Ředitel Českého rozhlasu chce navýšit koncesionářský poplatek na 60 Kč

108
rene zavoral
René Zavoral
-
Zdroj: Karel Choc

Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral by rád navýšil koncesionářský poplatek na 60 Kč z nynějších 45 Kč. Naposledy se poplatek zvyšoval v roce 2005. Vláda chystá navýšení na 50 Kč

René Zavoral na zasedání rady Českého rozhlasu veřejně zmínil, že poplatek je velmi nízký. Navýšení o 15 Kč považuje za absolutní prioritu. Koncesionářský poplatek pokryje asi 93 % nákladů Českého rozhlasu, který provozuje 25 stanic.

Zavoralovi dříve stačila padesátikoruna, ale nynější náklady už tomu neodpovídají. V minulosti byl rozhlasový poplatek 37 Kč měsíčně a posledních asi 16 let činí 45 Kč.

Tip: Koncesionářské poplatky: Jak je to s placením za mobil a počítač?

Nynější poplatek za rozhlas je přesně třikrát nižší než za televizi. Poplatek za Českou televizi činí 135 Kč měsíčně a ředitel ČT Petr Dvořák už na jaře mluvil o zvýšení na 150 Kč. Tomu by poté odpovídalo 50 Kč, a právě s těmito částkami počítá také vláda v novele zákona.

zdroj: Médiář

Ředitel Českého rozhlasu chce navýšit koncesionářský poplatek na 60 Kč
Ohodnoťte tento článek!
2.2 (44%) 10 hlasů

108 KOMENTÁŘE

  • Mám stejný názor. Stejně tak u veřejnoprávní TV.

   Jsem rád, že – teoreticky – máme nezávislou veřejnoprávní TV a rozhlas.
   Ale bohatě stačí 1 kanál a 1 stanice pro nezávislé zpravodajství a zbytek času mohou vyplnit čímkoliv hodnotnějším.
   Na co tvoří za moje peníze ty kvanta kanálů a stanic, kde stejně nic z toho co sleduji, nedávají.
   Ať si ty stávající poplatky nechají a udělají špičkový 1 TV kanál a 1 FM stanici. Max. bych jim dovolil ještě udržet pásmo DAB.

   Jenže to by se stal z „koncernu“ jen malinký podnik a to se asi současným ředitelům nelíbí. Totiž malý podnik = přehlednější a skromnější finance.

 1. Typická reakce líných trubců „zvýšit poplatky“. Co kdyby ta veřejná média požádala o zrušení limitů reklamy a ty peníze si vydělali sami? Takhle to mají lehčí a bezpracně vyždímají celou populaci republiky bez jakékoliv vlastního přičinění.

   • Nevím, proč „bohužel“ a zvýšení mi nevadí. Já když poslouchám radio, tak je to více méně při dlouhých služebních cestách, a z toho hnoje, co je v éteru, tak poslouchám pouze Radio Rock a Radiožurnál. Přiznám se, že ostatní stanice Českého rozhlasu neposlouchám, ale i kdyby provozovali pouze Radiožurnál, tak si dle mého názoru navýšení poplatků zaslouží… Jo a je to můj osobní názor a nikomu jej nevnucuji 😊

    • Víte nemohu skousnout dvě věci.
     1. Proč jdou poplatky jenom ČR? proč nedostanou peníze třeba i v Radio rock a v dalších stanicích co jsou komerční? To je nefér.
     2. Proč tyhle poplatky musí platit i důchodci kteří mají vysoko do žlabu. Proč tihle šiřitelé toho vysílání lidí na úrovni si najímají právníky a vymáhají poplatky za příjem jejich vysílání i od těch kteří je neposlouchají.
     Tohle mne opravdu Irituje.

      • A co je na tom podle Vás nesmyslného? Já naopak vidím, že tenhle model je neférová konkurenční výhoda pro veřejnoprávní média. To že nejsou veřejnoprávní media vstavena konkurenci to vede k jejich zahnívání protože mají své peníze jisté. Soustředí se pak hlavně na zvyšování podpatků.
       V tomhle s Vámi nesouhlasím.

      • @hřib Soukromý kšeft a veřejná služba není stejná kategorie. Stejně jako policie není bezpečnostní služba a veřejná zdravotní péče není soukromá klinika. Ne, není to stejné a nikdy nebude a nikdy to nebude mít stejný cíl svojí činosti.
       Prostě se smiř, že Země je kulatá.

    • Tipoval jsem Vás na pražskou kavárenskou, a teď jste to potvrdil. Kdo poslouchá cokoliv z těžké europropagandy z Českého rozhlasu je člověk po lobotomii. Né že by to na jiných radiích nebylo, ale ty aspoň nenutí nikoho za obsah platit. Zlatý spotify nebo MP3 na disku. A bez reklam.

    • Mám to podobně. Z komerčních českých rádií jen Beat (ten ovšem není všude), jinak celoplošný Radiožurnál. Žádné pitvoření, žádný stupidní hovínkový humor á-la Evropa2.

     A koukám, že Crha je už na full-time u náboženské policie…. 😁

 2. To ste na tom ešte dobre!
  U nás je konc. poplatok 4,64€ (násobte si to podľa kurzu – cca 116Kč) a to chceli u nás ho dvihnúť na 10€ (250Kč). Pritom máme omnoho menej verejnoprávnych kanálov, zato máme „zástrčkový“ zákon – všade, kde je zavedená elektrina a je to určené pre bývanie – 4,64€ každý mesiac (ešte že to zmiernili – pokiaľ viac odberných miest má človek – platí len raz) – v podnikoch sa platí od troch zamestnancov (a je jedno, či je na materskej, dovolenke, chorý)…. a navyše – ešte je to odstupňované podľa počtu zamestnancov.
  Takže buďte radi, že ich máte také nízke.

   • Neni. V CR plati jen majitele TV (CT a CRo poplatek) anebo majitele radioprijimace (CRo poplatek). Sam v soucasne dobe zadnou TV ani radio nevlastnim a tudiz nic neplatim. Dole pisu, ze neco budu dedit a tudiz to hned prodam, abych nemusel platit i nadale.

    • Zákon č. 348/2005 Sb.
     § 3 „(4) Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě5), považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi (dále jen „provozovatel vysílání ze zákona“) po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy. Součástí výzvy musí být poučení o následcích neprokázání opaku v takto stanovené lhůtě.“

  • kecálku, mohli jste si zvolit lepší vládu? Mohli. A co jste si zvolili? Proevropský šmejdy. Mohli jste si zvolit prezidenta, kterého by nehodnotili podle šukatelnosti, ale podle toho co má v hlavě. Co jste si zvolili ? Sorosovu loutku. Při obou volbách jste těžce pohořeli. I tak jste se do ulic nevydali a nepožadovali nové volby. Báli jste se postavit za Kotlebu, které media histericky diskreditovala a blekotala nesmysly o fašismu. Proč asi? Protože ty media někomu patří a ten, kterému patří vyhovuje ten stávající a ten budoucí bordel, který mu dává moc nad vámi. Ano tyranii se bude muset vzepřít každej stát samostatně, nikdo nepříjde a neudělá to za vás. Ani Maďaři, ani Poláci, ani Čeští Blaničtí rytíři za Vaši svobodu bojovat nebudou. Ano, že platíš 116Kč za rozhlas je jen vaše vina.
   A udělali jste proti tomu něco? Založili jste pravicově konzervativní banku ? Noviny? Rozhlas? Televizi ? A pak se divíte, že tupá část obyvatelstva volí jak jim media řeknou? Tak si tady pak nestěžuj, že Vás odírá vlastní člověk. Ano Slovák okrádá Slováka a není mu to blbý. Jste stejně rozdělená společnost jako my. Ale nikde nevidím, že by jste proti tomu bojovali, jste si na stříhání srsti už zvykli.

 3. Nevite, jak to je?
  Nejsem koncesionar CT ani CRo. Mel by zdedit nejaky majetek, probiha notarske rizeni. Soucasti toho majetku by mela byt stara TV Panasonic s DVB-T1, jedna se teda o televizi, pres kterou uz dnes pozemni vysilani chytit nejde.
  Jak je to v takovem pripade s poplatky CT a CRo?
  Musim je i presto, ze se pres to bez dalsiho zarizeni nic chytit neda, platit nebo nemusim?
  (Proste, jestli si tu TV muzu nechat nebo ji nekomu za petikilo prodat.)

   • Odpoved me neuspokojila, tak jsem se to jal hledat na webu a nasel jsem odpoved na iDnesu. Podle osloveneho pravnika je zakon o rozhlasovem a televiznim vysilani napsan tak spatne, ze i za televizi, ktera obsahuje jen DVB-T se musi platit. Duvodem je to, ze i k DVB-T televizi si clovek muze koupit settopbox na DVB-T2 a prijimat televizni vysilani. WTF? ::)

    No je videt, ze si to ty svine z CT a CRo umeli pekne pohlidat, aby jim nikdo neutekl. Vtipny je, ze si settopbox muzu koupit i k monitoru a sledovat televizi taky. Podle toho vykladu ovsem za settopbox pripojeny k monitoru asi platit clovek nemusi.

    Nic teda, TV hned jak ji zdedim prodam. Za par dni, kdy ji budu mit, nic platit nebudu, nakonec kdyby mela CT nejaky roupy, tak jsem TV daroval otcovi (je koncesionarem) a on ji prodal. Ze me nic nevytriskaji. 🙂

     • Jako myslis tim, ze pokud me CT vyzve, tak cestne prohlasim, ze TV nevlastnim a pritom ji doma budu mit?
      To rozhodne nechci. Pro me ta TV neni ani trochu dulezita, nechal bych si ji jen, kdyby to bylo stoprocentne ciste ji mit a nemuset nic prohlasovat nebo platit.
      Kdyz to tak neni a svine ze me chteji vymacknout prachy, nedostanou nic a zaroven nebudu nikde lhat. TV se zbavim a je to.

      • Tak oni nejednají čestně a tvoje odpověď na nečestné jednání je že budeš čestný. Ahá to fakt dává logiku.
       U nás se říká, na hrubý pytel, hrubá záplata.

    • U nás si to ešte lepšie postrážili. Ani nemusíš mať TV, stačí ak je to odberné miesto elektriny. Žiadne prehlásenia ti nepomôžu. Preto ak na dedine zdedíš starý dom, tak ti pomôže iba odhlásenie odberného miesta a svietiť si budeš petrolejkou. Jedine ak už vlastníš nehnuteľnosť, cez ktorú platíš koncesionársky poplatok, tak ho nebudeš musieť dva krát platiť a v starom dome nemusíš odhlásiť elektrinu.

     • A protestovali jste proti tomu ? Přestali jste houfně platit koncesionářské poplatky.
      Protože pokud to dobře chápu, tak stačí založit nějakou společnost vlastníků špagetové příšery a sloučit odběry do jedné a platit tak za jeden televizní poplatek pro všechny. Tím by se nastavilo celkem pěkné zrcadlo politikům a ti by danou situaci museli začít řešit….

      • Pravdaže – ihneď sa zdvihla vlna odporu. A naši pos(r)lanci boli bombardovaní sprava i zľava, až napokon to RVR (Rada pre vysielanie a retransmisiu) spolu s vedením RTVS vzdali (ale len dočasne). Okrem toho – dostali toľko e-mailov, že to ani čítať nestihli.

      • Ako si to ty predstavuješ to fakt nefunguje. Dávaš tu nezmyselné návody. A schválenie „zástrčkového“ zákona poslancami nejaké protesty ľudí neovplyvnia. To už by si mal konečne pochopiť.

 4. Pro Redmarx (Wiki): „Koncesionářský poplatek (poplatek z přijímače) je poplatek, který v řadě zemí slouží k úplnému nebo částečnému financování televizního či rozhlasového vysílání (veřejnoprávních médií) a je vybírán za příjem televizního a rozhlasového signálu nebo za vlastnictví takového přijímače. Tím, že je financování odděleno od vlivu státního rozpočtu, je koncesionářský poplatek považován za garanci nezávislosti médií.“

  Neplatí se tedy za ČRo, nebo ČT, ale za vlastnictví přijímače.
  To znamená, že jestli třeba nevlastníte ani auto, které má rádio, nemáte hi-fi věž, nebo TV, tak asi poplatky platit nemusíte.

  Chápu, že jsou mezi námi i lidé (sami si říkají flastenci), kteří domácímu zpravodajství nevěří, ale naopak věří vysílání třeba z dezinformační Primy, hltají a šíří dezinformace ze soc. sítí, nebo dokonce z Ruska, pro ně to musí být opravdu těžké, žít v relativně svobodné zemi, věřte, že je opravdu mnoho slušných a po svobodě toužících lidí třeba v tom mafiánském Rusku, kteří by si to tady s vámi rádi vyměnili. 🙂

  • a taky pozor na mobily tam je přijímač mnohdy také skrytý..

   Tohle ale není o těch co jsou jak píšete „flastenci“. Připomínám že ČT je oním pověstným sídlem pravdoláskařů a dobroserů. Jejich zpravodajství tomu ideologicky také odpovídá. Informace si platím a koncesionářské poplatky bych třeba raději přesměroval na Hospodářské noviny než veřejnoprávním darmošlapům.

    • Souhlasil bych s Vámi bezezbytku kdyby jiní sdělovací prostředky než tyhle Vaše „pravdoláskaře a dobrosery“, či “ lžinenávstníky a zlosery“ nebyly. Jenomže oni jsou další a mnohem lepší a levnější zdroje informací. Proto jsem jmenoval ty HN. 🙂

    • Měl by jsi navrhnout, ve jménu demokracie, ten kdo neplatí televizní poplatky a nelíbe panu Železnému nohy, tak dostane kulku do hlavy a majetek bude zabaven pro potřeby České Televize.

     Vždyť ty tady obhajuješ mafii jako prase, viz Dvořák, do kterýho začla rýt Lipavská a najednou se z toho stal politický boj s odvoláním paní Lipovské, protože začla šťourat do těch čachrů se sedmi miliardama ročně, kolik ten eurohujerskej bordel stojí. Najednou to politický boj není, proč tedy není odvolán pan Šaraptka, nebo rovnou celá rada ČT ? Proč vadila jen Lipavská?

     Díky takovým lidem jako jste vy budeme zase hezky zpátky v socialistické komunistické totalitě, které budeme říkat, nějak hezky: „zelenismus“ i když správně by se aktuální směřování EU a všech dobroserů mělo jmenovat: „kretenizmus“ podle odborného lékařského názvu nízké inteligence. Která napřed hořekuje za přechod na plynové vytápění, aby jej pak rovnou zakázala. To už je těžká schizofrenie lidí EU bez sebereflexe.

     Bež se nechat očipovat a otečkovat a hlavně vol EU a buď dobrý, s evropským svazem socialistických republik na věčné časy a nikdy jinak.

     • Ohledně Lipovské, to mě trochu nadzvedlo, protože to co do něj „ryla“ byl z mého pohledu klasický výhryz o ničem, ostatně taky jakmile to začalo být vážné a bylo podáno TO, tak to celé vyšumělo a tato paní nebyla schopna dodat jakékoli důkazy nebo podklady.
      Ono je třeba taky chápat, kdo tam tyhle lidi nasadil, a komu sloužili a slouží a jaký smysl to celé mělo.

      Apropos, voliči SPD (resp. VB) měli svou základnu na TV Barrandov, tam měli pole působnosti volné.

     • Jen kecipražské kavárenské. Kdo nesouhlasí s mým názorem je to horšočlověk a měl by být odsunut na Sibiř. A nebo rovnou zplynován v koncentráku.
      Děkujeme za názor a posíláme klíčenku.
      Už jednou tady ty názory byly a je vidět, že jsou tu zas, je to v lidech pořád.

    • Nechápu přesně co tímhle chcete říci. Proč si myslíte, že jsem mimo?

     Tohle aktivistické shodou okolností dokazuje nyní i v ČR kdy aktivisté mají výhrady proti Obzinové. Prostě dokazují, že by jim prospělo kdyby si opravdu museli vydělávat peníze a ne je mát ze zákona přiděleny.

     • Chci tím říct to, že co přijde tobě aktivistické, může jiným připadat úplně normální.

      A zcela upřímně, pokud je pravda to, že Obzinová byla v redakci Primy ve funkci soukromého cenzora, tak ve veřejnoprávním médiu nemá co pohledávat. Je to naprosté nepochopení toho, že lidé, kteří se propůjčili k tomu, aby omezovali šíření plurality (to je btw slovo, které z naší řeči prakticky zmizelo), nemají ve veřejnoprávním médiu co dělat. Jejich (podřadné) místo je v komerčních stanicích, které šíří agendu svých vlastníků. Proto je také nápad aby si veřejnoprávní média „vydělávala“ sama špatný, protože se tím automaticky dostanou do vlivu potenciálních inzerentů.

      A toto já nepovažuji za žádný aktivismus, ale prostou obranu plurality. Novinář veřejnoprávního prostoru by měl dbát na několik věcí: 1. faktickou a věcnou správnost vše informací (i těch obdržených od interviewovaných lidí). 2. Na pluralitu, vždy mít protiváhu, oponenta, pokud se jedná o prezentaci názorů a postojů. A za 3. neblokovat tok informací, avšak odlišovat podstatné od nepodstatného.

      Nakonec dodám, že si mi rozhodně všechny výstupy zpravodajství veřejnoprávních médií nelíbí, ale to je naopak znak toho, že fungují v rámci veřejné služby.

      • Na to je snad nějaká televizní a vysílací a rada, která má kontrolovat jestli daná komerční televize nemanipuluje s veřejným míněním nějak moc. A když se podívám na to, že ani Barandovu nesebrali licenci, tak si nemyslím, že by pluralita názorů nebyla zastoupena.
       Případ s raketou Elona Muska, TV Nova a Prima informovala naprosto správně. Na obě televize ve zprávách uvedly, že raketa vybuchla až po správném dosednutí a po několika minutách od přistání. Pouze ČT se dopustila dezinformce, kdy pomlčela o tom že raketa vybuchla po několika minutách a záznam z přistání byl schválně sestříhán, že dosednutí nebylo vidět, ale byl vidět jak přistává a pak rovnou výbuch. Ne ČT není objektivní a je to propaganda jako prase.

      • Ale… tomu sám nevěříš, že nějaká rada něco ovlivní. 😁 Maximálně dají malou pokutu.
       Stačí si vzpomenout, co sliboval Železný, když žádal o licenci na TV Nova. Vzdělávací pořady, pořady pro děti a podobně.

       Přitznám se, že mě Muskovy rakety až tak nezajímají – je to pravda pokrok, ale pokrok pro soukromou firmu. Ale přistání se počítá ne jen do touchdownu, ale až do kompletního završení přistávacího protokolu. Pokud selhal motor, tak prostě selhal, okecávat to jde všemožně, ale na faktickém stavu to nic nemění: raketa zničena, přistávací plocha minimálně poškozena. Cíl této (pod)mise nebyl dosažen.

      • tynyt 17.12.2021 at 11:33

       Pro mne je aktiviznus jakási nová forma komunismu. Je to velice podobná banda křiklounů neochotných respektovat pravidla a zákony. Něco podobného se stalo i v toce 1948. Pak jsme tady měli filmy které byly plné třídního boje, práce, toho jak je kapitalismus špatný, … Nynější aktivisté nám vnucují model boje proti utlačování černochů, sexuálních orientací, … nějak se jim z hledáčku vytratily ty symboly svobody jako je rovnost, svornost a bratrství. Naše veřejnoprávní média k tomu vydatně přispívají.

       Stávkovat proti šéfovi je přesně to ustupování bandě křiklounů z ulice. Je zcela jedno jaké je nebo není Obzinová.

       Pluralitu nám tady omezují právě tito prvadoláskaři. Už jenom tím že označuji afričany jako černochy, asiaty jako žluté a evropany jako bílé jsem označován jako rasista. Navíc k tomu dávám korunu tím, že jsem muž a heterosexuál. Prostě ideální cíl k pranýřování. Pranýřován onou pravdou a láskou s totální nenávistí.

       Kdysi jsem po pádu komunismu shlédl v Havlovi. Vzpomínám jak jsem hovořil s jednou paní chartistkou (znala Havla osobně) které jsem se s tímto obdivem svěřil. Ona se na mne zadívala tak nějak soucitně jako na postiženého. Dnes již vím co tím pohledem chtěla říci. Paní je už na pravdě boží a já ji jsem za ten pohled vděčný.

       Největší problém je v tom že se zapomíná na tenhle citát „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit Vaše právo to říkat.“

      • prohlašuji, že jsem nepil, ani nefetoval … v plné míře souhlasím s dědkem Hřibem … k tomuto jeho textu nemám žádnou výtku …

      • jj souhlas, nesouhlasím se spoustou lidí, ale budu se prát za to aby to mohli říct nebo napsat.

      • Sním či bdím? Že se mnou budete zrovna vy dva souhlasit to mne tedy zaskočilo.

       Jo a progresivisti vyhráli. Obzinová to vzdala. Dokazuje to že veřejno právní média jsou nereformovatelná.

      • DědekHřib: že s tebou v tomto punktu souhlasí Gogo a Crha (ten obzvláště) by tě mělo trknout.

       Já jen dodám jednu věc: aktivismus není nic špatného, toto ohazování aktivistů močkou tady rozjel starý Klaus, kterému se nelíbilo, že se někdo pokouší brát mu moc. A já jednoznačně musím v tomto konkrétním případě zcela jednoznačně souhlasit, že Obzinová, která se znemožnila svým angažmá v Primě, nemá nárok šéfovat zpravodajství ve veřejnoprávní instituci (ten důvod je prostý a jasný: v minulosti selhala jako novinář). A to je ten rozdíl. Ředitel veřejnoprávního média rozhodně není nějaký absolutní pán, přímo delegovaný vlastníkem. A tedy je zcela legitimní, když zaměstnanci s jeho očividně špatnou volbou nesouhlasí, protože i tito zaměstnanci jsou přeneseně „vlastníky“ – podobně jako zbytek národa. ČT nebo ČRo nejsou soukromé, ale taky ani státní. Jsou to poslední brzdy před plnou privatizací mediálního prostoru, proto je velmi důležité aby v těch organizacích nepracovali na vedoucích pozicích lidé, kteří už dříve prokazatelně omezili svobodný přístup k informacím.

      • Nesouhlasím. Bohužel neznám současného známého aktivistu co respektuje pravidla a zákony. Aktivisti co boří sochy, aktivisti BLM, aktivisti co vozí migranty do Eropy, aktivisti co definují další pohlaví, … Kdeže jsou ti slušní co aktivizmus definovali a respektovali při tom zákony. Dnes to je někde jinde.

       Oháníte se selháním novinářů? Informace o uprchlících bylo selhání kompletně celé novinářské populace včetně tech veřejnoprávních až na pár jedinců. Klasická ukázka autocenzury a informování v souladu se společenskou poptávkou multikulturní společnosti. Vadí Vám ale jenom Obzinová. To se ji nijak nezastávám jenom poukazuji že ti samí novináři informovali v minulosti tak jak informovali nyní mají tu drzost soudit Obzinovou.

  • 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆
   Pobavils… Jednak neznámá přezdívka, jednak bez ikonky a samozřejmě samozvanej ochránce jediné pravdy a lásky, kterou hlásá jen to jedno pravé a údajně prej nezávislé medium, které falešně nebo vůbec informuje o protestech proti evropské unii napříč evropou. Nebo jak nenávidí Elona Maska a řekli, že mu raketa při přistání vybuchla, přitom vybuchla až po 8mi minutách po dosednutí, kdy v klidu stála a jen se neuhasil motor. Takové propagandy je.
   Nebo jednou jsme z donucení sylšel jaksi rozhovor s člověkem co vyrostl částečně v ČR a částečně v afgánu a říkal tam měli Vánoce a úplná multikulti pohoda to byla. Úplně jsem kroutil hlavou.
   O kvalitách pana slizkého Železného se ani nebudu zmiňovat, toje tak nenávistnej člověk, ten by šel osobně zabíjet neočkované mačetou.
   A protože mě označíš źa konspirátora, tak sem rovnou vkládám fact check: https://1url.cz/tK2N2

  • Komentar uplne mimo. Nezajima me kvalita zpravodajstvi ani garance nezavislosti, ja proste nesleduji zadnou TV a rozhodne nemam v zajmu platit a podporovat sluzbu, kterou nepouzivam. Mimochodem demokracii lze snadno poznat tak, ze te nikdo k nicemu nenuti. Stat me nuti platit sluzbu, kterou nevyuzivam pouhym vlastnictvim prijimace, kterym tu sluzbu ani nemohu ziskat!!!
   Coz se tyka druheho opet uplne mimo odstavce tveho textu. Stat po me chce, abych platil poplatek za vlastnictvi stare TV, pres kterou televizi chytit nemohu a zduvodnuje to tim, ze si k te TV mohu koupit settopbox. Je to podobne jako kdybych sel do obchodu, nic si tam nekoupil, ale u pokladny po mne chteli tisicovku, protoze jsem si tam neco koupit mohl. 😀

   • Když nemáš settopbox (přijímač), tak poplatky platit nemusíš, co je na tom k nepochopení?
    Nikdo nechce aby sis ho kupoval…
    „Nezajima me kvalita zpravodajstvi ani garance nezavislosti, ja proste nesleduji zadnou TV a rozhodne nemam v zajmu platit a podporovat sluzbu, kterou nepouzivam. Mimochodem demokracii lze snadno poznat tak, ze te nikdo k nicemu nenuti.“
    To je opravdu smutné, takový pohled na svět a neznalost demokracie, která má práva, ovšem i povinnosti.

   • Rede, pleteš si demokracii, což je způsob přenosu a výkonu moci občanů, se svobodou. Přímý vztah mezi těmito dvěma věcmi není (může existovat absolutní monarchie s velkou mírou svobody pro poddané, stejně jako může existovat demokracie zásadně omezující svobody občanů). Je však signifikantní, že spousta občanů této země tohle nechápe.

    edit: a na téma staré TV: pokud není technicky způsobilá k příjmu (tj. dnes DVB-T2), platit za ni nemusíš.

    • Ok, podle pravnika, ktereho oslovili idnes, tak ikdyz ma TV s pouze DVB-T1, platit musi, protoze je to televizni prijimac, ke kteremu se da pripojit settopbox a potom by prijimat slo.
     V tom dedictvi, ktere bych mel ziskat, je samozrejme TV i settopbox, ale ten uz jsem dal tatovi, jemu se zrovna hodil. TV mi rikal, ze zatim nechce. Tata koncesionar platici poplatky je. Takze jsem zacal zjistovat jen tu TV, jestli si ji nechat kvuli tomu planovanemu Playstationu. 🙂

     • Pan právník je technický dement. STB můžeš připojit i k PC monitoru, a za ten se neplatí – nebo ty platíš? 😁
      Platí se naopak za ten STB, protože to je zařízení, které reálně umožňuje příjem TV vysílání – to pak můžeš promítnout na projektoru, monitoru, TV, nebo streamovat do LAN.

      • Ok, tak ja ted nevim. Jako lajcky se mi taky zda nenormalni, abych platil za TV s DVB-T1, pres kterou nic chytit nejde. A presne tak, settopbox se da pripojit k monitoru a za monitor nikdo nic neplatime.
       No uvidim, nakonec ta TV ma neco odslouzeno, abych tu nepremital a TV mezitim neprestala hrat. 🙂
       Potesitelne je, ze se v uhlopricce 42″ a vic uz daji koupit i normalni monitory, takze do budoucna tyhle kraviny kvuli Playstationu resit nebudu muset.

      • platí se za tv tuner, zákon měl být změněn, ale na ptákoviny týkající se běžného ovčana čas není …

      • Ne, neplatí se za TV tuner. Platí se za zařízení technicky schopné příjmu terestrického TV vysílání ČT. A tím DVB-T tuner není už cca rok, stejně jako jím není analogový TV tuner.

       Nicméně pokud máš v bytě kabelovku ještě na analogu, pak platíš i za TV s analogovým tunerem…

      • Tady je ten zákon:

       https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-348

       „Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“

       A tedy: není pravda, že uživatel „musí“ platit za TV s analogovým tunerem. Musel by, kdyby měl v bytě další technické zařízení umožňující i dnes příjem analogové TV, protože bez něj analogová TV jednoduše technicky způsobilá není.

       A tím se vracíme k změně zákona: není nutná, litera je jednoznačná a zcela srozumitelná.

      • tynyte: není to pravda, baba dostala pokutu za televizi v hospodě, která byla jen dekorace a byla vybrakovaná.

      • tynyte, dement jsi ty. Ten zákon žel říká, pokud byl přijímač jednou způsobilý k přenosu, je stále. Ano, je to na hlavu. Dokonce ani nová Tv s odstraněným tunerem z autorizovaného servisu není vyjmuta z povinnosti platit poplatky.
       Dřív než tu zase budeš rádoby technicky udělovat rady, tak raději studuj, ať tu falešně nenavádíš lidi k nesmyslům.
       Když si chceš čumět a platit za ČT, tak to dělej, ale nenuť k tomu ty, co na jejich stanice , nebo dokonce na jakékoliv tv vysílání nekoukají.

 5. At chcipnou.
  Vrchol absurdnosti.
  Radio nemam, nemam set top box. Sracky v TV vysilani me nezajimaji, sracky na VSECH radiich me nezajimaji. Zpravy na tv jsem nevidel tak dlouho, ze ani nevim zda „Borhyjka“ porad jeste zije a je mi to jedno.
  A stejne si tu zapadni propagandu strachu musim platit, i kdyz to vuuuubec nesleduju.
  Tak se pozna ferovy podnik, plat i kdyz nic neuzivas.
  Pritom CT a CRo neni nic, nez objednavkovy hlasic toho, kdo zaplati. Neni to nic, nez AZYL House pro slunickovy, nebo vyslouzily herce, kterym nido nedal roli, tak tocej rychlo-sracky na CT, aby meli co do huby a byli uklizeny.
  TV poplatky me vazne stvou. Je to nedoresene uz dlouho.

  • Přesně tak, člvoěk se chce podívat jednou za rok na hokej a samozřejmě slideshow jak prase. Už několik let píšu e-maily se stížnostma, posílám grafy, že server posílá data a pak přestane. Ta neschopnost zajistit mirror servery, je absurdní. Nebo nějaký datový proud… zapomeň…. Katastrofa ČT.

    • Ale on píše že jsou všude sračky a rádio neposlouchá a TV nesleduje, ale že musí platit. 😀 Přeci když nic nesleduju a nemám přístroj, platit nemusím. A ono jde i sledovat, např. přes IPTV, pořídit jen zobrazovadlo atd.. možnosti jsou a platit netřeba.

     Tak nevím no, asi je to jen pitomec. 😀

     • Jasně rozumím. Měl jsem na mysli tohle. Protože mám v mobilu zařízení kterým bych mohl přijímat signál rádia tak musím platit i když rádio neposlouchám. Mám monitor který v sobě má DVBT přijímač? Je to to samé i když nemám doma žádnou anténu. To je ta absurdní litera zákona vzdálená realitě a zdravému myšlení co mne nutí oplatit.

      Existuje hodně skrytých důvodů proč musíte platit.

      • Tak je třeba používat nějaký ten selský rozum. Když jezdíš autem, tak každý občas poruší povolenou rychlost a neznamená to, že se hned budeš udávat na policii, že chceš zaplatit pokutu…

    • Zákonem, ústavou a listinou práv a svobod, si tady vláda už dva roky vytírá řiť, takže můžeš být úplně v klidu. Já to neplatím už roky, prostě jsem to po smrti rodičů odhlásil ze SIPO a kašlu na ně. Neexistuje páka, která by mohla nějak zjistit jestli ten státní škvár sleduješ či posloucháš, buď úplně v klidu. A pro ty váhavé je tady čestné prohlášení, že nejsi majitelem TV či rádia a můžeš celemu ČRo a či ČT ukázat vztyčený prostředník …