Aktuální tržní podíly výrobců GPU: Pád Radeonů, Nvidia má 80 % samostatných karet

120

Podle aktuálních statistik grafiky GeForce výrazně ubraly podíl AMD Radeonům, Nvidia má skoro historicky nejvyšší podíl v samostatných kartách.

Tři měsíce opět utekly a tak máme opět aktuální informace o tržních podílech výrobců GPU, které dává dohromady analytická firma Jon Peddie Research. Ta nyní vydala statistiku za druhé čtvrtletí (duben až červen) tohoto roku. Jde tedy o stav trhu před prázdninami, kdy ovšem nepřicházely nové grafické karty. Čísla však mohou odrážet příchod nových procesorů Intel Comet Lakenotebookových Ryzenů 4000.

Prodeje GPU nebyly příliš vysoké, jak to obvykle v Q2 bývá ze sezónních důvodů. Celkový prodej integrovaných a samostatných GPU ale proti Q1 stoupl o 2,5 %. Toto ovšem je až po zprůměrování, jinak šel vývoj různými směry. Nvidia si v prodejích v Q2 výrazně polepšila – údajně o 17,8 % proti Q1. AMD mělo také nárůst, ale sotva poloviční (o 8,4 %), přičemž zde šlo asi hlavně o nárůst prodeje procesorů s integrovanou grafikou. Prodeje procesorů s GPU značky Intel naopak klesly o 2,7 % proti Q1. Jejich velký celkový objem znamená, že negativní změna u nich výrazně stáhla dolů průměrný nárůst trhu na oněch uvedených 2,5 %.

Na základě tohoto klesl celkový podíl Intelu v Q2 na 64 % proti 67 % v prvním čtvrtletí (a 69 % před rokem). Naopak výrazně získala Nvidia, která stoupla z 16 % (v Q1) na 19 %. Před rokem měla jen 15 %. AMD stoupl podíl ze 17 % na 18 % (před rokem mělo 16 %).

Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2020 Zdroj Jon Peddie Research
Tržní podíly výrobců GPU v Q2 2020 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Výsledky jsou zaokrouhlené na celá procenta, proto nedávají čísla dohromady sto. Všimněte si, že Nvida má čistě v samostatných grafikách teď opět vyšší tržní podíl, než má AMD v integrovaných GPU (procesorech APU) a samostatných kartách Radeon dohromady.

Samostatná GPU: Nvidia má čtyři pětiny trhu

Jon Peddie Research už vydala také separátní čísla jen pro trh samostatných karet pro desktop (tedy ne notebooky). Jejich prodeje celkově stouply o 6,55 % proti Q1, zájem o ně tedy byl vyšší než zájem o CPU s integrovaným GPU a průměrný zájem o PC.

Jak už asi čekáte z toho, že relativní přírůstek prodejů byl u Nvidie mnohem vyšší než u AMD, GeForce v této disciplíně ubraly tržní podíl Radeonům. Ve skutečnosti byla změna dost drastická, protože velká část přírůstku mezi Q1 a Q2 asi byly u AMD integrovávané grafiky APU Ryzenů. Jon Peddie Research ale uvádí, že když se počítají jenom samostatné karty pro desktop, stoupla Nvidia ze 75% podílu v Q1 na 80% podíl v Q2, AMD má tedy teď jen 20 %. Před rokem byl podíl Nvidie „jen“ 71 %.

Tržní podíly výrobců GPU v samostatntných grafikách pro desktop za Q2 2020 Zdroj Jon Peddie Research
Tržní podíly výrobců GPU v samostatných grafikách pro desktop za Q2 2020 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Uvidíme příště (data za Q3 asi budou koncem listopadu), zda nešlo o nějaký krátkodobý výkyv, nicméně 20 % by bylo pro AMD jedním z nejhorších výsledků v posledních dvou dekádách. Pod 20 % se firma dostala jen v roce 2015, kdy se po první kryptohorečce v letech 2013–2014 zasekly prodeje, jelikož na skladech byly velké přebytečné zásoby (tehdy ale zřejmě vedení špatně nastavilo objem výroby i mimo to, co způsobil samotný kryptoproblém). V zájmu zachování konkurence na trhu se snad podaří AMD nějaké pozice v herních grafikách dobýt zpět…

Myslíte si, že se AMD podaří nabrat zpátky ztracený tržní podíl?

Mimochodem, v grafu samostatných GPU je již uvedený Intel, ale toto je asi jen příprava na budoucnost. Polovodičový gigant zatím samostatná GPU pro desktop prodávat nezačal a dost možná se herních karet dočkáte až v příštím roce. Ovšem první architekturu samostatných GPU nazvanou Xe LP již firma prezentovala, takže pomalu se do oblasti samoastných grafik pro desktop blíží.

Tip: Intel oznámil Xe HPG: herní GPU pro nadšence s podporou ray tracingu, už v roce 2021

Tip: Detaily grafické architektury Intel Xe LP: jádro prvního samostatného GPU i Tiger Lake

Zdroj: Jon Peddie Research

Aktuální tržní podíly výrobců GPU: Pád Radeonů, Nvidia má 80 % samostatných karet
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94%) 10 hlasů

120 KOMENTÁŘE

 1. AMD teraz ma len jeden čip a konkurenčne karty 5600 a 5700 tie tak maximalne konkuruju RTX2060, a to je len časť trhu, nižši trh im unika tam vladne 1650 a 1660. Vyšši trh AMD unika, kde vladnu 2070 2080 (Ti)
  Tak že 20% trhu pre Navi10 je realita.
  Na druhej strane by sa to malo zlepšiť, AMD ma priptavene teraz už 3 čipi NAVI 23 2300SP, Navi 22 3300SP a Navi 21 5100SP s timi to kartamy by už AMD malo konkurovať celemu trhu GPU a tym padom podiel by mal isť pekne hore, ale to až tak 4Q.

 2. Ja bych vysledek AMD cekal i horsi, takze ono to zase tak spatne tech 20% neni. Vzdyt ty Polarisy uz jsou hodne letite a je az neuveritelne, ze se stale prodavaji. Ze je Navi propadak, vime, grafika se pravdepodobne AMDecku vubec nepovedla a proto je tak spatne nacenena, ma vysoke vyrobni naklady. Kdyby ji nahradili Polaris mohlo se to prodavat o poznani lepe.

  • Polaris je už vážně hodně starý, ten nemá smysl prodávat jinde, než v absolutním herním lowendu. Navi je vůči němu jednoznačně lepší, ale ceny jsou nastaveny tak, aby prodeje nebyly moc velké, ale zase aby AMD ještě nějaký ten menší podíl na trhu získalo. Myslím si, že na 7nm raději vyrábí procesory než GPU, kde nejsou finálními výrobci a musí se dělit o marže s výrobci grafik. Takže vyrobí jen tolik, kolik stačí pro to, aby dvorní výrobci AMD GPU (Sapphire, PowerColor) měli co vyrábět a prodávat. A ti nereptají, protože vyšší marže jim pokryjí ztráty z nižšího objemu prodejů.
   Otázka je, jestli to AMD vadí či ne, podle všeho bych si tipnul, že to tak dělají schválně a raději budují CPU byznys a zbylé kapacity pak vrhají do konzolí, kde mají své jisté, a je otázka, nakolik se to změní s NAVI2. Podle mě záleží na tom, jak bude N2 na tom výkonově, jestli to bude pravá konkurence, nebo jen další stop-gap. A další velká neznámá je reálný objem výroby, kdy stále není známo, jak moc 7nm výroba TSMC stíhá všeobecnou poptávku a jak se interně AMD daří vykrývat objednávky (s ohledem na praktickou nedostupnost mobilních Ryzenů)

   Tohle je samozřejmě pouze má teorie, ale ona sedí prakticky ze všech stran na aktuální situaci ve výrobě, prodejích, apod.

    • Tady je to takové trochu vachrlaté. Může to být jak říkáš, ale já si myslím, že knowhow mají stále, drivery jim v poslední době fungují (až na tu specifickou kauzu s černými obrazovkami, ale to postihuje jen určitou část uživatelů, většina to má už vyřešeno od února/března) a jediné, co jim chybí, je „killer product.“ Oproti nvidii žádné „jméno“ nemají už pár let a zřejmě to nikomu nevadí – lidi prostě mají zažito, že AMD je jeden z výrobců grafik. To by takový stav musel trvat řekněme půl lidské generace, aby vyrostly děti, které nebudou AMD v GPU segmentu znát vůbec (a to jde zase proti faktoru amd vs. nv flamewar, který se rozvine prakticky pod každým článkem o grafikách).

   • Na to sa da len povedať presna definicia daneho problemu, AMD určite radšej predava ZEN2 o rozmere 77mm2 za 300€ a všetok zisk ide im do vrecka, ako NAVI 10 251mm2 za 300€ a ešte polovicu zisku mu zoberu vyrobcovia ak nie viac.
    Vyrobne kapacity u TSMC su dosť male, lepšie povedane vela zaujemcov o vyrobu, tak že sa sustredia na to s čoho kapne viac €. Proste GPU konkurencia aby sa nepovedalo že sa na to AMD totalne vykašlalo.

   • Jak už jsem tu jednou psal – TSMC slibuje, že do konce roku navýší kapacitu 7nm výroby (odhady cca o 30%), která v současnosti zabírá cca 10% celkové produkce TSMC. Z té 7nm výroby má AMD zamluveno max. 20% kapacity (i díky uvolnění části kapacity Applem). Jenže, velkou část kapacity pro AMD požerou čipy pro nové konzole. 5nm nepočítám, když to podle všeho vypadá, že nějaké produkty na tomto procesu AMD plánuje až na příští rok. AMD tedy má ZEN2, který min. v desktop retailu jede výborně, ovšem nových APU Renoir (stále ale ZEN2) má tolik, že vykrývá poptávku jen těch největších OEM. Řekl bych, že AMD se tak trochu stala obětí vlastního úspěchu a asi má těžkou hlavu – ZEN2 jede, slíbila ZEN3 a NAVI, ale kde to vyrobit a přitom moc neukrajovat z toho, co jede a vydělává? Pokud se AMD opravdu chce jen soustředit na procesory a případně i konzole, může být. Ale otázka je, jestli takhle relativně úzké zaměření je do budoucna dobrý. Konzole jsou byznys spíš nárazový a ta marže z toho dle mého nebude bůhvíco. V procesorech se může stát cokoliv, Intelu se podaří návrat, AMD zase může škobrtnout… Jak Intel, tak Nvidia mají o dost širší portfolio.

  • Těch polarisů se ale prodává podobně jako 2080S a 2080Ti, na kusy, aspoň na MindFactory. Suverenně vede 2070S následovaná 5700XT. Pak je to tuším 1660S a 2060S.. Ale jen tržby z 2070S jsou blízké kompletním tržbám AMD.

 3. No, poDDľa najnovších informácií sú tieto štatistiky zavádzajúce nakoľko sa do nich nezapočítavajú konzolové GPU od AMD… zaujímave lebo keď podiel získava/lo AMD tak to boli „další kladné body pro AMD“ a správnosť takej štatistiky bola nespochibniteľná – hlavne nestranne 😀

  No vážne, vo svetle tejto správy, toho ako nVidia okupuje notebooky, ako sa jej darí v serveroch podľa poslednej správy a v neposlednom rade podľa fin. výsledkov má nateraz situáciu pevne v rukách a ďalšie kvartály môžu byť vééééééľmi zaujímavé.

  btw. no a snáť RTX3060 bude do 450€… a s 8GB pamäťou…

  • Tyhle jeho nadšenecké úlety nemá smysl moc komentovat. Všichni víme, že DDW má AMD bias, na PCT je zase modrozelený bias.
   S hodnocením bych si počkal až na reálnou situaci….

   edit: taky bych sem mohl postovat Obrovy úlety, ale proč mu dělat reklamu? I ta negativní je taky reklama…

    • Mozna ze se Obrmajer srovnal, protoze mu nic jineho nezbylo. Ono kdyz to AMD v principu ted valcuje, tak i ty jeho cinknute testy, vymyslene prupovidky a vylhane narceni jnych webu, atd jsou vic viditelne jako mesic za uplnku, nez v dobach kdy AMD nic nemelo a on si s chuti kopnul. Mne osobne je sympatictejsi ten, ktery tomu svemu ‚zaujeti‘ aspon ‚veri‘, nez ten, ktery se tim bavi.
     Jinak pacient jako pacient.

      • Napíšu to jinak – u DDW vidíš poměrně jasně, že autor své preference nijak neskrývá (ač sám tvrdí opak), prostě víš dopředu, co můžeš čekat a kde asi bude pravda.
       Jeho modrozelený protipól to dělá chytřeji, naoko si hraje na nestranného, ale záměrně v textu uvádí nepravdy nebo polopravdy, které následně „dokazuje“ měřeními s řekněme nerovnými podmínkami, či nastaveními, které akcentují záměrně zvolené parametry tak, aby mu to vyšlo jak on chce. Jako příklad poslouží hvězdný test DOSboxu, nebo záměrné opomíjení PBO2 u Ryzenů.

      • To je sice pravda, ale ve finále mi ty Obrovy závěry u recenzí přijdou O.K. a nakonec odpovídají realitě. Otázka je, co by se dělo u GPU, o nich už má evidentně zákaz psát:-)

       A u toho Stacha to není tak jednoduché. Znám osobně několik lidí, kteří kvůli jeho kecům chtěli rok čekat na Vegu, protože to bude přece drtička a Pascal neumí pořádně Dx 12 apod. My, co se v tom trochu orientujeme, tak víme, ale spousta lidí může udělat kvůli tomu idiotovi špatné rozhodnutí.

      • „kteří kvůli jeho kecům chtěli rok čekat na Vegu, protože to bude přece drtička“
       .. akorat tohle spada do oblasti fabulaci o nevydanych produktech. . Tady kazdy musi sam pochopit, ze veskere „rady“ a „infa“ jsou bez zaruky. Je samozrejme blby, kdyz nekdo tyhle infa bere vazne a pak se k vuli tomu blbe rozhodne, ale tak to v chodi.

      • To snad nemůžeš myslet vážně:-D

       To by mohlo platit, kdyby to byl normální nezaujatý člověk, kterýmu nevyšla předpověď. On ale nemá předpovědi, nýbrž přání vyplývající z jeho patologické nenávisti k zeleným, kterýma vědomě a záměrně uvádí neznalé lidi v omyl.

       Samozřejmě obhajuj si ho jak chceš, tvůj názor, tvoje věc.

      • Akorat to nebylo mysleno jako obhajoba. Ja bych to podobne napsal, kdybychom se bavili i o Obrmajerovy, protoze to plati obecne.
       Ale jinak beru tu poznamku, ze v jeho pripade to nejspis vychazi z jeho „presvedceni a prani“ a mene z racionalnich predpokladu 🙂

      • Ja to beriem skvor ako cielene Flame, aspoň tam diskusia nieje mrtva a ma vela čitatelov. V skutočnosti keď si nadšenec kupiš si svoju preferovanu značku aj keby zrovna vyhodna nebola, a keď si realista tak kupiš tu kartu ktora ti ponukne najviac vykonu za tvoje peniaze. Takže je otazne či trošku flame je na škodu alebo nie.

      • Kdyby chtěl pořádnou diskuzi, tak by neměla celá republika ban:-D

       Těžko říct, proč to dělá. Pokud nemá v AMD majetkový podíl, což podle mě nemá, tak je vysvětlení de fakto jen jedno: je to magor.

       Ono nejde jen o AMD nebo Intel. Ten borec žvaní nesmysly v naprosto jakékoliv souvislosti. Myslí si, že všude byl, všemu rozumí, má gigantický ničím nepodložený ego a trpí ediventně na Delusions of Grandeur. Tím bych to uzavřel z mé strany, už jsem s tím hňupem ztratil dnes dost času.

      • @Defaultz: Naprosty souhlas. 🙂

       A z tech dvou pacientu je on ten tezsi pripad, to je bez debat.

      • A proc se tady vlastne resi ti dva manipulatori? Ja jsem rad, ze jsem PCT pred lety opustil kvuli Obrove toxicke zaujatosti a lzim a Stacha jsem snad videl nekde na videu asi dvakrat a stacilo mi to take. Diskuze kolem tematu je super, ale proc se sem neustale tahaji ty dve gumy, to nechapu.

      • tomboDDino, ani toto nemá chybu:

       “ no tak to bylo s RTX 2080/2080S prodeje téměř žádné, protože všichni co mají 20-24 tisíc na grafiku, mají i těch 33 na 2080Ti a šli si pro nic …
       takže ano, očekávám že 3090 bude prodávanější než 3080 „

      • Byt tebou Vladar, tak s tim zajdu osobne k psychiatrovy s tim, ze trpis bludy a nevis co s tim 😀

      • tombo, jedného pekného dňa narazíš na nejakého borca z Plzne, ktorý si nenechá brnkat po nose a uvidíš ten hukot v garáži…speješ k tomu celkom vážne…..

      • Vladar ja bych ti doporucil Bohnice v Praze,ty jsou celkem vyhlasene. ALe u Vas treba v Presburku budete mit taky nejaky ustav, kde se te radi ujmou.
       Dulezite je to neodkladat, tyhle stavy se s vekem zhorsuji a jakmile budes uz jen na medikaci..tak toho uz moc do diskusi pak nenapises..

      • aDDmine, údajne ráčkuješ, to máš z tých lží v garáži….

      • Maďare, už se opkuješ, jak zaseklý gramofon a stupidita z tebe jen čiší.
       A teď očekávám další ještě trapnější komentář, že jsme všichni DD, protože nic víc s „Y“nteligencí Maďara nevymyslí

      • Popletená Wendule zas nepochopila….
       DeDečko je tombo, ty si len tombova šlapka….

      • @Wendak
       Nema to cenu.. Je to mentalni idiot s IQ houpaciho kone. Takovy maji tezky zivot sami o sobe..

     • Ono je to tak, že Obermaier kdyby nebyl částečně hlídaný… tak by se mnozí nestačili divit. Ti co zažili jeho blog ho moc dobře znají. On se nezlepšil to ho jen redakce donutí po nějakém průseru, aby choval jinak, přípedn mu to hned zrevidují. Oba jsou to fanatici non plus ultra jak Stach tak Obermaier. A oba si tim zvedaji navstevnost a ctivost…

   • Nesouhlasím.
    Rok zpět si kupoval děda novej PC, dneska jsme řešili vrácení DDR4 pamětí na AMD, protože odešla. Všichni co znám co mají HyperX paměti už několik let nikdy žádnou paměť nereklamovali, protože všichni mají intel.
    Je to cca čtrnáct dní kdy přišel kolega z práce s tím, že se mu kouše obraz na Polarisce.
    Nevím jak vy, ale já AMD produktům prostě nevěřím.

    • „dneska jsme řešili vrácení DDR4 pamětí“
     .. a to jako to AMD odpalilo jak..maji na to nejaky „remote comand“ v CPU? 😀
     Pouzivej trochu rozum preci, pameti v pocitaci ti muzou odejit kdekoliv. Vinit za to vyrobce CPU je tak trosku uz paranoidni…
     Ty tomu davas kapky 😀

     • Máš pravdu tombo, ale taky chápu Kryptona jak to myslel, taky jsem před x lety ztratil důveru v amd kdy jsem měl do té doby řadu amd cpu a grafik, nějakou dobu, po tom co mi odešla základovka, jsem měl i3 na nejlevnější asrock desce a nestalo se, že by něco pod OS vytuhlo…kromě her a opět grafiky AMD, další už bylo kombo s i5 a nV a nepamatuji si, že by mi někdy něco vytuhlo ať už pod OS nebo hrama. Tím ale neříkám, že dneska už to má AMD s ryzenama vychytané, to nemůžu soudit, protože nemám zkušenost, doma mám stále intel s nv.

      • Mám r3000+nV a nezaznamenal som žiaden problém doteraz, predtým r1000. Mal som Bsody ale preto, lebo rád taktujem. Odkedy mám vypnuté aktualizácie cca 5 mesiacov, je PC stabilné ako skala.

      • PDSFab to jsme na tom podobně, mám káčkovou i5 na vzduchu teda tak to neženu moc na krev, jediný rozdíl, že teda aktualizace nevím proč bych zakazoval tak při každodenním používání taky rockstable o) Ať si samozřejmě každý koupí a používá co chce a získá zkušenosti a nadhled, jak jsem psal měl jsem hodně dlouhé roky pouze AMD a různé modely, s Intelem je vše stabilnější, ale to je má zkušenost, neberu nikomu, že s dnešním ryzenem to má taky.

      • @sajgon
       Tie aktualizácie som hlavne vypol kvôli zvuku, vždy mi ho rozosrala (SB Zx). Keď som kupoval prvý Ryzen, som vedel o problémoch s ramkami atď.. tak som išiel na istotu Gigabyte K7 + FlareX 3200c14 2×8 vtedy za 245E šialené, ale išlo to hneď na prvýkrát. Teraz ich mám pretočené pri R3000 a sú stále špičkové aj keď už kapacita občas tlačí. Intela som mal tiež a bol som spokojný.

      • PDSFab to je dobře, nejsi normální běžný uživatel, zjistíš si dopředu a nejsi pak překvapen, tohle mě třeba dřív a hodně dávno na AMD nevadilo, že si člověk musel pak taky vše doladit, dotunit a měl pak takový asi i lepší pocit když vše fungovalo podle představ, zestárnul sem a už na tohle nemám nějak čas, poskládám, zapojím a chci to mít na první dobrou a nic neřešit, ramky mám 4x8gb tak to mi zatím i na tu mou virtualizaci stačí. Nikdy neříkám nikdy, pokud bych při dalším buildu potřeboval více jader a intel tohle nenabízel tak to třeba zase zkusím s AMD 🙂

      • Mel jsem celkem asi 10 AMD procáků, od K5-133 po současného Ryzena 2700X a nikdy, opakuji NIKDY nebyl hw problém.

      • Mastodonte u jednoho člověka i když by si měl těch AMD procáků 20 tak to nic nevypovídá, já mám v práci taky 150 stanic intel only a během 5-10 let jsem reklamoval 3 počítače – základovky, jinak nic. Srovnání ale s AMD nemám, protože organizace AMD nekupuje takže i ta má statistika o ničem nevypovídá 🙂

      • @sajgon
       tak celkem vzdycky platilo,ze je po uvedeni nove archotektury dobre pockat cca 3-6m nez se vychytaji mouchy. Ja jsem kupoval 1700x nekdy koncem 2017 s tim, ze jsem sel i do tutovky co se tyce pameti a dobre recenzovane desky stredni tridy a jsem doted spokojeny. A to na tom jedu kolikrat nekolika denni konverze videa, ktere to CPU opravdu vytizi na max a mam to k tomu jeste i OC. Vzdycky platilo, ze vyber lepsich komponent se vyplaci.
       Jinak mam zkusenost jeste z dalsich stroju postavenych na stejne desce (jen s jinyma pametma) co jsem stavel na prvni generaci a ta platforma je stabilni.

      • Moje celkove nejhorsi dosavadni zkusenost s HW/SW byl Dell XPS15 model 2013. Kombinace Intel CPU + NV karta. Problem preteceni pameti pri spusteni hry nebo narocnejsiho programu pro vyuzit GK. Fora plna stezovatelu, po pul roce se ani Intel ani NV neobtezovali moc odpovedet. 10 ruznych navodu po netu, jak to vyresit, zadny univerzalni, kazdemu fungovalo neco jineho nebo nic. Laptop byl pri pouziti dedikovane Grafiky v principu nepouzivatelny. Vyresil jsem to downgradem OS z Win8 na WIn7..problem zmizel, jako by nikdy nebyl. Jestli to zdrbal Intel, NV, Dell nebo MS do dneska nevim..ale vsichni na to svorne sr*li..

      • Můj nejhorší problém byl, když jsem se marně snažil dostat na Ryzen 2400G Win7. A to skrz 4 dotykové 42″ displeje, které odjížděly i se 4mi PC do holandska na výstaviště v 10 večer kamionem se spoustou další techniky. No seděl jsem u toho 2 dny, kdy jsem to nakonec vzdal, protože se na to WIN7 prostě nedaly dostat. A když už, tak AMD nepodporuje WIN 7 v ovladačích. Takže to dopadlo tak, že jsme si museli pronajmout 4 ntb s win7… Ale to byla asi naše chyba, že jsme si nezjistili, že ty CPU prostš nemají podporu na WIN7. Bohužel ty displeje od HP zase neumí WIN10 😀 No nakonec jsme to rozchodily přes nějaký hacky v nějakých placených driverech. Ale to bylo asi měsíc po výstavě…

      • Ty Zen APU nejskou s Windwos 7 kompatibilní. Natvrdo, nejde to nijak obejít, nějaká nekompatibilita s novým ACPI. Je to divný/člověk by to nečekal, ale nikdy se to nikomu IIRC nepovedlo.
       Toto ale bylo celkem dost známé/medializované. Samozřejmě že když to člověk přehlídne/nezaregistruje, tak to může hodně nazlobit.

     • AMD biosy na ryzen nebyly zrovna idealni v zacatcich, pralo to do cpu 1,6 V no problemo. Samozrejme NE vsichni vyrobci. Ja mel s prvni generaci ryzen fosnu Asus a biosy v pohode. Nicmene PAN mel mozna levnou fosnu a v defaultu mu to na auto pralo vic V do ramek mozna.
      Takze je to fakt a vime to vsichni. Intel byl rozhodne v dobe Ryzen 1 stabilnejsi platforma. Napr. chudaci s MSI fosnama cekali na novejsi agesu 2 roky. A to bylo na hovno, protoze drtit ddr4 na 2133mhz max, kdyz Ryzen funguje skrz infinity fabric-DDR4 rychlost velice dulezita (latence jakbysmet).
      Sam mam amd i intel a hosi, jako jooo amd je levnejsi ale amateri jako svin a ve vsem. Jediny co je opravdu od AMD dobry je Ryzen po 3 letech ladeni.

      Takze jo, verim ze AMD LEMPL bios mu mohl odpalit ramky.
      Priste si pan precte specifikace RAM a zkontroluje voltaz a casovani RAM v BIOS sam a bude mit klid.

      Mozne to je, i kdyz je to vzacny pripad.

      • S Ryzen 1000 nemůžu moc sloužit, složil jsem jich jen pár (doslova). Od Ryzen 2000 už můžu hovořit o nižších desítkách kusů. Sám mám Ryzen 3800X a desku MSI X570 a jako chudák si teda nepřipadám, spíše naopak, BIOSy byly v rámci platformy jedny z nejrychleji aktualizovaných. Ale hlavně, MSI má jednu zásadní a nespornou výhodu oproti Asusu: je stabilní. Asusí honba za každým procentíčkem výkonu mi opakovaně dokazuje, že tyto desky v defaultu (a tam se dřív či později dostane skoro každá deska, ať už kvůli pokusům uživatele o OC, nebo proto, že se vybije baterka, apod.) nejsou stabilní a s některými moduly ani nejsou schopny nabootovat. Ne, děkuji, tohle fakt ne. Ale aspoň Asus jinak funguje, ne jako Gigabite, který má co druhý BIOS v alfastavu, kdy si přepisuje nvram nesmyslama.

       Co se týká rozdílu v lemplovství mezi AMD a Intelem, tak tady mám taky jasného vítěze. (Ne)Kvalita EC BIOS Intelu se fakt těžko překonává, o možnosti odpálit procesor prostým přepísknutím napětí na RAMkách ani nemluvím. A menších mušek mají nepočítaně. Proti tomu působí poměrně čerstvá AMD platforma jako esence stability a inženýrského umu. 😎

      • RAMky ti muzou odejit i bez toho, aniz by si do nich „konspiracne“ poustel 1,6V, stejne jako odchazeji bezne jina „kremikova“ uloziste. Pokud neznas konkretni detaily presne co kde jak bylo..je tohle vsechno vesteni z kristalove koule 🙂

    • Ja som si zažil 3 mesiace reklamacii u Nvidia GPU, vinim za to Nvidiu? Nie! Reklamacie su bežna vec, ale su obchody a obchody, v tom obchode čo som reklamoval 3 mesiace som už nikdy viac nenakupoval. Už Kupujem v inom obchode minuli rok som bol za 5 dni 5x reklamovať , prisiel som do obchodu a povedal som mam zlu maticnu dosku, za 10 minut som odchadzal s vymenenou matičnou doskou, nepomohlo, na druhy den som prišiel že mam zle pamate, za 10 min som odchadzal s obchodu s vymenenimi pamatami, na 3 den som prisiel s CPU ze je zle, za 10 minut som odchadzal s novim CPU, na 4 deň som prišiel s doskou že mam zly Bios, za 20 min som odchadzal s novym biosom, na 5 den som prišiel s matičnou doskou že ani novy bios nepomohol, za 10 min som odchadzal s uplne inou doskou inim čipsetom a 13 mesiacov mi to beži bez problemov, a viem že keby čokolvek by sa stalo mojmu PC za 10 min mi to vymenia bez otazok. 😀 Tak že nezaleži čo kupiš ale od koho to kupiš. Viem že ten obchod je trochu drahši ako konkurencia, ale ten reklamačky servis, na ten keď si zvikneš už inde nekupiš 😀

    • Argumentace v této poloze opět svědčí o poněkud mdlém rozumu. Já jsem třeba zatím vždy reklamoval RAM moduly z počítačů, kde byly Intel CPU, avšak nikdy bych z toho nevyvozoval, že za to může Intel.

 4. Bohaá, šak kupujte tie výhodné AMD grafiky niekto, lebo budem musieť za RTX 4060ku dať 1000euro 😁😁😵😢

  Inak ja som bol v tom, že konzolove čipy AMD vyvinie spolu s MS/SONY a potom su uz „ich“ a oni si objenavaju vyrobne kapacity pričom AMD má určité % zisku z každého čipu. Nie, že AMD si musi zabezpečiť výrobné kapacity aj pre ne. Ako to teda je?

 5. Vcera jsem tu Newsku cetl na guru3D a rikam si, ja se snad ani nedivim.
  Doma mame (mimo jine) par Polarisek a rikam si, dobra karta docela, pripada mi to jako Maxwell od konkurence. Vykon stejnej, spotreba taky, proste klasika AMD byt jednu generaci v podstate vykonem a spotrebou pozadu. Za ty penize je to v poradku jak kdyz to vyslo, tak i ted (bazar 2500,-) A to by mohl byt prave ten problem.
  To bylo kecu jak je AMD bozi, ze se s tim da i tezit a pres noc jste milionari. ODDbornik rikal, ze tohle AMD raketove pomuze. Myslim tim tu tezebni manii.
  Dneska otevru inzerci s tim, ze potrebuju neco na hrani ve fhd (jako vetsina lidi/hracu) a co je nejlepsi koupe? Bazarovy Radeon RX 480/580 8GB za 2500,- kc.
  Proc bych mel jit koupit novou AMD kartu? Jako klasicky BFU si muzu vybrat ze stovek karet, nektere se zarukou, nektere s vymenenym chlazenim A TO PRAVE diky tezebni bubline, ktera splaskla.
  Tohle by mohl byt jeden z duvodu, proc AMD neprodava.
  Rekneme si dobre, ale co RX 5700XT? Vzdyt je to super karta, dobre vybavena, dost vykonna a cenove nastavena docela OK. Je to karta, kterou obdivuji, je pro me symbolem „konecne dobre karty od AMD“. Takovy dobry stred, ktery kdyz koupite, mate i vykonovou rezervu do budoucna. To ja mam rad. JENZE.

  Ovladace.
  Pratele DOTED nejsou uplne OK ovladace na Polaris a na radu 5XXX rovnez.

  Uvedu priklad:
  Instalace ovladacu NV:
  Vemu kartu dam do PC, najedu na stranky NV a stahnu BEZMYSLENKOVITE nejnovejsi ovladace. (Proc CAPS? Uvidite)
  Po stazeni dam instalovat ovladace a po skonceni instalace ANI NEMUSIM REBOOT, vsechny funkce ihned dostupne. A muzu hrat. Ja samozrejme jako spravny pc magor reboot stejne udelam, ale je to prijemne.
  V pripade, ze se jedna o upgrade ovladacu, pouziju system DDU odinstalaci samozrejme.

  Instalace s AMD:
  Vemu kartu dam do PC, najedu na stranky GURU3D (HLAVNE NE NA AMD) a najedu na diskuzi k nejnovejsim ovladacum, nebo k tem co chci. Tam se prohrabu 15-150ti strankama abych se ujistil, ze zrovna tuhle verzi si muzu nainstalovat a NEJSPIS s ni nebudou problemy. Dozvim se, ze 5 let reportovane bugy AMD stale neresi, ze Forza Motorsport ma stuttering a blikajici textury, ze kdyz mate Polaris, zustante na 19.4.2 pokud hrajete hry od Blizzardu – hlavne HoTS (muj pripad), ze ULPS blbne od vydani, kdyz mate tu smulu a mate vic jak jeden monitor (dneska bezna vec) atd atd atd.
  No proste kdyz se zacnu domnivat, ze se instalace s touto verzi ovladacu podari, tak je stahnu, ale tim to nekonci.
  Protoze se casto s novejsimy ovladaci na AMD stava (Polaris i rada 5000), ze (po dokonceni instalace narozdil od NV neni hotovo, musite reboot) po rebootu mate cernou obrazovku a „nemuzete nic, je to rozbity“.
  Co s tim? Chytra komunita AMD nastesti udelala utilitu ATIKMDAG patcher (posledni verze 1.47) kterou si ROZHODNE PRED INSTALACI OVLADACU STAHNU.
  Jak se vyhnout BLACK SCREENU po instalaci ovladacu AMD? Po dokonceni instalace neklikat na reboot, ale spustit utilitu ATIKMDAG patcher, nechat ji OPATCHOVAT AMD OVLADACE a pak dat konecne REBOOT.
  A hura, mame nainstalovane ovladace AMD, bezpecne a spravne. Jo a abych nezapomnel ovladace AMD vzdycky az po DDU a NIKDY jinak.

  A takhle to delam od dob Polaris kdy vysel… Musim, kdyz mam AMD GPU a chci hrat stabilne a vsecko co chci!

  Neni ten zivot s NV jednodussi? A hlavne kdyz budu chtit a nahodou vyhral v loterii, NV mi da i vykonnejsi reseni.

  Tady vidim duvody, proc ma NV 80% pratele.

  • 🙂 To ale trochu přeháníte ne 🙂 Tohle se mi třeba nestalo, naposledy jsem měl RX560 a pravidelně jsem aktualizoval ovladač stáhnutím posledního z AMD a naisntalováním (bez toho DDU) a nikdy mi černá obrazovka nenajela, na to moje občasné hraní jsem taky nic nezaregistroval až teda na ty občasné pády a hlášky atikmdag 🙂 Dneska jak píšu výše mám kombo intel+nv(1660ti) a je to vše na první dobrou 🙂

   • Neprehanim, pred mesicem mi volal zakaznik, rozcileny, ze jsem mu prodal nefunkcni GPU AMD Polaris RX 480. Udelal tu chybu, ze instaloval nejnovejsi ovladace ze stranek AMD…
    Kdyz jsem mu to vysvetlil, aby se vykaslal na tehdy nejnovejsi 20.5.1 (nebo 3) a nainstaloval o jednu verzi pred tim, volal druhy den stastny ze je vsecko v poradku. Tedy, volala mi jeho zena a omluvila se za nej.
    Od te doby, vzdy ke kazde PC sestave s AMD GPU prikladam papirek pro „neverici tomase“ s cislem ovladacu, ktere jsou co nejvice aktualni a stabilni.
    Nechci resit opravnene stiznosti klientu, ze jim napriklad vubec nejde nainstalovat ovladac. Po rebootu je videt ikona amd, ale po vyvolani nabidky amd ovladacu vybehne tabulka ze karta amd v systemu nenalezena.
    Takze prikladam papirek 🙂 abych mel klid, protoze to vazne neni muj problem, ze AMD neumi ovladace.
    Bohuzel, kdyz prodavam neco, kde je NV, mam mene prace i mene starosti a zadny papirek prikladat nemusim.
    Prijde vam to extrem? Si to zkuste resit s „nasranym“ zakaznikem a vysvetlete mu, ze kdyz stahne neco o jedno cisilko vyssi, nebo nizsi, tak se karta najednou v systemu objevi a funguje to. Nebo taky ne. Vite co pak slysim? „Zasrany amd, kreteni, amateri“. Ale nejdriv, jsem za kretena ja. Vite?
    Dnes ficim na 20.8.2 a mohu potvrdit stabilitu. 🙂

    • Dneska vysel ovladac 20.8.3
     Zatim to nekomu rozbilo hru Control (coz me zajima) a dalsi si stezuje na nefunkcni HDR na AMD Certified monitoru za 650 ecek (to me nezajima, ale husty) no, thread ma zatim 2 stranky komentaru, je to venku chvilku 🙂
     Pohravam si s myslenkou, ze je prubnu, ale pockam az se komenty rozrostou tak na 10 stranek, to uz clovek zjisti, zda je to bezpecne.

     No a ty nejhorsi veci SAMOZREJME TRVAJI

     Known Issues

     Enhanced Sync may cause a black screen to occur when enabled on some games and system configurations. Any users who may be experiencing issues with Enhanced Sync enabled should disable it as a temporary workaround.
     With HDR enabled, Windows® desktop may experience flickering, and performing a task switch while in a game may cause colors to become washed out or over saturated.
     Brightness flickering may be experienced on some VP9 video content playback through applications or web browsers on Radeon RX 5000 series graphics product system configurations.
     AMD will continue to monitor and investigate any new reports of black screen or system hang issues during extended periods of gameplay closely. Users are encouraged to use the new Bug Reporting Tool for any issues they may encounter.

     Radsi jsem si uz tehdaaa priplatil za GSYNC a krome prvnich 2 mesicu kdy se doladoval ovladac na gsync ve wokne, to fungovalo jako vino! (Tehdy LCD Asus GSYNC)
     Hlavne, ze Freesync je „zadarmo“, ale nahovno. V LCD za 5K to funguje v rozpeti 45-.60 hz (kdyz to funguje) takze CELYCH 15FPS/HZ okno lol.
     No a u LCD za 10K plus to zase nefunguje a amd doporucuje VYPNOUT.
     Rozhodne byla tehdy lepsi volba Asus GSYNC 144HZ rozpeti 35-144 i kdyz to bylo drahy, fungovalo to uzasne a zjistil jsem, ze uz nikdy nechci hrat jinak. V-Sync vedle toho vypadal jako chuda pribuzna. Tohle byl uplne novy level pareni. Najednou jsem snajpoval lidi do hlavy pres pul mapy za pohybu, protoze to bylo konecne plynuly a bez input lagu. Lol tech banu a stiznosti tehdaaa 🙂 Vsecky stiznosti vyrizeny negativne 🙂 A pak ze neexistuje HW vyhoda lol

     Tak ja otestuju ty 20.8.3 a zitra pisnu jak jsou na tom ne? 🙂

     • Já měl s AMD GPU problémy naposledy na konci minulého roku, jak i AMD přiznala, že byl bug, od té doby aktualizuju vždy a problémy žádné, takže já nemám problém jít při další koupi do AMD.
      Obzvlášť když to stejný jsem prožíval s grafikou v noťasu – Nvidia, ale ještě o rok dřív.
      Takže obě firmy ty problémy občas prostě mají, naštěstí pak příjde dlouhé období, po které je klid a vše funguje

    • Já vám to naprosto věřím, tak to prostě je.

     Já měl AMD naposled v roce 2014. Pamatuju, že první hra, co jsem na té kartě hrál, metro last light, nejdřív nejela, musel jsem procházet fóra a řešit co s tím. To bylo takové typické uvítání od AMD:-D

     Velkej problém u AMD jsou taky starší, modované hry, s těma jsem měl tehdy taky smůlu. NA nVidii s tím samozřejmě problém nebyl.

     Další věc, že u AMD bývá velmi nevyrovnaný výkon. Něco jede dobře, něco naprosto nepochopitelně jede špatně. I nVIdia má výkyvy, ale ne takové.

     Pokud bych si měl u AMD koupit kartu, musela by být o HODNĚ výhodnější, abych si obhájil to neustálý sraní s něčím.

     • 2Defaultz
      Tak to by ta karta letela z domu pane. Takhle jsem vyhodil okamzite amd 1950xt nebo neco. Nejel mi na tom need for speed (ten nejnovejsi). Teda jel, ale skubane. Prijel jsem do czc a vzal nejdriv tu atinu, ale po prijezdu domu nejel nejnovejsi nfs a ja to chtel moc hrat. Tak jsem jel zpet do czc a tam jsem vzal myslim 7800GS v te dobe? (nebo neco tesne kolem ale ne nizsiho) A Need for speed jelo v poradku.
      Pak jsem mel gtx 580, 680 (bozi, asuska jezdila 1400 mhz na jadre), 980 (1500mhz na jadre), Titan X 12 gb (1500mhz na jadre), 1060 (1900mhz), 1070ti (2100mhz), 1080 (1980 mhz), 1080ti (2000mhz)
      Soubezne s tim ale AMD: hd6870 (byla super pomer cena vykon a fakt zrala GCN), hd7870 (taky dobry) a HD 7970GHZ Edition (a taky Mars Edition) (1150mhz docela delo v ty dobe soubezne s gtx 680@1400mhz a naprosto vyrovnany skore), RX 460,470,480,560,570,580.590 a ty amd karty od kazdyho typu desitky kusu.
      Takze si troufam rict, zo o amd ovladacich neco muzu sdelit.
      Proste NV ma 80% trhu a ja se tomu nedivim.

    • Mám AMD karty od doby, co mě nasrala nvidia, tj. od nějakého roku 2002/2003 (už si to přesně nepamatuju). Počet problémů s hrami bych spočítal na prstech jedné ruky, za tu celou dobu. V Steam knihovně mám přes 200 her, další mám na Originu a pár koupených jako krabicovky (plus teď se mi nafukuje Epic store…). Je pravda, že jistou dobu (okolo Radeonu 9600XT a 1950Pro) jsem používal Omega drivery kvůli TVout, ale poté jsem zase přešel zpět na klasické AMD.

     Default tady píše, že nějaké doprasené hry nefungovaly – no jistě, protože modder si to lehce vyzkoušel na nvidii, kde to nějak fungovalo, a pak hurá uploadovat na warez.

     A ono stačí zabrousit na oficiální fórum nvidie – a co vidíme? Neustálý sraní s něčím… 😀

     • Metro last light byla doprasená hra?

      To je klasika u AMD. Jednou za to může windows, pak je to chyba hry, pak za to můžou hloupí uživatelé a AMD samozřejmě nikdy. Zatímco u nvidie to jede bez problémů.

      Pobavil mě tvůj argument, že u navi měli uživatelé už letos v únoru klid s ovladačema. Úžasný, stačilo počkat jen půl roku!!!!

      • Ta chyba se objevila v lednových ovladačích. Prosincové byly OK.

       BTW, nvidie dodnes pořádně nefungují s BF a u Red Dead Redemption2 to taky nebyla žádná hitparáda.

       BTW, Metro LL, to je ta hra, kterou sponzorovala nvidia, že?

      • „Úžasný, stačilo počkat jen půl roku!!!!“ – to je velmi přehnané. Sám jsem měl opravdu provlém s jednou verzí – tzn. jeden měsíc. Ale chápu, že v nastanosti to člověk rád přikrášlí.
       Ale to stejné mívá i Nvidia, takže obě firmy si můžou podat ruce.
       Naopak Nvidia by nejspíš měla vydávat ovladače lepší, protože má jistě víc softwerářů a testerů, ale není to tak. Za posledních 10 let to bude v průměru stejné číslo, co se týče počtu problémů (Nvidia měla dokonce i destrukční problémy softwaru – kdy hořely noťasy)

      • tynyt 28.8.2020 at 17:31 Coze? Jaky problemy s RDR2 a nvidiema? Ja ze to hral ode dne vydani, a nepamatuji si na zadny driver, ktery by delal neco jineho nez zvysoval vykon – jedu na vulkanu. RDR2 ma hodne problemu, i s vykonem, ale zatím to musel vzdy resit RS.

       A BF? To jako Battlefield? Muzu tedy hovorit pouze o BF 1, V a 4. Zadne problemy, vse bezi od doby vydani bez problemu. Nahrano napric tituly pres 2000 hodin.

   • Je pravda, že toto se děje/dělo spoustě lidem. Jestli to je opravené nevím. Já jsem jel odjakživa na AMD CPU a Nvidia grafikách. Až teda na pár vyjímek, kdy jsem měl přechodně tuším 1950XT a 2600XT. Jinak CPU vždy AMD, protože na to moje šmrdlání mi to stačilo a intel byl drahej. Před pár lety jsem poprvé skočil do intelu, konkrétně i7 8700. Byl jsem celkem spokojen, až na tu prasopastu. Byť jsem to chladil NH-D14kou, tak ve hrách to bylo okolo 70C, ve WIN 30-40C. V plné zátěži, jako např OCCT jsem šel na 92C. Toto jsem vyřešil podvoltováním z 1,375V (default) na 1,17V. Teplota šla o 13C dolů při zachování výkonu.
    Pak jsem skočil do AMD R5 3600. Jsem taková hračička, spíš jedu na vzhled a tichost, než na výkon. Prostě někdo lepí modely letadel, já si hraju s PC. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl NZXT Kraken X73, jsem si řekl, že ty AMD míň topí, tak střelím topící intel a vezmu Ryzen. No byl jsem velmi nemile překvapen, když jsem ve WIN měl skoky teplot od 40 do 63C a stačilo jen pustit prohlížeč a teplota vyskočila skokově přes 75C, což vedlo k roztočení fanů na 100% (deska umožňuje posunout hranici ze 70C na 75C pro roztáčení fanů na 100%. Holt Asus…) To vedlo k sáhodlouhému bádání, jak to vyřešit, protože poslouchat co 30s roztáčení fanů naplno a zase po 3s ztichnutí opravdu není OK. Nakonec jsem nastavil manuální takt a voltáž. Tím jsem docílil ustálení „skoků“ teplot (ve win okolo 40C a po zapnutí prohlížeče 50C). žádná zátěž mi nevyžene teplotu nad 70C a tím pádem můžu mít PC naprosto tichý při 600RPM. Takže je to takové dodělej si sám… Teď to je OK a funkční. Ale tráúení s tím pár týdnů bylo.

    • Kdyby ty AMD byly tak super tak toho nejsou plný bazary. Diskuze jsou taky plný problémů s teplotou kolem Ryzenu. Je to prostě slepenej paskvil co nedá víc jak 4,3Ghz allcore boost aniž bys dotoho musel narvat voltáž co má Intel na 5Ghz + na 5 let starým 14nm procesu. Hádám že ten zen 3 jestli přidá +200Mhz allcore tak to bude zázrak.

     • Ty jsi pěknej trotl. Řídit se podle bazaru , že to bude paskvil 😀 To svědčí o „chytrosti“. Nebude to prostě tím, že všechny Ryzeny jdou do AM4 a upgrade je jednoduchý jako facka? Navíc těch Intelů tam taky není málo.
      80% lidí, co si můžou CPU vybrat kupují Ryzen, asi to jsou blbci a jen rofl je trotl….
      A jen tak mimochodem AMD za maximální frekvence nemůže, to nadávejte na TSMC, i když možná ani toto nepochopíš

      • Chod už spat luza z osady, kazdemu tu len v diskusii nadavas a sam si lietadlo, zebrak jeden.

      • Jasně upgrade je jednoduchý, ale proč tam jsou rok starý Ryzeny 3600,3700x. Lidi nemají čas řešit kde co jak nefunguje, do herního PC si to díky tomu jedno vláknovýmu výkonu nikdo nepořídí. Maximálně do „low budget“ sestavy. Prostě to je slepenec z čipletů mezi nima sběrnice něco jako měl Intel v roce 2007 na Core 2 Quad Q6600 2+2 jádra. Taky to nešlo tak vysoko taktovat jako tehdejší dvoujádra. Jenže narozdíl od Ryzenu to aspoň fungovalo spolehlivě 🙂
       I takový zamčená i7 10700 ( 4,6Ghz allcore boost) je ve všem lepší než 3700x https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-10700/
       Ve hrách to nemá cenu ani komentovat https://www.youtube.com/watch?v=q-c5qmGg460

      • @vlko – tak přestaň trolit a bude klid

       @rofl – sory, můžeš si psát co chceš, ale je ti to k hov…
       Kdyby to bylo jak píšeš, pak by to nebylo takto:

       https://www.alza.cz/nejprodavanejsi-nejlepsi-procesory/18842843.htm
       TOP10 na alze: prvních 9 je AMD, pak první Intel
       Až ty AMD fakt nebudou fungovat, tak se přestanou kupovat (neřeším OEM, tam nemá uživatel moc na výběr)

       A to video? Porovníváš procák za 8 s procákem za skoro 11 tisíc – v té ceně už je 3900X s 12 jádry
       A AMD je frekvenčně níž. Příště srovnávej hrušky s hruškama

       A k tomu „u AMD kde co nefunguje“ já počítač složil, zapl nainstaloval WIN a ovladače a jedu a hraju, žádný problém. Fakt nechci vidět, co s tím ty lidi dělají, že to nejede

      • Wendule, ty neumíš zložit ani mixer, kdepak počítač….
       Jediné co umíš sú urážky a nadávky diskutujúcim….

      • a proč lidi upgradují, když jsou tak skvělé? Když je něco fajn, tak není třeba měnit ne? Ale Zen a Zen+ jsou dost mizerné, jsem rád že jsem nepodlehl tomu abych si koupil drahého ryzena 1700X a koupil 8700k, zatím není na trhu žádné AMD CPU, které by pro mé potřeby poskytlo vyšší výkon.

       Proř zs ftrkvence nemůžu AMD ale TSMC, TSMC nabízí produkt a AMD si ho vybralo, je to tedy volba AMD.

       To samé ty upgrady, člověk koupí Ryzena 3xxx, nějakou desku a paměti, složí to a neběží… Experimentuje a zjistí že jiné paměti tam běží, takže vadné paměti, jenže ne, ony s jiným Ryzenem 3xxx běží na té samé desce. Pokud člověk nemá doma komponenty na další počítač, tak chybu nedokáže analyzovat…

       System buildeři od toho dávají ruce pryč, protože musí řešit přesně takové věci. A třeba XMP, s některými paměťmi nejde zapnout, takže lčověk nastavuje hodnoty ručně, pak updatuje bios a zase to nastavuje ručně, prostě je s tím spousta práce. A když hodina technika třeba ve státech vyjde na 100 dolarů a stráví s tím 2 hodiny, rázem je snazší koupit intel o 150 dráž a vše svíští

      • Tak Komplik alias JirkaK je proflaknuty demagog. Dalo by se to pripodobnit asi k tomu, ze kdyz vetsina rika, ze je to zlute, on prijde s tim, ze je to vlastne zelene, protoze kdyz tam pridas modrou, tak to zezelena. Tim by se dala popsat vetsina jeho prispevku a pak samozrejme jeho neskomirajici evergreen s X-Plane simlatorem 🙂

     • To je bohuzel pravda. Pravda co boli.
      Vzpominate na MSI desku a jejich „KNOBLER“?

      Knobler bylo tlacitko na desce, kterym se tocilo do nekolika poloh.
      Co poloha, to OC prednastaveny profil. Docela pitchovinka, ale proc ne.
      Problem bylo, ze na marketingovych fotkach mela tato „ficura“ uz i popisky na desce. Knobler mel na nejvysi stupen nahulit Ryzen 1 na 5GHZ LOL
      Zlaty voci. A o osudu te desky jsem dale nepatral 🙂

      • Link? Google najde v podstatě jenom tenhle post…
       Vzpomínám si na artwork k té funkci co umožňuje zvednou limit maximálního boostu až o 200 MHz od AMD ebo na něco podobnýo, ale to byla jenom ilustrace.

       Nebyl to prostě jenom inzertní obrázek převzatej z Intel desky?

    • Jeee Vy jste krasny druh geeka. Ja jsem trosku opacne ladeny. Me zajima nejvyssi mozny vykon. Spotreba, hluk – nezajem. I kdyz obcas taky neco ticheho postavim.
     Nicmene, ohledne vaseho intelu, neuvazoval jste o Delidu? Ja to udelal na intel 7700K a hned bylo mozne all core s HT ON jezdit 5,1GHZ Cache 4,8ghz. Ramky uz nevim.
     Je pravda, ze jsem to chladil vodou, ovsem ehm 1vetrakovy chladic s pumpou all in one CM za 1300,- tehdy. Ale stacil na to OC.
     Pak nejak prisel ryzen 1700 a ten me pobavil. Jezdil 3,9GHZ bez SMT nebo 3,8 s SMT ON. To bylo absolutni maximum, stabilni. Voltaz 1,45, LLC Very High, RAM 3200 mhz CL 16 (pametovy radic byl tady sracka).
     Kdyz jsem pustil hry, byl jsem velice nastvany. Uplne vsude jsem oproti 7700K@5,1GHZ ztratil s Ryzenem 20 az 120 FPS na kazde hre co jsem pustil.
     Na druhou stranu, kdyz jsem renderoval kuchyn, bylo to hotove za 24 hodin se spotrebou 180W na CPU. Na 65W Ryzen to jde 🙂 Takze nechapu, ze nekdo resi spotrebu u Intel. Ryzen kdyz mu clovek povoli, si taky papne.

     Jinak, jestli mate Asus desku, tak si muzete dost detailne nastavit ty otacky. Nevim co za model mate, ale nektere to maji moc pekne udelane.
     Nebo ten jejich SW AISUITE vam sam umi zmerit a otestovat vsechny vetraky ve skrini a optimalne se pokusi nastavit sam krivky prubehu chlazeni a ovladani. Jsou tam i nejake prednastavene profily.

     • O delidu jsem tehdy samozřejmě uvažoval. Ale nechtělo se mi do toho skrz záruku. Každopádně mě to až tak moc netrápilo, protože přes těch 70C to šlo opravdu jen v zátěžových testech. Čili žádné roztáčení větráků.
      Desku mám Asus X470-F. V BIOSu to mám nastavené takto:
      Low temp (30C) – 20% RPM
      Mid temp (40C) – 20% RPM
      High temp (60C) – 30ˇ%RPM

      Standardně je u této desky nastavena maximální laťka teploty CPU na 70C, kdy se ventilátory roztočí na 100%. Dá se to zvednout ta laťka na 75C. Bavil jsem se s kámošem, že snad někde v tom AISuite se dá ta laťka ještě posunout. Ale nechci mít zase milion programů. Mám rád jednoduchost, abych se o nic nemusel starat. Dá se nastavit i prodleva reakce na čidlo. Ale to mi příjde takové „podvádění“.
      Jak jsem psal. Nakonec to mám nastavené na 1,15V a 4,1GHz na všch jádrech. Kolísání se ustálilo a teplota se drží v pro mě dobré hladině.
      Jak říkám. Jsem taková hračička. Takže pěkná case, vepředu 3x Noctua NF-SA12 Chromax, vzadu 1x Noctua NF-A14 Chromax a na radiátoru 3x Noctua NF-F12 Chromax. Všechno naprosto tiché a hezké (aspoň pro mě :))

      • No tak to je uzasne. Noctuu chvalim. Kdyz stavim vykonne a tiche PC, vzdycky doporucuju Noctua. A ten Support od nich. Super. Vykonne a tiche. Nikdo to neumi jako oni.
       A ten undervolt taky parada. To je hodne dobry jenom 1,15V a 4,1ghz. To pak moc netopi, to chapu.
       Ono ten AISUITE prepise i nastaveni biosu, takze kdyz to nastavite ve windows, tak se to „promitne“ vsude a je klid.
       Kazdopadne zavidim vam sestavu.
       A jake mate GPU? Jestli se smim zeptat.

      • mibfox:
       Grafika je Asus ROG GTX1070. Hraju na FHD. Takže mi to zatím stačí na pohodu. Ale vzhledem k časovému vytížení nemám moc na hry čas. Když už něco zahraju, tak Hearthstone, CSko, Divinity original SIN. Občas jsem i nějaký auta pojezdil. Ale poslední dobou už není prostě moc času. Ale jak jsem psal. Jsem hračička, takže si vymýšlím furt nějaký kraviny. Například mi teď došel USB3 interní kabel plochej, aby tam nebyl tak hnusnej ten velkej dvojitej kabel. Nejde to nikde schovat. Stejně tak sháním lomený USB-C interní. Ale to se snad nevyrábí…

      • hoši díky za diskuzi, člověk se hned cítí že není idiot, když to trápení s AMD popíše víc lidí.

    • 600rpm mám na Ninja 5 když na své 8700k pouštím stress test, teploty jader v peeku mid 85 v průměru asi o 10 méně. Na to že je to naprosto nerealistická zátěž, luxusní teplota. Dokud nejde teplota CPU nad 70 stupňů, tak se ani neobtěžuju zvedat otáčky, všechno v kompu běží svorně 500rpm. Při CPU zátěži se nad těch 70 zvedá jen fany na chladiči a systémové fany reagují na teplotu grafiky, jelikož ta Gaming X Trio je nejhlasitější na celém počítači, tak při teplotě gpu cca 65 stupňů pomalu začínají přidávat systémové fany a jdou až na 800rpm, kdy je pořád spolehlivě „přeřve“ grafika.

     Teoreticky by se ty system fany daly držet na těch 500, ale grafika pak jde na 74-75 stupňů a 1600rpm už je dost slyšet, do 1400 se to dá.

   • Možno aj slzy vypadli – posledná nádej umrela.
    U 3090 to vypadá na špičkový výkon, pričom sa uvádza 350W TGP….co je len o málo viac ako u mojej povzbudenej 2080Ti, máme sa na čo tešiť…

    • Strašili že bude 3090 vyrobena 8nm nechnologiou, nastastie to je 7nm s ovela vačšou hustotou a 2x viac tranzistorov urobi svoje. Ešte tak keby cena bola nišia ako si myslime to by bolo super 😀

      • Záleží, kde bude v hierarchii 3090 pozicovaná, ak to má byť generačný nástupca 2080ti, musí byť cena hodne pod 2K, ak to bude nástupca Titanu, potom nad 2K.
       Zatiaľ to vypadá /počet core/ na prvú alternatívu…

      • Ha! podarilo sa 3800 – 14-15-14-21-40 + subtimy 1:1, zajtra to preženiem Aidou, teraz idem na pivo 😀

      • Od môjho posledného nastavenia je rozdiel 1GB/s a 0.5ns takže skoro nič. Pod 62ns sa nedostanem s týmto win. S čistou inštalačkou by to bolo o niečom inom. Už som na limite ramiek aj IF. Nahodil som nový bios aj chipset, keď bude viac času sa ešte pohrám s CCXami.

      • S latenciami sa skus ešte potrápiť, nové hry budú vyžadovať rýchle RAM/cache.

      • CO to znamená s těmi procesy a utilizací? Já mám při 210 procesech, 3000 vláknech, aktuálním taktu 1,32-1.45GHz utilizaci 3% na 8700k