Rychlejší procesor pro ARM notebooky s Windows: Qualcomm Snapdragon 8cx Plus

10

Teď když Mac přechází na čipy od Applu, se objevily zprávy i o rychlejším procesoru ARM pro notebooky s Windows, byť ten nebude tak dramatická hitparáda.

Minulý týden byl časem triumfálních manifestací a nálad v táboře procesorů ARM (viz oficiální oznámení přechodu počítačů Apple, dál prvenství v žebříčku TOP500). Ve stejném čase se objevila ještě jedna zpráva o ARMech, tentokrát těch pro Windows. Qualcomm chystá nový procesor Snapdragon pro windowsí notebooky, pro něž doteď nabízel Snapdragon 8cx.

Novinka má zvýšit výkon, kterého by tato zařízení potřebovala víc mimo jiné kvůli tomu, že používají náročnou emulaci x86 pro řadu programů. Ale to navýšení asi nebude tak dramatické, jak by se hodilo.

Německý web WinFuture, který se na platformu Windows na ARMu často zaměřuje, nyní píše, že v dokumentech Qualcommu se před časem objevily informace o procesoru, který je zřejmě rychlejším následníkem Snapdragonu 8cx, což byl (a je) speciální osmijádrový SoC vyvinutý Qualcommem zvlášť pro počítače s Windows, zatímco normální Snapdragony jsou mířené na Androidí telefony.

Tento SoC byl odhalený před rokem a půl a obsahoval čtyři jádra Cortex-A76 na taktu až 2,84 GHz plus čtyři pomalejší úsporná jádra Cortex-A55 (na 1,8 GHz). Jeho interní označení bylo SC8180X a nyní se údajně v dokumentaci objevily informace o zřejmě příbuzném čipu SC8180XP. Vypadá to, že by tento procesor mohl být pojmenován Snapdragon 8cx Plus, i když to asi není potvrzené.

Refresh Snapdragonu 8cx?

Z označení to bohužel vypadá, že SC8180XP/8cx Plus není nový křemík, ale jen refresh původního Snapdragonu 8cx, jen se zvýšenými takty. Podle WinFuture byla u této novinky frekvence výkonných jader zvednutá na 3,15 GHz. Není jasné, zda ji dokáží všechna čtyři jádra A76, nebo jenom jedno vybrané (tak je to třeba u nedávno odhaleného Snapdragonu 690, velmi zajímavého SoC přinášejícího výkonná jádra Cortex-A77 a 5G levnějších telefonů).

Qualcomm Snapdragon 8cx Zdroj: AnandTech

Galerie: původní Qualcomm Snapdragon 8cx

Každopádně by tímto navýšením taktu ale mohl jednovláknový výkon narůst až o 11 %, přičemž toto zrovna Snapdragonům ve Windows dost chybí. U úsporných jader zřejmě frekvence zůstala a snad i grafika Adreno 680 zůstává na 718 MHz.

Tento Snapdragon 8cx Plus by byl první ARM od Qualcommu, který se přes hranici 3 GHz dostane, což je zajímavý milník, protože právě nízké takty nepřekračující 3 GHz asi jádra Cortex dost brzdí v rozletu. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby už Qualcomm vydal čip s novou výkonnější architekturou (Cortex-A77 nebo ideálně Cortex-X1). A je možné, že i na tom Qualcomm pracuje a 8cx Plus byl či je jenom provizorní čip na překlenutí doby, než bude nová generace hotová.

Galaxy Book S Product Images 1
Samsung Galaxy Book S, notebook s Windows 10 poháněný právě Snapdragonem 8cx

Windows na ARMu jsou pořád hodně okrajové

Procesor se objevil v dokumentech, které byly aktuální v únoru, ale není jasné, zda se s ním chystají nějaká zařízení. Teoreticky na trh nemusí vůbec přijít, pokud po něm výrobci notebooků nesáhnou a budou čekat až na další generaci. Je také možné, že ho Qualcomm vyvinul už dřív, ale zůstal z nějakých důvodů v limbu a my se o něm jen dozvídáme se zpožděním.

Tip: Počítače Apple s čipy ARM nepodporují dual boot s jiným OS. Windows budou problém

Spekuluje se, že přechod Apple na procesory ARM by mohl vzbudit větší zájem o takovéto počítače a podpořit nepřímo i platformu ARM notebooků s Windows. Tím pádem by se tímto mohl k větší aktivitě vybičovat i Qualcomm a možná i další výrobci mobilních SoC. Nicméně tento ekosystém zřejmě zůstane víceméně oddělený od toho MacOSovského, takže není zdaleka jisté, že nyní tzv. Always Connected PC s Windows a čipy ARM čekají lepší časy než doposavad.

Povede přechod počítačů Apple na čipy ARM k většímu nástupu těchto procesorů i v PC/počítačích s Windows?

Zdroje: WinFuture.de, Liliputing

Rychlejší procesor pro ARM notebooky s Windows: Qualcomm Snapdragon 8cx Plus
Ohodnoťte tento článek!
2.6 (52%) 5 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. Problém ARMu je v tom, že když se mu podaří dohnat výkon, dožene i všechny negativní vlastnosti x86 procesorů.
  Na tom Snapdragonu 8cx je to krásně vidět. Velikost nějakých 110 mm2 na 7nm procesu. Teoretická výkonnost na úrovni 125 mm2 i5 na 14nm procesu. Praktická výkonnost hluboko pod ní. TDP 7W při špičkových 3 GHz. Pokud se zvedne frekvence, TDP vystřelí výrazně nahoru.
  Co by mělo být tím hybatelem, který donutí jít zákazníky do ARMu? Výkonově to pravděpodobně svět x86 dotáhne, ale cena bude obdobná, spotřeba bude obdobná, zůstane však obrovská nevýhoda, a tou je kompatibilita.

  • Nie. Intel ma procesory s vysokým hrubým výkonom. Apple ma procesory, ktoré majú nižší hrubý výkon, ale zároveň majú specializované procesory napríklad video enkoder a dekoder, neural engine, grafickú kartu s Metal, … . Takže ak môžu použiť hardvérove urýchlenie, tak ho použijú. Intel musí použiť hrubý výkon s neoptimalizovaným procesorom a vtedy rastie spotreba.

   • O Applu jsem nenapsal ani slovo. Psal jsem o Snapdragonu 8cx, který poráží tu i5 právě v hrubém výkonu. Je to podobné, jako v dobách Pentií, kdy se konkurence holedbala pěknými výsledky benchmarků, které běžely jen na INT výpočtech, ale v praxi se ukazovalo, že v FPU už se měřit nemůže atp.
    Ale máte pravdu, že můžeme diskutovat o tom, co je to hrubý výkon. Má dvoujádrový Atom větší hrubý výkon, když dokáže přehrát 4K video levou zadní, než i7-2600K, která si na tom videu ani neškrtne?
    Není problém do ARMu nacpat všechny vymoženosti instrukční sady x86 (potažmo x86-64), ale tím padne ta hlavní výhoda ARMu, tedy jednoduchost.

      • Aha, a ja som myslel, že porovnávame hrubý výkon univerzálneho procesora so špecializovaným procesorom.

      • dfx:
       Možná jste přehlédl, že píšu, že můžeme diskutovat o tom, co to hrubý výkon je. Když umí procesor AVX-512, má se to počítat nebo se to nemá počítat, protože to je nějaké speciálnost?
       Univerzálnost je právě to, že to umí všechno. Tedy umí to přehrát video, má to nějaké ty vektorové výpočty typu AVX, má to případně nějakou tu podporu AI.
       A co je tedy výkonnější? Nějaký současný Atom nebo stará dobrá i7-2600K? Ono jí k té univerzálnosti dneska už taky dost chybí, byť nějaké ty základní výpočty zvládá pořád celkem slušně.

      • Ten hruby vykon bude asi vzdy relativni prave kvuli zminovanym specializovanym instrukcim (ktere uz jsou specializovane, a ktere univerzalni?}. Na cem ale bude zaviset, je kompletni reseni, tedy optimalizace a provazanost HW se SW. Aneb koho zajima, jestli ma treba v mobilu 8GB RAM, nebo jen 3, pokud vse co instaluje funguje bez problemu?
       Obecne se da rici, ze univerzalnejsi reseni je vzdy horsi z pohledu specializace, ale lepsi kdyz je treba sirsi zaber, nebo kdyz nezname vsechna vyuziti.

      • Radek Holeček: AVX-512 sú samozrejme špecializované inštrukcie. Nie je to súčasť univerzálneho procesora. Uz iba preto, lebo jedna inštukcia sa vykonáva nad viacerými dátami. Dáta sa musia najprv pripraviť a potom sa to celé spustí.
       Neviem, s ktorým atomom to mam porovnať. Treba si pozriet nejaký benchmark, napriklad geekbench.

      • Specializovaný procesor by byl ten hardwarový blok pro dekódování/enkódování videa (to už nějaké API, ovladač a obsluhu potřebuje), DSP v Qualcommech, obvody pro zpracování obrázu z kamery, GPU.

       Proti tomu jsou IMHO AVX-512 úplně standardní instrukce, dělají to jednotky které jsou napojené pod stejných schedulerem v CPU jako všechno ostatní, nepotřebuje to žádný ovladač nebo framework nebo speciální API, je to jedna z instrukcí x86. Sice není všude, ale to ani třeba SSE4. To, že je to SIMD, IMHO není rozhodující, SIMD by v žádném CPU nemělo chybět.

       To, že program si nejdřív musí nějak nasypat hodnoty do SIMD registru, to bych nepovažoval za podstatné. Když chci FPU výpočet, tak taky nejdřív musím konvertovat datový formát z integeru, ale FPU už je neodmyslitelná součást CPU 25-30 let, byť se třeba v mikrořadičích dá odebrat.

       Jako ne že by to nebyly instrukce používané pro speciální účely a ne úplně permanentně, ale pořád je to součást procesoru. Přes SIMD registry/instrukce se jinak dneska dělají i základní operace jako MEMCPY a to je už úplně běžná práce přítomná v jakémkoli programu.
       Přes AVX-512 zrovna asi ještě ne kvůli malému rozšíření, ale jednou se to tak nejspíš používat bude, mezi SSE(2) a AVX-512 není nějaký principiální rozdíl, jen jsou to jiné registry a jiná šířka vektoru.