První zkušenosti s Kartami v aplikacích. Panelové prostředí zatím nic moc nenabízí [Windows Insider]

Nemůžete si funkci zatím vyzkoušet? Nedá se říct, že byste o mnoho přicházeli.

6
Windows 10
Windows 10

Poprvé si veřejnost může vyzkoušet panelové prostředí ve Windows. Může to být největší inovace za poslední roky, aspoň co se produktivity v systému týče, proto se na panely pojďme podívat blíže. Dostupné jsou od sestavení 17063, neseznámí se s nimi ale každý. Microsoft se rozhodl tuto novinku omezit jen na vybrané testery a testerky v rámci programu Windows Insider.

Klíč výběru neznám, osobně jsem měl štěstí s instalací Windows 10 Insider Preview ve virtuálním počítači. Lze jen těžko odhadovat, jestli bude funkce dostupná pro všechny na jaře, nebo se přesune až do dalšího podzimního vydání. Mohu jen konstatovat, že Microsoft si ponechal zadní vrátka, aby případně funkci mohl vydat až na podzim.

Kompletní přehled novinek v sestavení 17063: Můžete si zkusit i časovou osu

Prozatím nic pěkného

Aktuálně se nejedná o nic, co by bylo vyloženě převratné. Počáteční implementace, jak ji nabízí sestavení 17063, ukazuje, že se jedná o projekt v raných fázích příprav. Panelové prostředí by mělo umožňovat integraci s desktopovými aplikacemi, prozatím se však soustředí na aplikace univerzální. Ani domácí Průzkumník zatím panely nenabízí, zato univerzální aplikace jako Nastavení nebo Pošta ano.

Karty v aplikacích. Tak se prozatím panelové prostředí nazývá
Karty v aplikacích. Tak se prozatím panelové prostředí nazývá

Nedá se ani říct, že by panely byly dobře integrovány z hlediska estetického. Ošklivá šedá lišta vypadá, že je k oknu násilně přivařena. Možná nejvíc je to vidět na Nastavení, jež obdrželo průsvitný postranní panel. Přirozeně naopak působí Edge, panely v něm jsou odjakživa. Musím ovšem druhým dechem podotknout, že hodnotit estetiku, ale ani další aspekty v této fázi vývoje nemá příliš smysl.

Jen základní funkčnost

Prvotní ukázka není ani příliš dobrá z hlediska funkčnosti. V některých aplikacích můžete vytvářet panely, otevírá se však jen prostředí Edge určené pro surfování na webu. Možnost otevřít v panelu aplikaci prozatím nikde nevidím, ačkoli by to jít časem mělo. Stačí se podívat na pár týdnů starou ukázku. Panely nelze z oken „vytrhávat“, stejně tak tudíž ani nelze jiné panely přesunout do jiných oken.

Prozatím funkci v originále nazvanou Sets a v češtině Karty v aplikacích nelze ani ovlivňovat v chování. V Nastavení najdete jen možnosti funkci úplně vypnout či zapnout, k čemuž je navíc zapotřebí restartovat zařízení. V tomto bodě vývoje si nemůžeme příliš stěžovat, protože se výrazných zlepšení funkčnosti stoprocentně dočkáme – postupně by s panely mělo být možné pracovat přirozeně jako např. v prohlížečích. Dnes ale Karty v aplikacích poskytují jen raný pohled pod pokličku.

Jen připomenu, že jako kdyby na truc své panelové prostředí pro Windows nedávno vyrobil Stardock, čímž Microsoftu částečně vypálil rybník. Řešení s názvem Groupy totiž stojí 10 dolarů, na druhou stranu je to řešení již dnes plně funkční a elegantní. Kdo nechce čekat, může po Groupy sáhnout. Z toho, co nám Microsoft ukázal, to nevypadá, že se panelů dočkáme dříve než ve Windows 10 verze 1809.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  • Ty obrázky z českého prostředí Windows (jeden ukazuje Spotify, kde je uvedeno moje jméno) a pak to video nenapověděly dodatečně? Jasně, že něco nedoporučuji, aniž bych to vykoušel. Nebo by to tam aspoň bylo uvedené, že to nemáme odzkoušené. 🙂

 1. Dovolím si navrhnout nějaké opravy:
  „Dostupná jsou od“ – panely?
  „tuto novinky“
  „otevírá se však jen o prostředí Edge určené“
  „Karty v aplikací zatím lze jek vypnout nebo zapnout“ (popis obrázku 1)

  „To tak něco lovíte v Nastavení a za minutu už brouzdáte na webu.“ – Haha, takhle si zvýšení produktivity nepředstavuju 🙂

  To KamilZ: Možná to nejde poznat, ale řekl bych, že Petr rád zkouší nové věci, především co se Win týče, takže můj tip je, že to používá anebo to alespoň vyzkoušel.
  NG