SuperMicro by mohlo víc vyrábět desky pro desktop. Chce prorazit s DDR5 a PCIe 4.0

SuperMicro je významný výrobce serverů a desek pro ně a tyto zkušenosti hodlá vyžít i v desktopu. Nástup PCI Expressu 4.0 a DDR5 mu má dát šanci prorazit.

8

Dneska jsme se tu už jednou zabývali výrobcem desek stojícím mimo hlavní u nás koupitelná jména. Okruh značek vyrábějících základní desky pro běžná spotřebitelská PC se za poslední dvě dekády zmenšoval, ale vypadá to, že by nám ho mohla trochu vynahradit firma SuperMicro. Ta už před pár lety začala vyrábět desktopové desky pro platformu Intel a díky zázemí ve výrobě pro servery a pracovní stanice by měla mít předpoklady pro docela kvalitní produkty i pro PC. A nyní se prý opravdu chystá na desktop na trh desktopových desek expandovat víc, čímž by se stala relevantnější pro naše zájmy.

SuperMicro by se tak možná mohlo stát oním novým hráčem, po kterém se občas kvůli větší konkurenci a inovačním impulzům poohlížíme. Zatím není jasné, jak široký záběr by SuperMicro mělo. Je možné, že firma pořád bude nabízet jen omezený výběr dražších desek jako nyní – nebo jako to například dělá Evga. Ovšem firma údajně chce svoji roli na tomto trhu rozšířit proti současnému stavu, takže výběr desek této značky učených pro desktop by se měl zvětšit. A tudíž by se SuperMicro mohlo místo dnešní role, kdy nabízí desky pro PC „tak trochu“, stát standardní plnohodnotnou alternativou.

Příležitost s PCIe 4.0 a DDR5

Důvodem této expanze je, že SuperMicro cítí příležitost urvat si na PC trhu větší podíl. A to konkrétně s větší obměnou platforem a technologií, která by měla přijít v horizontu nějakých dvou let. Do PC se totiž chystá PCI Express 4.0 (u AMD letos, u Intelu snad v roce 2020 s procesory Ice Lake) a celkem brzo poté asi i PCI Express 5.0, ale hlavně paměti DDR5. Ty vedle nových socketů přinesou nové výzvy při implementaci PCB způsobilých pro vyšší přenosové rychlosti. Což je problém, který se řeší právě i v serverové oblasti.

SuperMicro zakladni desky gaming
SuperMicro by chtělo expandovat do oblasti základních desek pro desktop, nadšence a hráče. Už nyní nabízí herní základovky i celé desktopy

SuperMicro si podle svého vedení myslí, že díky své práci na náročných serverových deskách bude mít při příchodu této rychlejší konektivity výhodu větších zkušeností a lepší startovní pozici. A díky tomu by mohlo být schopno dodat desky s implementací nového PCI Expresu a nových pamětí kvalitněji a možná rychleji. Pokud by se toto opravdu v praxi podařilo, pak by se v tomto období mohlo stát mezi nadšenci doporučovanou značkou a skutečně posílit svoji pozici proti nyní dominujícím výrobcům (zejména čtyřce Asus, Gigabyte, ASRock a MSI).

Jak už bylo nadhozeno, další významnější výrobce by mohl mít pozitivní vliv a SuperMicru bychom asi mohli fandit i kvůli tomu příslibu kvality díky knowhow či „DNA“ ze serverové branže. Firma ale pochopitelně teprv bude muset prokázat, že nešlo jen o plané naděje. V tuto chvíli nemůžeme vědět, jak to dopadne ve skutečnosti.

SuperMicro C7H170-M
SuperMicro C7H170-M: první deska, na které fungovalo BCLK přetaktování zamčených procesorů Skylake

Budou i desky pro Ryzeny?

Viceprezident společnosti Vik Malyala předestřel tyto plány či ambice v rozhovoru pro web KitGuru. Zajímavé jinak je, že desktopové desky začalo SuperMicro vyrábět pro platformu Intel (víc jsme o nich začali slyšet zhruba kolem doby uvedení Skylake, Supermicro tehdy stálo za objevením metody pro BCLK přetaktování zamčených modelů). KitGuru se proto zeptal, zda se dá čekat, že nyní bude firma nabízet i nadšenecké/hráčské desky pro platformu AM4, či případně nálsedující AM5. Odpovědi se Vik ovšem vyhnul, takže toto asi zatím firma není ochotná slíbit. Na druhou stranu však upozornil, že SuperMicro nabízí desky pro serverové procesory AMD, což lze asi brát jako určitý příslib, že by se konkurence Intelu nemuselo stranit ani na desktopu.

Galerie: Základní desky SuperMicro pro desktopové počítače

SuperMicro by mohlo víc vyrábět desky pro desktop. Chce prorazit s DDR5 a PCIe 4.0
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

8 KOMENTÁŘE

    • Pokud to budou MB jak RGB vánoční stromečky v úřadech prakticky nevyužívané, tak ně nikdo síly na kompromitaci vynakládat nebude.

      Zajímavá by od nich mohla být E-ATX WS deska pro ThreadRipper 2 (na bázi Zen2) zaměřená na IO (10gpbs, SATA) a podporu ECC. Takové se u tradičních výrobců na platformě X399 prakticky nevyskytují.

    • Ta špionáž je komplikovaná kauza. Hned od vydání ty firmy, o kterých se tam mluvilo, tvrdily že o ničem neví, a myslím, že bylo víc hlasů, které to popíraly. A SuperMicro před časem vydalo výsledky nějakého auditu, podle kterého se po tom nikde žádné stopy nenašly. Obecně se o tom zdá se dost široce pochybuje. Ale zase Bloomberg si za tím tehdy stál a údajně mají hodně dobré procesy ověřování/review, než něco takového vydají, takže se nezdá pravděpodobné, že by si to někdo mohl jen tak vymyslet.
      Tak čekám, jak se to vyvine…