Píše se 12. listopad 2015 a Samsung odhaluje nový čipset Exynos 8890, který o pár měsíců později nasadí v evropských edicích telefonů Galaxy S7 a Galaxy Note 7. Pro korejského výrobce to byl důležitý milník, neboť si po vzoru Applu a Qualcommu navrhl vlastní procesorovou architekturu Mongoose vycházející z instrukční sady ARMv8. Samsung se tak poprvé nespoléhal na referenční armová jádra Cortex, ale vytvořil vlastní.
Tzv. Exynosy M mu dovolily vytvořit čip na míru jeho telefonům, čehož k optimalizaci spotřeby a zvyšování výkonu využívá dodnes. Zřejmě se to ale změní. Hned několik zdrojů tvrdí, že vývoj vlastních čipů byl ukončen, avšak samotný Samsung to zatím nekomentoval.
První spekulace přinesl již v srpnu známý leaker Ice universe. Včera k tomu dodal, že Korejci rozpustí vývojový tým v americkém Austinu a do budoucna opět využijí standardní armová jádra. Stručně o tom píše i Charlie Demerjian na SemiAccurate. O konci se též diskutuje na The Layoff, což je fórum zaměřené na propouštění zaměstnanců.
This seems to have come true. Samsung cut the entire Austin CPU team and will adopt the ARM CPU architecture in the future. This is good news. pic.twitter.com/EumBgSX337
— Ice universe (@UniverseIce) October 1, 2019
Dokud se k situaci nevyjádří samotný Samsung, budeme jen vařit z vody. Ještě před koncem roku by ale mohlo být jasno. Výrobce obvykle dopředu oznamuje čipy, které použije v následujícím roce u svých top smartphonů. Premiéra Exynosu 9820 se odehrála v listopadu 2018, k uvedení Galaxy S10 došlo v únoru 2019. Pokud se spekulace potvrdí, Exynosy M4 použité čipech 9820 a 9825 se už nástupce nedočkají a ve specifikacích nového čipsetu zcela jistě uvidíme Cortexy-A77, aktuálně nejvýkonnější jádra ARMu.
Samsung ostatně referenční obvody používá i nadále u mainstreamových čipů nebo je v SoC páruje s vlastními jádry. V případě Exynosů 9820 a 9825 jde o CPU Cortex-A75 a A55, navíc je v čipsetu i grafika Mali-G76, kterou také navrhuje ARM. Pro Samsung by tak nešlo o nijak dramatickou změnu. Jak navíc ukazují testy, po výkonnostní stránce se Korejci neutrhli a Qualcommu a jeho Snapdragonům stále nedokážou plně konkurovat.
Konec vývoje by ale paradoxně přišel v době, kdy si vlastní procesory začíná navrhovat i hlavní rival Samsungu – Huawei. Kirin 990 použitý v telefonech řady Mate 30 používá „A76-based“ jádra, která se po architektonické stránce od standardních Cortexů-A76 v některých ohledech liší. Huawei není příliš sdílný, ale jednou ze změn má být SmartCache, která má zrychli komunikaci mezi CPU, GPU a NPU.
To by bolo najrozumnejsie riesenie. Telefon s Exinosom alebo Kirinom by som si nikdy nekupil. Radsej nieco so Snapdragonom, na ktorom moze bezat LineageOS.
No to pozor, oni klidně můžou Exynosy dále vyrábět, jen tam nebudou mít vlastní procesorová jádra. Samsung si ale pořád sám vyvíjí LTE/5G modemy a další koprocesory, které by do Snapdragonů nenacpal. 🙂
Nezkoušel jsem to instalovat, ale když si dám do google LineageOS Samsung Exynos, tak mi vyjede ke stažení např. pro Galasy S8, S9. Tak proč by to měl jít jen se Snapdragonem?
protoze google je plnej lzi a podvodu…
https://download.lineageos.org/
tam je max do S5…
Tak i pro Exynos existují alternativní Rom.
https://download.mokeedev.com/starlte.html
Mimoto Tab A mají rovněž Exynos a komunitní Rom také existuje…
A nebo přejdou na nějaké upravené 5nm AMD .
Jinak Exynos špatný není měl jsem jej v Galaxy S8+ i s vlastní ROM. Nemohl jsem si stěžovat.
Teď mám Galaxy Note 10+ se Snapdragon SoC. Podle testů ale Note 10 s Exynos není nijak pozadu oproti Snapdragon. Neboli ne nějak brutálně