Samsung posouvá hranice nemožného. Do mobilů integruje 64Mpx foťák

14

Klepali jste si na čelo po loňském uvedení 48Mpx foťáků určených pro mobily? To byl jen předkrm. Samsung včera odhalil nový snímač IsoCell Bright GW1, který do kapesních zařízení přinese rozlišení 64 Mpx. To je nevídané nejen u mobilů, ale také u špičkových (bez)zrcadlovek. U fullframe modelů se mřížka zastavila někde u 50 Mpx, drahé středoformáty jdou až ke stovce.

Samsung opět zužitkoval 0,8mikrometrové pixely, které loni začal vyrábět poprvé, a znovu je kombinuje s technologií Tetracell. Jde o zvláštní uspořádání Bayerovy barevné masky, kde vedle sebe sedí 4 pixely stejné barvy. Snímač se díky tomu může chovat, že má čtvrtinové rozlišení (v tomto případě 16 Mpx) s virtuálními 1,6μm pixely, které budou citlivější. Korejský výrobce tak při nedostatku světla bude fotit při 16 Mpx, za jasného dne použije 64 Mpx.

RECENZE: Huawei P30 Pro je nejlepší fotomobil na světě

Navzdory extrémnímu rozlišení nebude senzor tak velký. Pokud je poměr stran 4:3, rozlišení by odpovídalo cca 9200 × 6900 px. Z 0,8μm buněk pak vychází fyzické rozměry 7,36 × 5,52 mm. Úhlopříčka snímače by tak byla někde mezi 1/1,7″ a 1/1,8″. Na mobilní poměry jde pořád o obry (využívá je například Huawei), ale oproti fullframe foťákům je to stále dvacetkrát menší plocha.

IsoCell GW1 umí v reálném čase fotit v HDR a s dynamickým rozsahem až 100 dB (běžné snímače mají okolo 60 dB). Specialitou je funkce Dual Conversion Gain (DCG), díky níž má senzor dvě základní hodnoty ISO (pro focení v dobrém/špatném světle), a rychlejší fázové ostřící detektory než dřív. Snímač také umí zachytávat Full HD video ve 480 fps.

Samsung kromě IsoCellu GW1 navrhl i IsoCell GM2 s rozlišením 48 Mpx. Oproti loňskému snímači podporuje DCG a ono rychlejší ostření. Obě novinky se ve velkém začnou vyrábět v druhé polovině roku 2019. V prvních mobilech by se tak mohly objevit před koncem roku.

Zdroj: Samsung

Samsung posouvá hranice nemožného. Do mobilů integruje 64Mpx foťák
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 17 hlasů

14 KOMENTÁŘE

  • Já jsem s předchozí 48 Mpx generací tohoto snímače ve svém Redmi Note 7 spokojen. A podle recenzí nejsem zdaleka sám. Hlavně za horších světelných podmínek z toho lezou výrazně lepší fotky, než z čehokoliv jiného, co doma máme.

   • Na to jaký okolo toho 48mpx senzoru Samsung dělal hype se to ukázalo jako katastrofa. Podobně jako RN7 fotí i RN4, který používá senzor jako z popelnice. I Pixel 1 fotí líp než RN7, bože.

    Ať si samsung strčí svoje čipy a senzory za klobouk. Sony jede úplně jinou ligu.

    • Tak to jste si naběhl. Redmi Note 4 má manželka, takže mám srovnání z první ruky. A vážně je pokrok v kvalitě fotek hodně výrazný. Samozřejmě, když budete fotit v létě na pláži, rozdíl nepoznáte, ale když budete fotit v podvečer ve stodole nebo v noci v místnosti při rozsvíceném světle, jsou ty fotky ze sedmičky úplně někde jinde.
     On tu nikdo snad netvrdí, že neexistují lepší snímače. Ale je asi rozdíl, když srovnáváte snímač, co se dává do telefonu za 5 tisíc se snímačem, co se dává do telefonu za 20 tisíc.

     • Mám oba telefony, zde je porovnání stejné fotky z RN4 a RN7:
      https://drive.google.com/uc?export=download&id=1mBU7M6Hk-zEUfPKk0kEG3tzifAD7MNy4
      https://drive.google.com/uc?export=download&id=1BeMD4pBy3T8RvOtGQEJfoIia4m01KLt4

      Jinak na oficiálním českém fóru je spousta fotek, nicméně asi máme každý jiné měřítko kvality. Zde je například fotka, o které si některý z tamějších diskutujících myslel, že je úžasná:
      https://i.imgur.com/9SZOKk2.jpg
      Podívejte se však na tu trávu na fotce. Je to hrůza.

      Nikdo by snad nečekal, že fotky budou na úrovni Google Pixelu 3, ale lepší fotky než RN7 fotil už iPhone 5, který je dnes k sehnání levněji.

      Když si vzpomenu, jak jsem na Cnews četl o představení tohoto senzoru od Samsungu, kde bylo psáno, že se tento senzor bude nejspíše používat ve „vlajkových lodích“ a připojím k tomu skvělý marketing s „48mpx“, tak je to opravdu zklamání. Opravdu nevidím žádný přínos oné skvělé technologie, která spojí 4 pixely do jednoho, aby vznikl „skvělý výsledek“.

      Pointou mého komentáře není hanit Xiaomi, ani řadu Redmi. Jde o to ukázat, že pokud si někdo myslí, že 64mpx senzor (ať už „pravý“, nebo spojující pixely do jednoho) něco znamená, tak je na omylu.
      Berte navíc v úvahu fakt, že s daty, které vznikají ze senzorů s takovým rozlišením, se velmi těžce pracuje. V dnešní době, kdy je pomalu důležitější softwarový postprocessing než samotný senzor, vzniká velký problém s rychlým vybíjením baterie při/po focení. Dále bývá větší problém s implementací stabilizace.

      • Tak jsem si počkal, až bude večer a v místnosti jen osvětlení od lustru a vyfotil jsem jednu fotku, na které je vidět, o čem jsem mluvil.
       Tomu Note 7 se povedlo hůře vyvážit bílou, ale říkal jsem si, že nebudu podvádět, prostě to vyfotím a hodím sem to, co oba telefony za stejných podmínek vyfotí. Přes to, že je na první pohled přirozenější ta fotka z Note 4, tak v detailech se nedají srovnávat a Note 7 vyhrává na celé čáře.
       Viz http://ukazky.f14.cz/

   • Být spokojen neznamená nutně kvalitu. Taky to může být jen nízkou náročností na výstup, což bych tipoval spíše…
    Stačí mi vidět, co z toho leze za fotky v interiéru, natož za tmy a… dál si spokojeně nechám svou levnou zrcadlovku. Ještě hodně dlouho ji žádný mobil nepřekoná.
    Navíc… pořád to nemá zoom. A ne, přepínatelná ohniska nejsou zoom, protože ve skutečnosti nezachovávají kvalitu toho základního senzoru. Ono to technicky totiž ani nejde.

    • Jako vážně chcete srovnávat fotky z 9 mm tlustého mobilu s nějakou zrcadlovkou?
     Myslel jsem, že ten čip od Samsungu kritizujete v porovnání s něčím srovnatelným. Že zrcadlovka fotí lépe, asi nikdo nerozporuje. On tehle čip by taky fotil lépe, kdybyste na něj objektivem posílal o dva řády více fotonů.

     • Tak to jste nečetl diskuse na fotografičtěji zaměřených stránkách. I na dpreview tam polovina lidí pohřbívá zrcadlovky a kompakty, protože teď už na vše přeci bude stačit mobil…
      Ostatně, i tady se opírají do zrcadlovek a středoformátů, takže zase jen vše trošku vracím do správných kolejí.

 1. Pozn. Sensor 1/1,7″ by snad měl mít rozměr 7,6×5,7mm (43mm2), fullframe snímač má 36x24mm (864mm2). Takže pokud je řeč o ploše, zmíněný snímač Samsungu je proti FullFrame minimálně 20x menší.