Tohle je velké: Windows 10 na ARMu spustí libovolnou aplikaci pro x86 [video]

22
Windows 10
Windows 10

Už od prosince víme, že Microsoft spolu s Qualcomm připravuje Windows 10 běžící na ARMových procesorech. Na tom by nebylo nic zvláštního, v minulosti už firma uvedla Windows RT využívající stejnou architekturu. Teď ovšem na ARMu poběží plnohodnotné 64bitové Desítky v edici Pro. Navíc s možností instalace a spuštění tradičních desktopových x86/Win32 programů. Tedy všechno či většinu toho, co dnes používáte.

Na konferenci Build jsme viděli další ukázku. Microsoft využil testovací počítač se špičkovým osmijádrovým Snapdragonem 835 a 4 GB RAM. Prototyp zatím vypadá jako tuctové krabička, cílem je ale ARMy dostat do notebooků a tabletů. Podle Microsoftu to přinese ještě vyšší výdrž a hlavně bezproblémovou integraci LTE modemu pro všude dostupný internet.

ARMový počítač se ovládáním ani vzhledem nijak neliší od běžného x86. Dokonce je možné připojovat i periferie. Typicky ale nejspíš půjde jen o jednodušší USB plug-and-play záležitosti typu klávesnice, myš, gamepad, mikrofon, webkamera nebo mobil. Jak na tom budou třeba tiskárny nebo síťové karty, to zatím nevíme.

Důležité je, že podpora x86 aplikací bude naprosto transparentní. Uživatel mezi procesory nepozná rozdíl, vývojáři zase nebudou muset nic upravovat. Vše poběží, jak je zvykem. Microsoft na Buildu ukázal staženou instalačku 7-Zipu. Tu normálně nainstaloval. Potvrdil správcovské oprávnění, zvolil místo instalace a pak populární archivátor spustil. Jde zrovna o typ programu, kterému by měla emulace sedět. Loni jsme ale viděli také ukázku z náročnějšího Photoshopu nebo hry World of Tanks.

O běh softwaru se stará vrstva Windows on Windows (WoW). Tu už znáte z minulosti. Tehdy sloužila pro běh 16bitových programů na 32bitových procesorech. Dnes se stará o 32bitové programy na 64bitových procesorech. V těchto případech docházelo k hardwarové emulaci přímo v procesoru. U ARMu spouštějícím x86 programy se o emulaci postará software. Bude to pomalejší, ale ne nutně pomalé. Samotný systém a UWP aplikace nicméně poběží nativně na ARMu bez emulace.

Zatím ještě nevíme, kdy první ARMové počítače dorazí. Jestli to bude na podzim spolu s další velkou aktualizací Desítek, nebo snad až později.

PS: Podle dosavadních ukázek to vypadá, že emulovat se budou výhradně 32bitové verze programů (tedy x86), nikoliv x64.

Ohodnoťte tento článek!

22 KOMENTÁŘE

 1. .. takže úplně k ničemu.
  Jako obvykle hype typu „bude to super“, ale neumí to x64 (tedy většinu větších programů) a zřejmě to asi ani nebude umět emulovat drivery, tedy bude třeba nativních ARM driverů. MS zcela zřejmě opakuje chyby které udělal s NT4 for MIPS/PPC/Alpha

  • Ber to jako nový typ zařízení, který bude mít tu výhodu, že spustí velkou část aplikací. Je dobře, že Intel dostane pořádnou konkurenci. AMD to v tom úsporném segmentu nešlo a nejde.

   • Mno, nevím. Mně spíše připadá, že komu to nejde, je Intel. Atomy jsou dlouhodobě propadák, naopak u AMD šly/jdou najít zajímavé a celkem výkonné kousky jako Zacate a hlavně Kabini (to sice nebyl mobilní CPU, ale se svými 25W byl velmi blízko).

    Spíše je otázka, k čemu takový notebook? Nebudou drivery, tak nepůjde připojit prakticky nic než flashky a pár generických zařízení, tj. už na klasickou kancelář to bude problém kvůli tiskárnám (stačí se kouknout co za prasárny dělají výrobci tiskáren). Na prohlížení netu zase nepotřebuješ emulovat x86, na to stačí nativní Chrome/Chromium nebo FF v Androidu nebo ARM Linuxu (např.). Prostě nevidím důvod na takovém zařízení provozovat Windows. MS to opakovaně zkouší a vylepšuje (viz Continuum), ale nevidím tam ten správný drajv, prostě to tak plácají, starý HW/OS jednoduše odepíšou (navzdory nasraným uživatelům, kteří si to koupili) a vypadá to jako brainstorming vyhořelých markeťáků.

    Psal jsem to už několikrát, jsem zastáncem x86, nic lepšího pro klasický computing není a nebude. ARM je zase skvělý v mobilech a případně síťových zařízeních, ale do desktopu jej tlačit je nesmysl, neuspěl pořádně ani v serverech (ty marginální niky specializovaných serverů nepočítám), ačkoli ten tlak a snaha jej tam procpat tu byly.

    Osobně si myslím, že bohatě bude stačit boj Intel vs. AMD. Posledních 5-6 let (možná i déle) nebylo AMD důstojný konkurent a Intel se zvrhnul. Myslím si ale, že tato „plácací“ doba je u konce a nastupuje starý dobrý souboj výrobců x86 CPU, kteří zase ujedou ostatním platformám o parník (jako v minulosti u MC68k, PPC, Alphy, MIPS, atd.)

    • Bez reálných zkušeností neodhadnu, jestli takový Snapdragon 835 bude výkonnostně srovnatelný třeba s Intelem Apollo Lake. U nativních aplikací to bude možná nastejno, u emulovaných musí mít Intel výhodu. Otazník visí nad tou spotřebou a hlavně cenou. To rozhodne, jestli bude ARM opravdu zajímavý.

     Pořád mi to ale přijde jako fajn nápad. S těmi tiskárnami bude problém, pořád ale lze využít nějaké síťové bezovladačové řešení. Ale to si člověk musí koupit novou tiskárnu. Běžný Franta Uživatel asi nic jiného podobně složitého nepřipojuje.

     • Kardinální otázka je, v čem se ten výkon bude měřit. Věřím, že čochtačka po webu bude srovnatelná, ale třeba už práce s větším Excel souborem moc srovnatelná nebude.

      Co se těch tiskáren týká, myslím, že to bude přesně obráceně. Ve firmách jsou už většinou síťové tiskárny s podporou běžných tiskových jazyků (PCL, PS, PDF), kdežto domácí klikačstvo se doslova vyžívá v různých GDI řešeních, kde je třeba rasterizer v ovladači a podpora USB.

      Jinak: což o to, fajn nápad to je, dokonce i využití WOW hodnotím jako velmi dobrý nápad. Jen si prostě myslím, že to zajde na úbytě jako zatím každý výstřel MS mimo x86 sféru.

     • tynyt: Pořádná tabulka dá zabrat i šestijádrovému Xeonu, to je jasný. S tímhle ale podle mě budou cílit jen na spotřebitele. Jestli bude hlavní výhodou LTE a nízká spotřeba, tak to zrovna nejsou moc výhody, které jsou důležité pro podniky. Pro ně by možná byla důležitější ta zvýšená bezpečnost Windows 10 S, ale tam jim zase bude chybět software. 🙂

     • Lukáš: to bezesporu, ale ono se to láme už na menších táblicích, kde lidi často nadužívají VLOOKUP/SVYHLEDAT. Chtěl jsem tím ale jen poukázat na faktor pracovního stroje. Zatím co ARMy jsou perfektní mašiny na konzumní strojky, kde stačí (obecně řečeno) schopnost vyrenderovat web a přehrát video, u strojku na práci potřebuješ mírně vyšší výkon a podporu operací, kterých se u „konzumu“ dá najít jako šafránu.

     • Ze to nebude umet x64 je lez.

      A jen tak mimochodem, tohle je taky lez: „U ARMu spouštějícím x86 programy se o emulaci postará software. Bude to pomalejší, ale ne nutně pomalé.“

      Nic nebude pomale, protoze apliakce se bude prekladat do ARM instrukci dopredu (de-facto prevedena binarka z x86/64 na AMR instrukce) a bude ulozena na disku (tohle uz jsem tu rikal par mesicu nazpet a jen se to potvrzuje). Takze za behu se nic emulovat uz nebude (zadny vykon nepujde na ukor prekladu instrukci).

     • „Lukáš: to bezesporu, ale ono se to láme už na menších táblicích, kde lidi často nadužívají VLOOKUP/SVYHLEDAT. “

      Mizerné algoritmy poběží pomalu na všem. 😉 Jinak je otázka, jestli – pokud je to pomalé zbytečně – by MS nemohl zlepšit svoji implementaci tohoto, což by prospělo všem. Klidně by to mohl být jeden z problémů kategorie „dosud to nikomu (dostatečně) nevadilo“.

  • tohle je vpodstate velice opozdena odpoved na Android a iOS, tedy moznost vyrobcum aby mohli na ARm postavit konkurenci treba pro MacBook v podobe nejakkych konvertiblu nebo netbooku na ARM a Windows zaroven

   dava to moznost spolecnostem ktere si stavi cipi na ARM a doted nemeli moznost sve stroje stavet i na Windows, kuprikladu i AMD a Nvidia by mohli nejake stroje ukazat, a docela verim ze casem nejake ukazou, do budoucna to dava i moznost hernich konzoli a malych hernich PC postavenych na ARM

   • Tomu já rozumím a takto to i chápu, a právě proto říkám, že to nedává smysl, protože MS se stále snaží bojovat s Googlem a Applem na bojišti, kde jde s jedním kopiníkem proti tankové armádě. To prostě nemá IMHO šanci uspět, i když na tom zprovozní x86 aplikace.

    • Z mého pohledu je tablet Win10/x86 jak exponát v muzeu. Je to sice zajímavé, ale většinu casu to leží na polici. Ani si nemyslím že je to dáno nízkým výkonem v případě mého zařízení (8″ tab s Intel Atom Z3735G). Jen potřeba užití se prakticky zredukovala na diagnostiku síťových problémů (s Ethernet adaptérem/Wiresharkem) a to ješte jen v těch případech kde neuspěji s androidím SGTab S2 a jeho Ethernet adaptérem. A pro zajištění občasné Win kompatibility na cestách mi dnes přijde jednodušší varianta Android(s KB/MS?) + VPN + (WoL?) + RDP na primární stroj s Windows.

   • AMD na ARM přeci nezávisí. Nvidia ano, ale zatím se mluví jen o Snapdragonu 835, ne o Tegře. Navíc ta emulace bude mít velký overhead, daleko větší než virtualizace, takže to na hry, kde jde o výkon, moc nebude.

    Mě by tohle dávalo smysl jen v mobilech, ne v tabletech. Tam může být klidně x86, včetně x64 app. V podstatě nevidím důvod si kupovat tablet nebo PC na ARM s tím, že si tam dám Windows 10, kde nepoběží x64 aplikace a bude to pomalejší.

    BTW, nerozumím argumentu Microsoftu “ hlavně bezproblémovou integraci LTE modemu“ – mám tablet s Windows 10 starý 2 roky a LTE tam mám. Proč by to měl být problém? To samé notebook, také tam mám Windows a LTE.

    • Snapdragon má LTE modem integrovaný přímo v čipsetu, stejně jako většina současných ARMových čipsetů. Tím pádem je tam LTE (teoreticky) dostupné vždy. Jenže Intel procesory naopak LTE nemají integrované vůbec a do přídavných modulů se výrobcům zkrátka nechce, protože se do něčeho musí zapojit, nejsou ani na desce.

     • Intel LTE modemy přednedávnem s velkou pompou uvedl v Atomech (x3) a pak (nejspíše) zase zaříznul. 🙂

      Oni Intel + MS v poslední době fakt blbnou. MS řídí Indián (kdo jste kdy něco řešili s Indiány, víte co jsou zač), Intel po Otellinim (což byl člověk z finance) zase vede chemik, a je to poznat.

   • Na herní PC bych to moc neviděl, přeci jen…
    Ale co je na tom nejhlavnější IMHO – pokud na trhu budou nějaké WinARM zařízení, budou se pro ně moct začít dělat nativní binárky, a ta zdá se dost schopná emulace zase má na to, aby překlenula efekt „chicken and egg“, tj. že nikdo nedělá/bekupuje programy, protože nejsou počítače, a nikdo nedělá počítače, protože nejsou programy.

    Nejlepší na tom je, že když se takovéhle PC dostanou a udrží na trhu, dostane se MS na tu platformu a má ji otevřenou/v záloze pro případ, že by x86 vybouchlo. Když se mu tohle povede prosadit, tak bude mít dopředu přípravu na případnou migraci z architektury x86 na AMR. Ne že bych chtěl, aby se to stalo, naopak, ale je to asi docela důležitý na to mít plán.

    • Problém chicken-egg je ale ten, že ARM je sockoplatforma, která nemá vyšší výkon než x86, tudíž se nelze spoléhat na to, že „jednou“ přejdeš úplně (jako to bylo u Apple při přechodu MC68k->PPC a PPC->x86, kdy výkon nativních aplikací nové platformy byl řádově jinde). A tudíž se nezbavíš platformní duality, což (speciálně u Windows, které nemají mocné nástroje (zdarma) pro crosscompiling jako Linux) znamená další náklady pro vývojáře, další platformu k údržbě. A toto se odehrává v době, kdy WinRM ani zdaleka nenahradilo Win32api. Chápu, že to je snaha MS o synergii a natlačení „Store“ aplikací pomocí emulace, ale právě proto si myslím, že to fungovat nebude – pokud by to všechno kdysi přišlo přišlo NAJEDNOU – Store, Mobilní OS, emulace x86, tak MOŽNÁ by to mělo úspěch. Dnes, po zkušenostech s MS a jeho WM/WP platformou nemám v MS naprosto žádnou důvěru a být vývojářem, tak si VELMI rozmyslím investice do této platformy, protože to taky můžou být peníze vyhozené oknem. A myslím, že to takto reálně vidí spousta vývojářů.

     • Ano, jenze ty jsi amater, ne vyvojar. Nemas znalosti ani zkusenosti. Pro client-oriented vyvojare je ted Win platforma nezajimvejsi. Tim spis, ze nove uvedena .net 2.0 platforma funguje na win, ios I android zarizenich. Takze vyvojari muzou pouzivat jeden zdrojak vsude, jeden nastroj vsude a jeste se navic dostanou na dalsi platformy (vyvojari ios a android aplikaci se dostanou i na xbox, pc, iot, mixed reality platformu). To prinasi brutalni uspory ve vyvoji.

      „A tudíž se nezbavíš platformní duality, což (speciálně u Windows, které nemají mocné nástroje (zdarma) pro crosscompiling jako Linux) znamená další náklady pro vývojáře“

      Clovece opet dokazujes, ze jsi co se tyce realnych znalosti uplne mimo. Na posledni dev konferenci nejen ze MS ukazoval kompilaci do WSL, ale dokonce i debugovani aplikace bezici ve WSL z Visual Studia.

 2. „Microsoft na Buildu ukázal staženou instalačku 7-Zipu. Tu normálně nainstaloval. Potvrdil správcovské oprávnění, zvolil místo instalace a pak populární archivátor spustil.“

  Takže to bude umožňovat i instalaci mimo Store, to bych v rámci tlačení Store a té emulace nečekal.