Roadmapa procesorů AMD: Renoir, Vermeer, dvouletý cyklus a socket AM4 až do roku 2020

4
Procesor Ryzen 2200G, 14nm čip Raven Ridge
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

Po včerejších slajdech k Ryzenům 2000 je tu nakonec ještě jedna novinka podobného rázu týkající se AMD. Ve Španělsku má patrně firma nějakou netěsnost, protože pro změnu na webu Informática Cero včera do éteru vytekly ještě další slajdy, které má zachycovat roadmapu procesorů AMD až do roku 2020.

Stejný web má na svědomí předchozí únik roadmapy, takže při zvažování, zda nejde o falza, je třeba vzít na vědomí, že obojí je ze stejného zdroje. Zda jsou tyto roadmapy pravé, toť otázka, asi je na místě poměrně velká ostražitost. Nový únik každopádně, je-li pravý, navazuje na předchozí. V desktopových procesorech by podle něj měla být až do konce roku 2018 na trhu 14nm APU Raven Ridge, vydaná v únoru, a 12nm CPU Pinnacle Ridge, chystaná na duben. Jejich náhrada Ryzen 3000 tedy přijde až v roce 2019, pravděpodobně po uplynutí 12 měsíců nebo později.

AMD najíždí na dvouletý cyklus mezi novými architekturami a procesy

V roce 2019 má AMD letošní procesory nahradit čipy Matisse (CPU) a Picasso (APU). Roadmapa neuvádí, podrobnosti jako počty jader nebo proces až na to, že Matisse má mít jádra architektury Zen 2. To by asi mělo znamenat, že tento čip bude 7nm, jelikož jádra Zen 2 měla být právě spojená se 7nm procesem.

U APU Picasso nevíme jistě. Je možné, že bude používat ještě stále první generaci jader Zen a možná 12nm výrobu místo 7nm procesu, podobně jako je desktopové APU Raven Ridge nyní opožděné za 12nm CPU Pinnacle Ridge. Předchozí verze roadmapy také toto tvrdila, tedy že Picasso bude spíše refresh čipu Raven Ridge stále s jádry Zen. Ovšem pokud se podíváte pod tabulku, AMD dělí jednotlivé roky na fáze „Inflection“ s novým procesem a novou architekturou a fáze „Optimization“, kde probíhají menší úpravy návrhu a menší změny výrobní technologie (12nm je víceméně vylepšení 14nm procesu). Podle této popisky by snad APU Picasso také mělo být „inflexní“, tedy se 7nm křemíkem a jádry Zen 2 (takže by cyklus byl sjednocen s CPU). Jenže ona popiska se nemusí týkat všech segmentů, takže stran APU Picassa tedy asi ještě nějakou dobu budeme tápat v mlze.

Údajná roadmapa desktopových procesorů AMD, 2018 až 2020. (Zdroj: Informática Cero)
Údajná roadmapa desktopových procesorů AMD, 2018 až 2020. (Zdroj: Informática Cero)

Rok 2020: CPU Vermeer, APU Renoir

Následující část už je ve slajdech zcela nová. V roce 2020 by měla přijít další fáze „optimalizace“, tedy procesory zřejmě stále založené na 7nm procesu. Čistá CPU této generace nesou označení Vermeer, v sektoru APU pak přijdou čipy Renoir (značení opět inspirované jmény malířů). Ať už je Picasso 12nm nebo 7nm, Renoir bude asi určitě 7nm a s jádry Zen 2. Tabulka neuvádí, že by CPU v roce 2020 už měla jádra Zen 3, takže asi i Vermeer bude mít architekturu Zen 2 (či něco jako „Zen 2+“). Dvouletý cyklus by ostatně dával smysl vzhledem k tomu, že na vývoj je třeba nějaký čas a tato generace není označena jako „Inflection“. Pokud tedy nejde o nějakou tajnůstkářskou kamufláž, jádra Zen 3 asi přijdou ke slovu až v roce 2021, v následující generaci.

Ryzen Threadripper: každý rok nová generace

V highendové oblasti (růžový řádek) se má letos objevit druhá generace Ryzenů Threadripper, což už víme, patrně jde o deriváty 12nm čipů Pinnacle Ridge. Novinka ovšem je, že i poté budou nové highendové procesory přicházet každý rok. Třetí generace Threadripperů se objeví v roce 2019 a nese označení „Castle Peak“. Tento Castle Peak by už asi měl být založen na stejném 7nm křemíku jako procesory Matisse s jádry Zen 2. V roce 2020 má být opět uvedena nová, již čtvrtá generace highendových procesorů, která ještě ale nemá jméno. Označená je jen jako „next gen highend desktop“ (NG HEDT). Patrně půjde o derivát čipů z procesoru Vermeer.

MSI ukázalo instalaci Threadripperu do socketu TR4 na videu
Socket TR4 pro procesory Ryzen Threadripper (Zdroj: MSI)

Socket AM4 (a TR4) vydrží až do roku 2020?

Čeho si ovšem ještě na tomto slajdu všimněte: barevná výplň polí má označovat použitý socket – růžová TR4, zelená AM4. Tím tato roadmapa tvrdí, že AMD hodlá obě platformy držet až do roku 2020 po celé čtyři generace procesorů a APU. V ideálním případě by tedy mohlo být možné instalovat do současných desek se socketem AM4 ještě Ryzeny 4000 s jádry Zen 2+ (a do desek platformy X399 Threadripper 4000). Samozřejmě nelze vyloučit, že tento plán něco překazí, ale pokud by se AMD podařilo kompatibilitu skutečně udržet, tak by sockety AM4/TR4 byly asi nejvíce dlouhověké a ke kupujícím vstřícné desktopové platformy za poslední roky. Nové sockety (TR5/AM5) a s nimi paměti DDR5 by tedy asi u AMD měly přijít až poté, v roce 2021. Pokud je tedy slajd pravý a nic se nezmění.

Roadmapa procesorů AMD: Renoir, Vermeer, dvouletý cyklus a socket AM4 až do roku 2020
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Pokud se nepletu, tak už při uvedení Ryzenů, AMD tvrdilo, že AM4 bude podporovat do roku 2020. Otázkou je, zda se nesníží k takovým krokům jako Intel, a nějak uměle neomezí funkčnost nových CPU na starších chipsetech, ale to ukáže až čas…

  • ono to je s tou umělostí u Intelu trochu pofiderní. Ve starých deskách fungují po hacku 4C procesory 8.generace, ale 6C bych tam s ohledem na kaskádu určitě nezkoušel. Tím se Intelu nechci zastávat, ale jde najít celkem logický důvod, proč nechtějí pustit nové CPU do starých desek – protože by tím celý proces stavby a upgrade PC udělali pro některé „umělce“ ještě složitější.

   Nicméně platí, že pokud je soket a deska navržená dobře (což u AMD platí celkem často), tak „vydrží“ i vývoj dalších CPU. Výjimky se samozřejmě dají najít i u AMD, kde u FX procesorů bylo třeba vždy kontrolovat compatibility matrix kvůli možnostem napájení (což ale jde za výrobci desek, nicméně rozsah TDP byl v tomto případě extrémní).

   • Nejak si obracime role. 🙂
    Ja naopak tvrdim, ze u Intelu je to naschval omezene. U 6C je problem s napajecimi piny a pritom socket 1151 zustal stejny. To jako Intel dopredu netusil, ze by pro nejaky highend budouci procesor mohl potrebovat vic pinu na napajeni a na druhou stranu tam v socketu 1151 uplne nahodou nechal par nezapojenych pinu, ktere se na to daji pouzit v budoucnu?
    Ne, od Intelu to byl cisty kalkul. Kdyby nebyl, tak by udelali i novy socket, jenze nebylo potreba a stalo by je to penize navic.

    U AMD snad AM4 zachova kompatibilitu az do konce pouzivani a zaroven dokud AMD neprijde s novym technologicky lepsim socketem AM5.

    • Souhlasím, navíc Coffee Lake nepotřebuje o tolik více napájecích pinů oproti Kaby/Skylake, aby se dalo tvrdit, že Coffee Lake ve starých deskách odrovná napájecí piny kvůli moc velkému proudu. Piny budou více zatížené, to ano, ale určitě by při stock frekvencích neodešly. Přetaktování by sice bylo opravdu hodně riskantní a tady by se už o odrovnání pinů dalo bavit, ale přetaktování lze vždy zakázat, že.