První samostatné GPU Intelu už funguje. 7nm čipy uvede v Q4 2021, 5nm v roce 2023?

11

Nedávno nám tu probleskla zpráva, že první samostatné grafické karty (nebo možná lépe řečeno GPU, protože by mohlo jít i o výpočetní akcelerátory) Intelu by asi mohly vyjít v červnu 2020. Začíná to tak věru vypadat, nyní totiž firma oficiálně oznámila, že první vyrobené vzorky rozběhala v laboratoři. A s tím se objevilo i něco dalších podrobností k chystanému pokusu o vstup do nepočetného klubu výrobců výkonných samostatných GPU.

 

DG1, první GPU Intelu, už úspěšně běží

Informace, že GPU Intelu splnilo důležitý „milník“ v harmonogramu vývoje, informovalo několik twitterových účtů Intelu nebo jeho zaměstnanců. Ovšem tuto informaci firma vypustila i během oznámení výsledků za Q3 2019 před pár dny (což je hodně vážná záležitost, takže zařazení zmínky je docela signifikantní). U čipu se povedlo poprvé dosáhnout tzv. „power on exit“.

To by mělo znamenat, že se ho podařilo úspěšně nabootovat/zinicializovat tak, že běží v nějakém provozuschopném stavu, byť nemusí být úplně funkční/stabilní. Ovšem jde o posun proti prvotním pokusům o oživení křemíku, kdy třeba vždy zamrzne v nějaké fázi inicializace nebo se neustále resetuje.

And in 2020, we’ll continue to expand our 10-nanometer portfolio with exciting new products including an AI Inference Accelerator, 5G base station SoC, Xeon CPUs for server, storage and network and a discrete GPU. This quarter we’ve achieved power-on exit for our first discrete GPU DG1, an important milestone.

Tento úspěch není úplně čerstvý, třebaže byl oznámen teď. Intel uvádí, že k němu došlo v uplynulém čtvrtletí, tedy někdy během Q3 (červenec až září). Všimněte si jinak onoho označení DG1. Pravděpodobně jde o zkratku pro Discrete GPU 1, tedy samostatné GPU č. Jedna. Nevíme ještě, zda ho chce Intel použít i pro definitivní produkt (Intel Xe DG1?), ale vypadá to, že teď máme jméno, které můžeme pro první generaci grafik používat. Nějaká forma podpory byla již nalezena i v Linuxovém ovladači, kde se objevila zmínka o zařízení iDG1LPDEV, s lidským označením „Intel(R) UHD Graphics, Gen12 LP DG1“, což ale může být provizorium.

Prototypy už možná kolují po světě

S tím, že rozběhat se křemík povedlo už v letních měsících, souvisí další věc. Web PCGamesN upozornil, že na webu ruské EEC se objevil záznam ukazující, že už zřejmě v reálu existuje vývojářský kit s GPU Intel DG1, který zřejmě už tedy putuje po světě.

Intel GPU DG1 prototyp databaze ECC
Možná prototyp GPU Intel DG1 v databázi EEC

Hardware pojmenovaný „Discrete Graphics DG1 External FRD1 Accessory Kit (Alpha), DGD12KEF1A“ je logicky v raném stádiu a je samozřejmě otázka, zda jde určitě už přímo o kartu s křemíkem, a ne třeba jen o nějaké testovací příslušenství. Nicméně pokud má uvedení být v červnu, tak je reálné, aby Intel nyní (záznam je z 25. 10.) firmám s úzkými vazbami, nebo možná jen svým vlastním pobočkám, už hardware pro vývoj a testování poskytl.

Intel pracuje na podpoře pro svou vlastní verzi SLI/CrossFire

DG1 a asi i další grafiky Intelu budou podle dalších informací, které se v nedávné době objevily, také podporovat režim Multi-GPU, tedy spřažení více karet pro vyšší výkon. Phoronix našel v Linuxových ovladačích pro GPU procesorů Tiger Lake (Gen12 či také Xe, na této architektuře bude postavená karta DG1) infrastrukturu pro kombinování GPU, která se patrně pro něco jako SLI/CrossFire u Intelu chystá. Zdá se, že samostatné GPU DG1 by mělo být možné spřáhnout také právě s jeho příbuznou integrovanou verzí v procesorech Tiger Lake. Ty také vyjdou v roce 2020, možná v podobné době jako DG1.

7nm GPU bude v Q4 2021

Doteď byla řeč o první generaci GPU Intel, vyráběné na 10nm procesu. Víme však, že Intel již avizoval uvedení 7nm GPU v roce 2021 (tedy už přespříštím roce). Není úplně jasné, zda toto bude hned regulérní druhá generace Intelových grafických čipů, ta by pořád mohla být 10nm. 7nm čip má totiž být speciálně pro datacentra, takže je možné, že půjde o technologicky něco odlišného.

Intel vyrobni procesy 10nm 7nm slajdy kveten 2019 08
Letos v květnu ještě Intel neuváděl, v které části roku 2021 hodlá 7nm čipy uvést

Proč to teď zmiňujeme? V konferenčním hovoru k výsledkům za třetí kvartál totiž padla zajímavá informace i k tomuto produktu (respektive výrobní technologii)? Intel doposud říkal jen to, že první 7nm čip (ono GPU) bude v roce 2021, což mohl znamenat jeho konec, ale třeba i začátek. Nyní to bylo upřesněno: má to nakonec být ve čtvrtém kvartále. Ono 7nm GPU tedy bude Intel mít až v závěru roku. To asi také znamená, že v roce 2021 už nejspíš žádné další 7nm věci nevyjdou a případné 7nm procesory lze čekat až v roce 2022. Není to překvapení, ale s touto informací v rukou teď máme konkrétnější a více oficiálně podepřenou představu.

So fourth quarter of 2021, our first 7-nanometer product will come out and our expectation is that we’ll get back on a two-year cadence from 7 and beyond.

5nm proces Intelu někdy na přelomu let 2023 a 2024?

Zajímavé je, že CEO Robert Swan v tomto kontextu řekl, že očekává, že Intel se v tomto bodě vrátí k dvouleté kadenci nových procesů, takže by se jeho zpoždění na TSMC přestalo prodlužovat (připomeňme, že také sdělil, že chce „znovu získat vedení“ ve vývoji procesů, o čemž už jsme psali zde). 7nm proces v Q4 2021 by byl dva roky a dejme tomu 4–5 měsíců po uvedení Ice Lake (zdá se, že na poloformální vydání Cannon Lake v roce 2018 už se zase rychle zapomnělo). Důležitá implikace je ovšem hlavně to, že poté by opět chtěl Intel další generaci, tedy svůj 5nm proces, dostat na trh zase zhruba za dva roky – takže když už ne rovnou v Q4 2023, tak třeba v první polovině roku 2024.

Intel vyrobni procesy 10nm 7nm slajdy kveten 2019 06
Roadmapa výrobních procesů Intelu pro roky 2019 až 2023 (květen 2019). Nyní Intel uvádí, že od 7nm procesu chce opět přecházet na novou generaci procesu zhruba v dvouletých intervalech jako kdysi v době modelu Tick-Tock. 5nm čipy by tedy měly přijít koncem roku 2023 nebo začátkem toku 2024

Samozřejmě teprve uvidíme, zda se toto Intelu podaří. Z tohoto sebevědomí jakoby vyplývalo, že nešťastný 10nm proces (nad kterým Intel možná už tak trochu zlomil hůl) bude epizodou, ale se 7nm procesem a následným 5nm už Intel chytil druhý den a takovéto problémy se nezopakují. To je realisticky možné: Intel údajně hodně zjednodušil pravidla pro návrh 7nm čipů proti 10nm (je možné, že toto byla jedna z příčin, proč se nedařilo 10nm čipy masově vyrábět či u nich dosahovat vyšší výkon), ale pomoci by zde mohl i přechod na expozici pomocí EUV. A pro 7nm proces zejména firma nemá tak ambiciózní plán nárůstu hustoty tranzistorů. Jinými slovy, čím více let problémy trvaly, tím je pravděpodobnější, že se firma skutečně poučila a přizpůsobila.

Ovšem je třeba připomenout, že s cíli, stavem vývoje a termíny uvedení 10nm procesu a čipů Intel nebyl moc upřímný a soustavně vydání odkládal, přestože přitom také vždy uváděl, že vše jde podle plánu. A proces dokonce podle některých indicií není v pořádku doteď, nebo se minimálně nehodí k tomu, aby na něj Intel převedl masově velkou část produktů. I možnost, že jsou i termíny udávané pro 7nm a 5nm proces opět nereálné, je tedy také stále na stole. Ovšem byl bych s tímto pesimismem opatrný. Jak už bylo řečeno, Intel měl několik let na to, aby změnil věci, které vedly k 10nm průšvihu. Proto je skutečně třeba reálně počítat s možností, že by 7nm technologie už mohla vyjít a že se Intel vrátí k normálnímu úspěšnému vývoji a nasazování nových výrobních procesů bez bizarností, jako je celkem sedmiletého používání 14nm technologie (2014–2021).

Galerie: Prezentace k výrobním procesům Intelu, roadmapa 10nm a 7nm technologie (květen 2019)

První samostatné GPU Intelu už funguje. 7nm čipy uvede v Q4 2021, 5nm v roce 2023?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

11 KOMENTÁŘE