Přijdou vám paměti pro PC nudné? Na CES byla bezdrátová RAM a DDR4 naložená v oleji

4
Olejové chlazení RAM: Adata Project Jellyfish (foto: Arab Hardware)

Možná máte také pocit, že v oblasti operačních pamětí se toho z technologického hlediska moc neděje. Zvyšují se postupně frekvence, které moduly zvládají přes OC profily XMP, to ano. Ale nějaké velké změny nebo vzrušení lze čekat asi až s příchodem DDR5 (nebo pokud by se náhodou vynořily paměti odolné proti útoku Rowhammer). Velkou událostí je tak bohužel jen to, že paměti už přes rok drží výrazně zvýšené ceny. Tudíž to nevypadalo, že by se nyní na veletrhu CES 2018 mohlo v oblasti pamětí RAM objevit něco zvlášť zajímavého, ovšem proti předpokladu tu nakonec máme dvě pozoruhodnosti.

 

Akvarijní DDR4

První z nich spáchala firma Adata. Na CES 2018 ukázala prototyp modulů DDR4 s chlazením minerálním olejem, nazvaný „Project Jellyfish“. Adata se zřejmě inspirovala chladícím trikem, kdy se celý hardware počítače ponoří do „akvária“ naplněného nevodivým minerálním olejem, kterým je poté docela účinně ochlazován. A po vzoru tohoto chlazení navrhla modul pokrytý z obou stran malou průhlednou nádrží obsahující minerální olej. Jak to vypadá, můžete vidět na fotografiích webu techPowerUp.

Olejová lázeň zde nahrazuje klasické kovové pasivy (či rozvaděče tepla), které se na dražší moduly nyní běžně osazují. Olej bude absorbovat teplo a měl by zajistit, že všechny čipy budou mít víceméně podobnou teplotu bez rozdílů daných třeba směrem ofukování. Ovšem objem oleje je dost malý, takže teplo bude stále nutné odvádět ven do prostoru skříně. Zda v tomto ohledu bude „miniakvárko“ účinnější než tradiční kovový pasiv a povede k nižším teplotám, toť ale otázka.

Minimálně to asi bude vypadat zajímavě, takže by tato blbůstka mohla oslovit ty, kdo v PC vyhledávají atraktivní a neobvyklý vzhled. Také ovšem bude třeba hlídat kvalitu a těsnost, aby olej neskončil ve skříni (prototyp na fotce má v nádržce poměrně velké bubliny, takže zatím asi není úplně dotažený). Paměti Jellyfish jsou ovšem zatím jen konceptem. Tudíž není jasné, zda se skutečně objeví v obchodech, nebo tento nápad zapadne.

Infračervené bezdrátové RGB

Také druhá paměťová zvláštnost z CES 2018 se věnuje aspektům mimo samotnou elektronickou funkci RAM. V tomto případě ale nejde o chlazení, nýbrž o dekorativní funkce. A sice o RGB osvětlení, které se během loňského roku stalo široce akceptovanou „nezbytností“ nadšeneckého hardwaru. Sice není na nic jiného než na ozdobu, ale o tu ozdobu je evidentně zájem.

Firma Kingston se rozhodla podívat na zoubek jednomu konkrétnímu problému svítících modulů DDR4. Při návrhu paměťového rozhraní a slotů DIMM se s ničím takovým nepočítalo. Pokud tedy chce uživatel nastavovat odstín svícení a zejména nějaké efekty (jako je blikání, pulzování) tak, aby byly jednotlivé moduly synchronizované, je třeba je připojit k nějakému konektoru USB 2.0 nebo RGB headeru na desce. Ten pak svícení nastavuje a zajišťuje, aby moduly blikaly nastejno. Jenže to pak zase nevypadá dost hezky.

Tento „problém prvního světa“ firma Kingston řeší docela invenčně: bezdrátovou komunikací paměťových modulů. Na jejich PCB jsou infračervená čidla a vysílače, pomocí kterých se blikání či pulzování modulů sesynchronizuje i bez kabelů. LED se napájí přímo ze slotu a samotné nastavení odstínů a efektů bude patrně zapisováno do SPD. To doufejme bude dobře zvládnuto a nebude docházet k rozbíjení modulů chybným naprogramováním.

Demonstrace bezdrátové komunikace RGB osvětlení v modulech HyperX: při zakrytí senzoru kartou přestane synchronizace fungovat (Zdroj: techPowerUp)
Demonstrace bezdrátové komunikace RGB osvětlení v modulech HyperX: při zakrytí senzoru kartou přestane synchronizace fungovat (Zdroj: techPowerUp)

Kingston tuto technologii uvádí v život v modulech HyperX Predator DDR4 RGB. Na trh by tato řada RAM s „infračervenou bezdrátovou komunikací“ měla údajně přijít v druhé čtvrtině letošního roku. Jak už to chodí, patrně bude dražší než běžné moduly, už jenom kvůli součástkám navíc. Podle Kingstonu má osvětlení být kompatibilní s aplikacemi Aura Sync používanou Asusem, RGB Fusion od Gigabyte a Mystic Light od MSI.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

        • Když jsem si vybavoval stávající PC v listopadu 2012, tak stála 8GB RAMka Transcend (DDR3-1600) asi 817 Kč nebo tak. Ale já byl škrt a vzal 2x4GB za +-400/kus. Koukal jsem že se z druhý ruky takovej pár prodává okolo tisícovky, po pěti letech 🙂
          Jó… to jsem fakt nečekal, že RAM bude investiční uchovávač hodnoty proti inflaci 🙂