SuperSpeed USB 20Gbps čili USB 3.2 Gen2x2 je tady. Na deskách i jako karta do PCIe ×4

9

Pokud sledujete hardwarové dění, tak asi víte, že v budoucnu bude uvedeno USB4, které bude vlastně představovat něco jako standardizaci Thunderboltu 3 od Intelu. Ovšem ještě předtím má přijít cosi jako mezigenerace USB 3.2 Gen2x2, což bude 20Gb/s port, navazující na dnešní standard USB 3.2 (či 3.1) Gen2 s rychlostí 10Gb/s. Na jaře jsme psali, že tyto dvojnásobně rychlé porty USB by se na trhu měly objevit koncem roku, čili nyní. A skutečně, do obchodů se teď dostává první hardware s řadičem, jenž USB 3.2 Gen2x2 (nebo také „SuperSpeed USB 20Gbps“, což je stravitelnější název) konečně podporuje.

 

První SuperSpeed USB 20Gbps na přídavné kartě

Mezi prvním hardwarem s podporou je také řadič na přídavném adaptéru. Díky tomu si porty budete moci přidat do existujícího PC. Tento přídavný adaptér uvádí na trh Gigabyte. Jde o desktopovou kartu do slotu PCI Express ×4, nazvanou jednoduše Gigabyte USB 3.2 Gen2x2 Expansion Card (GC-USB3.2 GEN2X2).

Adaptér podle obrázku používá řadič ASMedia ASM3242, jenž asi bude na trhu dostupný jako první a nějakou dobu možná jediný (byl předveden letos na Computexu). Používá rozhraní PCI Express 3.0 ×4, takže pro optimální chod to bude chtít slot s linkami generace 3.0 (nebo nyní 4.0). Platformy Intel H110 a H310 nebo u AMD X470/B450 a starší mají sloty ×4 vyvedené z čipsetu jen s linkami PCIe 2.0, kde by asi mohl být výkon řadiče v I/O o něco omezený (PCI Express 2.0 ×4 dává jen 2 GB/s, tedy 16 Gb/s), ale pořád vyšší než u SuperSpeed USB 10Gbps (3.2 Gen2).

Gigabyte karta pcie SuperSpeed USB 20gbps
Gigabyte USB 3.2 Gen2x2 Expansion Card (GC-USB3.2 GEN2X2)

Karta poskytuje jen jeden port, přičemž jde o malý typ C a přiveden je dozadu na záslepku. Na PCB není žádný vývod, kterým by se port dal vytáhnout na předek skříně. Zpětná kompatibilita jinak funguje, takže jsou podporována i starší zařízení včetně USB 3.0 a 2.0. Na snímku je vidět také dost napájecích komponent pro krmení připojených zařízení, ale nevíme přesně, kolik wattů umí adaptér dodat. Kdy se u nás karta objeví v prodeji, zatím není jasné, vyhledávače cen ji zatím neznají (cenu jinak neuvádí ani Gigabyte). Firma kartu také ještě nemá na webu, ovšem prvotní malá várka už údajně byla rozprodána (dle webu AnandTech) a další se chysají.

SuperSpeed USB 20Gbps mají i některé nové desky platformy X299 a TRX40

Tato karta není ovšem úplně první možností, jak se k podpoře SuperSpeed USB 20Gbps dostat. Trochu nám to uniklo, ale tuto výbavu už si nesou některé desky pro Threadrippery 3000, tedy tento týden vydané platformy TRX40 a také některé nové desky platformy Intel X299 pro procesory Cascade Lake-X (takže cenu za prvenství by zřejmě měly mít ty). I u desek jsou použité řadiče ASMedia ASM3242.

ASRock TRX40 Taichi
ASRock TRX40 Taichi

Na platformě Intel jsou takto vybavené MSI X299 Pro, X299 Pro 10G a MSI Creator X299 nebo u ASRocku X299 Steel Legend. Pro Threadrippery jsou to desky ASRock TRX40 Creator a TRX40 Taichi, MSI Creator TRX40 nebo Asus ROG Zenith II Extreme.

ASRock prezentuje SuperSpeed 20Gbps na desce TRX40 Taichi
ASRock prezentuje SuperSpeed 20Gbps na desce TRX40 Taichi

Gen2x2: ve stínu USB4 a Thunderboltu 3, nebo užitečná technologie?

SuperSpeed USB 20Gbps je sice pomalejší než 40Gb/s Thunderbolt 3 nebo v budoucnu USB4, ale má jednu velkou výhodu: nepotřebuje tak drahou aktivní kabeláž. Má fungovat na běžných kabelech USB 3.1 s konektory typu C – za podmínky, že mají zapojené obě sady linek (což už využívá například DisplayPort alternate mode pro připojení monitorů). Také řadiče by měly být relativně jednoduché, komplexita PHY zhruba odpovídá toliko zdvojení oněch datových linek proti USB 3.1 Gen2. Využívání možností 20Gb/s USB bude tedy asi i v budoucnu pro vaši kapsu dostupnější a levnější, takže i po příchodu USB4 by mělo jít o užitečnou konektivitu a pravděpodobně bude dost zařízení používající tuto technologii místo USB4.

Galerie: Přehled verzí portů a konektorů rozhraní USB

SuperSpeed USB 20Gbps čili USB 3.2 Gen2x2 je tady. Na deskách i jako karta do PCIe ×4
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

9 KOMENTÁŘE

   • Viděl jste někdy základní desku? I ty nejlevnější mají málokdy méně, než 4x SATA, většinou mají 6x SATA, ale běžně mají i 8x SATA, výjimečně i více. Zatím to nevypadá, že by tohle dokázalo nějaké NVMe nahradit. O tom, že ty M.2 SSDčka mají omezenou kapacitu, ani nemluvě.
    Nemám nic proti NVMe, jen to není plnohodnotná náhrada SATA, proto ten povzdech nad tím, že rychlosti SATA se už hodně dlouho nikam nepohnuly.

    • Souhlas s Hackoffem – já mám na desce 2x NVMe, obojí obsazeno, ale další disk už tohoto formátu už nepotřebuju. A kdyby ano, prostě jej strčím do redukce v normálním PCIe slotu. Oproti tomu možnost osadit vysokokapacitní HDD nebo SSD (nebo ODD, kvůli hromadě archivních DVD) vítám a nevadí mi „pomalých“ 600MB/s, protože pro tyto účely to nijak nevadí. Tiering datových úložišť je funkční, tady není třeba měnit nic, vše podstatné už bylo provedeno v minulosti (max. teoretická kapacita, jednoduchá a levná kabeláž, spolehlivost. atp.) a do další změny je času dost.

     • Tak jsme se dozvěděli, že vy to nepotřebujete. Předpokládám, že stejně tak nepotřebujete rychlejší USBčko, protože nemáte ani jednu komponentu, která by těch stávajících 10 Gbps dokázala naplno využít. Přesto USB dále zrychluje, ale SATA ne.
      Když přišlo SATA 6 Gbps na trh, mělo nejrychlejší USB 480 Mbps. Od té doby USB zrychlilo 40x, ale SATA se nepohnulo, ani to nevypadá, že by se na tom mělo něco změnit.
      Přitom na rychlost SATA dneska narážejí už i obyčejné HDD (minimálně při práci se svou cache pamětí) a v blízké budoucnosti, kdy výrobci hodlají zavést čtení z více míst disku najednou, už to bude jednoznačná brzda.

      • Ako pointu chápem aj to že skutočne SATAIII je roky zamrznutá a všetci okolo výrazne zrýchlili ale…

       …ono pri kontinuálnom zápise/čítaní ani to najrýchlejšie HDD z kraju platne nedá viac než +/- 250MB/s a potom to už len klesá a tak sme ešte ďaleko ďaleko pod 500-530MB/s limitom SATAIII.
       Brzdenie nejakej smiešne malej cache pamäte by som vážne ako argument nebral.

       Tým chcem povedať že zápis 100viek GB na HDD satou limitovaný nie je tak na čo si s tým lámať hlavu a kto chce/potrebuje 500+MB/s aj tak nepôjde do HDD ale najskôr do M.2 NVMe kde 0,5-1,0-1,5GB/s aj pri zápise 100viek GB nie je problém.

       Ako píšeš, „rychlosti SATA se už hodně dlouho nikam nepohnuly“ a to svedčí samo o sebe ak naproti nim ostatné pamäťové rozhrania alebo ako to nazvať zrýchľujú.

      • Sata je už dnes za zenitem a nedává příliš smysl investovat do vývoje a nasazení nového standardu. SSD disky pro SATA jsou na konci své cesty obzvlášť když PCIE M2 riser stojí 3 stovky. 2 M2 sloty na desce se staly standardem. Na plotnové vám současná SATA stačí i s rezervou.

      • Vzdyt SATA4 byla odpiskana kuli vysokym energetickym narokum a misto toho byl bastl jmenem sata express, na ktery se zadnej disk nedal koupit.
       Existuje ale SAS3 12Gbps a nejak se dere na trh i SAS4 22.5Gbps.
       imho Jediny HDD ktery ma sanci vytizit SATA3 je aktualne ten seagate s dualnim motorkem.

       NVME disky jsou i 2.5″ ale porad to sezere ty 4 PCIe linky, takze je potreba aby jich chipsety nabizely vic + mely rychlejsi spojeni do CPU, pokud ma byt na desce casem treba 6 U.2 konektoru

      • A k čemu je tedy přesně to rychlejší USB? Od verze 3.0 se teoretické rychlosti zvyšují, ale počet reálných aplikací neroste, naopak se snižuje, protože kabeláž je čím dál tím složitější, dražší a náchylnější k chybám.
       Tzv. USB docking stations je přešlap, na který nadává většina lidí, kteří tyhle nepodarky vyfasovali.

       Na téma práce se SATA, to jsou takové floskule, že se musím smát. Nevím, kdo „trénuje“ na práci s cache na HDD, ale realita začíná u běžné práce s diskem, a tam leckdy nestíhají ani NVMe disky, nicméně to neznamená, že aplikace SATA SSD nebo dokonce nejpomalejšího HDD je za zenitem. Existuje mnoho scénářů, kde se prdí na IOPS nebo maximální rychlost, ale vyžaduje se např. interoperabilita, hotswap, vysoká kapacita (cold storage), spolehlivost a hlavně nízká cena. Tam všude SATA exceluje a že to ty nechápeš, je čistě tvůj problém.