Skylink spouští placené pozemní vysílání v DVB-T2, nabídne Novu a Primu v HD a osm dalších stanic

25

Skylink spouští pod názvem Anténa+ placené terestrické vysílání v DVB-T2. Vedle nabídky stávajících multiplexů bude nabízet deset stanic, které lze jinak sledovat pouze přes satelit, kabelovku či internetové vysílání.

Pro příjem bude potřeba televizor s tunerem DVB-T2, který je vybaven slotem pro CA dekódovací kartu (takových by měla být většina). Zároveň je třeba být v dosahu zatím několika málo vysílačů. Aktuálně lze vysílání již naladit v Praze a okolí.

Skylink je primárně satelitním poskytovatelem vysílání, ale nabízí i internetovou televizi a nově terestrické vysílání.

Současné stanice v pozemním vysílání bude možné doplnit o tyto stanice:

• Nova HD
• Prima HD
• JOJ Cinema HD
• Film+ HD
• Nova Sport 1 HD a Nova Sport 2 HD
• Viasat Nature HD
• National Geographic HD
• Minimax
• LEO TV

Nova a Prima sice v DVB-T2 jsou i zadarmo, ale pouze v nízkém SD rozlišení. A kdo má televizor s větší úhlopříčkou potvrdí, že se na to nedá dívat. V HD jsou stanice dostupné na placených televizích a nově tedy i na placeném pozemním vysílání. Prima používá (nebo to alespoň loni oznámila) pro své terestické vysílání v rozlišení 1440 × 1080 px označení SD+, což je kvalitou takový kompromis mezi SD a HD. V reálu ale toto rozlišení ještě narozdíl od např. TV Seznam či Barrandova nezapnuli.

Nova HD a Prima HD v pozemním DVB-T2

Služba Anténa+ stojí 125 Kč měsíčně, tedy na úrovni levnějších tarifů internetové televize (ta však mívá širší nabídku). Startovací balíček přijde na 499 Kč a jsou v něm kromě dekódovacího modulu první dva měsíce zdarma. Službu si můžete objednat na webu antenaplus.cz, nebo v prodejnách Datartu.

Skylink Anténa mapka pokrytí
Skylink Anténa mapka pokrytí

Jako vcelku dobrý bonus dostanete ke službě i internetovou televizi Skylink Live TV, která zpřístupní zpětné zhlédnutí pro všechny výše zmíněné stanice a navíc i ty ostatní z běžné nabídky terestrického vysílání (například ČT). Součástí je videotéka.

Technicky funguje vysílání v regionální síti 4 na kanále 46, jež má pokrytí v Praze a středních Čechách. Pro případné celoplošné vysílání by znamenalo nutnost využívat jeden ze čtyř hlavních multiplexů, které jsou ovšem nyní plné. Nebo spuštění dalších, o čemž se už delší dobu uvažuje.

zdroj: Skylink

Skylink spouští placené pozemní vysílání v DVB-T2, nabídne Novu a Primu v HD a osm dalších stanic
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (62.61%) 23 hlasů

25 KOMENTÁŘE

 1. A co další parametry tohoto výkvětu? Pouhá znalost rozlišení vytržená z kontextu všeho ostatního neříká o kvalitě vůbec nic. Celé DVB-T2 je jako zlý sen. Oproti DVB-T kvalitativně docela sešup. Hlavně že mají hesla do prezentací. Máme 50 sn./s, máme SD+. Snížili datový tok tak na třetinu DVB-T, o trochu navýšili rozlišení a zdvojnásobili počet snímku. Výsledek? Hnus, na který by byl krátký i VVC (H.266). O zvuku už se raději nebudu ani vyjadřovat, to je tragédie ještě větší, trhá to uši. Nepochopil jsem, proč jsou na jednu stranu megalomanští a pokrokoví s nasazením 50p plošně a zároveň se muselo nezdravě šetřit i na zvuku.

  Vážně by mě zajímalo, kdo za toto bude ochotný platit. Pro srovnání, servisní poplatek Skylinku, za který je soustavně kritizován, na satelitu je aktuálně 119 Kč/měsíc. Anténa+ bude stát 125 Kč/měsíc. Přitom kvalitativní rozdíl mezi DVB-T2 a DVB-S2 je propastný. Brutálně.

  • Ono se to těžko nějak přesně popisuje, jen někteří operátoři uvádí i bitrate (bývá i varianbilní) nebo zda používají H.265. Nebo používají o něco lepší kvalitu jen pro sportovní kanály, kde by to poznalo více diváků.

   Konkrétně kvalitu obrazu Antény+ těžko posoudíme, nejsme v dosahu vysílačů 🙂

   Ale jasně, Full HD@50p mělo být v DVB-T2 povinné, u filmů a seriálů druhá zvuková stopa v EN také a nějaké Dolby by taky neškodilo. Zároveň běžnému diváku asi to SD stačí, jinak by na to nekoukal 🙁

   • jenže to by nesmělo být v jednom muxu 6+ programů a k tomu ještě rádia.

    Za tu cenu je to neprodejné. Z té nabídky nestojí za HD nic. Kdyby tam byl Cool (asi jediná komerční stanice, kterou bych vzal na milost) tak by to za cca stovku měsíčně možná stálo.

    Ale koukat ZA PENÍZE na „HD“ Novu, která co 5-10 minut pouští reklamy, to fakt ne. Možná mám z ČT a Netflixu posunutý práh mediální bolesti, nicméně novácký reklamní odpad nedám. Náhodou jsem našel v týdenní „svodce“ na placené IPTV film, který jsem si chtěl pustit – jenže to jsem nevěděl, že byl původně na Nově. Přesně po 15 minutách jsem to vypnul, nedalo se na to koukat, bylo tam víc reklamy, než filmu. Mohl bych to přetáčet, ale proč?

   • 50p je totální nesmysl, když není dostatečná šířka pásma. Kromě sportu je minimum obsahu s více než 30 snímky/s. Jen to způsobuje další degradaci obrazu, když se do jedné sekundy musí nějak vlézt dvojnásobný počet snímku (které jsou po většinu času vyplýtvané — duplikáty).

  • Je fakt že freknvenční pásmo je ucpaný sračko kanálama, který vysílají obsah kterej stojí za hovno, v kvalitě kterou to hovínko několikanásobně převyšuje. Tuhle jsem někde koukal na zapnutej rebel nebo co to bylo za kanál a to vlastně byla jenom rozmazaná změť čtvercových artefaktů, na kterou se absolutně nedalo koukat.

  • Není zrovna málo lidí co nemohou mít z nějakého důvodu satelit, např. nemovitost je zateplená, nebo není jejich. Pak moc možností není jak dostat kvalitní signál. IP TV mají například tu nevýhodu, že když je hodně sledovaná událost, tak mají problémy, to u DVB-T2 nehrozí 🙂

   • co to plácáš? IPTV, pokud je dobře navržená, jede až na hranici poslední míle v multicastu, v případě o2 jde multicast až do samotného STB, takže stačí nemít úplně prašivé telefonní dráty, které zvládnou aspoň 10Mbit – pak ti pojede i internet, protože VLAN835 má prioritu nad VLAN848.

    Jo pokud používáš nějakou dřevní http(s) relaci, tak pak se není čemu divit, že ti to lehne, když se připojí víc lidí.

    • Já O2 TV mám. Dslam blízko, všechny kabely jsou silnějšího průřezu (žádné jádro jako vlas) se stíněním, internetové připojení 50Mbit z 200Mbit možných.

     Internet jede vždy krásně, spolehlivě, ale O2 TV? Děs a hrůza. Furt se to seká, často to bufferuje, často kvalita jde do rozmazané směti. Ne, O2 OPTV fakt není tak super jak vykládáš. 🙂

     • O2TV běhá naprosto v pohodě i na prakticky shitových linkách, kde je attainable downstream rate někde kolem 15-20Mbit max.

      Podstatný je způsob připojení STB, ve tvém případě jsem si téměř jistý, že jsi to zapojil blbě do „internetové“ VLANy (nikoli do multicast VLAN835), takže používáš klasický unicast a ještě ses omezil na kvalitě, protože u unicastu je maximum 720p, kdežto multicast má plné FHD (1080p). Druhá varianta je, že tvá „200MBit“ linka je extrémně nekvalitní (zarušená, špatně zapojená (s odbočkama), nebo špatně naražená v podružných rozvaděčích).

      Já mám dslam vzdálený 2km, max rychlost okolo 25Mbit (tj. tarif 20Mbit) a O2TV jede roky jak z praku – žádné výpadky, vše v plném HD. Jen mě serou Kyslíci s tím, že neustále „upgradují“ STBčka – už mám třetí (první bylo ještě to šedé s digitálními hodinami)

      • Dá se nějak VLAN835 úplně vypnout ? Od doby co nám zapnuli VLAN835 šla rychlost připojení k internetu úplně do pr….
       Platíme za tarif 50/5 reálná rychlost bez VLAN835 48 Mbps po zapnutí měřím sotva 27 Mbps.

      • Davidus: jasně, normálně ji zakážeš v routeru – je to jedno z WAN připojení.

       Ale pokud máš s tímhle problémy, tak bych spíše tipoval jiné potíže: chybující/zarušenou linku, NEBO souběh s přetíženou sítí O2 (typicky v odpoledních a večerních hodinách). Případně se podívej, kolik na lince naměřil modem; pokud je dosažitelný downstream někde na rychlosti 50-60Mbit, pak je to tím. (jen se tím ale potvrzuje, že 835 má prioritu před internetem a TV chodí za všech okolností správně). Další potenciální problém může být upstream, který nedosahuje dál než na 5Mbit a logicky pak limituje downstream.

      • Na routeru jsem vše vypnul bez změny chce to zakázat na ústředně.

       Linka
       : Link stav Up
       Typ modulace VDSL2
       Aktuální rychlost(Up/Down) 5118/31094 kbps
       Dosažitelná rychlost(Up/Down) 19610/53688 kbps
       Noise Margin(Up/Down) 14.9/12.1 dB
       Útlum linky(Up/Down) 8.5/19.6 dB
       Odchozí napájení(Up/Down) 1.4/14.5 dBm
       Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
       Interleave Depth(Up/Down) 65/743
       Interleave Delay(Up/Down) 3/7 ms
       INP(Up/Down) 0/0 symboly
       Profil 17a

      • Pak to ale není problém linky, ale nejspíše routeru, nebo nastavení DSLAMu.
       K multicastovanému streamu se musíš přihlásit, takže vypnutí té VLANy to musí řešit. Pokud ne, je problém jinde.

       edit: tvůj modem se s útřednou dohodl na rychlosti 5M/30M…. zkus zavolat operátorovi, aby povolili vyšší chybovost.

      • Cokoliv řešit s O2 je teror odpoveď je vždy : pošleme tam technika.
       Přijde techni řekne že ústředna je stará a vypnout VLAN835 na ústředně nemůže.
       Napsal to do protokolu tak uvidím dneska tam zavolám že technik potvrdil negativní vliv VLAN835 na připojení jestli to konečně vypnout.

      • tohle ale není na (outsourcovaného) technika „drátaře“ co jezdí měřit linky a zapojovat modemy. Chce to řešit s druhou linií podpory – tam se dá dostat poměrně snadno, stačí ten problém technicky popsat. 😊 Pak se už dostaneš k lidem, co tam ty sítě spravují, a tam já měl vždy velmi rychlý a 100% úspěch s řešením problému.
       Uznávám ale, že já mám s korporátními helpdesky dvacetiletou zkušenost (a to z obou stran barikády), takže vím co na ně platí.

       edit: můžeš vyslovit domněnku, že se zapojením O2TV někdo překonfiguroval linku tak, aby nepoužívala slabší frekvenční domény (z důvodu stability spojení, zejména O2TV), a ty jsi tak „spadl“ z 50Mbit na necelých 30, a že žádáš o zprovoznění toho zbytku a jsi srozuměný s tím, že to může čas od času zahaprovat.

      • A co doporučuješ zavolat nebo psát přes chat ?
       Minule jsem se snažil tak 2 hodiny přesvědčit technika na chatu že to prostě nechci ale stejně bez úspěchu.

      • No každopádně dostávají poslední šanci to změnit.
       Před pár dny tady poskytovatel zapnul nová pásma dostal jsem novou nabídku 200/200 Mbps 60GHz spoj pokud to nezmění jdu ke konkurenci.

  • Asi tak, Nova je hnus sama o sobě bez ohledu na rozlišení.
   Naopak Prima v DVB-T2 je co se týče kvality obrazu naprosto super. 1440*1080 se nedá označovat jako SD, to je jen lehce ošizené FullHD. Skoro mi to připadá že je to naschvál aby mohli Skylinku prodat FullHD jako prémiovou službu.
   Všechno na co se dá dívat v televizi (tj. ČT a Prima Zoom) je v DVB-T2 v perfektní kvalitě a na velké 4K to vypadá dobře.
   A co si budeme nalhávat, televizi dneska ve větší míře sledují stejně už jenom důchodci a těm je upřímně řečeno kvalita někde…