Střelba do vlastních řad? ARM žaluje Qualcomm, chce mu zakázat použití architektury Nuvia

36
ARM procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 1600
ARM procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3
-
Zdroj: Qualcomm, via ComputerBase

ARM chce svému možná největšímu partnerovi zakázat pokročilá CPU jádra Nuvia, jež jsou lepší než jeho Cortexy, a požaduje, aby výsledky jejich vývoje smazal.

Patentové a licenční spory jsou v počítačovém průmyslu docela častým prostředkem, často v rámci konkurenčního boje. Divnější ale je, když něco takového vypukne mezi partnery nebo dodavatelem a zákazníkem. To se teď překvapivě stalo jednomu z největších výrobců procesorů ARM Qualcommu. Samotný ARM mu totiž chce zakázat používat pokročilou architekturu jader Nuvia, do které se paradoxně vkládaly naděje, že dobude ARMu víc z trhu PC.

Qualcomm a Nuvia = 1 licence + 1 licence = 0 licencí?

Pro kontext je asi dobré připomenutí situace. Asi víte, že Qualcomm je jeden z největších výrobců mobilních čipů pro telefony, které jsou založené architektuře ARM. Qualcomm teď licencuje standardní jádra linie Cortex navržená ARMem, firma ale má i tzv. architektonickou licenci, která firmě dává práva použít stejnou instrukční sadu ARM, ale jádro si navrhnout doma. To Qualcomm dlouho používal před příchodem 64bitové éry až do Snapdragonu 820, než přešel na jádra Cortex.

Jádra Cortex mají dobrou efektivitu (proto na ně Qualcomm, ale také třeba Samsung přešli), ale výkon nemíří zas tak vysoko ve srovnání s jádry x86 od AMD a Intelu, ale i ve srovnání s přímo konkurujícími jádry ARM od Applu. Toto je jedna z asi největších překážek, na kterou Qualcomm narazil ve snaze přímo konkurovat AMD a Intelu na trhu PC – podařilo se mu s Microsoftem zprovoznit Windows 10 a 11 na svých procesorech a dostat na trh takové notebooky, ale není o ně příliš zájem. Výkon je nižší, a tak se stává problémem, že aplikace nepřeložené přímo pro architekturu ARM je stejně jako u Applu potřeba provozovat přes emulaci.

A právě zde přichází na řadu Nuvia. Tato firma vznikla jako takřka hvězdný startup – založili ji vysocí zaměstnanci Applu, kteří stáli za jeho vysoce úspěšnými architekturami CPU, a od počátku se tak do Nuvie vkládaly naděje, že zopakuje úspěch Applu (a někdy i dost přehnané představy, že zcela převálcuje Intel a AMD). Nuvia skutečně oznámila jádro, u kterého slibovala masivní výkon (až bude za několik let hotové), nicméně avizovala plán věnovat se serverovým procesorům.

Nuvia vedeni Reuters
Vedení Nuvie, tři architekti CPU z Apple (zdroj: Reuters)

A zde začíná spor s ARMem. Qualcomm koupil firmu Nuvia za poměrně velké peníze a oznámil, že její jádra použije místo jader Cortex v procesorech pro notebooky. Ty tak byly vyvíjené dle architektonické licence místo licence přímo na jádra od ARMu. Zatím pořád není jasné, jak kvalitní architekturu Nuvia vyprodukuje, ale pokud by dostála svému masivnímu „hype“, mohly být notebookové procesory ARM od Qualcommu ekvivalentem toho, co je ceněno na procesorech Apple M1 a M2.

Zdálo by se, že toto by mělo ARMu konvenovat, protože pokud by se podařilo procesory ARM prosadit jako standardně používanou platformu pro Windows, měl by ARM příjmy z dalšího trhu navíc, a navíc by oslabil a potenciálně mohl začít nahrazovat největší konkurenci (procesory x86).

Qualcomm Snapdragon s architekturou Nuvia
Qualcomm Snapdragon s architekturou Nuvia (zdroj: ComputerBase)

Podle ARMu jsou CPU jádra Nuvia nelegální a mají být zničena

Místo toho ale přichází překvapení: ARM dal Qualcomm k soudu a paradoxně se alespoň zvnějšku tváří přesně, jako by chtěl tento rozlet zabít. Firma si v žalobě stěžuje, že Qualcomm porušuje licenční dohodu a nemá právo onu architekturu koupenou spolu s firmou Nuvia používat. Licence Nuvie je podle ARMu po koupi Qualcommem neplatná a pozor, podle ARMu bylo od Qualcommu ilegální pokračovat ve vývoji, a co je asi nejpikantnější část: ARM alespoň na oko (prakticky jde asi jen o pokus získat silnou páku na žalovanou stranu) požaduje, aby Qualcomm nejenže nepoužíval, ale rovnou „zničil“ výsledek tohoto údajně nelegálního vývoje jader a procesorů Nuvia. Pro Qualcomm by to samozřejmě byla velká finanční (a „člověkohodinová“) ztráta, ale ještě větší by asi byla škoda na onom plánu prosadit ARM do notebooků s Windows.

Zde je dobré zdůraznit, že Nuvia měla legitimní architektonickou licenci, která ji opravňovala vyvíjet to, co vyvíjela, tedy vlastní jádro s instrukční sadou od ARMu. Pokud je známo, také Qualcomm stále má tuto architektonickou licenci, která opravňuje k vyvíjení vlastních architektur s instrukční sadou ARM. Laicky by se tedy zdálo, že není problém, ale ARM nesouhlasí a tvrdí, že Nuvia neměla právo převést IP vyvinuté pod svou licencí na Qualcomm a že tímto porušením její ujednaná licence zanikla. Podle některých interpretací může být problém v tom, že licence Nuvie byla skutečně jen čistě na serverové použití, objevily se názory, že Qualcomm má svoji zase jen na mobilní použití (nicméně je otázka, je-li to vůbec pravda, protože ještě před pár lety Qualcomm serverové jádro ARM vyvíjel, a dokonce i uvedl na trh, licenci tedy měl a soudě třeba podle AMD, které si svoji údajně stále drží, ji firmy jen tak neukončují, když ji přestanou používat).

Podle ARMu takto Nuvia (ve vlastnictví Qualcommu) ztratila licenci v březnu 2022 a nevyhověla výzvám pro nějaké nové vyjednání licence. Žaloba tak prohlašuje vývoj souvisejících produktů a architektur za nelegální a požaduje kromě odškodného za porušení ochranných známek také „zničení určitých designů Nuvie“. Žaloba je mimochodem podaná u soudu v Delaware.

Na druhou stranu Qualcomm médiím sdělil, že žaloba dle něj není opodstatněná a „ignoruje“ to, že má firma širokou (zřejmě ve smyslu oblasti činností, které dovoluje) a dobře podloženou licenci. Qualcomm popírá, že by ARMu smlouva nebo něco dalšího dávalo právo do vývoje produktů a dalších aktivit zasahovat a bránit jim. Nemáme dost informací, takže těžko říct, kdo by u soudu eventuálně uspěl a zda ARM opravdu v licenčních smlouvách nemá kličky, na kterých Qualcomm chytí a vytrestá.

Qualcomm také ve vyjádření zmiňuje, že považuje za nešťastné, jak tento krok ARMu vybočil z dlouhodobé úspěšné spolupráce a poškodil ji. Takováto vyjádření jsou v obchodních sporech dost běžná. Ale zde v situaci, kdy Qualcomm je jeden z největších a strategicky nejdůležitějších zákazníků, má řádnou vlastní licenci, není známo, že by se vyhýbal placení a je, zdá se, žalován za technikálii, to nezní úplně prázdně.

Reálným cílem je asi dohoda o vyšších tantiémách

Jak bylo zmíněno, ARM s požadavkem na zahození a zničení vyvinuté technologie, která stála miliardy dolarů, nezačal tuto konfrontaci zrovna v rukavičkách. Nicméně toto asi nebude reálný cíl firmy. ARM zde sice možná žárlí, že pokud by Qualcomm prodával procesory pro notebooky s vlastními jádry (ke všemu lepšími), bude za to přes architektonickou licenci dostávat menší poplatky, než kdyby Qualcomm platil za nějakých osm či víc jader Cortex za každý SoC. Ale ARM také nemůže nevidět, že Cortexy v noteboocích úspěch zatím neměly a jejich výkon se nezvyšuje takovým tempem, aby dohnaly Apple, Intel a AMD a změnily to.

Na různých místech se objevily názory, že to, co ARM skutečně chce, je dotlačit jednoduše Qualcomm k tomu, aby podepsal nové smlouvy, které by obnášely vyšší poplatky, než jaké firma platí teď. Architektonické licence jsou, zdá se, hodně dlouhodobé a je možné, že v době, kdy si ji Qualcomm pořídil, to měl za hodně levných podmínek a i nyní platí tantiémy menší, než by se ARMu hodilo. Jak je to ve skutečnosti, zda jsou platby Qualcommu férové, nebo opravdu neadekvátně nízké, to ale opět netušíme.

Procesor vývojové platformy Arm Neoverse N1 Dawn Ares zdroj ServeTheHome 1600
Procesor vývojové platformy Arm Neoverse N1 Dawn Ares (zdroj: ServeTheHome)

ARM nedávno oznámil propouštění a restrukturalizaci ve snaze zvýšit ziskovost firmy poté, co neprošel záměr prodat ji Nvidii (selhal na antimonopolním řízení nejen v Číně, kde se čekaly politicky motivované obstrukce, ale i v domácích USA, kde tedy asi převládly antimonopolní ohledy). ARM místo toho má být uveden na burzu formou IPO a firma chce kvůli tomu mít co nejlépe vypadající zisky a marže. Snaha dostat víc peněz z Qualcommu, případně dalších klientů (přes riziko, že to pokazí dlouhodobé vztahy), tedy také může být snaha o zlepšení „monetizace“ duševního vlastnictví, které ARM drží.

Nicméně, ARM asi tímto také vyslal celkem silný signál, že ona svobodnější licence architektury RISC-V má něco do sebe. Byť platí, že instrukční sada ARM má značné výhody zralého ekosystému a i zřejmě i lepšího a výkonnějšího designu, tímto firma sama přisypala na pomyslnou misku vah v úvahách firem, které budou konkurenční RISC-V jako alternativu zvažovat.

Zdroje: ARM, The Register

Střelba do vlastních řad? ARM žaluje Qualcomm, chce mu zakázat použití architektury Nuvia
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

36 KOMENTÁŘE

 1. ARM je na pokraji bankrotu. Tedy nemá co ztratit. Buď pumpne své současné zákazníky, anebo zkrachuje. Jeho vlastník, japonská Softbank, je taky ve ztrátě a nemá ho z čeho financovat. Vsadili vše na jednu kartu (prodej nVidii) a sázka nevyšla.

  • Super, takže nakoniec bude „lepšie“ keď ARM náhodou skrachuje ako by ju mohla vlastniť a rozvíjať bohatá nVidia. Všetci čo tu boli proti a nadávali, že zlá, zlá nVidia si môžu gratulovať 🤦

   • Jj, ARM končí. V článku popisovaná možnost díky jednou v budoucnu Nuvii konkurovat x86, fakt nehrozi.
    No a tyhle spory Qualcomm x ARM, ty možný vývoje ještě více rozmělní. Takže jednou bude x86 konkurovat RISC-V
    Akorát to nebude za 15 let, ale za 50 let. 😉

    • Fakt bych si netroufal odhadovat, co za 50 bude. Vždyť to ještě není ani 50 let, co standard PC vznikl a vůbec není samozřejmé, že tehdy IBM nezvolila místo procesoru Intel procesor od Motoroly, který byl navíc výkonnější a už se v počítačích používal. Šlo jen o to, aby Intel umožnil výrobu ještě dalšímu výrobci, protože IBM požadovala výrobce dva. Od té doby se stala spousta věcí a v počátcích PC nikdo netušil že porazí i svět RISC / UNIX, nebo že stane mobilní. A stejně tak nepředstavitelných je i dalších 50 let.

     • Jistě.
      Například máme tu TSMC 5nm, pak budou 3nm a potom už jsme na úrovni molekuly křemíku a co potom. Vývoj se může přibrzdit a x86 je tak výkonné, že zlepšovat ho jen architekturou CPU, půjde pomalu, kdežto ARM má prostoru pořád dost.
      Takže neznámých je hodně. Nicméně za těch spousty let zpátky vidíme nějaký vývoj a rozhodně nevidíme, že by se ARM nějak podstatně k x86 přibližovalo, takže můžeme předpokládat, že skokový nárůst výkonu neudělají a jen tak z ničeho nic se nepřiblíží. Podobně se vyvíjí i RISC-V a čím výkonější to bude, tím težší bude to posunovat k lepšímu výkonu, takže je nereálné, že by z roku na rok někdo x86 dohnal, spíš to potrvá desítky let.

      • Reálně to je složitější, protože minulost ukázala, že výkonný procesor nestačí, obchodní politika nebo celková změna na trhu můžou způsobit konec.

      • Jasně, může se stát cokoli, ale nevypadá to na to. Je dost pravděpodobné, že za 10 – 15 let bude situace stale stejná a vévodit bude furt x86.
       Nestěžuju si, právě naopak. 🙂

    • Ale nekončí, zase to tak neprožívej. Pokud zkrachují, tak zbytky někdo následně koupí a pojede se dál. ARM určitě nekončí, na to ten trh je už hodně rozjetý.

     Ono se ale spíše ukazuje, že ta „otevřená“ ARM architektura zase tak moc „otevřená“ není a rozhodně nemá šanci ohrozit vysoce konkurenční a otevřené prostředí x86, které táhne nejen vývoj CPU, ale i sběrnic, rozhraní atd. I proto je nutné, aby výrobci x86 CPU měli konkurenceschopné produkty, které zajišťují „platformu“ pro vývoj toho ostatního. Všimněte si: AMD se zbrchalo a po létech stagnace na PCIe3 přišly za sebou rychle na trh PCIe4 (které samo o sobě začalo vznikat už v roce 2011 – jaká to shoda s úpadkem AMD!) a 5.

     RISC-V je na tom ještě hůře, sice se už narodil, ale zatím ještě usilovně kadí do plenek.

   • Ona ta nVidia to samozřejmě tomu ARMu opravdu zavařila. Kdyby nepodala nabídku, Softbank by řešil jiné způsoby odprodeje. Takhle zabili několik let spřádáním plánů, které nevyšly.
    Jinak to, že ARM zkrachuje, samozřejmě ničemu nevadí. Krach takovýchto firem znamená jen to, že se změní vlastník. Nový vlastník uhradí staré dluhy a jede se pod jiným majitelem dál.

    • Ano přesně tak souhlasím. Jenom toho krachu bych se obával. Přece jenom nevíte kdo to koupí. Paradoxně si říkám, že antimonopolní úřady by mohli být dobrou pojistkou.

     To o problémech ARMu mi uniklo. Hlavně to je problém pro soft bank.

     • Ono přeci klidně ať ARM zkrachuje, ať jde celé k čertu, hlavně když ho nedostane nějaká zlá společnost typu NVidia. Antimonopolní úřad může být dobrou pojistkou, aby to ARM projelo na celé čáře a opravdu krachlo se vším všudy! 😀
      Jinak, že by ARM krachlo, někdo to koupil a jelo se pod novým vlastníkem dál, to se asi nestane a rozhodně ne ze dne na den. Ona už ta restrukturalizace ARM se nemusí stopro povést, takž uvidíme, já bych si na ARM teďka rozhodně nevsadil.

      • Reakce hodná soudruha co zná jenom znárodnění a z toho vyplývající formy vlastnictví. Pak ani nechápe co to je monopol a jeho formy v tržním hospodářství.

      • Ty jsi zase jedl vtipnou kaši, ale jistě, co taky jiného od vás eurohujerských levičáků čekat. Hezky to ARM pořádně státem respektive unií zregulovat a když to nepomůže, tak byste je nejraději znárodnili, hlavně aby je nezískala zlá NVidia!

      • Evidentně stále nechápete co je krach ARMu. To Vás vede k závěru jako je „krach ARMu je odchod k čertu“. Proto se Vám posmívám s tím znárodněním.

       Hlavním Vašim problémem je to že nechápete sílu ARMu. Ta je v tom, že poskytuje licenci hodně subjektům. Nvidia je proto z dosavadního chování garantem toho, že by právě tohle v ARMu zadusila.

       To je docela zajímavá pikanterie když mi někdo s nickem začínajícím na RED říká že jsem eurohujer. Potvrzujete mi, že Vaše myšlení je hodně blízké Putinovým pohůnkům.

      • RED – ANGLICKY znamená červený.
       Divim se, že tě víc nezaujala druhá část nicku. Nicméně celý nick byl kdysi na jiném fóru myšlen jako ironie, ale ujal se a už jsem si ho nechal, je to jenom nick.

       Nebudu psát o tvých hlavních problémech, myslím, že jsou vážnějšího charakteru a není mým cílem kohokoli zesměšňovat.

       Co nechápeš, je, že každá kapitalistická firma se chová a pokud je na burze, tak dokonce musí chovat ekonomicky. Musí se snažit o co nejvyšší zhodnocení. Rozdíl mezi NVidii a jakýmkoli jiným kupujícím je jen v tom, že NVidii nepřeješ.
       To že je ARM silný v duševním vlastnictví na druhou stranu říká, že je hodně zavislý na mozkové kapacitě svých zaměstnanců. Finanční problémy firmy tak mohou velmi rychle vyvolat problémy = odchod zaměstnance jinam, například do NVidie. 😀

      • Já o voze a Vy o koze. Jste mimo. „Ono přeci klidně ať ARM zkrachuje, ať jde celé k čertu, hlavně když ho nedostane nějaká zlá společnost typu NVidia.“ Tahle Vaše rudá perla mne přiměla k reakci.
       1. Krachem ARMu nekončí ARM ale dostal by nového majitele.
       2. Nvidia není ani zlá ani dobrá. Oni vydělávají bohužel tak nešťastně, že svoje duševní monopolizují a tím ho udusí k smrti. Proto jsem uvedl „Paradoxně si říkám, že antimonopolní úřady by mohli být dobrou pojistkou.“ aby to byla stále za rozumný poplatek dostupná nemonopolizovaná služba. Jenom lidé neznalí fungování společností v tom vidí něco nezdravého.

       Tohle evidentně nechápete a proto se Vám posmívám. Nepochopením těchto principů deironizujete svůj nick a jste opravdový REDMarx.

      • Opět celý bod 2 je jen nenávistným štěkem proti NVidii. Skutečnost je přitom taková, že NVidia se chová ekonomicky a stejně jako naprostá většina ostatních společností. Stačí se podívat jen na podobné společnosti ve stejném byznysu a uvidíš, že rozdíly jsou minimální. Teda ne ty, ty máš na očích klapky a chyby vidíš jen na NVidii.

      • No Hurá tak jste konečně pochopil, že krach ARM není jeho odejití k čertu. Jo bohužel jako správný redmarx vidíte všude jenom nenávist.

       Nezdá se Vám, že je to spíše smutné když ty technologie od Nvidie zadusili? A že jich BOHUŽEL bylo opravdu dost. Kterou technologii dala podle Vás Nvidia světu? To mi asi neřeknete. Oni jenom vyrostli na microsoftím dx. Svoje technologie hloupě zadusili. A to je Nvidia ohromná společnost. Ohromný nevyužitý potenciál. Když srovnáte AMD a Nvidii ti dali IT světu mnohem více.

       Řekněte mi nějaký rozumný důvod proč si myslíte, že by Nvidia nezadusila i ARM?

      • Nechapu, ze se s tebou vubec bavim. 🙂

       Ale dobre teda. Co treba raytracing? Nejprve s tim prisla NVidia, zacala s jeho implementaci a teprve posleze, kdyz Microsoft videl, ze to ma potencial, zacal se tim take zabyvat a integrovat to do DirectX. Teprve kdyz AMD videla, ze to bude standardizovano v DirectX, zacala se raytracingem zabyvat take.

       Teda je to presne opacne nez ses domnival. 😉

      • Jo nejdříve s tím (s čímkoliv novým) přijde Nvidie pak na to nasadí takovou politiku že přijde někdo jiný a vymyslí to schůdněji. Tím Nvidie zadusí to svoje dítě. Ray Tracing není nic co by vymyslela Nvidie. V tomhle oboru Máme tady i jeho konkurenci a uvidíme která to vyhraje. Troufnu si zaspekulovat že to Nvidia nebude protože hloupě přenechala AMD konzole.

       Nic jste mi neuvedl. Proto se znova ptám jaká technologie od Nvidie se uchytila a je standardem? Nenapadá mne žádná. Neodpoveděl jste mi proč si myslíte, že by Nvidia nezadusila i ARM.

      • To snad ne! 😀 😀 😀
       Jako vážně ti napíšu, že DXR jako součást DirectX12 od Microsoftu byla převzata Microsoftem podle návrhu RTX od NVidie a ty na to napíšeš, že to neuznáváš, NVidia to nevymyslela a ať uvedu něco jiného? 😀

      • To snad jo. Protože dx je majetkem Microsoftu. Microsoft tuto technologii poskytuje třetím stranám ne Nvidia.

       Kdybyste konečně pochopil že se bavíme o teoretickém stavu jak by dopadl ARM kdyby ho vlastnila Nvidia tak tuhle variantu ani neuvedete. Chápete už proč Vám to neuznávám?

      • Ano přiznávám, že jsem zcela jistě jsem nedohledal toho prvního nebo toho kdo to někde implentoval. Jenom jsem sebral první doklad co mi přišel pod ruku o tom kdo si s tím hrál abych Redmarxovi vyvrátil nesmyslné tvrzení „Co treba raytracing? Nejprve s tim prisla NVidia,“
       Nedomnívám se, že někdo prosadí raytracing bez toho aby se to neprosadilo i na konzolách. Prostě i nyní to je pro mne sice zajímavá technologie ale nepřitahuje mne tak abych si ji zakoupil nebo se o ni hlouběji zajímal.

    • Jo, nVdia im zavarila, lebo jej ju úrady na popud rôznych firiem ako AMD, Mrkvosoft, whatewer zakázali kúpiť, to často nevidíš 😂
     Vlastne áno, Ukrajina je na vine, že tento rok bude studena zima a všetko zdraželo, lebo sa bez boja nedala oslobodiť bratskému Sojuzu 👏👏

      • Kolegyně se vrátila z Maďarska před týdnem. Lidi tam byli dost v pohodě a ptala se jich mimo jiné i na zdražování, protože v ČR je to dost šílené, tak Maďaři říkali, že u nich ne, sice ano ceny se zvedaly, protože se zvedaly daně a taky se zvedaly mzdy. Koukal jsem na Focus Economics a očekávají v 2022 průměrnou inflaci 10%.

       Nelze očekávat, že by nebyla v Maďarsku nebo kdekoli jinde žádná inflace, neboť tu způsobuje vysoké zadlužení EU. Uvádí se, že to může být v těch státech, kteří nejsou hlavními dlužníky někde okolo 5-7%. Dejme tomu, žes mě teda zase chytnul za slovíčko a že i v Maďarsku mohou mít i inflaci způsobenou vojenskou akcí Ruska na Ukrajině, ale je to pár procent. V porovnání s Českou republikou je to zanedbatelné.

      • Ale tvrdit, že „V Maďarsku například se nezdražuje“ není chytání za slovíčko když si přečtete odkaz co Aznohh sdílel.

       „Maďarský statistický úřad zaznamenal červencové meziroční zvýšení spotřebitelských cen o 13,7 %, zatímco v červnu činil CPI index 11,7 %. Analytici pak na červenec odhadovali 13,1% meziroční růst. Maďarská inflace dosáhla nejvyšší úrovně od roku 1998. Údaje však nejsou spolehlivé kvůli zastropování cen základních potravin a paliv“

      • Rede, v Maďarsku jedou do krachu. Sleduju to poměrně zblízka už delší dobu. Jejich forint jde už přes 5 let do háje (koukni na kurzy vs. CZK nebo EUR – před 5 lety bylo za 1000 HUF 4€, dnes 2,50€), teď ještě vnitřní inflace a rostoucí zadlužení (které samo o sobě už je přes 60%). Orbán to potlačil zafixováním kurzu a znárodněním důchodových fondů, aby získal peníze. Není se tak čemu divit, že Maďaři patří k nejchudším národům v EU. Maskovat chybná rozhodnutí a rozkrádání dotací nejde donekonečna.

       To je prostě smrtící mix.

     • Vsetky subjekty (desiatky az stovky), ktore maju licenciu od ARMu si chcu tiez chranit svoje investicie. Vyroba cipu alebo dokonca implementacie vlastnej architekture na ich instrukcnej sade stoji obrovske peniaze a prechod na nieco ine trva roky, aspon 5-10. Staci sa pozriet na Apple. Staci sa pozriet na nVidiacke nepriatelske spravanie a dava zmysel, aby to zablokovali.