Třetí velká iterace. Outlook.com nabídne vkládání GIFů do e-mailů, ale také užitečné novinky

Třetí výrazné přepracování služby nabídne chytřeji vyhledávání nebo přehlednější prostředí.

3
Outlook.com
Outlook.com

Webové e-maily stagnují. Na mobilech webové aplikace nehrají prim a klasické plnohodnotné webové aplikace spolu s počítači smartphonům a jejich aplikacím ustupují. Navíc už nejspíš bylo všechno vymyšleno; překvapivě se nic neděje ani s Inboxem od Googlu. Tato firma aspoň zlepšuje zabezpečení a antispamové filtry v Gmailu, což rádi slyšíme každý den.

Zrovna antispamová ochrana je něco, na co by se měl zaměřit také Microsoft. Toho se zřejmě nedočkáme, zato se překvapivě chystá větší balík jiných novinek. Jak Redmondští odhalili, testují v pořadí třetí hlavní verzi služby Outlook.com.

Historie Outlooku.com v kostce

Poprvé byla spuštěna v létě 2012, v únoru 2013 byla strženo označení „Preview“ a následně v květnu zcela nahradil svého předchůdce, jímž byl slavný Hotmail.

Druhá verze služby byla představena v květnu 2015. Tehdy šlo o sjednocení s firemním Outlookem. Spotřebitelský Outlook.com se nezměnil zrovna radikálně, spíše šlo o facelift a balík nových funkcí. Pro Microsoft bylo možná důležitější sdílení infrastruktury – do té doby každá ze služeb používala na pozadí jiné technologie. Bohužel nebyla migrace jednoduchá a pravděpodobně trvala rekordních dobu – protáhla se až do začátku roku 2017.

Teď nás čeká v pořadí třetí výrazná proměna, když počítám první vydání, jež nám ukázalo, jak elegantní, přehledný a zároveň netriviální může být e-mail s jednoduchým prostředím. Novinky jsou aktuálně (veřejně) testovány, původní verzi Outlooku.com by pak ta nová měla nahradit do konce roku.

Outlook.com potřetí a ještě lépe

Služba na pohled připomíná e-mailového klienta Pošta z Windows 10. Levý panel se složkami lze zmenšit pomocí hamburgerového tlačítka. Složky jsou pro rychlejší orientaci označené piktogramy, navíc můžete navrch připnout oblíbené. Bloky zpráv od sebe vizuálně oddělují časové filtry, vidíte avatary odesílatelů a odesílatelek. Přímo v seznamu zpráv vidíte náhledy příloh.

Tip: V prosinci 2017 se v betaverzi Outlooku.com objevilo panelové prostředí

Čistší a přehlednější je také zobrazení samotných konverzací. Pamatujete na nevyužitý barevný pruh v záhlaví? Teď ho z větší části vyplňuje pole pro vyhledávání, které je navíc rychlejší a lepší. Lze totiž hledat zprávy od dané osoby a dotaz upřesnit klíčovými slovy. Při psaní e-mailu vidíte návrhy užitečných informací z webu, které lze do zprávy vložit, může jít např. o informace týkající se letů, restaurací atp.

Samostatný prostor pro prohlížení fotografií z e-mailů. Přiznávám, že fotky přes e-maily prakticky nesdílím ani nepřijímám
Samostatný prostor pro prohlížení fotografií z e-mailů. Přiznávám, že fotky přes e-maily prakticky nesdílím ani nepřijímám

Vytváření e-mailů usnadní správa přidaných obrázků a jiných příloh. Úplně nová samostatná sekce byla vyhrazena pro fotografie. Na jednom místě uvidíte všechny fotky z e-mailů. Užitečné, jen nevím, nakolik si lidé stále ještě posílají obrázky přes e-mail. Protože jsou dnes populární formy vizuální komunikace, tedy zejména emoji a GIFy, můžete nově GIFy posílat také v e-mailech.

Vyzkoušejte betaverzi

Novou verzi si zatím lze vyzkoušet v pilotním režimu. Během několika týdnů by měl být dostupný přepínač pro aktivaci a deaktivaci betaverze pro všechny, dnes jej ve službě pravděpodobně neuvidíte. Jak ale na The Verge zjistili, kdokoli si může novou verzi vynutit tím, že do adresního řádku prohlížeče zadá adresu: https://outlook.live.com/mail/#/inbox. (Tj. vyměníte „owa“ za „mail“.)

Ale pozor, pokud pak betaverzi vypnete pomocí příslušného přepínače, uvedený postup přestane fungovat. Lze předpokládat, že až přepínač oficiálně uvidíte, bude možné se pak neomezeně přepínat mezi starší a novou podobou. E-mail později doplní také nové podoby adresáře Lidé a Kalendáře.  Dočkat bychom se měli i dalších novinek v e-mailu.

Do e-mailů můžete vkládat GIFy. Na mobilech k tomu slouží speciální mj. klávesnice, ty ovšem na počítačích moc nepoužíváme…
Do e-mailů můžete vkládat GIFy. Na mobilech k tomu slouží speciální mj. klávesnice, ty ovšem na počítačích moc nepoužíváme…

Microsoft tvrdí, že bude funkce upravovat na základě zpětné vazby, takže současnou betaverzi neberte jako finální. Pokud se nějaká novinka neosvědčí, může dokonce úplně vypadnout. Novinky ve vývoji můžete sledovat v tomto vyhrazené příspěvku na webu podpory Office. Oficiálního dokončení bychom se měli dočkat do konce roku. Mimochodem, v novém Outlooku.com nevidím integrovaný Skype.

Třetí velká iterace. Outlook.com nabídne vkládání GIFů do e-mailů, ale také užitečné novinky

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

    • Naprosto nechápu, jak je možné, že to na webu nejde, můžete tak ale aspoň učinit v aplikacích jako Lidé ve Windows 10, případně v prakticky libovolném správci kontaktů na mobilu či jiném zařízení, kde Outlook.com synchronizujete pomocí protokolu EAS.

  1. Je to rozhodně změna k lepšímu. Před tím to bylo otřesně a neúčelově spartánské.
    Navíc tato nová testovací verze je mnohem rychlejší, než původní. (ale to může být dáno tím, že je to jen testovací verze)