Qualcomm chce prý zrušit procesory Centriq, vzdává snahu dostat ARM do serverů

Serverové ARM procesory se zřejmě nesetkaly s příliš velkým úspěchem, Qualcomm chce prý své čipy Centriq zrušit jen po pár měsících na trhu.

8
Zdroj: Qualcomm

Jen to jen nedávno, co Qualcomm vypustil na trh procesory Centriq 2400 – svá už delší dobou připravovaná serverová CPU. Firma u nich lákala na energetickou efektivitu, vysoký počet jader (48) a za zmínku stojí třeba také to, že jde o vůbec první serverové procesory vyráběné na 10nm procesu. Qualcomm má také připravenou roadmapu pokračovatelů, takže je docela překvapivá zpráva, která se nyní objevila v médiích: Podle Bloombergu totiž Qualcomm plánuje serverový byznys úplně vzdát a Centriq po jedné generaci zrušit.

Bloomberg je v tomto ohledu docela dobrý zdroj, takže by na této zprávě bohužel (pro diverzitu v procesorovém světě) mohlo něco být. Podle nejmenovaného zdroje obeznámeného s plány společnosti se Qualcomm údajně rozhoduje, zda divizi vyvíjející Centriq zruší, nebo zda ji nezkusí někomu prodat. Zástupci firmy po oslovení odmítli tuto zprávu komentovat – implicitně ji tedy odmítli vyvrátit, nicméně v některé firmy šeptandu zásadně nekomentují, takže toto ještě nelze brát jako potvrzení.

Zrušení Centriqu by představovalo docela zásadní porážku, neboť by asi mohlo ukazovat, že se pro tento ARM procesor nepodařilo najít dost zákazníků. To by mohlo potažmo vrhat stín obecně na snahy prosadit tuto instrukční sadu v serverech a urvat nějaký tržní podíl v této oblasti prakticky ovládané Intelem a procesory x86. Ten by si (možná ještě s AMD) tedy mohl nyní gratulovat.

Například firma Cloudflare Centriqy veřejně podporovala v oficiálních prohlášeních, nicméně je třeba říct, že Qualcomm do ní investoval, takže to nemuselo být úplně nestranné; mnoho dalších zpráv o nasazení těchto čipů se neobjevilo, i když zájem projevoval Microsoft. I tak je však zvláštní, že by pokus o servery byl opuštěn hned po první generaci, jelikož vstup na nové trhy obvykle bývá delší partií a Qualcomm nejspíš musel počítat s tím, že větší úspěch by třeba zaznamenala až druhá, třetí generace, přičemž ta první by posloužila jako odrazový můstek.

Qualcomm Centriq 2400 v desce (Zdroj: The Register)
Qualcomm Centriq 2400 v desce (Zdroj: The Register)

Šetření a propouštění?

Za rozhodnutím o zrušení serverových CPU pravděpodobně přímo stojí vlna restrukturalizací a šetření, kterou Qualcomm nedávno oznámil. Firma dříve letos oznámila, že by chtěla osekat zhruba 1 miliardu na svých nákladech a minulý měsíc oznámila propouštění týkající se zhruba 1200 zaměstnanců. Toto šetření má zřejmě zvýšit ziskovost a potěšit investory, kteří doufali, že vydělají na koupi Qualcommu Broadcomem, kterou zablokovala americká vláda. Snad nepůjde o krátkozraké rozhodnutí, protože touto cestou sice firma ušetří, ale zase přijde o možnost rozšířit svůj záběr o lukrativní serverový trh, na jehož tržby si nyní nesáhne.

Druhá šance pod jiným vlastníkem?

Zajímavé je, že podle Bloombergu Qualcomm uvažuje o možnosti, že by serverové oddělení prodal někomu jinému. To je teoreticky možná cesta, jíž dostaly nový život pod firmou Ampere procesory X-Gene poté, co je firma Macom po akvizici původního výrobce Applied Micro odvrhla (nabraly tím ale zpoždění). Je ovšem problematické, že Centriq stál na speciální architektuře jader CPU, a prodej serverové divize by tedy zřejmě zasáhl i vývojový tým Qualcommu. Odštěpení divize včetně těchto inženýrů by tak mohlo přispět k tomu, že Qualcomm ztratí schopnost vyvíjet vlastní jádra CPU, která pro něj ještě před několika lety byla charakteristická. Pak by mohl být zcela odkázaný jen na standardní či ARMem mírně upravené licenční architektury Cortex, podobně jako třeba MediaTek.

qualcomm-centriq-2400-jadro-falkor-slajd-02Je otázka, zda toto nemůže být strategická chyba, která se Qualcommu v budoucnosti vymstí. Vybudovat schopnost navrhovat vlastní výkonné architektury po osekání a zrušení dotyčných vývojových týmů odznova by nebylo nijak lehké. Samsung, který by se mohl pro Qualcomm stát nebezpečnou konkurencí, naopak vlastní vývoj jader za poslední léta dotáhl do fáze, kdy dokáže navrhnout podstatně výkonnější jádro, než jsou Cortexy-A75. První generace Exynosů s architekturou M3 má sice problémy zejména se správou spotřeby, které její výkon srážejí, ale v dalších generacích by mohl díky vlastnímu jádru Samsung utéct zbytku mobilních SoC pro Androidy. Nad druhou stranu, pokud se Qualcomm tým kolem procesorové architektury Falkor (plus Safira) a Centriq prodá, pak by mohl dostat šanci někdo jiný a třeba se mu povede lépe.

Qualcomm chce prý zrušit procesory Centriq, vzdává snahu dostat ARM do serverů
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Několikrát jsem psal, že strkat ARM do serverů nebude žádné terno, ten trh, na kterém by se mohly upíchnout, je relativně malý a obšancovaný Intelem, který těží z toho, že má komplet serverovou platformu, tudíž nákladově je to úplně jinde, než Qualcomm, který si musí pro jedinou procesorovou platformu navrhnout a proschvalovat (FCC, JEDEC, ..) celou novou čipsetovou platformu.

  Stejně jako je nesmysl do mobilů cpát x86, tak je (obecně) nesmysl cpát ARM do serverů. Tím nepopírám, že pro nějaké mikroservery nebo speciální užití může mít ARM smysl, ale to bude vždy „okrajovka.“

 2. No ja si myslim prave naopak, ze ARM v servrech smysl dava — hlavne pro nas zakazniky. Vic konkurecne, lepsi ceny a vykon. V minulych letech stacil vypadek AMD k tomu, ze Intel v podstate usnul na vavrinech a ceny sroubouval nahoru a ze zakazniku si udelal dojne kravy. AMD ted jede, coz je dobre, ale bylo by dobre zatlacit i ze zdola. ARM jediny ma sanci, protoze na to prave zezdola jde. CPU maji sanci byt levne (sdileny vyvoj) a tak je sance mit reseni levnejsi nez duopol Intel/AMD.
  Mimochodem, Intel by z toho mohl byt nervozni, protoze prave toto v 90tych letech udelal — zezdola zatlacil a vytlacil Unixove stroje (SPARC/POWER), ted mu hrozi, ze na nej ARM zatlaci take zezdola a vytlaci ho tam, kde skoncili Unixaci — na spicce (cenove/vykonostni), ale s malo prodanym zelezem… Historie se bude jen opakovat nic vic nic min.
  Jeste poznamka stranou ohledne ARMu, ten take nema nic jiste. Doufam, ze RISC-V bude dobre (zatim vypada ze jo) a ze na ARM take zatlaci zezdola. V nekterych oblastech/firmach uz se mu to dari — treba u Western Digital (radice disku). Uvidime s cim prijde Esperanto Technologies (vykone RISC-V jadra v kombinaci s mnoha mene vykonymi pro MIMD/SIMD vypocty na 7nm u TSMC — to byl aspon jejich posledni verejny plan…). Cekaji nas zajimave casy…

 3. Trocha spekulace/konspirace:
  Při uvedení AMD Ryzen uzavře Intel dohodu s AMD. AMD pustí ARM k ledu, Intel ho na oplátku nechá na pokoji s x86/A64. Pořád je lepší, když spojí síly a půjdou proti ARM světu společně, než aby mu (Intelu) proteklo vše mezi prsty.
  V případě AMD je to lepší řešení, protože bude soupeřit pouze s Intelem. Pokud se přikloní na stranu ARM, může sesadit Intel, ovšem bude mít proti sobě většího nepřítele – Qualcomm + 10 dalších.
  Qualcomm je sice bohatý hráč, ale nevyplatí se investovat do vývoje a nových patentů tolik peněz. Pokud by AMD šlo do ARM serverů, to už patenty má, takže by se víceméně jen Qualcomm „svezl“.
  Proto podle mně Intel tolik nezbrojí proti Ryzenům, jak si mnozí na počátku mysleli.