Seagate přestane nabízet 7200otáčková HDD bez SMR pro desktop, Barracudy Pro končí

8

Pozor, z nabídky firmy Seagate brzo zmizí 7200RPM desktopové disky Barracuda Pro bez SMR. Zůstanou jen běžné Barracudy, které jsou ale SMR a s kapacitou jen do 8 TB. Firma prý pracuje na nových generacích disků a v budoucnu by snad měla vydat náhradu, ale těžko říct, kdy to bude.

Loni v létě hýbala hardwarovým světem kauza SMR disků – tzv. šindelový záznam (shingled magnetic recording, SMR) se v té době usadil v mnoha pevných discích, aniž by to bylo ohlášeno. V nabídce Seagate mají desktopová HDD tradiční řady Barracuda už záznam SMR a pokud jste chtěli normální záznam (CMR), museli jste kupovat disky Barracuda Pro. Ty teď ale bohužel zmizí z trhu, Seagate teď oznámila konec jejich výroby.

Firma Seagate oznámila, že desktopovou řadu 3,5″ HDD Barracuda Pro odstraňuje z nabídky a vypadá to, že poměrně rychle. Produkt už není na jejím webu, kde už najdete jenom 3,5″ Barracudy bez přívlastku Pro. V prodejní síti by disky mohly ještě chvíli vydržet, ale až se vyčerpají dnešní zásoby, asi už je nebude možné koupit.

Ukončením řady Barracuda Pro vzniká v nabídce desktopových disků docela velká díra. Běžné 3,5″ disky Barracuda mají kapacitu maximálně 8 TB a mají vždy záznam SMR, takže se nehodí pro náročnější zátěže, kdy by se ně ně zapisovalo mnoho souborů a/nebo velké objemy dat najednou. Vedle toho jsou také běžné disky Barracuda vždy 5400otáčkové, tedy s nižším výkonem.

Seagate Barracuda Pro (Zdroj: Seagate)

Oproti tomu HDD Barracuda Pro byly 7200otáčkové, používaly konvenční magnetický záznam bez komplikací SMR a také nabízely mnohem větší kapacity. Tato řada má modely s až 14TB kapacitou (což už jsou disky s héliovou náplní), takže jejím vyhozením z nabídky v nabídce Seagate chybí takto velká HDD určená pro desktopové počítače. Tím se zúží výběr a konkurence na tomto trhu.

Tabulka pevných disků Seagate ukazující modely se záznamem SMR a bežným CMR
Tabulka pevných disků Seagate ukazující modely se záznamem SMR a bežným CMR

Firma má ovšem disky s těmito parametry (7200 RPM, CMR, až 18 TB) zatím dál v řadě IronWolf Pro. Ta je určená pro NAS, bude mít jinak vyladěný firmware (může asi také být hlučnější pohyb hlav) a v desktopu se tato HDD proto nemusí chovat ideálně. Tato HDD jsou ale asi nejbližší alternativou. Plus samozřejmě máte volbu disků od konkurence, například Toshiba N300 a WD Red Pro (také pro NASy) nebo WD Gold.

Toto by nemělo znamenat, že Seagate na velkokapacitní disky rezignuje. Firma uvádí, že momentálně přeorganizovává svou nabídku a chystá nové generace HDD, v nichž by už zase něco jako dnešní Barracuda Pro snad mělo být. I když je možné, že s trošku jinými parametry a s jiným jménem, není tedy úplně jisté, zda bude například zachována ona garance, že záznam není SMR.

Firma ale nesdělila, za jak dlouho tato náhrada přijde, takže klidně může jít třeba o rok. Je otázka, proč nemohly disky Barracuda Pro vydržet ve výrobě až do té doby a pak byly nahrazeny plynule, ale s tím už nic neuděláme.

Zdroj: Tom’s Hardware

Seagate přestane nabízet 7200otáčková HDD bez SMR pro desktop, Barracudy Pro končí
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Uz nejakou dobu pouzivam i v desktopu disky rady IronWolf. Pravda jen ty pomalejsi na data, je mozne, ze IronWolf Pro bude hlucnejsi, ale ony byly 7200ot. disky vzdy hlucne.
  Navic dnes je typicky desktop SSD pripadne prave jako to mam ja SSD + HDD 5400ot.

 2. Pozn. Pokud bude zachována dostupnost 1TB Barracuda modelu, pak výrok „Zůstanou jen běžné Barracudy, které jsou ale SMR a s kapacitou jen do 8 TB. “ nebude platný.

  U tohoto CMR modelu se předpokládám celý objem dat 1TB vejde na jednu plotnu, takže aplikace SMR by u něj nic pozitivního nepřinesla (naopak vyžadovala implementaci větší cache).

  • Protoze zajemcu o 8TB disk do obyvaku je malo, zcela prevazuji zajemci o 8TB disk, ktery jim vyhleda data nez postavi na kavu.
   Sam mam ten IronWolf 6TB 5400ot. Stahuju si na nej image systemu na SSD z ostatnich PC, je to pomale, ale u teto cinnosti to nevadi.

   • Můžu porovnat 16TB Exos, 6TB WD PURPLE a 6TB SKYHAWK. Rychlost Exosu při kopírovaní velkých souborů je vyšší o cca 50%? Ale rychlost je to poslední co mne zajímá. Mám hodně paměti a windows ji používají jako cache, takže pozorovaná rychlost může být zkreslená.

    Oproti SSD bude každý HDD pomalý.

 3. Mám v pc 2x IronWolf Pro 8tb s 7200rpm a běží úplně bez problémů. Je pravda, že hlavy jsou trochu hlučnější, ale to pro mě nepředstavuje problém. Zpočátku, když na nich bylo minimum dat, mě překvapilo, že byl disk slyšet i v době nečinnosti (os mám na ssd, oba hdd využívám jen pro archív a zálohu), ale s postupným zaplněním daty toto chování v podstatě vymizelo a aktuálně se hluk ozývá skutečně jen při zápisu/čtení.