Samsung chystá 49″ 5K herní LCD s FreeSync 2 HDR: 120 Hz, QLED a DisplayHDR 1000

10

Zkraje roku bude patrně na veletrhu CES a dalších akcích odhaleno nemálo nových monitorů. Ale jednu hodně neobyčejnou novinku vypustil už nyní Samsung. Jde o monitor C49RG90: extrémně širokoúhlý monitor s poměrem 32:9, který má vysoké rozlišení (5K horizontálně) a navíc i vysokou obnovovací frekvenci a adaptivní obnovování pro hráče. A ještě silnou podporu pro HDR. S touto kombinací parametrů je zřejmě vůbec první.

 

Highendové HDR a adaptivní obnovování

C49RG90 (označení řady je CRG90) má úhlopříčku 49 palců a rozlišení 5120 × 1440 bodů – představuje tedy plochu odpovídající dvěma QHD obrazovkám vedle sebe, ale bez přerušení uprostřed. Je také prohnutý s poloměrem 1,8 metru. Samsung ho charakterizuje jako QLED herní monitor. Panel typu VA s 4ms odezvou má totiž rozšířený barevný gamut díky filtru z kvantových teček, takže má pokrývat rozhodující část prostoru DCI-P3. Přesné procento nevíme, mohlo by asi být okolo 95 %.

Zároveň je použito podsvícení s lokálním stmíváním, druhý předpoklad pro seriózní HDR na LCD monitoru. Nevíme, kolik je použito zón, ale monitor C49RG90 bude mít jas až 1000 cd/m². Dost pravděpodobně tedy bude mít královskou certifikaci DisplayHDR 1000 (pokud splní i všechny ostatní podmínky, což by asi mohl). Podporováno bude oficiálně také HDR10.

FreeSync 2 HDR

Protože monitor nemá filmový poměr stran, je jasné, že obraz s vysokým dynamickým rozsahem bude používán na hraní. A zde je druhé silné místo – tento monitor bude podporovat 120Hz obnovovací frekvenci. Myslím, že jako první s tímto rozlišením (které je počtem pixelů na 89 % rozlišení UHD/4K). Samsung na něm také podporuje FreeSync – lépe řečeno FreeSync 2 HDR.

Neznáme přesný rozsah frekvencí, ale tato technologie vyžaduje, aby byla podporována Low Framerate Compensation, takže efektivně bude adaptivní obnovování v celém rozsahu. TC49RG90 asi bude ze začátku čímsi jako vlajkovou lodí monitorů s FreeSync 2 HDR, podobně jako byl její předchůdce C49HG90 s rozlišením 3840 × 1080 bodů předloni avantgardou monitorů s původním FreeSync 2. Připojovat se obrazovka bude DisplayPortem 1.4 (tyto porty jsou dva) nebo HDMI, které ale asi nebude mít dost přenosové kapacity pro plnou 120Hz frekvenci.

Monitor bude k vidění příští týden na CES 2019, ale zatím nebylo řečeno, kdy se dostane na trh. Patrně by to mohlo být ještě letos, pokud se nevyskytne zpoždění, jaké třeba postihlo 4K 120Hz panely pro monitory s G-Sync HDR. Také netušíme, kolik tato obrazovka bude stát. Cena nebude určitě nijak malá, Samsung se s ní ale asi pochlubí až před vypuštěním do prodeje.

Samsung chystá 49″ 5K herní LCD s FreeSync 2 HDR: 120 Hz, QLED a DisplayHDR 1000
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 12 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  1. Zajímavý monitor. Vlastně to jsou dva 27″ 16:9 vedle sebe takže je především hóóódně široký a myslím, že bez natočení hlavy oči tuto plochu neuvidí celou naráz. Chtěl bych ten monitor vidět a pomazlit se s ním.
    Můj favorit zatím ale stále zůstavá LG 38GL950G, který bude také na CES představen. Není tak moc širokoúhlý, je vyšší a to se mi líbí. Jen zatím nikdo neví, jestli bude umět i HDR. Tak uvidíme. V květnu by se měl snad již začít prodávat ACER X35, představený v roce 2017, takže snad se konečně ledy hnuly. Ještě by to chtělo highendovou freesynkovou grafiku….. a 2 X 4K VR headset….

  2. Mne tento tento monitor dava smysl na strih videa a hry typu WoT, WT a ruzne 1st person strilecky jako Rainbow 6: Siege, kde je sirsi zorne pole vyhodou. Nicmene ta cena zrejme nebude moc privetiva, takze si nejsem jist, zda hraci vyse zminenych her tohle chtit budou. A na strih videa zase neni treba 120Hz a Freesync.