Domů Tagy Spotify

Tag: Spotify

V domácí distribuci hudby byly gramofonové desky vytlačeny magnetofonovými pásky, které později ustoupily kompaktním diskům. Po nich přišly osobní počítače, internet a formát MP3. Řešení na krizi spojenou s masovým nelegálním šířením hudby vymysleli ve Švédsku, kde 7. října 2008 bylo spuštěno Spotify. Jedná se o hudební streamovací službu, která je postavená na principu obřího katalogu hudby, k němuž za měsíční předplatné získáte dočasný, ale neomezený přístup.

Vyberete si skladbu a jedním klepnutím hned začne přehrávání. Služba vám ovšem nezpřístupňuje samotné soubory, přehrávat hudbu lze jen v autorizovaných klientech po dobu trvání předplatného. Spotify platí za průkopníka v této oblasti a dokázalo, že lidé jsou ochotní za službu platit, pakliže je za přiměřenou cenu a v cestě za poslechem klade minimální překážky. V Česku byla služba spuštěna koncem roku 2013 a jednalo se o druhou hudební službu tohoto druhu na českém internetu.

Všechno v jinak nezměněné struktuře hlavní nabídky je teď o jedno klepnutí vzdálenější

K dispozici je také bezplatný tarif, který nabízí muziku v nižší kvalitě (max. přenosová rychlost je 160 kb/s, placený tarif Premium nabízí až 320 kb/s), neposlechnete si ji offline a do přehrávání jsou pravidelně zařazovány reklamy. Placený tarif Premium stojí zhruba 165 Kč na měsíc, Spotify však nabízí levnější předplatné pro studující za poloviční cenu, dále pak tarif pro rodiny – celkem až šest oddělených účtů, za které se dohromady platí vždy 9 €.

Spotify si globálně předplácí přes 70 milionů lidí, dalších 90 milionů užívá bezplatný tarif (data jsou aktuální k srpnu 2018).

NEJNOVĚJŠÍ

Nyní jste přihlášeni a můžete přidat komentář. Používáním webu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.