Společně proti Facebooku a spol. SmugMug koupil Flickr

0
Fotoaparát fotka pláž
Ilustrační foto (zdroj: stokpic / Pixabay)

Webové fotoalbum Flickr funguje od roku 2004, rok nato jej koupilo Yahoo. Služba spoustu let fungovala prakticky beze změn. Ta největší přišla v roce 2013, kdy Flickr kompletně překopal design i uživatelské účty. Musel reagovat na Facebook, Instagram a další sítě, na které se přesunuli běžní (neprofesionální uživatelé). Flickr jim proto nabídl 1TB kapacitu zdarma pro nahrávání fotek a videí v původní kvalitě.

Žádné velké oživení ale nenastalo. Flickr má dlouhodobě okolo 90 milionů aktivních uživatelů a 75 milionů zaregistrovaných účtů. Rozvoji jistě nepomohla ani krize v Yahoo, které šetřilo, propouštělo a neinovovalo. Od loňska už Yahoo i s Flickerem patřilo Verizonu. Ani to již neplatí. Flickr má nového majitele, bývalého konkurenta SmugMug.

Prcek kupuje obra

O SmugMugu jste možná dosud neslyšeli, přestože je ještě o dva roky starší než Flickr. Službu založili otec a syn Chris a Don MacAskillové, oba nadšení fotografové. SmugMug měl a má trochu odlišnou cílovou skupinu. Nabízí totiž pouze placené účty, takže je vhodný hlavně pro ty, kteří se focením živí.

K tomu jim SmugMug nabízí zajímavé prostředky. Součástí všech tarifů je neomezené úložiště pro fotky a videa, podpora 24/7 nebo hesly podmíněný přístup do alb. U vyšších tarifů si uživatelé mohou měnit šablony alb, přidávat vlastní vodoznaky, používat vlastní doménu nebo fotky prodávat v soukromé fotobance. Účty při ročních platbách stojí od 4 do 30 dolarů měsíčně.

Na Flickru vše zůstane při starém. Zatím

Flickr na blogu slibuje, že se zatím nebude měnit. Uživatelé nepřijdou o fotky ani videa, nemusí se registrovat na SmugMugu ani platit nic navíc. Bezplatné i placené účty zůstanou zachovány. Dočasně bude fungovat také přihlášení účtem z Yahoo, později ale Flickr uživatele migruje na nové účty.

Společně proti Facebooku a spol. SmugMug koupil Flickr
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 3 hlasů