Návrat ke kořenům. Skype 8.29 ruší funkci, kterou skoro nikdo nepoužíval

Nový Skype se snažil napodobit jiné sociální sítě a komunikátory, když nám dal možnost na omezenou dobu vystavovat fotky a videa. Tato funkce se ale ruší bez náhrady, Microsoft se zaměřuje na pročištění uživatelského prostředí komunikátoru.

1
Skype
Skype

Stagnující či klesající popularitu Skypu, jejíž stav technicky vzato neznáme přesně, protože se Microsoft už dlouho žádnými čísly nechlubí, se výrobce pokusil loni zastavit kompletním redesignem komunikátoru. Vsadil na pestré barevné podání a odstřižení mnoha stávajících funkcí. To nepotěšilo konzervativnější jedince a obecně ty, kdo jeho funkce využívali.

Ve Skypu se naopak dokonce objevila funkce viděná v posledních letech v jiných komunikátorech. Řeč je o dočasných příspěvcích, které proslavil Snapchat a které pak do všech svých produktů integroval Facebook. Nejpopulárnější jsou dnes zřejmě Insta Stories. Pokus zaujmout nové a mladší publikum je pochopitelný, otázka však zůstávalo, jestli Skype boj se silnějšími mobilními konkurenty na rozebraném trhu může vůbec vyhrát. A jestli mu pomůže, když se stane dalším klonem existujícího produktu.

Skype se vrací ke kořenům

Microsoft má už jasno. Přiznal, že funkci nazvanou Highlights, která sloužila právě pro přidávání dočasných multimediálních příspěvků, většina uživatelek a uživatelů nevyužívala. Dle zpětné vazby naopak nový Skype zkomplikoval využívání některých základních funkcí. Proto se autorský tým vrací k základním stavebním kamenům tradičního komunikátoru.

Smartphony

Na mobilech už ve spodní části klienta budete vídat jen tři tlačítka, nikoli pět. Vývojový tým ze Skypu odstranil Highlights a také tlačítko, které spouštělo fotoaparát. To v navigační liště bylo navíc, fotoaparát lze spustit přímo v chatu. Díky jednodušší navigaci vás snad opustí pocit, že je Skype přebujelý.

Moderní, přesto povědomý. Takový je Skype 8.29, kterému pročištění prostředí prospělo
Moderní, přesto povědomý. Takový je Skype 8.29, kterému pročištění prostředí prospělo

Možná si při této příležitosti vzpomenete, že jsem těm s Androidem doporučoval, aby si raději stáhli odlehčený Skype Lite. Obsahuje jen základní funkce a je výrazně svižnější. Protože i na výkonném telefonu plnohodnotný Skype nadále startuje klidně 10 sekund, zatímco Skypu Lite spuštění zabere jen jednu dvě vteřiny, nadále doporučuji spíše odlehčeného klienta. Ten ale nepodporuje některé funkce, např. end-to-end šifrování.

Kdybyste si chtěli stáhnout svoje příspěvky, jež jste nahráli do Highlights, máte čas do 30. září 2018.

Tradiční počítače

Stejnou trojici tlačítek najdete ještě spolu s tlačítkem pro zobrazení oznámení v levé horní části okna též na počítačích. Tím se Skype více přibližuje sedmé generaci klienta, která měla být od září nefunkční, ale nakonec byla jeho permanentní dovolená odložena na neurčito. Na prvním místě zůstávají konverzace, protože tento způsob vyvolávání komunikace používá většina lidí.

Již před nějakou dobou k barevným schématům chatů přibyl tradiční kabátek, kde jsou bubliny těch, kdo s vámi komunikují, vybarvené do modra. Vaše bubliny pak zůstávají šedé. Microsoft také odebral pár dekorativních samoúčelných prvků.

Kdo chce, může si ve Skypu 8 aktivovat tradičně barevné schéma pro konverzace
Kdo chce, může si ve Skypu 8 aktivovat tradičně barevné schéma pro konverzace

Tyto změny se zdají být přímou odpovědí na vlnu nevole, kterou zvedly nový Skype a posléze oznámení o tom, že Skype 7 pro tradiční počítače skončí. Microsoft po tomto oznámení obrátil s tím, že do nového Skypu 8 nejdříve doplní žádané funkce. Starší Skype 7 tak pravděpodobně bude žít tak dlouho, jak bude potřeba – dokud nebudou důležité funkce v novějším klientu na svém místě.

Závěr

Skype 8 je často aktualizován a v létě nám již nabídl pár zajímavých funkcí. Přibylo v něm šifrování end-to-end, nahrávání hovorů nebo sdílení hudby skrze Spotify. Navíc Microsoft plánuje vrátit do hry možnost rozdělit komunikátor do více oken, chystá také možnost na počítači skrze Skype přijímat a posílat SMS.

Skype 8 nakonec bude důstojný nástupce komunikátoru, který jsme znali. Ve vzduchu ovšem stále visí otázka, jak má Microsoft přilákat nové publikum. Výše uvedené novinky najdete ve Skypu 8.29, který si v případě zájmu stáhněte z www.skype.com.

Návrat ke kořenům. Skype 8.29 ruší funkci, kterou skoro nikdo nepoužíval
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 9 hlasů

1 komentář