by to viaceri kritici tohoto obchodu brali inak. Ci a ako to NV vyuzije sa este uvidi. Tieto nareky su proste predcasne a zalozene na predsudkoch, ktore vznikli castokrat z vymyslov od ludi ako Stach.

      • možná jen nvidia přitlačí, aby na každém arm čipu bylo logo nvidia 😀 tím pádem by byla nej 😀 😀

     • mareknr 15.9.2020 at 9:10
      „Keby neslo o NV, ale inu firmu, ktora by vyrabala grafiky, tak by to viaceri kritici tohoto obchodu brali inak“
      Asi ano, ale ma to sve opodstatneni. Nvidia je proste v teto oblasti zlo, ktera muze zrusit stavajici „svobodu“.

      • ale no 😀 to už je jako v pohádce … zlo … já bych to tak neprožíval, zní to docela legračně …

      • To, co sa stane este len uvidime. Ja proste neverim, ze NV si potopi 40 miliardovu investiciu kvoli „chamtivosti“. Skor mi pride zaujimave to, ze je tu dalsi hrac po Intelu a AMD, ktory moze postavit vlastny SoC, takze by to mohlo zlepsit konkurencne prostredie.

      • gogo1963, mareknr,
       dobre, asi jsem to „zlo“ mel upresnit vice. Jde o to, ze Nvidia dlouhodobe kasle na opensource za ucelem zisku a vedlejsi vliv to ma ten, ze pokud uzivatel nema jejich blob driver, tak je vicemene nahrany. Coz prinasi samozrejme i vendor lock a jine problemy jako nedobra optimalizace, ohybani software, bugy, apod. Sice chapu, ze obchod je obchod, ale to je prave to „zlo“. Mimochodem toto se netyka jen GPU, ale treba i Mellanoxu.
       A samozrejme se to nebudou snazit potopit, potrebuji na tom ted vydelat 🙂

      • K tomu OSS sa vyjadrím následovne ako majiteľ RX580 pracujúci a hrajúci v linuxe je mi u zadku či je ovládač OSS alebo uzavretý ak mi SW nefunguje t.j. pády čo 20minút pritom ten istý SW v tej istej verzi i ale na konkurenčnej grafike s uzavretým ovládačom dokonca s prepínaním nerobí alebo si kvôli ovládaču nezahrám hru čo som predtým mohol hrať. Pritom je to super karta len je hlučnejšia ale to bola moja voľba že som zobral Pulse verziu a nie Nitro+
       Mantra že AMD majú OSS ovládač je pekná len si uvedomme prečo je to tak, či to nieje preto že nemá dostatok vývojárov schopných. Tak svoju robotu hodíme na komunitu.
       A ďaľšia vec z vecí DODO som už vyrástol.

      • 7R7 16.9.2020 at 10:16
       „pády čo 20minút“ – ano, to je problem
       “ či to nieje preto že nemá dostatok vývojárov schopných“ – z me zkusenosti i toto tak je, a zel ne jen v oblasti GPU. Holt nemaji, nebo nechteji zaplatit vice vyvojaru 🙁
       Ja jsem z DODO take vyrostl, to ale neznamena, ze mi nevadi pristup Nvidie. V pristupu k otevrenosti ovladacu je mi AMD sympatictejsi.

     • 1. není to finanční investice, protože návratnost současného licenčního modelu je prakticky nulová (desítky let).
      2. Pokud se bavíme o „investici,“ tak se jedná o rozšíření portfolia, tedy technickou věc. Nicméně tu nevidím jediný důvod, proč by nvidia měla ARM kupovat, pokud jí jde jen o to, aby využila jeho jader ve svých výrobcích – to dělala už dávno, jde o běžnou aplikaci ARM IP a licence by nvidii vyšla levno. Vem si, co vlastně můžou chtít? Cortex jádra? Ty si mohli levně licencovat a udělat z nich třeba mixer. Jen ARMovské instrukce a vlastní implementaci jader? Stejně tak.
      3. Jediné, co nvidia za těch 40 mld (to fakt není malá částka) získala, jsou tři věci: kontrolu nad vývojovým týmem, kontrolu nad budoucím vývojem ARM platformy a kontrolu nad licencováním.

      Jako fandovi nvidie chápu, že se ti to líbí. Nicméně tyto tři důvody (a i Huangovo poměrně silné vyjádření) poměrně jasně ukazují záměry nvidie do ARMu násilně dotlačit své technologie, takže např. nebude možné licencovat jen CPU část a PowerVR jádro „povinně“ nahradí geforce – samozřejmě s adekvátním navýšením licenčních poplatků. Dalším okruhem může být nějaký „ARMv9“ set, který bude vynucovat další proprietární technologie mateřské firmy.
      Někdo to může vidět jako výhodu, já v tom vidím spíše nebezpečí úpadku levné a poměrně svobodné platformy, kterou sis mohl vystavět přesně tak, jak to vyhovovalo tvému záměru. V nákupu nvidie je vidět iracionální frustrace z toho, že nemá ucelené řešení, které jí brání vstoupit efektivně na některé trhy (ačkoli ARM jako takový pro ni byl přístupný) a taky silový přístup k řešení celého problému. Stejně jako Tombo, i já jsem už pár akvizic zažil a málokdy to bylo ku prospěchu věci. Nvidia má s ARMem zřejmě vlastní plány a na ostatní nebude brát ohled, maximálně jí poslouží jako pokladnička na sanaci nákladů za nákupem ARMu. Abych to shrnul: pro nvidii je nákup ARMu možná dílkem do puzzle, ale pro ostatní (a že jich není málo) je to problém a risk.

      Osobně jsem zvědav, zda tohle zemětřesení ARM ustojí.

     • Ja jsem to jeho vyjadreni uz cetl a nechava mne naprosto chladnym. Podobnych vyjadreni jsem slysel nekolik v ramci svoji pracovni kariery a za par let bylo vsechno jinak. Jestli necemu neverim, tak je to presne tohle, co tihle predstavitele firem tvrdi.
      Jinak ono tech 40miliard je velke sousto i pro NV. Jedine stesti je, ze vetsinu plati v akciich. Stejne ale budou chtit ty penize dostat co nejrychleji zpatky a tady vidim zakopaneho psa..

      • Ved uvidime co NV vymysli. Tiez beriem tie vyjadrenia s rezervou. Nechce sa mi akurat verit tomu, ze by NV mala firmu vybrakovat a znicit ako to tvrdia teraz niektori ludia.

      • mareknr: oni ji téměř určitě nechtějí vybrakovat a zničit. Oni ji chtějí „předělat“ k obrazu svému (viz níže), jenže to taky znamená změny v pravidlech hry. Tyto změny pak zase vyvolají akce u současných uživatelů licencí a je otázka, co to s platformou jako takovou udělá.

       ARM uspěl totiž proto, že nabídl pravidla hodně podobná těm z platformy x86, kde mezi sebou soutěží několik držitelů IP, kteří tu platformu nějakým způsobem posunují vpřed a naopak tam není nikdo, kdo by měl „master kill switch“ – politika velmi volného licencování částuí nebo celku ARM prakticky komukoli se tomuto modelu velmi blíží. Dosud tu nebyl žádný Sun nebo Oracle, který by držel „ochrannou ruku“ nad svým dítkem a tlačil jej do segmentu, ve kterém vydělává – a že takové tlačení končívá špatně, to historie už ukázala právě na Sparcu, nebo Alpha.

   • mareknr 15.9.2020 at 7:50
    Mozna je kolem toho tolik humbuku, protoze Nvidia je znama svym postojem v oblasti opensource a obecne „otevrenosti“. Ja si z toho hlavu nedelam, protoze jak se rika „nejak bylo, nejak bude“ a mame tu i jine architektury, kdyby bylo nejhure. To ale nemeni nic na veci, ze tahle koupe muze mit neblahy vliv na na spolecnosti, co maji na ARMu postavenou firmu – a samozrejme i na koncoveho zakaznika. Pokud neverite, tak se zkuste podivat na ARMovske produkty Nvidie, hlavne na jejich podporu a cenu, take uplatneni na trhu. Dalsim prikladem je trh s GPU.
    Jak to ale skutecne bude se uvidi treba az za 3 roky.

    • V ARM produktoch NV nevidim problem. Mal som tablet s Tegrou. Fungoval bez problemov, bol za dobru cenu, za ktoru ponukol vyborny vykon. Plusom boli dlhodobe aktualizacie. To iste so Shieldom. Najlepsie multimedialne centrum co som videl. Taktiez vyborna podpora streamovania hier bud lokalne alebo cez Geforce NOW. Tiez mozeme spomenut Nintendo, ktore tiez ide na Tegre.
     Co sa tyka trhu GPU, ma NV dlhodobo najlepsie graficke karty na trhu. Potlacila tiez viacere zaujimave technologie ako PhysX, G-Sync alebo Raytracing v hrach. Je pravda, ze sa z toho snazi dostat co najviac pre seba, co je ale pochopitelne. Nevidim v tom ziadne zlo ani nic negative. Mimochodom ked NV skusala prekrocit hranice ako pri GPP, tak dostala po prstoch. Verim tomu, ze by sa stalo to iste, keby cez ARM skusali odrbkat firmy, ktore ho vyuzivaju. Hlavne ked s viacerymi sama spolupracuje. Takze toho by som sa nebal.

     • Marku, vy ale v podstate potvrzujete ma slova. Vsechna zarizeni, co jste zminil, maji silny vendor lock (ja jsem mel Tegru v Asusu take, coz nebylo spatne zarizeni, jen to Ausus prestal podporovat asi po roce). HW je v poradku, ale zkuste treba srovnat podporu Jetson Nano s necim jako Raspberry Pi.

      • Raytracing wendor lock nie je. Co sa tyka Tegry, mal vzdy zariadenie priamo od NV. Ci uz to bol tablet alebo shield. Obe maju bezproblemovu dlhorocnu podporu. Napriklad na Shielde z roku 2017 mam Android TV zalozenej na Android 10. Aktualizacie dostavam doteraz. Vas problem s podporou bol s Asusom. Nie s NV.

      • mareknr 15.9.2020 at 20:10
       Ano, u Tegry jsem zminil, ze problem byl Asus. Nicmene pokud bych mel srovnat schopnosti toho tabletu a iPadu…ale to je jina pohadka.
       Ten priklad s Jetson je ale problem Nvidie. Kdyz nechcete pouzivat jejich SW, tak mate smulu. Oproti tomu treba to RPi ma sirokou podporu a moznost volby.

   • Ono to bude (teda když pominu případy, kdy lidi opravdu prostě kafraj protože nemají rádi tu firmu) podle mě hlavně v tom, že momentálně je ARM taková skoro pohádka – kvalita hodně vysoká, je to skoro jako stavebnice „udělej si procesor for dummies“, cena a bariéry ve vstupu hodně nízké. Je otázka, jak důležitá se nakonec ta neutralita a absence politiky/střetu zájmů ukáže být. Třeba z toho bude vidět, že sice dávala klientům jistotu, klid a dobrý pocit, ale s absencí toho se smíří.

    Čistě se zvýšením cen se asi ten trh taky vyrovná. Obava, že zvýšení cen a případně další machinace tak poškodí ten ekosystém, že by za nějakou dobu upadl a zhroutil se, tj. že to Nvidia chamtivostí přivede na buben, ty jsou dost radikální, to se mi ani nezdá, že je v nějakém kratším horizontu možné. Nějaká motivace navíc používat RISC-V tímto vzniká, takže trošku to ztratí. Ale instrukční sada ARM, ten ekosystém a hlavně licenční jádra jsou tak moc vpředu, že IMHO je RISC-V nemůže dohnat, minimálně ne v nejbližších letech a za těch let budou zase dál…

    Po technologické stránce/stránce financování si nejsem ale tak jistej, jestli peníze Nvidie mohou ty produkty zas tak moc zlepšit, protože ty už jsou hodně dobré. Možná že by se otevřely další týmy a kromě těch na efektivitu zaměřených jader Cortex začali plnohodnotně vyvíjet i jádro zaměřené na maximální výkon… (ono fandové Applu si myslí, že Cortexy jsou horší než jejich jádra, ale mají mnohem menší plochu a lepší výkon/watt, takže tady je to asi i cíl designu).

    On ARM asi mohl klidně fungovat a růst dál tak jak byl *, ARM samotný nepotřeboval prodej, potřeboval ho jenom SoftBank, protože 1) mu teď nevyšly jiný investice a potřebuje cash 2) za ARM asi i docela dost přeplatil. Jiné akcie stouply od roku 2016 mnohonásobně a tady se jim povedlo vydřít jenom +25 % a ještě v akciích, ne $.

    Tak jako uvidíme, co to přinese. Ty přínosy jsou největší hlavně pro Nvidii myslím, takže to vítají samozřejmě fandové (nebo lidi co do Nvidie Iinvestujou a tedy ji chvou vidět dál růst) nebo třeba lidi, co mají rádi velký obří jména a imponuje jim Intel, Apple a že vznikne „něco velkého“, kdežto malý hráči typu MediaTek, Cavium, Rockchip etc mu přijdou slabí a nudný 🙂

    Když se na to člověk kouká z pohledu, že síla ARMu je v tom, že ho může dělat skoro kdokoliv a jsou tam stovky firem a třeba v těch serverech může soutěžit 5-6 subjektů místo toho, aby tam byl hegemon, tak už mu přesun pod Nvidii může připadat jako něco, co může dlouhodobě být spíš ke škodě. Takže bych zase ty obavy/hledání nevýho úplně neodbýval, určitě nejsou jenom o fanboyování.

    * To je samozřejmě jenom názor, kdo ví… Mě teda dřív už taky napadlo, jestli ARM nebrzdí to, že sice je všude a má spoustu klientů, ale z jejich zisků nevidí skoro nic a má jen svůj malinký díl, takže ve výsledku nemá za rok ani miliardu zisku, i když jako by vládl půlce ne-li větší části všech čipů na světě. Dalo by se z toho argumentovat, že jeho architektura bude taková trochu komoditní a tudíž něco, co bohatší firmy vždycky překonají (apple, i třeba intel),protože na vývoj prostě budou mít víc peněz. Ale nevím, jestli o tom ta dnešní situace svědčí, teď mi přijde jako by ARM ukazoval, že to není pravda a že to dokáže i bez těch miliard. Třeba se ještě ukáže, že ho to brzdilo, uvidíme.

    • Měl bych dvě připomínky.

     Když se ARM stane součástí Nvidie začne konsolidace společností. Jestli si někdo myslí, že v rámci toho se nebudou procesy a smlouvy v ARMu měnit na smlouvy ala Nvidia tak neví co je to konsolidace společností. To že by zůstal ARM ve smyslu toho „udělej si procesor for dummies“ je utopie. Během několika let ARM půjde do tvaru a barev Nvidia.

     Zdvihnutí cen podle navrhované sumy 4 miliard USD to nebude nicotné. Akcionáři Nvidie budou chtít vidět své peníze zpět. Proto se může stát to, že budou po tomto navýšení licenčních poplatků se na trhu objeví nové a výhodnější alternativy ARMu.

    • Jan Olšan 15.9.2020 at 11:34
     „ono fandové Applu si myslí, že Cortexy jsou horší než jejich jádra, ale mají mnohem menší plochu a lepší výkon/watt“
     Jenze to je prave to, ze tohle prakticky nikdo z uzivatelu Apple produktu neresi a nemusi resit, protoze „to proste funguje“. Ja jsem uzivatelem Apple a pral bych si kvalitnejsi HW, ale pravda je ta, ze kdybych v jistych oblastech poridil konkurenci, tak to budou dva kroky zpet i prestoze jsou po strance HW lepsi.
     V momente, kdy by se Apple rozhodnul udelat neco podobneho a nedejboze by ARM koupili oni, tak by to bylp dle meho mnohem mnohem horsi, nez „NvdiARM“.

     • Já tím myslel hlavně tábor v těch diskuzích o CPU, tj. těch pár lidí, co to řeší, případně o tom slyšelo/pamatuje si etc. Viděl jsem třeba jednoho člověka, kterej s takovým asi potěšením vždycky píše, že „Cortexy jsou stabilně 2 roky pozadu proti tomu, co má Apple“.
      Ono teda ne že bych chtěl ten jednovláknovej výkon Apple shazovat, to je určitě těžké dosáhnout. Ale v porovnání s tím ARMem není deficit ARMu čistě v tom, že jsou jejich inženýři horší, minimálně značná část toho rozdílu v IPC je daná tím, že mají jiný cíl (zákazníci chcou od Cortexu menší plochu a spotřebu než co akceptuje Apple). Ale samozřejmě těžko říct, jestli je to 50 % odlišné priority, 50 % magie Applu, nebo jenom 10 % magie (nebo 70 % magie…)

      • S tim souhlasim.
       Osobne si myslim, ze Apple HW je obecne mnohem horsi v pomeru cena / vykon+vybavenost nez PC+ARM. A hodne nazoru podobnych tomu, co jste pospal treba prameni z podpory a funkcnosti. Jako priklad bych uvedl touchpad na Lenovach vs. Macbook (min pred par lety). Ne, ze by Lenovo melo HW horsi, ale podpora daneho HW je nedotazena, tedy Lenovo uzivatele vetsinou koncili na trackpointu (kdyz jeste byl), nebo s mysi, protoze to „smatlani“ bylo proste priserne. Pak je jednoduche rici „ten touchpad je 2 roky za Applim“.
       To same se pak da rici o produktu s neoptimalizovanym OS a SW. I kdyz je ten HW lepsi, tak se jevi jako horsi a zaostaly, protoze ve vysledku funguje hure.

 1. nvidia a dát sobě stejné podmínky? Tomu opravdu nevěřím. Stačí kouknout co dělali v nedávné minulosti. (tlak na AIB aby své top řady zasvětili pouze jim, nebo způsob, jakým tlačí FE modely)

   • AMD nic takového nepotřebuje.

    Osobně se ale domnívám, že jak v AMD, tak v Intelu teď usilovně přemýšlejí, zda znovu nezačít s malými x86/amd64 jádry pro mobilní použití. Svět ARM čekají horší časy, to je jisté, tedy pokud tenhle kšeft nezatrhnou antimonopolní úřady.

   • Tak zrovna AMD je dnes spíše opak. Soustředí se na svůj byznys a výsledky podružného vývoje dávají zdarma – ať se jedná o HBM, Freesync apod. Nejsem samozřejmě blázen a chápu, že to dělají z důvodu čistě praktických, aby se o to nemuseli starat, nicméně výsledek je takový, že v jejich případě něco takového nehrozí.

    jinak souhlasím s Pety, že ARM je nyní velmi ohrožen – ne po vývojové stránce (alespoň v krátkodobém horizontu), ale po stránce obchodní. Mně je to (skoro) v podstatě jedno. ARM má pro mě smysl jen jako platforma pro Android, a ten v nejhorším případě může běžet klidně na x86 nebo MIPSu. Otázka je, co to udělá s Malinami (ty si vydobily unikátní postavení v IoT), ale tam nečekám velké třecí plochy – už proto, že poslední Pi4 je tak trochu krok vedle.

    • znova špatně … nechci do tebe jebat, ale … nevidím důvod, proč by nvidie zařízla čipy pro android a tím v podstatě celé arm … pokud tedy nemá v rukávu vlastní ultramobilní platformu … ty řeči, jak všichni přinejhorším přejdou jinam … ono to asi tak jednoduché nebude …

      • já si myslím, že jakákoli taková změna bude na škodu. Minimálně navýší nejistotu.

      • gogo1963 15.9.2020 at 9:00
       Ja si prave myslim, ze to na skodu bude, protoze Nvidia z toho profitovat proste musi, jinak by ten obchod nemel cenu. Nikdo nerika, ze Nvidia ARM zarizne, ale ze se mozna zmeni podminky, ktere znevyhodni jine produkty zalozene na ARMu. A ta znevyhodneni nemusi byt nutne jen v „horsim HW“.
       Naproti tomu si myslim, ze Nvidia muze zacit delat zajimave zarizeni typu herni konzole / Jetson Nano / ruzne AI obvody na trochu jine urovni, nez doposud.

      • jistota vyšší ceny není nejistota 😀 neřešmě, uvidíme, dočkáme se … okomentujeme

      • ber to takto: aby nvidia dostala těch 40mld zpět do 10 let, musela by v net income navýšit z 0,3 na 4,5-5mld ročně. To je více než desetinásobek. Těch deset let, to je taková horní hranice…

      • S temi 10 lety bych to videl obdobne. Pocitam 5let jako min a 10 let max. Na tohle budou mit staveny bussines case.

  • Bohužel asi máte pravdu. Jestli tohle odkývají antimonopolní úřady tak to bude průšvih. Starého psa totiž nikdo novým kouskům neučí. A Nvidia je už hodně starý pes.

   Mám pocit, že tohle odnesou ARMy jako technologie. Nejvíce to ale odnese Nvidia. Možná i SoftBank bude brečet když si nechá zaplatit akciemi Nvidie. Na druhou stranu to může být veliká šance pro Čínu, AMD a Intel.

   • Tak jiste, nVidia akvizuje ARM, aby ho pohrbila… 😀

    Akvizice Mellanoxu byla neco podobneho…akorat ze mj diky nemu ma nyni z DC businessu vyssi prijem nez z klasickych grafik.

    Podle me to naopak velmi logicky zapada do toho, kam se dostali s DC produkty doted.

    Jedine, co to muze zhatit, jsou opravdu regulacni organy, protoze tohle je velke sousto…

    • Zkuste si nejdříve odpovědět na otázku co tím Nvidia získá? myslím si, že prakticky skoro nic protože tuhle technologii už dávno má a může ji používat. Ztratí právě tu astronomickou sumu kterou platí za něco co s tím v budoucnu chce dělat. Promiňte ale nijak mi to k sobě nejde tyhle malé procesory a gigantické grafické chipy od Nvidie.

     Víte nemyslím si, že tuhle akvizici dělá Nvidia aby ARM pohřbila. Ale Nvidia je jenom onen pověstný kozel zahradníkem. Podívejte se na její technologie které s pompou vymyslela a následně potichu pochovala nebo používala jenom sama.

     • vymyslela a pohřbila … sama, svoje … proč by tohle dělala s ARM? Pro nic za nic vyhodit 40 miliard komínem … asi ne … máš na to úplně špatný pohled … tu zášť vůči nvidii nezapřeš, je ji vidět v každém postu … nevíš, co mají v plánu a nic malé to nebude … nechal bych se přkvapit …

      • Ve svém věku nemám potřebu někoho nenávidět natož držet zášť vůči nějaké technologické firmě. Z toho jsem na rozdíl od jiných lidí už dávno vyrostl.

       Tak mi řekněte co tím Nvidia získala? Také si zkuste odpovědět a jak těch 40 miliard vydělá? Máte stejně jako já jenom pocit. Já jsem alespoň udal pár důvodů proč tomuhle počinu nevěřím. Vy mi neřeknete jediný jenom spekulujete o mojí zášti vůči Nvidii.

     • DedekHrib 15.9.2020 at 11:08
      Proc myslite, ze by Nvidia mela „technologicky pohrbit“ ARM, protoze je kozel zahradnikem? Mne se naopak zda, ze v minulosti mela docela uspesne produkty, ktere si nasly svoje zakazniky (Shield, Jetson, automotive HW).

      • Alich 15.9.2020 at 14:24

       Nvidia byla vždy excelentní když někdo něco vymyslel a ona se nějakému standardu musela přizpůsobit. Byli to oni kteří začali dělat grafické karty založené na Microsoft DirectX nebo když dělali chipsety k Intel procesorům. V tom byli případně jsou velice úspěšní. Tohle jim vygenerovalo pohádkové zisky. Tyto peníze bohužel ale noc smysluplně nevyužili.

       Ta zařízení a technologie co jmenujete mi zase tak úspěšná nepřipadají. Když se podívám na Intel který má nyní menší hodnotu než Nvidia tak ten byl schopen zcela opanovat některé počítačové komponenty. To o opanování něčeho se o Nvidii rozhodně říci nedá. Mám pocit, že podobně to dopadne s ARMem pod taktovkou Nvidie. Navíc mám pocit, že Nvidia bude mít v budoucnu problém i s AMD. To jak vyklidili pole grafických adaptérů pro konzole je fatální chyba která se jim v budoucnu vymstí.

      • DedekHrib 15.9.2020 at 16:25
       No a co kdyz prave jeden z tech duvodu ke koupi ARMu bylo treba to, ze chteji zdominovat konzolovy trh zalozeny na ARMu? Resp. kdyby chteli proniknout i do konzoli, tak konkurovat ted XSX a PS5 by znamenalo spojit se s intelem. To je skoro nerealne, protoze ani jeden z techto dvou hracu se delit nebude.
       Ja myslim, ze spis pujdou cestou serverovych reseni, AI, apod., nicmene ty konzole mohou byt vedlejsi produkt, ktery prinese dalsi penize. Serverove farmy a herni sluzby uz na to pripravene maji.

      • Zrovna na ty konzole by bohatě stačilo CPU licencovat (jako u Tegry pro Nintendo), tam IMHO tahle koupě nic nezmění.
       Do konzolí jim spíš brání proniknout to, že nechtějí akceptovat tak nízké ceny (jako AMD). Může tam být i zlá krev z minulosti, kde MS údajně nebyl spokojený se spoluprácí (to se myslím celkem obecně traduje) a snad to nebylo nejlepší ani u PS3 (i když tam se to tak veřejně nepropírá, takže asi to tam byl menší problém, byl-li vyůbec).

      • Alich 15.9.2020 at 17:03

       Je sice pravda, že by stačil do konzole ARM. To je ale hodně zúžený pohled. Zapomínáte na to, že pro konzole jsou potřeba hry. Není nad to když to vše běží na kompatibilním hw jak u počítačů tak u konzolí.

       Mám pocit, že právě poslední aktivita AMD na grafickém poli je zaměřená právě na tento problém. Když se podíváte na to jak Epic připravuje svůj herní engine tak mne to vše vede k tomu, že tenhle krok s koupí ARMU se může Nvidii škaredě nevyplatit.

      • Jan Olšan 15.9.2020 at 17:19

       Ano ARM by asi stačil ale tady je otázka proč tam ten ARM dávat. Ano a cena je velmi důležitá.

       Fakt je, že AMD grafiky cenově utloukly Nvidii. Opravdu si myslíte, že po tom když Nvidia zaplatí 4 miliardy cenově přebije svoje konkurenty se svým ARMem? Jsem hodně skeptický a to nezmiňuji problémy se změnou architektury procesoru u těch co by eventuálně přešli na ARM. Tahle záměna procesorů je podle mého názoru na hony vzdálená realitě. Patent na rozum nemám ale dost by mne překvapilo kdybych se mýlil.

      • Jak jsem psal, koupe ARMu neni kvuli hram, ale herni trh muze byt bonusem. Pokud Nvidia bude mit vetsi kontrolu nad ARMem a pripadne to propoji se svym GPU, tak muze udavat tempo i v mobilni sfere.
       Nicmene si myslim, ze primarnim zamerenim jsou serverova reseni, AI a embedded.

      • Alich 15.9.2020 at 21:36

       Ale neherní svět je skoro to samé jenomže v modrém. V aplikačním segmentu je ještě vetší dominance wintel platformy a proto obecně platí co jsme již napsal i pro tento trh.

       Prostě ARMy jsou bezvadné řešení pro pidi věci a kohokoliv. Tam také nyní jsou. Jakékoliv roubování někam jinam bude stát nemálo energie a bude mít problematický výsledek. Tohle v kombinaci s megalomanskou osobou která trpí obsesí že nemá svůj zelený procesor jako je šéf od Nvidie tak to je ideální konstelace na mega průšvih.

  • ač nejsem velký fanda ARMu, tak bych jeho konec nesl velmi nelibě. Tyhle malé efektivní CPU svůj smysl mají tam, kde není třeba velkých výkonů, ale naopak malý a nenáročný SoC vybavený dostatečným počtem I/O. Je samozřejmě nesmysl cpát ARM do velkých počítačů, ale to je taková trochu módní věc, kterou tlačí ti, kdož tomu až tak úplně nerozumí.

 2. Teprve ještě uvidíme, jak to dopadne. Pokud to schválí regulátoři v USA, GB a EU, tak mám pocit, že na Čínu se moc zřetel brát nebude (a pokud volby znova vyhraje Trump).
  Zatím je fakt ve hvězdách, jak se bude Nvidia chovat. Chápu obavy, ale jestli byly tak velké, proč do toho nešli ostatní zainteresovaní s nějakým konsorciem a kontranabídkou. Nějaké zásadní kontraaktivity v tomhle ohledu jsem nezaznamenal. Ono je i možné, že Nvidia s některými významnými výrobci nějakým způsobem předjednávala, pokud jí o ten ARM tolik šlo.

    • jako jeden z globálních regulátorů? Jak se jim povedlo stopnout akvizici NXP Qualcommem? A co že by to hodila do vlastního byznysu? To nemluvím o tom, že v obchodních válkách se na tyto věci moc nehledí … firmy, které působí globálně, jsou stejně z kola ven, protože USA …

     • Konkrétně s tím NXP to bylo trochu složitější. Předtím totiž NXP prodalo část své produkční kapacity čínským investorům a tak vznikla Nexperia. Tento prodej regulační orgány schválili. Už v té době začaly opatrné námluvy Qualcommu a má se za to, že hladký převod Nexperie byl také výsledkem nějakých předběžných dohod, že Čína za to nebude dělat problém s případným prodejem NXP. Jenže to nakonec dopadlo jinak…

      • vždyť je jedno, jak složité to bylo … pointa je v tom, že Čína páky má … Holeček říká, že nemá

    • Tak Čína se nezdá, no, tam se asi člověk může dočkat čehokoli. Třeba v pobočce ARMU v Číně je teď docela divočina. Jak asi víte, Čína má docela svinské podmínky pro působení zahraničních firem, musí si tam založit joint podnik, v kterém snad ani nesmí mít většinu. Takže ARM tam podle tohoto vytvořil ARM China, jenže teď se jeho šéf vzbouřil, v podstatě to zabral pro sebe, odmítá odstoupit, a čínské právo/orgány zdá se nějak nefungují proto, aby se to tam vrátilo k regulérnímu fungování. A teď si vemte, jestli ta pobočka měla přístup k tomu hlavnímu IP, tak nevím, jestli ho tam teď nemůže v podstatě tunelovat/kopírovat/přenášet do čínských firem.
     https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-07-29/arm-accuses-china-venture-ex-ceo-of-blocking-its-business

     Jinak toto se uvádělo jako jedna z „headaches“, které SoftBank musel řešit a jejichž existence jim asi přidala další důvod proč prodat.

     • S Cinou je to jeste horsi. Ja jsem se kdysi bavil s nekym, kdo delal v oblasti zdravotnicke techniky v nemecku. A on mi vypravel, ze Cinani obslehli kompletne jejich produkci a dokonce i s manualem. A neda se proti tomu celkem nic delat. Nebo treba v dobach vystavby telco siti, kdy zacalo bud 2G nebo 3G, tak prave Huawei obslehnul techniku jedne zapadni firmy a prisel s ni pak na trh a docela zabodoval.
      Dalsi vec je, ze vsechny cinske komunikacni nastroje typu wechat (obdoba whatsapp) jsou kontrolovane ze strany statu. Takze si musite davat pozor na to co kde a jak pisete, atd.

      • Wechat je snad dokonce primo vyvijeny statem 😉 Navic to neni jen chat, ale cela socialni sit, pres kterou probihaji i platby (doslova) za nudle a vodu v potravinach.
       Ja jsem si Cinu zazil osobne a prokousat se skrz jejich firewally nebyla az takova hitparada. Jakmile clovek nepouziva „mistni SW“, je to o poznani tezsi.

  • Tak vlastní ARM CPU mohla (částečně i měla) už teď, to se dalo řešit licencí a v tomto se toho moc nemění. Z nějakého důvodu Nvidia neudělala server CPU na bázi ARM Neoverse (tj. vlastní obdobu Ampere Altra nebo Amazon Graviton), i když mohla. Dostala by přesně to, co říkáte.

   Co Nvidia získala je, že teď přímo vlastní ten tým, který tyhle věci vyvíjí – ovšem i jeho výtvory se daly licencovat a dokonce bylo možné si na zakázku objednat úpravy, pokud někomu vycházelo, že by to chtěl jinak.

   Čili kdyby šlo jen o tohle, mít vlastní celou platformu, tak je to za těch 40 miliard málo, protože to už měli, za pár milionů ročně. Proto ty debaty o tom, co a jak se na ARMu teď změní (aby dávalo smysl je kvůli tomu koupit).

   • vzdyt to nvidia sama pise, ze mj. chce do licencniho retezce armu pridat vlastni produkty. cili ted si lidi budou moc licencovat arm i s ai gpu akceleratorem nvidie. napriklad.

    samozrejme pristup ke knowhow, patentum a mit vliv na vyvoj budoucich produktu je mega dulezita vec.

 3. Dovolím si malou analýzu.

  1. Net income je cca 300 milionů USD ročně. Ve světle zaplacené ceny (40miliard USD) je zcela nesmyslný „investiční“ charakter nákupu. Tedy nvidia bude chtít vydané peníze dostat zpět jinak.

  2. První varianta je „apple style“ tj. potřeba mít vlastní ucelenou platformu, stejně jako ji má AMD nebo Intel. Připadne mi jako nejpravděpodobnější, byť se jeví jako velká otázka, proč Huang chtěl celý ARM, když by mu mohla stačit levná licence? Faktem je, že to je psychopatický megaloman, a to mohlo zahrát nějakou roli. Tím by se vysvětlila i ta nesmyslně vysoká cena za něco, co reálně takovou cenu prostě dnes nemá. V praxi by to pro ARM platformu znamenalo žádnou, nebo minimální změnu, ovšem to zase znamená, že nvidia doslova vyhodila 40mld. oknem.

  3. Druhá varianta je, že to je způsob jak podojit ostatní, zejména Apple, který dal v grafikách nvidii košem. Pak by to ale znamenalo, že licence ARM jednoduše zdraží (a nejen pro Apple). Na to plynule navazuje varianta třetí…

  4. …tedy že ARM se z pohledu licencování zcela (nebo skoro zcela – např. s výjimkou pro Apple za nějaký nehorázný poplatek) uzavře a začne nabízet ARM komponenty, tedy procesory, tedy „přidanou hodnotu“, která umožní nvidii dostat peníze zpět. S tím se pojí i varianta, že si nvidia vystaví kolem ARMu vlastní platformu (což se mírně dotýká bodu 1. ale tržní řešení je násilné, tedy ji nacpe ostatním, jako jediné možné řešení.)

  5. Poslední varianta, kterou bych viděl jako realistickou, je ta, že nvidia chce ARM změnit k obrazu svému (což nákup splňuje ze všeho nejlépe), přičemž vidí někde za pátou zatáčkou cesty do budoucna docela velkou možnost, jak se na této změně nabalit. Jestli je to obecná AI, nebo samořiditelná auta, případně něco úplně nového, to je věcí na další velkou spekulaci. Osobně si ale myslím, že takto velký risk s velmi nejistým a vzdáleným výsledkem nikdo příčetný nepodstoupí, nicméně nvidia má spoustu peněz a zřejmě i vize (a megalomana ve vedení), takže ji přesto přihodím k těm pravděpodobným.

  Tím se dostávám ke shrnutí. Vyjma první varianty, která ovšem popírá elementární základy dobrého hospodaření, tu nevidím pro platformu ARM a její stávající uživatele (výrobce i spotřebitele) nic pozitivního a přínosného. Není to investice k zhodnocení (bez zásahu do stávajících a fugujících tržních mechanismů), takže důvod bude buď technický, nebo monopolistický. Ve všech případech je to pro stávající uživatele licence pohroma.

  • “Will you actually take an implementation of something like Neoverse first and make an Nvidia-branded CPU to drive it into the data center? Will you actually make the reference chip for those who just want it and actually help them run it?”

   Timothy Prickett Morgan (The Next Platform)

   “Well, the first of all you’ve made an amazing observation, which is all three options are possible. So now with our backing and Arm’s serious backing, the world can stand on that foundation and realize that they can build server CPUs. Now, some people would like to license the cores and build a CPU themselves. Some people may decide to license the cores and ask us to build those CPUs or modify ours.”

   “It is not possible for one company to build every single version of them,” Huang continued, “but we will have the entire network of partners around Arm that can take the architectures we come up with and depending on what’s best for them, whether licensing the core, having a semi-custom chip made, or having a chip that we made, any of those any of those options are available. Any of those options are available, we’re open for business and we would like the ecosystem to be as rich as possible, with as many options as possible.”

   Jensen Huang (NVIDIA CEO) via Tom’s Hardware
   ——————————————————————————-

   Takže to vypadá na variantu 3. nebo 4. 🙁

   • Jop, ja jsem to videl na bod c. 5, ktery jste popsal. V podstate souhlasim s tim, ze na tom pozitiv neni, s vyjimkou jednoho – nemyslim si, ze Nvidia by produkovala HW spatna reseni, tzn. po strance HW cekam kvalitni produkty.

   • Ta moznost, ze by NV prestala udelovat licence a sama navrhovala a vyrabela chipy, ktere pak bude prodavat dalsim..to je docela maso. Pokud by se ji to povedlo, tak je tady na scene Intel2 a s ARM jako otevrenou platformou je amen a to dokonce bez konkurence (pokud se nejaci vyznamni hraci nechyti Risc V).

    • jj, to je asi ten nejčernější scénář, ale na druhou stranu poskytuje nejrychlejší cestu k dosažení ROI. Plus dává nvidii do ruky další klacek na konkurenci. Osobně na tuhle sviňárnu altruisticky věřit nechci, ale taky nevěřím, že RISC-V bude během následujících 10 let relevantní konkurenční platforma (tohle by jej sice mohlo nakopnout, ale i tak tam bude gap). A pokud s tím Huang takto dopředu počítá, tak je to ještě větší vypočítavá svině, než jsem si myslel.

     No, uvidíme.

  • Jako pěkná analýza, ale pouze budoucnost ukáže, co s tím Nvidia skutečně zamýšlí. Podobných analýz a spekulací tu taky bylo, když Softbank kupoval ARM. Jestli Huanga označuješ za megalomana, tak šéf Softbanku Son je ultramegaloman, který sám prohlašuje, že do roku 2040 chce mít podíl v 5000 světových společnostech. Pamatuji, že kolovaly i divoké spekulace, jestli za tou koupí není nějaké dohoda Sona s Applem, protože to byl Softbank, který tuším někdy před r. 2010 koupil upadající japonskou větev Vodafonu a začal velmi úspěšně tlačit IPhone na japonský mobilní trh, kde byl doposud vcelku ignorován. I tenkrát byly silné pochybnosti, zda se ta investice Softbanku za Arm vyplatí – čistě teoreticky se dá říci, že se to vyplatilo, utratili 32mld, získali 40mld, takže min. nic moc netratí, ovšem za předpokladu, že se Nvidii bude dařit.
   Jen taková pikantnost – na prodeji Armu jako britské společnosti ukazovala Mayová, že ani brexitu se netřeba bát – kde je Mayová a kde je brexit teď 😉

 4. mozno to pride ako uz obycajne do stavu ze niekto z ARM odide a prejde ku konkurencii pripadne ak bude dost huzevnaty na to, tak zalozi vlastnu firmu a bude pokracovat a o nejaky rok budeme pocut ze sa spojil s inou vacsou spolocnostou. v kazdom pripade chcem verit ze nvidia vztah arm k svojim partnerom a jej ideu neznici.

  • navrhnout novou platformu není práce pro jednoho člověka. Samotný ARM má za sebou nějakých 40 let vývoje (pokud se pamatuju správně, Acorn přišel s Archimedem někdy zkraje 80. let). Tím spíše dnes, kdy z hromady pojídačů koláčů vytáhnout dobrého inženýra je docela umění. Stačí kouknout k sousedům (MIPS, RISC-V) a je vidět, ten struggle, případně pozvolný úpadek původně nadějné platformy. Ostatně historie je plná (polo)mrtvých platforem (68k, PPC, 8-bity ani nepočítám)