Thunderbird předvádí design Photon. O staré doplňky zatím úplně nepřijde

Přechodová fáze Thunderbirdu pokračuje. Aplikace se zatím nevzdá doplňků starého typu, nabídne ovšem podporu pro WebExtension a facelift. Vývojový tým nabral posily a pracuje se na migraci projektu na novou doménu.

0
Thunderbird

Před zhruba půl rokem Mozilla nastínila budoucnost Thunderbirdu. Zůstane v jejích rukou a zareaguje na změny, které přinesl Firefox. Gecko zatím neopustí, ačkoli tato možnost do budoucna není zcela vyloučená. Minimálně přijde o podporu původních doplňků postavených na technologii XUL, je to jen otázka času. A také se změní podobu.

Se zatím poslední řadou 52 se setkáváme od dubna. To je minulost i současnost, mezitím ovšem Mozilla opracuje na dalším hlavním vydání poštovního klienta. S vývojem to zřejmě myslí vážně – posledních měsících najala posily do týmu a rozjela web na doméně www.thunderbird.net, ačkoli práce na webu zatím nepovažuje za finální. (Stále provozuje web věnovaný aplikaci na doméně www.mozilla.org.)

Podpora doplňků v Thunderbirdu

Aktuální betaverze Thunderbirdu již odráží výše nastíněný vývoj. Pošťák ukončuje podporu klasických doplňků, což je postupný proces, jenž ještě neskončil. Ve verzích 57 až 59 je stále možné tyto doplňky provozovat, musí však být provedeno několik úprav souvisejících se proměnou uživatelského prostředí.

Z návrhů Monterailu si pošťák bere málo
Z návrhů Monterailu si pošťák bere málo

Rozumím tomu tak, že s tím vy osobně nic nenaděláte, doplňky musí upravit jejich autoři a autorky. Současně ovšem platí, že poštovní klient zavádí podporu doplňky typu WebExtensions po vzoru Firefoxu.

Co to znamená? Není sice úplně zřejmé, která verze se v dohledné době stane další řadou Thunderbirdu určeného pro širokou veřejnost, měla by však na každý pád ještě staré doplňky podporovat, byť s uvedenými specifiky. Mozilla se snaží vývojářské obci vyjít vstříc a nabízí svou pomoc s úpravou doplňků. Doufejme, že většina z nich bude v dalším Thunderbirdu fungovat.

Design Photon

Možná si vzpomenete na pěkné návrhy a komunitní pokus o výraznou proměnu vzhledu aplikace. Mozilla tvrdí, že se návrhy od firmy Monterail inspirovala. Současná betaverze Thunderbirdu ukazuje proměnu spíše konzervativní než revoluční

Poštovní klient následuje Firefox a i on přináší prvky designu Photon, k nimž patří především ostřejší hrany. Ze zmíněného návrhu si ale podle mě Thunderbird (zatím) bere málo.

Pozvolná evoluce Thunderbirdu je dnes vidět nejvíce na hranatých panelech
Pozvolná evoluce Thunderbirdu je dnes vidět nejvíce na hranatých panelech

Závěr

Připomínám, že Thunderbirdu v hlavní verzi vychází jednou do roka. Mozilla pak každou řadu dlouhodobě podporuje. Původní doplňky tak budou v rámci aplikace podporovány ještě nejméně rok. Aktuální betaverzí je řada 58 a můžete si ji stáhnout z webu www.thunderbird.net. Přenosnou verzi případně hledejte na serveru FTP provozovaném Mozillou.

Ohodnoťte tento článek!