První NVMe SSD s rozhraním PCIe 4.0 je tu. Gigabyte má disk s rychlostí 5 GB/s

10

Až teď v létě přijdou na trh 7nm procesory AMD Ryzen 3000, měla by s nimi poprvé přijít do osobních počítačů sběrnice PCI Express 4.0, s níž budou mít sloty na desce pro karty a NVMe SSD dvojnásobnou propustnost. Momentálně ovšem ještě nejsou žádné herní grafické karty nebo SSD, které by ji využily, takže to chvíli vypadalo, že k přicházejícím deskám s čipsetem X570 nebudou žádné periférie, které by PCIe 4.0 využily. Ovšem zdá se, že by se zároveň s Ryzenem 3000 mohly začít objevovat.

 

SSD na PCI Express 4.0 přinesou slušné zrychlení

Vůbec první SSD, které využije dvojnásobné propustnosti PCI Expressu 4.0 (ve srovnaní s PCIe 3.0, které výkonné moduly používají nyní), ohlásila společnost Gigabyte. Jde zatím jen o příslovečnou první vlaštovku, protože ještě není řeč přímo o uvedení do prodeje. Toto SSD bude však podle tiskové zprávy předvedeno v akci na Computexu 2019 příští týden.

Konkrétních informací je zatím jen málo. Není jasné, zda bude použito provedení M.2 nebo karty do slotu PCI Express (Gigabyte nedávno vydal hráčské SSD v tomto provední). Toto úložiště má však využívat PCI Express 4.0 (jako první), takže logicky musí jít o technologii NVMe. Podle Gigabyte disk dosáhne přenosové rychlosti až 5000 MB/s, „pokud bude použitý s nadcházející platformou Ryzenů 3000“, čímž se ovšem míní prostě podpora PCI Expressu 4.0. SSD samozřejmě bude fungovat i s jiným hardwarem, až se na něm PCIe 4.0 objeví (jinde poběží na PCIe 2.0/3.0), a mělo by již nyní být využitelné na pracovních stanicích Talos II s procesory IBM Power9. Pro srovnání: NVMe SSD s rozhraním PCI Express 3.0 ×4 mají strop přenosové rychlosti obvykle někde u 3500 až 3600 MB/s.

Podle AnandTechu Gigabyte ve svých SSD obvykle používá řadiče Phison (tato firma poskytuje plně funkční referenční návrhy a firmware a pro klienty, toužící po vlastní značce dokonce může SSD vyrábět i úplně „na klíč“ ve vlastní továrně). A je tudíž docela pravděpodobné, že by tyto moduly mohly používat řadič Phison E16 (PS5016-E16), který tato firma předváděla jako první zatím viděný PCIe 4.0 řadič (a SSD s touto schopností na něm založené) v lednu na CES 2019.

Prototyp PCIe 4.0 disku SSD s řadičem Phison E16 z CES 2019: Modely pro spotřebitelský trh budou ale asi mít provedení M.2 (Foto: Tom’s Hardware)

Tehdy u prototypu byly ukazovány rychlost něco málo přes 4,0–4,1 GB/s, kdežto nyní Gigabyte uvádí až 5 GB/s. Firmware a výkon se tedy asi od té doby podařilo značně vylepšit. Řadič Phison E16 je osmikanálový s možností zapojit až 32 pouzder NAND s 800MT/s rozhraním; podporuje TLC a QLC NAND, do modelu směřovaného na výkon ovšem asi půjde TLC. Plnou rychlost asi ale nejspíš dosáhnou jen verze s největšími kapacitami.

Slajd s informacemi k řadiči Phison E16. V lednu ještě prototyp dosahoval přenosové rychlosti jen 4000 až 4200 MB/s

Vyšší rychlosti, vyšší spotřeba?

Kdy přesně se tato SSD začnou prodávat, ovšem není jasné, Gigabyte ještě mluví jen o demonstraci, takže vydání bude až později. Zda se disky budou dát pořídit hned, jak vyjde Ryzen 3000 a desky platformy X570, tedy zůstává pořád otázkou. Mimochodem, podobně jako čipset X570 možná bude toto SSD mít kvůli náročnějšímu rozhraní PCIe 4.0 a snad i poměrně velkému výkonu i vyšší spotřebu (v zátěži), než je typické. Tisková zpráva totiž onu slibovanou rychlost 5 GB/s uvádí za podmínky „nízkých teplot“. Moduly tedy možná budou choulostivé na chlazení a bude u nich třeba dávat pozor na airflow ve skříni, jinak u nich může dojít ke zpomalování „throttlingu“, když se aktivuje ochrana proti přehřátí.

Galerie: Gigabyte Aorus RGB AIC NVMe SSD

První NVMe SSD s rozhraním PCIe 4.0 je tu. Gigabyte má disk s rychlostí 5 GB/s
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 11 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. Pekny, ale jak vidno, dostavame se do stavu, kdy nekdy od roku 2005 (Pentium 4) se nam zvysoval vykon PC a snizovala spotreba energie, a ted se to obraci, respektive asi dostava do normalu, dalsi energeticke uspory nejsou mozne a s rostoucim vykonem poroste i spotreba energie. Pro domaci PC zadna dobra zprava.

   • Zaleži čo doma robiš, samozrejme na internetovom prehliadači velky natast vykonu nebude 🙂
    Rozdiel medzi 500MB/s a 2000MB/s nieje pre to, lebo ako jeden tak aj druhy ked maju 120k IOPS a robiš s malinkymi subormi, tam velky rozdiel vo vykone nieje.
    Ale ked IOPS bude cez 600k tam už by ten narast vykonu v ryhlom pristupe k datam malo biť citiť, ale zase nie v internetovom prehliadači 🙂

  • Křemík se dostává na hranice možného, tak se nediv. Ale zase je tu možnost sáhnout po hodně úsporných komponentách s podstatně vyšším výkonem než před x lety…takže pokud si chceš postavit úspornou sestavu se slušným výkonem, máš daleko větší možnosti. Neviděl bych to tak „dramaticky“ jak píšeš.

  • Spis jde o to, jestli to nekde poznas. On uz rozdil prumerneho dobreho SSD se se ctenim okolo 500MB/S a NVME okolo 2000MB/s neni ani pri 4x zrychleni v realu moc poznat. Pri tak velkych rychlostech bude hrat roli OS, Antivir, jak je napsany SW, atd..