Pirátství existuje i na Spotify. To vykročilo proti blokování reklam v bezplatném tarifu

Spotify je levné, někteří se ale snaží raději odstranit reklamy z bezplatné verze.

6
Spotify
Spotify

V začátcích Spotify používalo někdy i pirátskou hudbu. Později se služba stala úspěšnou a svým tažením dokázala, že může být dobrým lékem na hudební pirátství. Sama však teď bojuje s pirátstvím na domácím hřišti. Cesty osudu jsou zkratka někdy kouzelné. O co tedy jde?

Jak informuje TorrentFreak, Spotify začalo odstřihávat některé uživatele a uživatelky od neoficiálních aplikací. Jedná se o hacknuté klienty se schopností nepřehrávat reklamu v bezplatném tarifu. Ti, kdo takového klienta používají, mohou obdržet e-mail, který podle všeho provozovatel služby v posledních dnech zasílá ve velkém.

Jedná se o možná první větší zátah proti těmto praktikám. Dnes službu používá 159 milionů lidí globálně, z toho je 71 milionů platících. To tedy vychází na nějakých 88 milionů lidí, kteří poslouchají hudbu bezplatně, ovšem s nastavenými omezeními. Není známo, jaké procento z této skupiny obchází přehrávání reklam.

Spotify potírá pirátství

Ti, kdo obdrželi varovný e-mail, se dozvěděli, že byla jimi používaná hacknutá aplikace od účtu odpojena. Pakliže budou v nelegálních aktivitách pokračovat, mohou být jejich uživatelské účty zcela odstraněny nebo např. jen pozastaveny. Někteří lidé hlásí, že používají staré, ale oficiální klienty. Což může být pravda, ale nemusí.

Spotify

Šance, že Spotify nepodporuje vaše zařízení s Windows nebo Androidem, je nízká. Podporovány jsou mj. všechny verze systému od Androidu 4.0.3 nebo Windows 7, viz tabulka s oficiálními požadavky. Že by někdo používal starší platformy, je velice nepravděpodobné, byť ojediněle možné. Na počítačích je navíc možné používat webovou verzi, kterou tím pádem spustíte, i kdybyste z nějakého důvodu používali třeba Ikspéčka.

Někdo si stěžoval, že se mu nedařilo se znovu přihlásit k (placenému) účtu. Pomohla přeinstalace, což je také doporučený postup, pakliže na problémy s přihlašováním narazíte. Jak si dále všiml TorrentFreak, Spotify si došláplo i na některé hacknuté aplikace, resp. jejich autory či autorky. Tyto kroky pravděpodobně souvisí s chystaným vstupem na burzu.

Komentář

Předně musím uvést, že je pro mě novinkou, že podobné pokusy o obejití přehrávání reklam existují. Spotify již pár let nabízí bezplatný tarif, kde musíte jednou za pár přehraných skladeb snést krátkou reklamu, dále se musíte smířit s hudbou v nižší kvalitě nebo nemožností poslechu v režimu bez připojení.

Internet je všude, takže poslední omezení není tak bolestivé, aspoň pokud nežijete v Česku a nejste zrovna ve vlaku bez Wi-Fi. Jak se ukázalo, pro drtivou většinu lidí je omezená kvalita muziky naprosto dostačující a ani vyšší přenosová rychlost by dojem z reproduktorů levných notebooků (nebo levných externích reproduktorů) nezlepšila nijak zásadně. Nebo možná dokonce vůbec.

Spotify

Posledním pomyslným trnem v oku při používání bezplatné služby tak aspoň podle mého odhadu pro většinu lidí budou reklamy. Není jich tak moc – slyšeli jste v poslední době některé z komerčních rádií? Reklamy dle mého soudu nejsou ani příliš otravné, přesto vznikají klienty, které se snaží Spotify zneužít k úplně bezplatnému a ničím nerušenému poslechu.

Což mě fascinuje. Spotify má podle mě férové podmínky a nabízí toho dost za směšnou cenu. Vzhledem k nízké ceně předplatného, které je navíc ještě výhodnější ve verzi pro rodiny (existuje i studentská poloviční sleva), mě udivuje, že je někdo ochotný věnovat spoustu času nalezení slabého místa v klientu, aby reklamy obešel.

A že by si někdo např. pro Android omylem stáhnul a nainstaloval hacknutého klienta, když najde oficiálního v Google Play, tomu nevěřím. Bezplatná verze je samozřejmě spíše demo, přičemž provozovatel služby doufá, že si ji předplatíte. Je ale dostatečně dobrá pro občasný domácí poslech. Snaha vyhnout se reklamám i lacinému tarifu Premium je pro mě nepochopitelná.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

    • A obzvláště úsměvně to vyzní v případě Spotify, Deezer a jiných streamovacích služeb. Mě by fakt zajímalo, jaký je rozdíl mezi tzv. pirátstvím, kdy já si zaplatím nějaký objem dat, nebo stahování bez omezení na nějakou dobu (typicky 1 měsíc), stojí mě to řekněme 10 EUR či USD plus minus na nějakém share serveru a postahuju si co potřebuju do svého PC, za své peníze, na věky věkův a už s tím dál, pokaždé furt dokola nevytěžuju internet (který taky mimochodem stojí peníze) a těmihle službama, aktuálně za 6 EUR a v nějakém „rodinném balíku“ za ještě méně. To by mě fakt zajímalo. A néé, fakt jako argument, že to toho interpreta nějak vytrhne tyhle drobné co z těchhle služeb může mít (protože takový balík to zase nevydělává aby se to rentovalo) když lístek na koncert stojí 2 litry mi tady vůbec neříkejte … podle mě, jsou tyhle streamovací služby úplně stejná lumpárna. Víte jak mi to přijde? Ti dříve narození, pamatují tzv. černé burzy za komunistů. Já jezdil do Ostravy Kunčic na haldy … pašung, všeho na co jste si jen vzpoměli. To bylo samozřejmě nelegální. Pak to, tučím někdy na jaře 89 přesunuli do Ostravy na Černou louku, prodávalo se tam lautr to samé, ti samí lidi tam prodávali, ale? Postavili tam pokladny a začali vybírat prachy jak za vstupné, tak za prodejní místo 😀 A tohle je přesně ten rozdíl mezi tím, kdy já si za tracionální peníze stahuju ze share serveru a kdy jak debil furt dokola streamuju ze „služby“ za poloviční prachy 😀

  1. Klienta zdarma používám v práci na poslech, abych tam neměl v PC nic fizického uloženo, ale mohl si pustit kdykoli nějakou hudbu a tam ta verze zdarma stačí.
    Ale je pravda, že k oficiální aplikaci používám EZBlocker. Když mi kvuli tomu zablokujou účet, tak se nic neděje, založím novej.

  2. Opravdu strasny problem se domluvit s 5 lidma a za 9 e si uzivat max kvalitu kdekoli a vsude i bez netu. Kdyz si chce clovek vychutnat hudbu v aute v praci ci doma na trochu lepsi hardwaru, tak 40 Kč fakt neni moc a rad je za tuto celkem kvalitni sluzbu dam.