Prvních sedm SSD s podporou PCI Expressu 4.0: přehled modelů a řadičů, vydání červenec

Na Computexu se už objevilo několik SSD schopných využít PCI Express 4.0 na platformě AMD Ryzen 3000. Máme fotky, čísla a více informací k použitým řadičům.

19

Minulý týden ještě před Computexem jsme tu psali o prvním SSD používajícím dvakrát rychlejší rozhraní PCI Express 4.0. Tento modul od Gigabyte ovšem nezůstal sám, na Computexu se vyrojilo několik dalších, takže to vypadá, že by se tato technologie mohla rozjet docela rychle a PCIe 4.0 v procesorech Ryzen 3000 a deskách s čipsetem X570 nezůstane na ocet.

 

První vlaštovka: Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD

Z Computexu mám další detaily k onomu už předběžně oznámenému Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD. Jde nakonec o modul M.2 a nikoliv o kartu. Bude opatřený žebrovaným měděným pasivem, který chladí i spodní stranu a má dosahovat výkon až 750 000 IOPS v náhodném čtení a 700 000 IOPS v náhodném zápisu. V sekvenčním čtení má díky PCIe 4.0 poskytnout přenosové rychlosti až 5000 MB/s a v zápisu 4400 MB/s. To jsou asi čísla pro 1TB verzi modulu. Varianta s 500GB kapacitou má údajně dávat v sekvenčním zápisu „jen“ 2500 MB/s.

Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD

Galerie: Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD

Kromě těchto dvou variant bude v nabídce také 2TB verze. Ve všech jsou použité 96vrstvé čipy 3D-NAND od Toshiby, DRAM buffer je typu DDR4. Spotřeba v nečinnosti bude příjemně nízkých 21 mW a příkon při čtení a zápisu je údajně 6,5/6,6 W (podle Phisonu je prý maximální spotřeba řadiče ale až 8 W). To je stále příjemné překvapení, protože jsme se báli, že kvůli PCIe 4.0 bude toto SSD topit nějak výjimečně. Phison tedy na řadiči patrně odvedl celkem dobrou práci, protože řada dnešních NVMe modulů pro PCIe 3.0 má spotřebu v zátěži i horší.

První PCIe 4.0 řadiče: Phison E16 a později E19

Toto SSD by mělo být založené na řadiči Phison PS5016-E16. Tento čip je údajně evolucí předchozího řadiče E12, kdy většina vnitřností zůstala, ale bylo nahrazeno rozhraní PCIe 3.0 novým PHY podporujícím dvojnásobně rychlý PCI Express 4.0. Jde stále o osmikanálový řadič s podporou maximální kapacit až 8 TB, vyráběný je na 28nm procesu TSMC. Tato cesta minimálního odporu umožnila řadič vyvinout velmi rychle (prý za 9 měsíců), což údajně na Phisonu chtělo AMD právě pro svou platformu X570/Ryzen 3000 (Guru3D uvádí, že AMD prý dokonce investovalo několik milionů dolarů na jeho vývoj).

SSD radic Phison E16 01
Slajd k SSD řadiči Phison E16

Protože vnitřnosti řadiče E12 nepočítaly s tak vysokými sekvenčními rychlostmi, typ E16 ještě nedokáže využít tolik z potenciálu PCI Expressu 4.0. Phison ale už pracuje na následníkovi, který upgraduje i zbytek řadiče. Ten již použije 12nm proces, což umožní vyšší výkon a možná i nižší spotřebu. SSD s tímto řadičem mají prý být schopné vyrazit z PCIe 4.0 vyšší přenosové rychlosti než E16, údajně se u něj čekají rychlosti až 6500 MB/s. Ale tento čip má být hotov až v prvním nebo druhém kvartálu roku 2020. Ke konci roku 2020 už chce Phison mít také řadič pro PCIe 4.0 nepoužívající DRAM buffer. S tím už pak PCIe 4.0 bude moci být použito i u levných či úsporných mobilních SSD.

SSD radic Phison E16 02
Slajd k SSD řadiči Phison E16

U onoho nového 12nm řadiče se uvádí označení „E19“, ale podle AnandTechu to není jméno nového výkonnějšího modelu. E19 je podle něj naopak levnější verze čipu E16 jen se čtyřmi kanály. Údajně by E19 měl také vzniknout stejným rychlovývojem skrze nahrazení PHY – ze staršího návrhu E13. Pokud je toto pravda, asi by mohl na trhu být dříve (prý ještě letos) a onen výkonnější řadič na 12nm procesu, jenž vyjde za rok, se jmenuje jinak. Samozřejmě je ale možné, že naopak informace nějak popletl AnandTech.

Corsair MP600

Na Phisonu E16 bude brzo založeno několik SSD, na Computexu už byla ukázána slušná řádka. Začněme modulem Corsair MP600. I zde půjde o 80mm modul M.2 s chladičem (který má docela pěkné žebrování, takže doufáme v účinné chlazení). Výkon je udáván podobný – až 4950 MB/s ve čtení a až 4250 MB/s v zápisu. Použitá je opět 3D TLC, ale nevíme, jaká. Bližší parametry ani ceny sděleny nejsou, ale záruka bude pětiletá. A toto SSD jinak má být na prodej už hodně brzo, prý má vyjít v červenci, tedy včas k vydání Ryzenů.

Corsair MP600
Corsair MP600

Galaxy s heatpipkou

Možná jste před časem zaregistrovali, že firma Galaxy přišla s designem SSD modulu M.2, který má v chladiči použitou heatpipe (i když trošku zvláštně). V tomto samém provedení nyní Galaxy uvede i SSD s rozhraním PCIe 4.0 ×4, opět s Phisonem E16. Kapacity budou 1 TB nebo 2 TB a sekvenční rychlosti mají zde být až 4000 MB/s (zápis) a 4800 MB/s (čtení). V tiskové zprávě se jinak říká, že chladič umožňuje až dvě hodiny zátěže bez throtlingu, ale to samozřejmě bude záviset i na airflow a situaci ve skříni.

Galaxy HOF Pro PCIe M.2 SSD

Galerie: Galaxy HOF Pro PCIe M.2 SSD

PNY CS4040

Úplně stejné rychlosti jako modul Galaxy se uvádí také pro moduly PNY CS4040, což je ovšem značka, která se u nás asi moc neprodává (znát ji asi budete spíš jako výrobce grafických karet GeForce). Tento modul bude nabízen v kapacitách 500 GB, 1 TB a 2 TB. 500GB varianta ovšem má opět zpomalený zápis jen na 2100 MB/s. Toto asi bude společná vlastnost, takže plný výkon budou SSD s Phisonem E16 asi mít až od 1 TB.

PNY CS4040 (Zdroj: Zol.com.cn)

Galerie: PNY CS4040

Bezejmenný Patriot

Také Patriot chystá svou variaci a SSD s řadičem Phison E16 pro platformu Ryzenů 3000 vyrobí také. Parametrově by asi mělo být podobné, údajně jsou cílem sekvenční rychlosti až 4800 MB/s. Patriot ale chystá vydání až na konec roku nebo dokonce začátek roku 2020. Použitá bude 3D TLC NAND od Toshiby a v nabídce budou kapacity 512 GB, 1 TB a 2 TB.

PCIe 4 0 SSD Partriot
PCIe 4 0 SSD od Partriotu Zdroj: Tom’s Hardware )

Adata: první s jiným řadičem

SSD modul s rozhraním PCI Express 4.0 chystá také Adata. Zde to ale bude konečně něco odlišného. Adata použije řadič od druhé ho lídra v tomto oboru, Silicon Motion. A sice čip SM2267, což je pro nás novinka, v předloňské roadmapě měla firma něco jménem SM2264

SSD Adata s podporou PCI Expressu 4.0 (Computex 2019, zdroj: techPowerUp)

Galerie: SSD Adata s podporou PCI Expressu 4.0 (Computex 2019)

Tento řadič bude méně výkonný, modul od Adata avizuje rychlosti jen 4000 MB/s pro sekvenční čtení a 3000 MB/s pro zápis, v náhodném přístupu má dávat 400 000 IOPS jak v čtení, tak v zápisu. Jinak používá klasicky LDPC ECC, pseudoSLC cache pro zápis a také mězipaměť DRAM. Rozhraní je samozřejmě PCI Express 4.0 ×4, byť využito tu bude jen trošku (limit cca 3600 MB/s přesahuje jen čtení).

Micron nasadí vlastní řadiče

A další řadič mají mít NVMe moduly od Micronu a Crucialu. Tato firma také na Computexu potvrdila, že vydá SSD s rozhraním PCI Express 4.0. Ovšem budou mít zcela vlastní řadiče, vyvinuté na míru přímo v Micronu. Nic bližšího k nim ovšem nevíme, až na to, že se počítá s kapacitou do 2 TB. Tato SSD mají vyjít ještě letos, ale spíše až ke konci roku – možná by mohly být dostupné pro nákupy do vánočních sestav. Protože společný vývoj NAND i vlastního řadiče může přispět k dobrému výkonu a vlastnostem, mohla by tato SSD být docela zajímavá, zvlášť když ostatní hráči s touto „synergií“ jako Samsung a Toshiba zatím disky s PCIe 4.0 neoznámili.

Zdroje: ComputerBase (1, 2), Tom’s Hardware (1, 2, 3), AnandTech, Zol.com.cn, techPowerUp

Prvních sedm SSD s podporou PCI Expressu 4.0: přehled modelů a řadičů, vydání červenec
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 5 hlasů

19 KOMENTÁŘE

    • Jde o cenu (TLC) a rychlost (cache). Reálné parametry (rychlost u malých souborů, kontinuální zápis,…) nikdo nedohledává, ani jim nerozumí. Takže zvýšení kvality jen zvýší cenu (tzn ten hlavní tahák na zákazníky) a „nic nepřinese“ (papírové rychlosti zůstanou stejné).

     Bohužel dnes není důležité udělat kvalitní produkt, ale hlavní je umět ho prodat.

    • Modely Samsung 960(970) Pro by měly být MLC (MLC 2-bit v řeči Samsungu), ale od té modernějnější verze jsme se snad ani 2TB modelu nedočkali.

     2 tynyt:
     Stačí exportovat 4K v bezeztrátovém formátu (pro zachování kvality pro ex-post encoding) a požadavek na trvalý >1GB/s+ zápis je tu hned. Realizovat to skrze HDD představuje cca 6 disků (bez započítání redundance).

     • tohle je ale už trochu extrémní požadavek, se kterým drtivá většina domácích uživatelů do styku nepřijde. A s oheldem na objem je to stejně IMHO na diskové pole (klidně do PCIe a realizované z NVMe)

      • Přesto to ukazuje tragédii vývoje SSD. Tyto mají sice stále rychlejší rozhraní, ale dosahují v průměru nižších rychlostí kontinuálního zápisu o vyrovnanosti výkonu a jejich životnosti ani nemluvě.

       Pokud si vezmeme například tragický Intel 660p v jeho 2TB verzi. Pokud by se jeho paměti použili pouze v režimu SLC, měl by kapacitu 0,5TB při rychlosti přibližující se 2GB/s a nejspíše i podstatně lepší životností.

      • @PetebLazar „nižších rychlostí kontinuálního zápisu… tragický Intel 660p v jeho 2TB verzi“

       No šéfe sorry ale problém je v tom že ako píšeš si si na zhodnotenie vyberal QLC šupák a nie kvalitné NVMe SSD, WD black či 970 EVO Plus držia hravo 1500MB/s po celú kapacitu disku…

       …btw. len námatkovo, test PCT Samsung 970 EVO Plus 1 TB „po vyčerpání 6 GB SLC kapacity, klesla hodnota zápisu z 2,8 GB/s na 1500 MB/s“… WD Black (SN750) 1TB „ale zápis padá někam kolem 1,55 GB/s což není málo“.

  • Testu budou kvanta na cteni, to super. Co se tyce PCIe4, tak mne spis zajima, kde se to realne projevi v praxi, kdyz rozdily mezi prumerne dobrym SSD a beznym Nvme jsou uz tak male, ze se bez nich da celkem v klidu u bezne prace obejit.

   • Reálne pre bežného užívateľa bude prínos 0.
    Testov medzi NVMe a SATA je kopa a rozdiely v štarte OS/hier a pod. sú drobné až žiadne.
    NVMe 3.0 vs. 4.0 budú rozdiely v hore uvedených veciach vrámci chyby merania.

    Sám som mal v PC v priebehu roka 500GB EVO 850, 525GB MX300 a teraz NVMe 500GB EVO 970 a mimo 2-3s na štarte Win 10 je to o tom istom.
    …a potom riešiť že na SATA SSD sa hra načítala za 30s a NVMe to zvládlo za 27s je bezpredmetné.

    • Ja mam podobnou konfiguraci v desktopu, Na system mam 256GB Nvme Samsung 960 Evo a na data pak 1TB Crucial MX300.
     Mozna, ze pocitove s tim Nvme na system je to sviznejsi, ale to je fakt jen ‚pocit‘ 🙂