Tržní podíly výrobců GPU: prodej karet klesl o 40 %, Radeony na historických minimech

113

Už nám zase utekly tři měsíce, takže přichází další zpráva o vývoji tržních podílů na poli grafických karet či obecně GPU, kterou připravuje firma Jon Peddie Research. Nyní už má údaje za poslední čtvrtinu loňského roku, takže se dozvíme, jaký vliv měly nové grafické karty Nvidia GeForce RTXarchitekturou Turing a předvánoční prodeje.

 

Samostatné karty se neprodávají, roste podíl integrovaných

Pro kontext: v třetím kvartálu oba výrobci samostatných GPU oznámili (AMD, Nvidia), že mají po těžní horečce z předešlých měsíců příliš velké skladové zásoby a jejich nové prodeje proto hodně klesnou, neboť distribuční sít bude nejdřív muset udat zákazníkům nahromaděné staré zásoby. V Q3 2018 proto klesl tržní podíl AMD i Nvidia na úkor integrovaných grafik Intelu a celkově šly prodeje dolů. Tato situace se ani v Q4 nevyřešila a situace se vyvíjela stejným způsobem. Tentokrát ale relativně lépe pro Nvidii.

Prodeje GPU podle Jon Peddie Research v posledních třech měsících klesly ještě víc proti třetímu kvartálu (navzdory Vánocům), mělo by to být o 2,65 %. Meziročně (proti Q4 2017) to bylo o 3,3 %. Je to proto, že se o 20 % zhoršily prodeje v desktopu – pokud se zprůměrují integrovaná a samostatná GPU. Je to proto, že prodeje samostatných grafických karet pro desktop samy o sobě klesly proti stavu o rok dříve o 40,2 %! Notebooky, kryptokocovinou nepostižené, naopak zaznamenaly o 8 % lepší prodeje grafik.

Intel má zase přes 70 %

Podle Jon Peddie Research klesly prodeje AMD v Q4 o 6,81 %, Nvidie o 7,62 % a Intelu celkově o 0,67 % (vše je ve srovnání s Q3 2018). Intel sice také klesl, ale méně než o těch 2,65 %, a tudíž se mu podařilo získat tržní podíl. Díly koláče se změnily takto: Intel získal 1,4 procentního bodu a měl by tedy zvýšit podíl z minulých 69,7 % na zhruba 71,1 %. AMD kleslo z 14,1 % na asi 13,5 % a nakonec Nvidia z 16,0 % na asi 15,2 %. Podíly jsou přibližné, protože JPR je neuvádí přesně; prozrazuje už jen změny. Každý kvartál tak bohužel námi vypočítané podíly nabírají určitou chybu měření (jak si také můžete všimnout, už nám čísla kvůli skrytému zaokrouhlování ani nedávají dohromady 100 %).

Výrobce/kvartál Q4 2018 Q3 2018 Q4 2017
AMD ~13,4-13,6 % ~14,1 % 14,2 %
Intel ~71,0-71,2 % ~69,7 % 67,4 %
Nvidia ~15,1-15,3 % ~16,0 % 18,4 %

 

V samostatných grafikách si Nvidia polepšila

Pokud bychom odečetli Intel, jak by se situace vyvíjela jen mezi Radeony a GeForce? Na první pohled by se z předchozích čísel mohlo zdát, že AMD něco málo získala na úkor Nvidie, protože mělo menší pokles prodejů (o 6,81 % proti 7,62 %). Ovšem to je jen díky započítání integrovaných grafik v procesorech APU. Těch se netýká onen propad prodeje samostatných grafik, takže vylepšují skóre AMD (a asi taky rostou jejich prodeje vůbec, protože AMD údajně ubírá na trhu procesorů z podílu Intelu). Pokud se však odečtou, pak prodeje samostatných Radeonů utrpěly výrazně více, než samostatných GeForce.

Samostatné grafiky Radeon jsou jsou skoro na nejhorších číslech za tuto dekádu

Podle Jon Peddie Researh v čtvrtém kvartálu podíl samostatných grafických karet Nvidia GeForce pro desktop stoupl ze 74,3 % v Q3 2018 na 81,2 % ke konci roku. AMD ztratilo několik procentních bodů a je z 25,7 % na 18,8 %. Před rokem (v Q4 2017) přitom Radeony měly 33,7 % a GeForce 66,3 %. Zde jsou jinak už čísla v rámci možností průzkumu přesná. AMD je tedy skoro na nejnižší úrovni za posledních několik let a ztratilo většinu podílu, získaného od Q2 2015 – tehdy firma byla na pomyslném dně s tržním podílem v samostatných grafikách jen 18 %.

trzni podily samostatne graficke karty q4 2018 jon peddie research
Tržní podíly v samostatných grafických kartách za Q4 2018 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Vzhledem k současné situaci, kdy obě firmy odbourávají skladové zásoby a jejich prodeje jsou nižší, než by normálně byly, ale není jasné, zda tyto podíly přesně odpovídají dlouhodobějšímu trendu – podle toho, v jaké míře je pokles/nárůst jednorázový, mohou být výsledky zkreslená na jednu nebo druhou stranu. Zde bude třeba počkat, kde se podíly ustálí po „strávení“ stále přetrvávajících následků tržní horečky – skladových zásob spojených ještě s hojností použitých GPU prodávaných bazarově.

Následky kryptobubliny budou cítit ještě v Q2 2019

JPR uvádí, že samostatných desktopových karet situaci tedy bude až v něm, neboli v dubnu až květnu (celý rok poté, co se začaly zprávy o problémech vyplývajících z prasknutí kryptobubliny šířit).

Galerie: Grafické karty Nvidia GeForce GTX 1660 Ti

Tržní podíly výrobců GPU: prodej karet klesl o 40 %, Radeony na historických minimech
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.04%) 23 hlasů

113 KOMENTÁŘE

 1. Můj komentář je sice offtopic, ale ke HW patří. Polská ABC Data na konci února náhle oznámila stažení z ČR s okamžitou platností bez udání důvodů. ABC Data byl asi největší velkoobchodní dodavatel počítačového HW a SW pro české obchody s obří nabídkou za dobré ceny, mimojiné byl také oficiálním distributorem pro hry od EA v ČR. Na ostatních evropských trzích zůstává a to včetně Slovenska. Prý bylo naznačeno, že jde o odplatu za české restrikce polského hovězího.

    • Mám obavu, že až na případy s hygienicky nevhovujícími výrobky dodají polské firmy přesně to co si od nich „české“ řetězce s chutí objednávají. Tyto jednají na základě úspěšného odbytu těchto výrobků(surovin), jelikož na ceně(marži) přece také záleží. Holt, kde je poptávka, je i nabídka a naopak.

     • Zel mate pravdu, ty grcy z Polska, co se sem ted vozi, jsou jen vysledek poptavky retezcu, u kterychzto je hlavnim faktorem cena. Ja zjistuji vyrobce u kazdeho jedne potraviny a i vetsiny ostatnich vyrobku. Take pozor na to, ze nekde je jen „distributor“, coz v podstate znamena „baleno v EU“, coz je synonimum pro „Polsko“. A mimochodem jsem prestal kupovat i Opavii, ktera ma vyrobu v Polsku.

    • Redmarxi, ale víš kam to povede? Že akorát šikovnej podnikatel nakoupí polské maso, odveze ho do rakouska tam ho zabalí, napíše na výrobek : „made in austria“ a ty si na tom pošmákneš jak vynikající maso z rakouska to je. Přitom budeš dál žrát sračky z Polska.
     Jediná možnost je volit SPD, né kvůli Okamurovi, ale kvůli tomu aby se co nejvíc písku nasypalo do soukolí EU. Přestane být dotovaný dovoz a tím pádem bude mít prostor a peníze tady místní farmář, který obnoví chovy.

      • africke hospodarstvi znicila humanitarni pomoc / dotace. neni vubec jiste, co se komu zadre, kdyz dotace zcela ustanou a zrusi se pronemecke regulace.

      • Hnízdo :D, nematlej o Africe, jsme v evropě, ve většině produktů jsme závislí na importu, čistě českou firmu abys hledal lupou …

      • jasne, ze si zavisly na importe, ked spanielovi zadotuju jablka vo vacsej vyske ako miestny pestovatel dostane v obchode, tak potom tu zrusia sady a nosi sa to „zadarmo“ zo spanielska, lebo ten farmar dostal $$$ uz dopredu. Dotacie su uplne ze zle ale ak uz musia byt, tak nech su rovnake pre vsetkych!

      • nechapu co ma na import zamerena ekonomika co delat s dotacni politikou 😀

      • hnizdo> Podľa tvojho príspevku si zrejme pod „na import zamerenou ekonomikou“ predstavuješ ekonomiku, ktorá nič neprodukuje…

      • roob, dotace už ze své podstaty nemůžou být stejné pro všechny, ale pokud se zruší, nebude Nor pěstovat mandarinky a o to jde … narovnání, zrušení nesmyslných dotací … všichni naši pánové politici si myslí, že Babiš zařvě, pokud dotace nedostane, ale je to jinak … buď ty dotace seberou všem, nebo se nebude dotované pěstovat a budem v prdeli tak, nebo tak …

    • Zase to nedramatizujte… vzpomeňme si na českou salmonelu ve špagetách, „kafilérku“ v supermarketu a metanol v chlastu. Možná máme lepší veterinární dohled, ale pochybuju, že nemáme na vlastním prahu co zametat. Myslím, že vám to „my X oni“ trošku zatemňuje rozhled.

     A prosil bych bez těch sprostejch slov, zvlášť tohohle druhu, zvlášť když se mluví o jídle 😉
     Myslete na lidi, co ještě neměli snídani/oběd…

     • Nesouhlasim, CR ma stale jeste velmi prisne normy a kvalita vyrobu je uplne nekde jinde, nez v EU. Nekdo z me rodiny sefoval mikrobiologicke laboratori, kde se testovaly VSECHNY vyrobky, co sly do CR a dlouhodobe sem nejvic sajrajtu jde z Polska. Proto i ja jsem nauceny, ze co je vyroba Polsko, to okamzite hazu zpet do regalu. Jinak mam i sve osobni zkusenosti s vyrobou z polska a jinymi sluzbami, ktere jen potvrdily skutecnosti kolem potravinovych vyrobku.

      • Z Polska přišla kapalina do ostřikovačů (a tím si nejsem jistej, podle Wikipedia nakoupili metanol od české firmy). Každopádně „vodku“ z toho udělali nás a poslali ten jed do prodeje taky Češi.
       Naopak myslím, že to mělo nějaké oběti v Polsku, kam se to asi dostalo od nás z Ostravska…

   • Šířím, co vím. Na konci února nám jejich kontaktní pracovníci volali ať si objednáme zboží do konce dne, že v ČR končí a že si sami balí věci. Od března není možné přihlášení do obchodu pro české obchodníky, českou mutaci stránek obchodu před přihlášením už nahradila polská verze. A obávám se, že na tohle doplatíme všichni zvyšováním cen a zchudnutím nabídky.

    • 😀 Vzdyt je to jedno, HW stagnuje, takze nakoupeno uz vsichni davno maji, velke firmy maji uplne jine dodavatele. EA produkty stoji tak jako tak za figu, takze zadna skoda, nehlede na to, ze obsah je dnes dostupny i online 😉
     Nechci to zlehcovat, at je to pravda, ci neni, ona ta bublina brzy splaskne, protoze jak uz tu bylo receno, nedoda jeden, milerad doda druhy 😉

   • Naplno to samozřejmě říct oficiálně nemůžou, ale to nic nemění na tom, že v ČR skončili, obchodníkům zablokovali účty, propustili kontaktní pracovníky a prodejcům oznámili, aby záruční reklamace posílali do Českého Servisu.

    • Stáhli se z trhu, no. Buď to tu prodělávalo nebo nejsme atraktivní země nebo z jiného důvodu. Provázanost PC distribuce s potravinářským průmyslem je nulová…
     Edit: Respektive jediná možná souvislost by mohla být, pokud by české orgány chtěly vést něco jako obchodní válku a vyšláply si „za trest“ na tuhle firmu a z těch důvodů musela/nebo se rozhodla od nás odejít. To by teda samozřejmě nebylo košer a nebylo by to z jejich vůle.

    • Míchat IT distribuci a maso, to je fakt umění. 😀 Co se tu člověk ještě nedozví… 😀
     ABC Data vůbec nebyl největší IT distributor v ČR jak tvrdíš… byl asi na 4. nebo 5. místě po AT Computers, ED systemu, Techdata..

     Tak sis pobrečel, holt budete muset změnit dodavatele, případně produkty a jede se dál. Na cz IT trhu to vůbec nic nezmění. Distribuci EA přebere někdo jiný. S nějakým masem to absolutně nesouvisí. 🙂

  • Uf, ackoliv se sem chodim bavit jen pasivnim sledovanim diskuze tak na toto musim reagovat:

   – ABCData nejvetsi CZ distributor ? Tak to ani omylem, cislo 5-6.
   – Odplata za maso? Totalni blabol, duvodem je ze ABCData CZ dluzi tomuto statu 24,5 mega na dani a spocitali si ze je jednoduzsi pobocku pohrbit a zacit znova. Polovina zamestnancu presla do ABCDaty SK a jede se dal. Akorat musi uzavrit nove smlouvy se zakosi a vyjednat pro ne nove pojisteni, ale dal tu budou fungovat. Otazka je jestli jim na to zakosi skoci… Koho to zajima vic tak si zpravu o dluhu najde na http://en.abcdata.eu/stock_exchange_reports/current_reports (report z 06.02.2019)

 2. fascinuje mě to započítávání Intelu který žádné grafické karty neprodává, jen bundluje k procesorům zobrazovadla. Celá statistika je pak brutálně zkreslená, reálně jsou jen dva výrobci grafických karet (plus jestli ještě přežívá Matrox ale to nestojí za řeč). Stejnou logikou by se pak AMD i NV dalo považovat za velkého prodejce her když bundlují ke svému hw pc hry.

  • AMD koblihy davat urcite nebude, sami nemaji zajem prodavat, jen doprodavaji zbytky, na nove grafiky si budeme muset pockat.

   Za to NVidia ma dost velky problem, ze ji klesaji prodeje i pres prichod nove generace. Proc asi.

   • Já jsem třeba chtěl tu figurku toho kulatýho létajícícho monstra z Doomu, když jsem pak viděl kvalitu provedení tak jsem se málem zeblil. Takže jestli mají dávat nějakou koblihu, tak ať je pěkně propečená a vymazlená, než kšunt z Éček.

   • stejný důvod jako AMD. Navíc teď už NV uzavírá celou produktovou řadu, kdy přichází nové grafiky za lidové ceny, kde jsou prodeje nejvyšší, hlavně na tom poli zvedá výkon, tudíž dokáže lépe konkurovat bazarové nabídce než AMD, které na trh dává jen karty, kterých jsou plné bazary. Na těžbě nejvíc získalo AMD a teď na tom nejvíce bude tratit, sice si lidi mohou koupit levní RX ale jestli koupit za 150 USD nebo za 50 USD je rozdíl docela markantní.

 3. Prodeje počítačů se samostatnými grafickými kartami klesají, ale AMD jde pořád po hlavě do výroby procesorů bez integrované grafiky a ty s integrovanou grafikou odsouvá na druhou kolej. A pak pláčou a říkají, že se nemohou prosadit proto, že výrobci nechtějí dělat sestavy s jejich procesory. Že zákazníci chtějí něco jiného, je evidentně nad jejich chápání. A neposlouchat zákazníka, to se nevyplácí.

   • Vy jste hlava. Právě jste na to kápnul. Notebooků se prodá víc než desktopů a v desktopech tvoří valnou většinu prodejů prodej firemním zákazníkům.
    A ani do jednoho z těchto dvou segmentů se AMD nehrne. Ono se hrne do toho posledního segmentu, který dle článku klesá o 40 % ročně.

    • AMD ma a prodava APU do desktopu uplne normalne, nevim co resis.

     Notasy jim nejedou, ale pravdepodobne spis problem dlouhodobych zavazku na strane vyrobcu notebooku k Intelu nez problem, ze by AMD nechtela a sami proste kapacity na vyrobu notebooku nemaji.

     • AMD sice APU prodává, ale jsou až na druhé koleji. Jak ve výrobní technologii, tak i v počtu jader.
      Noťasy jim nejedou jednoduše proto, že opět jsou až možná na třetí koleji. V okamžiku, kdy mají k dispozici 7nm proces, oni ho nacpou do desktopu, kde není potřeba a notebooky, kde by se měl výrazně pozitivně projevit, nechají někdy na příště.
      Dlouhodobé závazky na straně výrobců notebooků jsou jen takové šidítko AMD fans, kterým zdůvodňují neschopnost své firmy.

      • ‚..okamžiku, kdy mají k dispozici 7nm proces, oni ho nacpou do desktopu, kde není potřeba..‘
       .. nejspis by meli pockat na Intel, az konecne doladi 10nm, aby mohli pomalu ztratit to, co 2 roky tezce ziskavali. To da rozum 😉
       Treba to,ze na desktopovem retailu ta firma momentalne zije, to by do te uvahy neslo zakomponovat?
       Proc uprednostnuji servery oproti notebookum..asi nejak dosli k tomu, ze tam maji lepsi sance. Co se tyce Apu v desktopu..tak pro retail maji momentalne nabidku pokrytou dobre.

      • tombomino:
       Můžete mi říci, kdo ten desktopový Ryzen na 7nm procesu bude kupovat? Podle mě ho bude kupovat tatáž cílová skupina, která kupuje stávající Ryzeny. Tedy ti, co se orientují na nejlepší poměr cena/výkon. Pro AMD to znamená, že bere zákazníky jen sama sobě.
       A 10nm proces Intelu s tím vůbec nesouvisí. Intel těmhle Ryzenům totiž v pohodě bude konkurovat stávajícím 14nm. A kapacity toho 10nm vrhne tam, kde mu z něj bude plynout největší konkurenční výhoda, tedy do notebookových čipů. A až se příští rok konečně AMD dokope k tomu, aby nějaký 7nm notebookový čip udělala, případná konkurenční výhoda plynoucí z menšího výrobního procesu bude ta tam.

      • Toto je podobne tvrzeni typu.. karta s timto vykonem tu uz byla pred 2 lety..kdo chtel uz ji ma.
       Lidi stale upgraduji, kupuji se nove sestavy, meri se pomer vykon cena, pokud AMD nebude tlacit na pilu, tak si trznin podily vezme zpet Intel.
       Tahle uvaha o tom, ze proc ne 7nm desktop nedava smysl.

      • tombomino:
       To si nerozumíme. Já tím myslel, že člověk orientující se na poměr cena/výkon si sice v létě možná koupí 7nm Ryzen, ale kdyby v té době na trhu nebyl, tak si koupí ten 12nm nebo dokonce 14nm. Takový člověk by si neřekl, že když tu není 7nm Ryzen, koupím si 14nm Intel. Tedy nové Ryzeny „ukradnou“ zákazníky hlavně těm starším Ryzenům.

      • Radku, dovolím si nesouhlasit … už jen kvůli politice Intelu „co nový procesor, to nová deska“, může AMD sebrat podstatnou část zákazníků Intelu … pokud se tedy alespoň z 80% naplní dohady o nových Zenech, frekvencích a cenách za ně …

      • gogo1963:
       Jestli jste tak starej, jak uvádí jméno, měl byste snad už vědět, že podstatná část zákazníků nikdy procesor nemění, takže to, jestli jde nebo nejde procesor do desky, je jim úplně ukradené.
       Pokud se naplní dohady o nových Zenech, tak se stane podle vás co? Ti, co si koupili Ryzen 1xxx či 2xxx si poletí koupit šestnáctijádro za 15 tisíc? Ale jděte. Takových bude zanedbatelné množství. Ti, co 16 jader potřebovali, ti si koupili TR. Ti, co 16 jader nepotřebují, nebudou frajeřit. Kdyby totiž chtěli vyhazovat peníze oknem, koupí si na frajeření Intel.

      • škoda slov, proč to podráždění? Podstatná část je pro Intel třeba i jen 10-15% a to vůbec není nereálné číslo … počítám, že 50% zákazníků Intelu neupgradovalo několik let, protože pro pár procent výkonu navíc … teď důvod bude a to nemluvím o 16 jádru …

      • gogo1963:
       Nerozumím tomu „teď důvod bude“. Doteďka nebyl? V čem ty nové Ryzeny budou tak úžasné, že by to najednou mělo přesvědčit davy? Cena to evidentně nebude. I ty fakeové úniky počítají s tím, že osmijádro bude za cca tolik, co stojí dneska.
       Pak mi taky není jasné, proč v minulém příspěvku píšete o tom, že u AMD nemusíte měnit desku, zatímco v dalším předpokládáte, že ty AMDčka budou kupovat Inteláci. No a jelikož tohle bude poslední várka do AM4, tak tu kompatibilitu přes několik generací nijak nevyužijí.

      • V čem ty nové Ryzeny budou tak úžasné, že by to najednou mělo přesvědčit davy“
       ..Pokud se potvrdi zvyseni frekvenci a cca to, ze vykon na jadro bude stejny, jako Intelu, tak odpadne pro dalsi skupinu lidi duvod neupgradu na AMD z duvodu nizsiho ST.k tomu AMD nejspise nabidne lepsi pomer vykon/cena se stejnym ST a lepsim MT a lepsi spotrebou. Je to sice zatim spekulace, ale pokud pravdiva, tak AMD bude mit vyhodu uz nejen pouze pomer/cena.

      • tombomino 7.3.2019 at 7:39
       AMD ted asi vyhodu s novymi Ryzeny mit bude, ale na jak dlouho? Ja si nemyslim, ze intel spi a nedela nic, nebo ze ma tak obrovske problemy, ze by nemeli cim konkurovat. Proto si i myslim, ze mate pravdu s gogem a Radkem vsichni 3. Nabidka AMD v laptopech opravdu chybi, co je na trhu je nedostatecne a da se i rici nedoladene vuci konkurenci. Oni samozrejme investuji tam, kde si mysli, ze ziskaji nejvice, jako kazda akciovka, ale to nemeni nic na skutecnosti, ze laptopy s AMD na trhu nejsou.

      • Hele, na jak dlouho..to se uvidi. Intel nejspis neuvede zadny 10nm desktop letos a neni jiste, kdy jej uvede 2020. Jestli vyda letos na podzim dalsi refresh 14nm, kde prida dalsi 2 jadra k soucasnemu 9900k, zatim neni jiste. Teoreticky muze tezit AMD z vyhody noveho procesu a architektury trba i skoro rok.
       Jinak ja si v principu taky myslim, ze AMD neni v noteboocich dostatecne zastoupeno a moznost rustu je tam velka..ale prave ten rozhovor s MSI je dobry v tom si udelat predstavu, jak je tezke se tam zpatky vic zahackovat. On to tam rika sice neprimo, ale celkem jasne…’Proc by si komplikovali zivot s AMD, kdyz jim to s Intelem jede a prodaji co vyrobi a jeste riskovali si Intel nastvat proti sobe“. Podle mne podobny pohled asi najdes v dalsich firmach taky. Pro AMD je to beh na dlouhou trat a jak si spravne napsal „investuji tam, kde si mysli, ze ziskaji nejvice“.

    • Pokud se podaří AMD výrazněji uspět na serverovém/desktopovém trhu, možná svou pozornost namíří i tímto směrem (jejich R&D možnosti mají své limity). Třeba mají velcí výrobci obavu z přístupu Intelu, kdyby upřednostnili nabídku konkurence. Nedostatek CPU jsme si nakonec loni vyzkoušeli, příště může krácení dodávek náhodou postihnout zrovna odbojné odběratele. Nakonec příklady, čeho je Intel schopen pro záchranu/zisk tržního podílu tu z minulosti již máme. Intel má jasný zájem na přežití AMD, které mu pomáhá odrážet námitky antimonopolních úřadů, ale vše má asi své meze (zástupce Intelu údajně zmínil hranici 15-20%).

      • Support vyrobcu notebooku stoji za dva prdy vsude. Jedine, kde to nekde trochu funguje je treba vymena HW, jak to dela napr. Dell. Pokud ma ale notebook SW problem, tak je to uplne jedno..prdi na to vsichni v podobne mire ..MS, Intel, NV, AMD…
       AMD aspon s novymi mobilnimi drivery opravilo dost chyb v grafice APU Ryzenu, tak se dostalo aspon do stadia normalni pouzitelnosti.

      • Dotaz na Rádio Jerevan: Můžu link, kde „šéf MSI“ něco takového říká? 🙂

       Já našel jenom údajnou zprávu na… WCCFtechu.
       O „šéfovi“ se tam neříká ani slovo. A ten důvod teoreticky dokonce může být jenom úvaha pisatele, ne něco co by přímo říkal jejich údajný informátor.

       Ono tenhle web si minimálně v minulosti IMHO vymýšlel zprávy, tam, kde si spočítali, že se jim to těžko dokáže, protože ten výmysl je realistický/očekávaný. Takže je otázka, jestli se jim dá teď věřit všechno, co napíšou.

      • Ono to chce umet cist cele vety hnizdile a nejen odrazky. Co se tyce narazky na oblast spatne zkusenosti se supportem, tak je tam odkaz do minulosti, snad dokonce rok 2012.. MSI se do toho evidentne nechce a celkem jasne tam i rikaji proc..

      • hnizdo> Reality check… Napísal si: „Jak se vyjadril sef MSI, absence jakehokoliv supportu a nespolehlive dodavky je to co odrazuje oem vendory od sestav s amd.“

       Skutočné slová CEO MSI k Prior bad experience v odkazovanom článku:
       „At that time, their product was not right and their support was not that good,“

      • @ifko
       Reality check..na nej nesmis jit cizim jazykem, kteremu nerozumi 😉

      • @Hnizdo
       Tak to jo, sorry. Nicméně citoval jsi to přece jenom dost posunutě, jak už poznamenal ifkopifko.
       „absence jakékoliv podpory“ rozhodně neřekl, to jsi hodně přehnal. „not that good“ znamaná spíš „nebyla zrovna nejlepší“
       „nespolehlive dodavky“ tam nejsou vůbec (pokud mi něco neuniká)

       & ironie je, že neschopnost zásobovat trh se v tom článku zrovna řeší v souvislosti s Intelem a tím letošním/loňským nedostatkem CPU. Šéf MSI si stěžoval na Intel (utrpěl jim byznys základních desek, protože na trhu chyběla CPU), ne na AMD…

      • Ja jsem cekal kdo se vytasi s PRESNYM PREKLADEM a pokud mozno jeste spravnym VYKLADEM 🙂 Vsichni od kterych se to dalo cekat 😀

       Takze reality check #2: nejen MSI ale vsichni ostatni vendori se chovaji stejne 😀 To si taky klidne vysvetlujte spatnym pochopenim a prekladem 😀

       @Honza: a i tak asi lepsi nez spoluprace s AMD, podle portfolia, ze? 😀

      • To je sice všechno hezký, ale rádio Jerevan jsi nakonec byl, výmluvy sem, výmluvy tam.

      • hnizdo> Samozrejme, zas sú na vine len „tí druhí“, nie tvoj „objektívny, faktický“ príspevok.

      • Hnizdile, kdyz chces citovat ze zahranicnich textu, tak se nauc prekladat.
       Bud pises hovadiny, protoze nerozumis co je tam napsano a nebo rovnou lzes.
       Tak jak tak, to co jsi napsal, tak v tom citovanem odkaze neni. Zato je tam napsane neco jineho, co se ti uz samozrejme nehodilo do kramu, jak je uz tvym zvykem.

      • Jan Olšan 6.3.2019 at 17:13 Tak ja se vymlouvam a lzu 😀 No to je gol 😀 Vsichni vendori se AMD vyhybaji obloukem, CEO MSI si dovoli na pomery managementu naprosto neslychane na plnou hubu rict proc, ale vskutocnosti je vsehcno jinak, a ja ktery ho cituju, jsem radio Jerevan 😀

       Vy jste ale banda ubozaku, jen co je pravda 😀 A specialne ty Honzo premyslej, proc jsou dnesni media prinejlepsim pro smich. To jsi se dneska vazne predved, vymlouvas se jak male dite .

      • Hnizdile, ty mas za to, ze kdyz si neco i vymyslis a pak pro jistoru jeste zacnes prekrucovat na plnou hubu, tak se to asi stane pravdou co..nastesti, kazdy neni tak blbej jako ty..
       trubka co si ani neumi anglicky text, ale kecu ma za 10..

      • jasnee to vis ze jo, ja si vymyslim ze vendory neprinutil ke spolupraci s amd ani nedostatek intel procesoru, MSI CEO rekl jasne proc a ja si vymejslim a prekrucuju 😀 jen do toho slapejte, vsi silou a tanecnimi kroky, at je to cejtit jeste vic 😀

       To uz je zoufalstvi zcela noveho nebyvaleho stupne 😀

      • @Hnizdo
       To jako fakt, lol?
       Jako řeks co si řek, potvrdil si, odkud si čerpal, víc jak z půlky to byla blbost (citoval si, co tam není), vzhledem k zkušenostem s tebou se bojím že možná záměrně… Holt sis přinesl lano sám a sám si do něj strčil krk a zakvedlal židlí…
       Tak si nestěžuj na mě a jak ti tady křivdí nějaký údajně moje „“““výmluvy““““. Tohle by se ti povedlo i kompletně sólo.

      • Tak z pulky blbost? Covece co je to s tebou, to delas schvalne, nebo jsi uz jak Soucek, totalne odtrzenej od jakekoliv korekce okoli, obklopenej jen svoji suitou patolizalu?

       Fakt: Vyrobci OEM, specialne NTB, do amd nesli a nejdou
       Fakt: CEO MSI rekl janse a jednoznacne proc – spatne zkusenosti. ne jen support a produkt, to jenom vypichl – spatne zkusenosti
       Fakt: AMD se neodvazilo ani polemizovat.

       A ty se jeste odvazujes se do mne navazet, zatimco sam jsi byl na zacatku mene informovany nez ja? To je skutecne vrchol drzosti a ubohosti. Ses fakt frajer. Dobra prace, je z toho tady dalsi tydiit. Definitivne.

      • Hnizdo…pristizeny lhar, ktery rve ‚vsichni lzou‘ :)) Ty jsi se povedl, tebe hned tak nekdo nevymysli 😀

       Hele budulinku, tady mas cely ten text. Vypichnu ve zkratce 2 veci, zbytek, at si kazdy precte sam
       – BOD c1.: MSI je mensi firma a nemuze si dovolit v teto dobe experimentovat s dalsimi platformami.
       – BOD c.3: MSI dostava silnou podporu od Intelu v dobe zhorsenych dodavek a proto by bylo neprijmene prijit s podporou novych produktu na bazi AMD a nepouzivat 100% Intel.

       Jinymi slovy, MSI nabidku AMD nepotrebuje a nechce si nastvat ani Intel. Nechce se ji investovat do AMD produktu, kdyz ma svoje s Intelem jiste. Cili to, co tady od zacatku tvrdi Tynyt.

       Original textu…
       – Experimentation: MSI is a smaller company than some and can’t afford to experiment with different platforms right now. „I always say ‚we are not big enough to make it so complicated,'“ he told us. He cited all of the different gaming laptop SKUs MSI makes, from the high-end GT series to the budget GLs, when saying that their lineup is already pretty complex. He also posited that it, given the company’s focus on optimizing the user experience, going with AMD adds another layer of complexity.
       – Prior bad experience: MSI has used AMD processors in its systems before, but apparently had a bad experience. „At that time, their product was not right and their support was not that good,“ Chiang said. He didn’t say which AMD CPU he was referring to, but we know that 2012’s MSI GX60 had an AMD A10 chip inside. Our sister site, Laptop Mag, reviewed that laptop at the time and really liked the performance and battery life.
       – Relationship with Intel: Chiang told us that, given Intel’s strong support during the shortage, it would be awkward to tell Intel if he chose to come out with an AMD-powered product. „It’s very hard for us to tell them ‚hey, we don’t want to use 100 percent Intel,‘ because they give us very good support,“ he said. He did not, however, make any claims that Intel had pressured him or the company.

      • hnizdo 6.3.2019 at 13:41
       „yep, to je ono. doufam Honzo ze bude omluva za to radio jerevan.“

       Doufam, hnizdo, ze bude omluva Honzovi a ostatnim za to prekrucovani faktu a zi, co tu opet sirite. Holt jste se spletl, budte chlap, uznejte to a omluvte se.

      • tromboza, placeny AMD troll, ktery ve svem vlastnim prispevku uzvedcuje sam sebe ze lzi o lzich tech ostatnich 😀

       hnizdo 6.3.2019 at 9:01

       Vyrobci maji obavu akorat tak z pristupu AMD. Jak se vyjadril sef MSI, absence jakehokoliv supportu a nespolehlive dodavky je to co odrazuje oem vendory od sestav s amd.

       “At that time, their product was not right and their support was not that good,” Chiang said.“

       Cili: Hnizdo ma pravdu, ale je „usvedceny lhar“ temi porad stejnymi zdejsimi rudymi trolly, kteri sice nemohou vyvratit nic z toho co bylo receno, ale je to vsechno uplne jinak.

       Meanwhile na czc je 40 Modelu se starsi amd platformou, a cca 50 modelu s ryzenem, proti 1400 modelu s intelem.

       Kdyz je to pro MSI tak strasne tezky a slozity, kde je Dell, HP, Lenovo? To si myslite ze vam ty vase demagogie jako nekdo zere spolu se senem? 😀

       Ale i pro to rudy troll najde nejake vysvetleni, treba spatny preklad, znalost anglictiny, zelene bryle, vlastni spiklenecke teorie a podobne kydy, porad stejne blbe jako vzdy. Proti tomu stoji jasna deklarace CEO MSI.

       Nekdo fakta, nekdo viru.

      • hnizdo 7.3.2019 at 15:08
       Dobre a kdy se tedy omluvite Janu Olsanovi za prekroucena fakta a lzi, co tu sirite?

      • Jasne Hnizdile…tvoje „pravda“,ktera je prekroucenou lzi
       „hnizdo 6.3.2019 at 9:01
       Vyrobci maji obavu akorat tak z pristupu AMD. Jak se vyjadril sef MSI, absence jakehokoliv supportu a nespolehlive dodavky je to co odrazuje oem vendory od sestav s amd.“
       Vyjadreni z rozhovoru
       ‚MSI pouzivala AMD CPU ve svych systemech drive, ale mela s nimi zjevne spatnou zkusenost. „VE SVE DOBE (2012), jejich produkt nebyl ‚nejlepsi‘ a jejich podpora nebyla tak dobra“ ‚

       Muzes Hnizdile ukazat, kdev tom rozhovoru se mluvi o
       – „absence jakehokoliv supportu“
       – „nespolehlivych dodavkach“
       – o tom, ze se jedna o roce 2018/2019 a ne o roce 2012?
       a naopak napsat, ze neni pravdou ze
       „MSI neni dostatecne velikou, aby si komplikovala zivot a pridat AMD do sveho portfolia, aby jim to komplikovalo bussines“..kdyz je to primo prvni veta?
       “ “I always say ‘we are not big enough to make it so complicated,’” he told us. He cited all of the different gaming laptop SKUs MSI makes, from the high-end GT series to the budget GLs, when saying that their lineup is already pretty complex. He also posited that it, given the company’s focus on optimizing the user experience, going with AMD adds another layer of complexity.“
       atd…
       Jinak mel by jsi s temi svymi mentalnimi zachvaty, ze ti kazdy ublizuje a s temi placenymi trolly vymyslet neco noveho..uz je to ohrane 😀

      • Ty vaše slohovky nečtu, ale z toho co jsem prolítl očima, tak nic nového… Hnízdo klasicky lže a pak se vymlouvá. 🙂

       BTW Hnízdo, na tohle máš jistě důkaz… anebo další lež? 😀 😀
       „hnizdo 7.3.2019 at 15:08
       tromboza, placeny AMD troll“

      • @Aznoh..doma mi 3 ze 4 masin bezi na Intelu..tak asi jsem ve skutecnosti placeny Intelem, ale zapomeli mi to rict, takze o tom nevim :)))

     • Je zajímavé, že příznivci AMD na jednu stranu argumentují konzervatismem výrobců počítačů, ale na druhou stranu své produkty cpou do serverové oblasti, kde je ten konzervatismus největší.
      Co je firma ochotná udělat pro to, aby se prosadila nebo proto, aby nebyla vytlačena z trhu, je snad jasné. Cokoliv. A týká se to jakékoliv firmy.

      • Ja myslim, ze ten „konzervatismus“ je celkem pekne videt v tom rozhovoru se sefem MSI. Na jednu stranu se to da dost dobre chapat..pokud AMD nebude mit v noteboocich v necem vyrazne zajimavejsi nabidku, tak proc by si builderi meli komplikovat zivot, kdyz to co postavi na intelu stejne prodaji.
       Servery jsou na tom trochu jinak..tady muzete uzavirat dodavky i na primo typicky pro nekoho, jako je Amazon a jemu podobni. Pak je uz jen otazka, ktera firma to postavi. Mate prodej a jeste reklamu. (aspon takhle bych to videl).

    • Aby se taky hrnulo, když výrobci notebooků z AMD komponent vyrábějí vždycky lowcosty, kde tlačí urpotně na cenu, že?

     U firemních zákazníků je to pak konzervatismus zákazníků.

     A co se týká MSI, tak tohle je zrovna firma, která z nějakého důvodu na grafiky AMD přestala osazovat ty nejlepší chladiče, ačkoli tu zájem byl (a neobstojí, že by s tím měli větší náklady, protože ty chladiče jsou k nerozeznání podobné těm z nvidií).

 4. No, samostatné karty 80 ku 20 v prospech nVidie, 4 miliardy zisku za rok a naviac aktuálne už nVidia nasadzuje aj pre mainstream dôležité RTX2060, 1660Ti a spol. – pre nich všetko super len aby borci nezaspali na vavrínoch.

  A AMD, no myslím že pustiť na trh 7nm mainstream v Q3 2019 už vážne potrebujú ako soľ lebo tie podiely sú vážne katastrofa i keď aspoň sú už ako tak ziskový bez ohľadu na GPU. Ale tým špatným číslam zase až tak veľmi nerozumiem pri tých cenách RX570-580 ktoré sú už nejakú dobu za neskutočne €€€ i keď samozrejme chápem že kto chcel výkon GTX1070/1660Ti či RTX2060 si RX570/580 byť akokoľvek výhodnú nekúpi.

  Tak uvidíme, osobne držím palce AMD s mainstream, ono už taká 12nm GTX1660Ti je super GPU za +/- prijateľnú cenu tak uvidíme čo predvedie AMD.

  • Ty čísla jsou špatné protože bazary přetékají AMD kartami z těžby, AMD na tom těžila při těžbě víc než NV a právě tyhle karty byly první v hledáčku minerů, když pak člověk může koupit na eBay RX570 už i za 50 dolarů. NVIDIA proti tomu bojuje aspoň vydáním výkonnějších karet s lepším poměrem cena/výkon za podobnou cenu za jakou se prodával bazar, bazar samo půjde dolů, když mám kartu za 7500, tak 2-2,5 roku starou, stejně výkonnou GTX1070 budu těžko prodávat za 6 tisíc, dobře prodejná ta karta bude tak za 4-4.5 tisíce. A to samo bude klást tlak i na bazarové karty AMD, kde RX580 těžko udrží 3.5 tisícovou hladinu vůči o 5-10 stovek dražší ale výrazně výkonnější 1070. Takže AMD na bazaru půjde víc dolů a logicky tomu opět víc ovlivní prodej nových AMD grafik dokud nevyjde navi, které bude výkonnější o aspoň o 25-30 procent ve stejné ceně.

   Naví RX jsou na dnešní poměry pomalé, stejně jako GTX1060 a nižší. V herním počítači za 1000-1500, což jsou typické ceny rozumných herních počítačů už běžně obsahují karty jako GTX1070 až GTX1080, ty teď lehce nahrazují 1660Ti/RTX2060. Vegy moc lidí nechce, hračičkové z vegy sice mohou těžit víc než GTX, ale out of box je prostě GTX výhodnější.

     • nechci ted kupovat kartu a procesor, pak tam za rok pujde nový ryzen a pravdepodobně vega 64 (i proto zdroj co i s ní pojede na nižší výkon, kvůli hluku), az zase budou vyprodávat sklady za budget cenu. Na HD monitor kazdopadne zatim 580 stiha v pohode.

      • No, to chápem a keby tak, tak by som tiež uvažoval o Ryzene 1600/X ktoré sú cenovou ešte podstatne nižšie… …keď to za rok budeš aj tak meniť, tak by som tých pár % výkonu ožalel…

       + ako tvoj plán, ale takto za nech za rok kupovať výpredajovú Vegu 64 ?
       No neviem za: 1. či ten výpredaj bude 2. ako sa ti do tej Vegy 64 bude chcieť v porovnaní s 7nm „RX680“ či verím takto za rok možno aj 400eurovej RTX2070…

      • To bylo myšleno spíš že něco jako Vega 64, prostě karta, co tam při HD zase dva tři roky v pohodě zůstane. AMD je mi sympatičtější, ale 2070 za dobrou cenu taky můžu :). Cena 1600/2600 je dif 400 kč a 2600 má hru Division 2 a předpokládám i lepší větráček.

      • A nemas lepsi jit rovnou do levnejsi Veky56 nebo 1660Ti? Vega64 o moc vetsi vykon nema a kupovat a prodavat grafiku v horizontu roku..se moc nevyplati

      • a není lepší teď po bazarech poschánět něco jako 1600 + RX 570/580, nějaký ten zdroj s tím, že to za rok pošleš dál a koupíš si fungl novou nabušenou sestavu?
       Nová generace CPU s novou generací základovek a novou generací grafik (vše s podporou PCI-E 4.0), nové generace SSD (možná již taktéž s podporou PCI-E 4.0) a k tomu adekvátně výkonný zdroj. Jediné co mě dává smysl kupovat předem je skříň – tam při nejhorším jenom vyměníš jeté větráčky.

      • Podle mě ta sestava s lepší grafikou (i když třeba ta 580 fakt bude stačit klidně dva roky…) a procesorem pár let hraní a lehčí práce s grafikou na HD dá, novinky asi budou ze začátku stejně hodně drahý. Na bazary se podívám, dobrý tip díky. Skříň zůstane, mohl by i zdroj a ssd…

    • No a ptám se za 5500 novou grafiku RX580 nebo za 3 bazarovou se zárukou, nebo za 2 bazarovou RX570? Je to na chvilku jak píšete, že… jenže s tím co je na trhu za 6 koupíte bazar GTX1070 a to je dle mě hodně drahé, nicméně výkon má de facto jako Vega56, případně 1080, tu už byste neměl mít rpoblém sehnat za 7

     • Díky, to nevyužiju, to už je zbytečná kotelna. Nakonec dám na test co vyšel v nějakym magazínu (všera na stánku jsem ho prolít), tam vítězí tichoučký Corsair, čili vezmu RM750x a pár stovek ušetřím. Ten by měl utáhnou jakoby cokoliv i co se týče výhledu pár let, že?

      • Jasný. V pohodě. Já to nabízel kvůli té ceně. Nechám ho za 3500. Ono je celkem jedno jestli je to za 3500 850W nebo 1200W. Každopádně zase je to platinum a je ještě 9 let záruka 🙂

      • Aha ok, rozumím. ten korzár je za necelý 3 a asi to stejně nechám sestavit u czc nebo alzy…uvidím jak s tou grafikou ale na ebay nabídky za 3+1 poštovný nebo 5500 nová se dvěma hrama…za mě jasná volba zatím

 5. Jo, když se to počítá takto, tak jich tam je hodně.
  Na základě informace „plne bazary“ jsem chtěl nějakou levně koupit.
  Podmínka je aby se dala reklamovat v ČR. Ideálně s fakturou.
  Cena mě teda nepřesvědčila. Asi jsem špatně hledal.