Skype konečně zavedl end-to-end šifrování. Je ale pouze volitelné

Šifrovaná konverzace doplňuje tu nezabezpečenou – jedná se o dvě vlákna, mezi kterými se přepínáte podle potřeby. Šifrovaná je pak pevně spojena s jedním zařízením, tj. tyto zprávy si nepřečtete na žádném dalším svém zařízení. Když už zabezpečení, tak pořádné, řekli si zřejmě v Microsoftu.

2
Skype
Skype

Částečně v reakci na kauzy odposlouchávání komunikace na internetu se firmy hromadně rozhodly nabídnout alespoň volitelně komunikaci šifrovanou tzv. end-to-end. Ta zajistí, že si vaše zprávy nepřečte ani poskytovatel služby. Takový stupeň zabezpečení nese i nevýhody, ale to je na jiný článek.

Od jara 2016 ve výchozím stavu WhatsApp šifruje chaty, od letošního léta pak hovory. Na palubu v témže roce nastoupily také Viber nebo Messenger. V případě Skypu se o end-to-end šifrování začalo hovořit až letos v lednu. Od té doby uplynulo už mnoho měsíců. Až v půlce července Microsoft nadnesl, že šifrování bude patřit k letním novinkám.

Které verze Skypu nabízí end-to-end šifrování?

Teď už známe další detaily. Správně tušíte, že když jde o Skype (tj. navíc produkt od Microsoftu), nebude to tak jednoduché. Buď jak buď, end-to-end šifrování bylo do Skypu konečně přidáno, jak upozornil MSPoweruser. Za druhé, jedná se ale o funkci striktně volitelnou, takže standardně vás nechrání. Za třetí, funkce není dostupná ve všech klientech.

Šifrovanou komunikaci založíte přes nabídku Chat
Šifrovanou komunikaci založíte přes nabídku Chat

End-to-end šifrování nachází ve Skypu od verze 8.27.0.85 a jak dále napovídá oficiální seznam změn, jde o Skype pro Windows (desktop), macOS a Linux. Na stránce s nápovědou ale firma tvrdí, že šifrování je dostupné rovněž na iOS a Androidu (verze 6.0 nebo novější). Zcela se dalo očekávat, že šifrování nenabídne ani pomalu a nejistě odcházející Skype 7.

Web má v tomto případě utrum. Mary Jo Foley pak zjistila, že se end-to-end šifrování nedostalo ani do Skypu pro Windows 10, který je distribuován přes Store a který bude brzy nahrazen. Řeč je o oné plnohodnotné aplikaci postavené na UWP (nese číslo verze 12). Absence funkce v klientu, který bude mít krátký život, lze pochopit.

Skype vás nechá přepínat se mezi standardní a šifrovanou komunikací, viz horní část okna
Skype vás nechá přepínat se mezi standardní a šifrovanou komunikací, viz horní část okna

Specifika šifrované komunikace

Šifrování se vztahuje na textové zprávy, audiohovory, videohovory (v rámci Skypu, mobilní sítě tradičních operátorů už Microsoft zabezpečit nedokáže) a také odeslané soubory. Microsoft nevyvinul vlastní řešení, ale jako mnoho před ním využil všeobecně uznávaný protokol Signal, který můžeme považovat za standard v oblasti šifrování komunikace.

Plakáty na zdech možná poslouchají, Skype s end-to-end šifrováním vám však zaručuje plné soukromí
Plakáty na zdech možná poslouchají, Skype s end-to-end šifrováním vám však zaručuje plné soukromí

Redmondští jen upozorňují, že pokud vám někdo zanechá vzkaz, tak taková zpráva se stáhne do vašeho zařízení, kde je již uložena v nešifrované podobě. Novou a na obou koncích šifrovanou konverzaci založíte tak, že klepnete na tlačítko Chat a dále na Nová soukromá konverzace. Vaši pozvánku pak musí přijmout dotyčný či dotyčná na druhém konci.

Soukromá konverzace je pevně spojena s daným zařízením, oproti běžnému chatu si tak zprávy z této konverzaci nepřečtete na dalších svých zařízeních. I proto je ale příjemné, že máte u každého kontaktu vedle sebe k dispozici jak standardní, tak šifrovanou konverzaci. Jedná se prakticky o panelové řešení, viz obrázek.

Obsah šifrovaných komunikací Skype ani neprozrazuje v oznámeních
Obsah šifrovaných komunikací Skype ani neprozrazuje v oznámeních
Skype konečně zavedl end-to-end šifrování. Je ale pouze volitelné
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

2 KOMENTÁŘE