Objevily se benchmarky Snapdragonu 850. ARM notebooky s Windows o čtvrtinu rychlejší?

8

Jak už asi víte, na trhu se letos objevily notebooky běžící na procesorech ARM od Qualcommu, takzvaná „always connected PC“ s Windows 10 pro architekturu ARM. Ta disponují možností emulace x86 aplikací a tím docela dobrou kompatibilitou s rozsáhlým katalogem programů pro Windows. První z těchto zařízení používají poměrně pomalý Snapdragon 835, který jakž takž dokáže konkurovat lowendovým Celeronům a Pentiím s jádry Atom Goldmont od Intelu při běhu nativního kódu. Ale s emulací stojící polovinu výkonu už to není nic moc. Ovšem letos by je měla nahradit nová generace s procesorem Snapdragon 850, který má být rychlejší a již optimalizovaný pro mobilní PC. Na internetu se nyní objevily první benchmarky naznačující, kam by mohl notebooky s Windows posunout.

Výsledky pro nový Snapdragon 850 se objevily ve webové databázi benchmarku Geekbench. Ten má bohužel řadu slabin a často je asi zavádějící. Ovšem zde patrně můžeme srovnat dva čipy Qualcommu pokaždé v zařízení s Windows a s podobnou notebokovou platformou, takže by rozdíly nemusely být příliš zkreslené.

O 25 % rychlejší v jednojádrovém výkonu

Snapdragon 850 byl otestován na zatím nevydaném zařízení od Lenova, které má interní označení 81JL. Patrně by mohlo jít o prototyp notebooku, navazujícího na aktuální Miix 630. Stroj obsahuje 8 GB paměti RAM a běží na něm Windows 10 Pro (ve verzi pro 64bitové čipy ARM samozřejmě). V nativním Geekbench 4.3.0rc1 Snapdragon 850 dosáhl jednojádrového skóre 2263 bodů a ve vícevláknovém skóre skončil s 6947 body.

Výsledky Geekbench 4.3.0 pro Snapdragon 850
Výsledky Geekbench 4.3.0 pro Snapdragon 850 pod Windows

To lze srovnat s výsledky čipu Snapdragon 835 v současných noteboocích, například Asusu NovaGo. Ten má v jednom vlákně 1802 bodů, což znamená, že Snapdragon 850 by v důležitém jednovláknovém výkonu byl o víc jak čtvrtinu (25,6 %) rychlejší. V multi-threadu už nicméně takový rozdíl není, NovaGo v něm ukazuje 6475 bodů, což by dávalo Snapdragonu 850 jen 7,3% náskok. Na druhou stranu je ale možné, že výkon nového čipu by se mohl ještě zlepšit vyladěním firmwaru, ovladačů a potenciálně i operačního systému.

Srovnání Snapdragonu 850 se starším Snapdragonem 835 v notebooku Asus NovaGo (Zdroj: WinFuture.de)
Srovnání Snapdragonu 850 se starším Snapdragonem 835 v notebooku Asus NovaGo (Zdroj: WinFuture.de)

Geekbench ukazuje, že Snapdragon 850 běží až na taktu 2,96 GHz, o čemž se již hovořilo dříve. Patrně má tedy v testovaném Lenovu finální frekvence a parametry. Ačkoliv se věci ještě mohou změnit, mělo by tedy toto CPU poměrně slušně pokročit. Čtvrtina výkonu navíc sice zdaleka nedožene výkonnější architektury Intel Core, ale jde o vyšší zrychlení, než obvykle Intel vytěží z jedné generace. Zároveň to zmírní nedostatek výkonu při emulaci. Cortex-A75 je obecně silnější jádro než Cortex-A73 a je možné, že zrovna v problematických situacích jako je náročný překlad x86 binárek, by nový Snapdragon možná mohl překvapit a zlepšit se o víc, než co ukazuje Geekbench.

Asus NovaGo
Asus NovaGo

Windows na ARMu mohou mít strategický význam

První generace těchto notebooků je za nízký výkon tvrdě kritizována. V dlouhodobějším horizontu by ale existence funkční alternativní platformy pro Windows mohla mít obrovský význam. ARMy by mohly výrazně narušit dosavadní dominanci procesorů x86 a jsou tak potenciálně hodně důležité. A to nejen jako konkurenční impulz, ale i jako záložní plán pro Microsoft, pokud by platforma ARM převzala výkonnostní vedení od instrukční sady x86 a začala dominovat trhu.

Pokud by Windows v té době byly stále svázané s procesory x86, mohly by je při takovém procesorovém přechodu smést alternativní operační systémy jako Android nebo ChromeOS. Pokud však Microsoft bude mít paralelně rozběhnutou platformu Windows na ARMu, mohl by provést hladký přechod a na výměnu architektury procesorů v PC by byl připraven už v okamžiku, kdy by k ní začínalo docházet. Takže zde je myslím třeba Qualcomm (a Microsoft) pochválit za to, že nemyslí jen na nejbližší budoucnost a okamžitý zisk.

Objevily se benchmarky Snapdragonu 850. ARM notebooky s Windows o čtvrtinu rychlejší?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  • Je to big.LITTLE, čtyři jádra jsou Cortex-A75, IIRC s nějakými úpravami V cache. Zbylé čtyři jsou jenom (po)malé Cortexy-A55 jako v mobilech. Jak dobře/chytře je umí používat Windows, to vám neřeknu. A docela by mě to taky zajímalo…

 1. No ja nevim lidi, jestli se to nejk vyznamneji ujme, pokud to
  a/ nepujde s cenou podstatne dolu, nez u prvni generace
  b/ vykon musi byt jeste vetsi a hlavne museji nejak bud doladit emulaci a nebo nejak dostat SW na tuhle platformu
  c/ Intel a ted uz i AMD, by museli dost usnout a nc nedelat…
  Mam tu novej notas s Intelovskou i7kou a ze by mi teda nejak chybela 16h vydrz, to fakt nemuzu rict ani nahodou..

 2. Ja tuhle aktivitu ARMu vitam a tesim se ze snad jednou by se mohlo rozsirit i neco jineho modernejsiho a efektivnejsiho nez x86 architektura, ktera je tu s nami uz hodne let.

  Mimochodem a to asi hodne z vas prekvapi, v soucasnych procesorech Intel a AMD jsou integrovany ARM jadra, na kterych bezi minix u Intelu a security procesor u AMD 🙂

  • Jestli chcete něco modernějšího a efektivnějšího, než je x86, asi by to chtělo se podívat jinde, než na 34 let starou architekturu.
   Modernější sice je, pokud slovem modernější myslíte novější. Efektivnější zcela evidentně není, protože i přesto, že se dnes už vyrábí 7nm procesem, není schopna porazit 14nm x86.
   ARM je jednodušší. A to je celá její výhoda. To je důvod, proč je i v těch x86 procesorech ARM jádro, to je důvod, proč se ARM tak rozšířilo. V okamžiku, kdy chcete ale dosáhnout vysokého výkonu, rázem ta jednoduchost padá. Jádra se zvětšují, energetická náročnost roste a ty báječné výhody, které vypadaly tak nadějně, se vytrácí.

   • ARM je sice starej a má taky nabaleno hodně balastu, ale ARMv8 (64bitová architektura) to zase pročistil a je to pokud vím hodnoceno jako docela dobrá instrukční sada. I když zase třeba proti x86 chybí 256bitové SIMD (SVE zatím nikdo nepoužil a asi je míněné pro superpočítače/HPC, ne do normálních jader).

    Jak píšete, ten rozdíl je hlavně ve fetch/decode, takže rozdíl v ceně/spotřebě/ploše je u primitivních malých jader, kdežto u výkonných architektur už je to malé procento, které nemusí moc rozhodovat. Aspoň zatím, třeba se ukáže, že ARM kvůli jednoduššímu dcode bude schopný vyškálovat IPC/single-thread výkon dál. Na druhou stranu má x86 iirc zase výhodu kompaktnějšího kódu, což taky může něco udělat (aplikace má větší šanci se vejít do instrukční L1 cache).

  • To platí pro AMD. Intel na to používá tzv. minute Intel Architecture, což je x86 jádro Quark (trošku jako modernizovné Pentium z 90. let) – to je ta nová verze, co běží na Minixu. Předtím než na ni přešel, tak tam byl systém ThreadX, ale ten běžel na ARC, ne ARM. ARC jsou jiná licenční jádra od firmy Synopsys. Samozřejmě je ale možné, že Intel ještě někde jinde taky pro nějaký řadič nebo řídící jednotku používá nějaké schované jádro ARM.