Tržní podíly výrobců x86 procesorů: AMD má 20 % notebooků, ale servery pod 6 %

47

Jak si aktuálně stojí Intel a AMD na trhu procesorů x86? Křemíkový obr dál ztrácí na úkor menší konkurence, ale AMD nemá tolik ze serverů, kolik by rádo.

Pravidelně sledujeme tržní podíly výrobců GPU a nyní také data o tržním podílu výrobců procesorů x86, tedy víceméně stav souboje mezi Intelem a AMD. Právě k tomu máme teď nová čísla za uplynulé druhé čtvrtletí roku 2020. Ty teď vydala analytická firma Mercury Research, od které pocházely statistiky i za předchozí kvartály/roky. Tato data se soustředí na růst AMD (jelikož jeho marketing je pouští do světa, analýza je jinak neveřejná), ale protože další konkurence téměř neexistuje, lze z nich vyčíst i podíl Intelu.

Desktop: mírné nárůsty od vydání Zenu 2

Začněme v desktopu. V tom jsou nárůsty relativně nejmenší, i když existují. AMD v Q2 2020 vylezlo na tržní podíl 19,2 %. Z toho lze vyvodit, že circa 80,8 % desktopového trhu by mělo být Intelu. Přitom v předchozím kvartálu mělo AMD 18,6 %. Větší nárůst je to proti období před rokem. V Q2 2019, tedy před vydáním 7nm Ryzenů 3000 „Matisse“ bylo AMD na 17,1 %. Nynějších 19,2 % je nejvyšší podíl pro AMD od prvního kvartálu roku 2014.

Mimochodem, v předchozím kvartálu uváděla čísla Mercury Research, že v desktopu mají 0,1% podíl procesory čínského Zhaoxinu, takže možná má Intel spíše 80,7 %, pokud uvažujeme, že tehdy nešlo o jednorázový úspěch šanghajského podniku.

Na tomto trhu je růst omezený tím, že v retailovém trhu už AMD dosáhlo značně vysokého podílu, takže pro další procenta by muselo nabírat hlavně v mnohem zakonzervovanějším OEM sektoru, kde má Intel s výrobci silné dlouholeté vazby. Celkově ale tržní podíl AMD v desktopu roste stabilně, toto by měl být desátý kvartál v řadě, kdy se zvyšoval nebo neklesal (mezi Q1 a Q2 2019 zůstalo číslo ve statistice jednou stejné, zhruba 17,1 %, i když nějaké malé zlepšení tam před zaokrouhlením možná bylo).

Procesor Zhaoxin 16nm generace KX-6000 v BGA pouzdru (Zdroj: Zhaoxin)

Deska C1888 s procesorem Zhaoxin Kaixian KX-U6780A (fotogalerie)

Podíl v noteboocích vyšší než v desktopech?

Nejlépe to ale v druhém čtvrtletí pro AMD dopadlo v noteboocích. Tam se totiž AMD ze 17,1 % v prvním čtvrtletí po tom druhém dostalo na 19,9% podíl. Tedy bezmála pětinu trhu a zároveň kupodivu vyšší podíl, než jaký momentálně urvává v desktopu. Před rokem v Q2 2019 měla firma ještě jen 14,7% podíl. Intel by tedy měl mít víceméně zbytek, 80,1 %.

Vypadá to tedy, že 7nm Ryzeny 4000 Renoir poněkud prolomily odpor výrobců proti změně a daří se jim se už prosazovat. Podle AMD jde o vůbec historicky nejvyšší tržní podíl v noteboocích, jaký kdy firma držela. Nicméně Intel by podle své prognózy mohl ve zbytku roku získat něco zpátky, protože se do výroby vrací dříve nedostatkové lowendové notebookové procesory Celeron a Pentium, na které mu nějaký čas nezbývala kapacita 14nm výroby. Po obnovení jejich dostupnosti by AMD mohlo přijít o nějakou poptávku v lowendu a chromeboocích.

AMD Ryzen 4000 APU Renoir pro notebooky zdroj AMD 1600
AMD Ryzen 4000, APU Renoir pro notebooky v pouzdru BGA (Zdroj: AMD)

Odhalení procesorů AMD Ryzen 4000 pro notebooky (Fotogalerie)

Servery: méně než 10 %, které udává AMD

Také v serverech došlo k nárůstu tržního podílu, ale podle Mercury Research nebyl zas tak dramatický. Pro připomenutí: minulý měsíc při oznámení finančních výsledků za Q2 2020 sdělilo AMD, že má konečně dlouho cílený 10% tržní podíl na tomto trhu. S tím ovšem analýza Mercury Research nesouhlasí a přiděluje AMD jenom 5,8 % trhu. Intel by tedy měl mít zbylých 94,2 %. Proti tomu v Q1 2020 byl podíl AMD 5,1 %. Stoupá tedy, ale méně rychle. Před rokem v Q2 2019 byl podíl 3,4 %.

Tip: AMD mělo v Q2 2020 tržby 1,93 miliardy $. Letos možná 9 miliard, 10 % serverů dosaženo

Důvod velkého rozdílu v číslech od Mercury a od AMD je zřejmě v odlišné definici, tedy v tom, že AMD počítá jen část trhu (jak jsme ho podezírali již minule). Firma se údajně odvolává na čísla analytiků z IDC, tedy jiného zdroje. Zejména údajně nepočítá sektor storage zařízení, síťové infrastruktury a 4S/8S servery – číslo od IDC/AMD by se mělo týkat jen tradičních serverů s jedním nebo dvěma CPU.

Mercury Research započítá všechno, takže mu celkově vychází výrazně větší podíl pro Intel a nižší pro AMD. Zpráva IDC by údajně měla být také dána k dispozici, respektive AMD z ní údajně zpřístupní dotyčná čísla, pak se také možná dozvíme víc k oné zúžené definici trhu.

Procesor Intel Xeon Cooper Lake 01
Procesor Intel Xeon Cooper Lake je určený pro 4S a 8S servery, v kterým AMD Intelu nekonkuruje (Zdroj: Intel)

Celkový podíl

Celkově má AMD údajně podíl 18,3 % x86 procesorů se započítáním všech segmentů (ovšem pozor, není brán v potaz trh IoT zařízení, takže zcela kompletní to není a asi také ne herní konzole). Pokud by se odečetly serverové procesory a brala se jen „klientská“ CPU, pak podíl AMD vychází na 19,7 %. Je možné, že v Q3 nebo Q4 se dostane přes 20 %, ale raději bych to nezakřikoval, zvlášť vzhledem k brzkému vydání 10nm+ procesorů Intel Tiger Lake pro notebooky.

Zdroj: Tom’s Hardware

Tržní podíly výrobců x86 procesorů: AMD má 20 % notebooků, ale servery pod 6 %
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

47 KOMENTÁŘE

 1. Pár poznámek:
  1) Z čísel plyne, že poměr trhu desktopů a notebooků je 28,5 : 71,5
  2) Z čísel jasně plyne, že to, že AMD tak neroste v desktopech není tím, že OEM trh je zakonzervovanější (to by nemělo AMD v noteboocích, kde OEM dělá 100 % trhu větší podíl než v desktopu). Daleko pravděpodobněji je to tím, že AMD nenabízí to, co si OEM trh žádá.
  3) Ryzen založený na Zen 2 je pěkný propadák. AMD se s ním cpalo do segmentu, kde už dávno podíl získalo a tak tento čip Intelu moc neubral a AMD moc nepřidal (a to říkám jako člověk, co si ho koupil, aby zase fanatici neřvali, že je to jen mojí zaujatostí). Naopak Renoir, založený na témže Zen 2, je přesně to, co si trh žádá a s velkou pravděpodobností díky němu uvidíme za pár měsíců prudký nárůst podílu AMD na trhu desktopů.
  4) Z uvedených předchozích bodů plyne ještě jedna věc, která se příznivcům AMD nebude líbit. Ryzen založený na Zen 3 je opět produkt z kategorie zbytečných. Zbytečných ve smyslu, že s ním AMD nemá šanci získat větší podíl na trhu. Tentokráte to už ale AMD vidí a zařizuje se podle toho. Podle posledních úniků to vypadá, že Zen 3 bude hlavně serverový produkt, který se zatím do desktopu podívá jen do high-endu a do nižších pater se dostane až s APU na něm založených.
  5) V nesouladu těch serverových procent je vidět, jak Intel diverzifikuje své portfolio. AMD zvedlo svůj podíl z 3,4 na 5,8 %, a přesto dokázal Intel v tomto segmentu meziročně vyrůst o 43 %.
  Malá osobní poznámka na závěr: Využil jsem současného poklesu ceny akcií Intelu a přikoupil. A to přesto, že věřím, že AMD bude získávat ve všech třech v článku zmiňovaných segmentech čím dál větší podíl.

  • AMD má prestíž, Intel nemá proti 3950X nič a proti TR už vôbec, Renoir je tiež výborný. A to je tiež dôležité, aby sa firma dostala do širšieho povedomia, zákazky na 2x výkonnejšie superpočítače oproti konkurencii atď… Marže rastú, Intelu ukrajuje podiel zo segmentov, hodnota firmy rastie, plány sa plnia. Pre akcionárov ako Vás, je to pomalý rast, ale je.

   • To je přesně ten pohled, který nemám rád. Vytáhnete pár produktů a řeknete, že proti nim konkurence nic nemá. A já s tím i souhlasím. Jen mi tam chybí ty desítky produktů, kde je to naopak.
    Širší povědomí je opět jen nalhávání si, že na tom záleží. Kolik myslíte, že lidí třeba tuší, kdo vyrábí čipy do řídící jednotky, kterou mají v autě? Promile? Spíš ještě méně.
    Jako člověk kupující akcie se snažím neřídit nějakým nadšením pro produkt. Nadšení vyhání cenu akcií nahoru, ale nijak nezaručuje, že to vyžene nahoru i zisky. Krásně je to vidět na tom AMD. Když bych měl hodnotit jejich produkty podle míry nadšení, jsou Ryzeny založené na Zen 2 naprostá bomba. Když to budu hodnotit podle skutečně významných produktů, tak 12/14nm APU založené na Zen 1 dělají daleko větší podíl. A je to vidět i na vás. Zmíníte 3950X nebo TR a je vám naprosto ukradené, že za ně utrží firma nula nula nic. No dobře, pár desítek milionů dolarů to bude, ale proti příjmům z těch starých APU, je to zanedbatelné.

     • Nadhled, skvor by som Marketingove oddelenie AMD poslal na školenie na slovensko ako sa ziskavaju zakaznici. Lebo nikdy nepochopia prečo 64 jadrovi 2x rychlejši CPU za 3100dolarov sa horšie predava ako 28 jadrovi 2x pomalši CPU za 10 000dolarov 😀

      • To ale vidíte celou věc hodně zjednodušeně. Víte ono to není jenom o prostém nákupu procesorů za nějakou cenu. Jedná se o to jestli ty procesory máte do čeho dát a jestli to něco je schopné ty procesory obsloužit. Potom také záleží na tom jestli celý takto sestavený celek někdo koupí.
       Tohle je přesně ten nadhled o kterém píši a který ve Vašem příspěvku není.

  • Suhlasim s 2) . Ze viac ako zakonzervovanost je v pripade OEM problem to, ze OEM trh nedostava co si ziada. Suhlasim, ze ak AMD bude mat dostatok CPU Renoir, tak bude dost strmo rast. Taky CPU AMD chybal.
   S 3) nesuhlasim. Zen(+) nebol este dostatocne dobry CPU oproti Intelu. To az Zen2 a tento segment bol najlahsie ovladnutelny AMD. Takze bolo dobre a logicke, ze sa na tento trh AMD zameralo ako prve. Teraz sa ma o co opierat pri presadzovani sa v dalsich segmentoch. Dobre rozhodnutie bolo aj chipletova architekrura, lebo popri desktope mohli jednym produktom riesit aj dalsi segment – servery. Nepotrebovali pre kazdy segment separatne CPU. Takto im stacia 2 CPU.
   Ak by zacali naraz na vsetkych frontoch, tak by to urcite pre AMD nedopadlo tak dobre. Na to AMD v takom stave ako bolo nemalo.

   • Zen+ dokázal mezi 2Q/2018 a 2Q/2019 zvýšit podíl AMD v desktopu z 12,3 na 17,1 %.
    Zen 2 (a to si budeme ještě nalhávat, že to opravdu udělaly jen a pouze prodeje Zen 2, já bych si tipnul, že se na tom spíše podílely Zen+ APU) za další rok zvedly podíl z 17,1 na 19,2 %.
    Segment notebooků také rostl daleko rychleji, než segment desktopu, přestože v něm žádné Zen 2 až donedávna nebyly.
    Bohužel lidi jako vy čísla nezajímají. Vy máte svou utkvělou představu, o které se mezi sebou vzájemně přesvědčujete, a realitu ignorujete.
    Že měla čipletová konstrukce něco do sebe, vám neberu. Ale právě nástup a úspěch Renoiru, ale i všech starších APU, ukazují, že to byla jen z nouze ctnost, a že se to pro běžný segment moc nehodí. Hodí se to pouze tam, kde opravdu využijete víc než jeden výpočetní čiplet. V ostatních případech je to jen mrhání křemíkem za cenu dobrovolného zhoršování parametrů.

    • Problem cisel je vzdycky problem jejich interpretace. Pokud jsem dosahl v nektere cast segmentu urcite kriticke hranice dosazitelnosti, tak uz dal neporostu nebo minimalne. Potazmo doslo treba k ukonceni phase obmeny HW a bude zase trvat treba 2 roky, nez nastane dalsi vyraznejsi kolo, atd. To jsou vsechno aspekty, ktere vy taky neberete v potaz. Takze ani Vase zavery nejsou bezchub, byt se zajladaji na „cislech“.
     Jinak nechapu proc nechcete akceptovat to, ze existuje setrvacnost u korporatniho OEM. To je x-krat omilany fakt. Zen2 ser very maji v absolutnich cislech na trhu nejmensi ‚penetraci‘ i presto, ze jsou ve vetsine aspektu nejspis lepsi nez soucasne Xeony. Uspech Renoir je dany tim, ze se jej valka cast proda u Home useru, coz zjednodusene receno ‚notebookovy retail‘ a pomer vykon/cena. Takze tady jde hezky videt paralela s deaktopovym retailem. Jinak plati i to co rikate, ze AMD nemela doted vyrazne zajimavejsi desktopova APU, takze tady OEM opravdu nemela moc co nabizet.

     • Ale to je přesně o tom, o čem mluvím. Já neříkám, že Ryzen se Zen 2 jádry je špatný produkt. Jen říkám, že na trhu toho moc nepředvedl. A důvody, proč toho moc nepředvedl, jsou ty, o kterých píšete. Tedy z pohledu technologie je to výborný produkt, z pohledu finančního, to není žádná sláva. A to je zase rozdíl v pohledu mém versus většiny lidí zde. Většina lidí zde kouká jen na tu technologickou stránku a vyvozuje z ní, že když je to dobré, tak to má logicky finanční úspěch. Já se na to dívám přesně opačně. Úspěch to moc velký nemá, takže to pro firmu dostatečně dobré není, přestože je to dost dobré pro mě jako jednotlivce zákazníka, který si to klidně koupí.
      Že je něco x krát omílané, z toho fakt neudělá.
      Ten OEM segment v desktopu mají prakticky stejní hráči, jako celý notebookový segment. Zatím jsem neslyšel jediný argument, proč by titíž hráči měli být v jednom segmentu zakonzervovaní a v druhém ne, zvláště, když ten segment, kde jsou údajně zakonzervovaní je alespoň 4x menší.
      Vy alespoň přiznáte, že AMD pro OEM desktop neměla dosud moc co nabízet. Bohužel většina ostatních to naprosto ignoruje a hází to jen na to zakonzervování.

  • S tím 3) pozor.
   Těch 17,1 % pro Ryzeny 2000 bylo získaných v době, kdy Intel nejvíc nestíhal výrobu a jeho běžné desktopové CPU byly v retailu dražší o 20-30 %, to byla situace sakra jiná než normální a bez ní by podíl byl nižší. A růst se také před vydáním Ryzenů 3000 už zastavil (Q1 2019 17,1 %, v Q2 2019 17,1 %), což je doklad, že až takový tahoun ty Ryzeny 2000 už tehdy nebyly a být nemohly. Byly sice celkem výhodné, ale jednoduše tahaly za kratší provaz.

   Ryzen 3000 proti tomu je mnohem víc rovnocenný soupeř (pro mě lepší, ale herní výkon je nižší, takže dejme tomu plichta). Ponechme stranou, že bez toho Zenu 2 v desktopu by nebyl ani Zen 2 v serveru ,takže je nesmysl ho řešit osamoceně, ale on se IMHO obhájí i sám o sobě.

   Přijde mi, že to vidíte tak, že jednou dosažený podíl je doma a není třeba dělat nic pro to, aby se udržel. Ale myslím, že kdyby AMD sedělo na zadku a místo Ryzenů 3000 akorát vydalo nějaké Ryzeny 2000 XT nebo ani to, tak ten desktopový podíl v retailu nezůstane stejný, ale klesne jim, protože ceny Intelů se srovnaly, nedostupnost pominula. A ty Ryzeny 3000 Matisse nejsou jenom v retailu, ale i v OEM…

   Jako těžko nějak dokázat, že by bez toho „propadáku“ byly čísla a pozice firmy horší, ale myslím, že tedy to dost podceňujete.

   Taky je podle mě iluzorní si myslet, že kdyby AMD chtělo, tak mohlo vydat dřív ten Renoir a Matisse/Rome později. Tipuju, že tam je reálná překážka v tom, aby to tak udělali. To APU je nejspíš těžší udělat (víc IP, všechna konektivita na 7nm procesu, kdežto Matisse/Rome usnadnilo použití 12nm čipletů).

   • Zbytečně v tom hledáte něco, co tam není. Já jen konstatoval, že Ryzeny založené na Zen 2 moc díru do světa neudělaly, na rozdíl od jiných produktů, třeba i těch 12/14nm APU, které v noteboocích (a asi nejen v nich) ve stejné době rostly výrazně rychleji. Tedy z dnešního pohledu možná mělo větší smysl vydat šesti či osmijádrový APU na starém procesu, když nemohli udělat rovnou 7nm APU. Ale u toho 7nm APU, moc nevěřím tomu, že by byl problém s tím ho vyrobit. Když dokázali už měsíce před vydáním Zen 2 uvést 7nm Vegu, která je 2x tak velká, než Renoir, zvládli by uvést APU taky. Jen si pravděpodobně tenkrát, když o tom rozhodovali, nemysleli, že APU by mělo mít prioritu. Navrhnout Zen 2 Ryzen asi taky nebyla úplně sranda. On to není jen ten jeden osmijádrový čiplet, ale i ten i/o čiplet, co je zároveň čipovou sadou.
    Už od vydání prvního Ryzenu byla APU na druhé koleji. A změnilo se to až v okamžiku, kdy jim konečně došlo, jak obrovský je ten APU trh, a že není zas tak těžké se na něm prosadit. Můj odhad je, že priority se začaly měnit někdy v druhé polovině roku 2018, což už nezabránilo uvední toho „propadáku“, ale v případě Zen 3 už stačili zareagovat, odsunuli jeho uvedení ve prospěch Renoiru. Z hlediska serverů to totiž nebude žádný zázrak, ale Milan bude jen mírné vylepšení Rome. Navíc dneska už ten serverový trh rozjeli, takže už nebude potřeba sdílet stejné čiplety napříč segmenty od desktopových čtyřjader, až po serverová 64jádra.

    • „Už od vydání prvního Ryzenu byla APU na druhé koleji. A změnilo se to až v okamžiku, kdy jim konečně došlo, jak obrovský je ten APU trh, a že není zas tak těžké se na něm prosadit.“

     To si právě myslím, že je omyl. U prvního APU bylo zdržení za CPU taky nejspíš technické – v APU je víc různých IP a potřebuje větší sladění co do spotřeby, kdežto u CPU Ryzenů 1000 se power management tak moc neřešil (například u nich není hotové turbo, které pak v plné formě jako Precision Boost 2.0 měly až Ryzeny 2000 – a právě APU).
     Podle mě je to celé spíš o tom, že ty čistě CPU pro desktop se prostě dají dotáhnout a vydat dřív, než APU, ne o tom, co má prioritu.

     OEM trh chtěli určitě zasáhnout od počátku, dost pochybuju o tom, že jim nejdřív nedocházelo, že ty APU jsou třeba. Jako doklad může být třeba to, že APU v roce 2011 začali dělat. A že když pak padala kosa na kámen a rušily se produkty, tak v procesorech byly zrušené velké CPU odvozené od Steamrollera a Excavatora, ale APU v roadmapě zůstala…

     “ Můj odhad je, že priority se začaly měnit někdy v druhé polovině roku 2018, což už nezabránilo uvední toho „propadáku“, ale v případě Zen 3 už stačili zareagovat, odsunuli jeho uvedení ve prospěch Renoiru.“

     Zen 3 má novou architekturu a že vyjde dejme tomu 16 měsíců po Zenu 2, je spíš na AMD hodně rychlý. Takže fakt pochybuju, že ho „odsunuli ve prospěch Renoiru“. Je to až další generace, takže relevantní APU k ní bude až to, co následuje po Renoirovi, ať už je to cokoliv…

     Jako já souhlasím že pro jejich finance a tržní podíl by bylo nejlepší kdyby se ty APU dařila vydávat dřív, ale fakt myslím, že to není otázka chtění, ale je to otázka toho, co vývoj dokáže. Pokud to urychlit nejde, tak holt smůla.

     A zbytečně kvůli tomu opozdit vydání těch CPU a serveru, když by i v takovým případě APU stejně vyšla cca stejně rychle, by ničemu nepomohlo.

  • Debata lepsi zdrojoveho clanku.

   „Naopak Renoir, založený na témže Zen 2, je přesně to, co si trh žádá a s velkou pravděpodobností díky němu uvidíme za pár měsíců prudký nárůst podílu AMD na trhu desktopů.“

   Tady bych tlumil pozitivni predikce. AMD rozjelo boj na tolika frontach, ze to faby nestihaji a stim AMD neudela vubec nic.

   https://www.svethardware.cz/vyrobce-si-stezuje-na-vazny-nedostatek-apu-renoir-od-amd/52761

   Ano, Renoiry porostou, ale nic dramatickeho ocekavat nelze.

   • Vidíš a já dále četl. že výrobní kapacity byly vyčleněny podle předběžné poptávky. Naštěstí pro AMD je poptávka větší než se čekalo a chvíli potrvá trh zaplnit. (ono se to nevyrobí přes noc)
    Předtím nestíhal vyrábět Intel nyní AMD vidíš v tom snad nějaký problém? Navýší výrobu a jede se dál. Myslím, že tady to odnesly menší firmy a AMD si tohle nedovolí u HP, Dell a pod…

     • A Ty snad víš kolik mají a nemají nasmlouvané? Zda mají rezervy? Ne nevíš. To se uvidí… Jakmile začnou lamentovat firmy jako HP, DELL a pod pak je opravdu problém… Ti lamentovali společně s Apple před nedávnem u Intelu. Nějak mi v tu chvíli chyběly Tvé posty na toto téma…

      • Hlavně ne vše je děláno na 7nm. I/O čipy jsou pořád od GloFo.
       Podle mě, kdo o kolik si řekl, tak dostal, ale mezi lidmi je o AMD takový zájem, že najednou firmy přiobjednávají a velká množství a to je problém, protože se s tím nepočítalo a chvíli potrvá, než se dovyrobí.

       Stejně je to i u nás ve firmě, máme nějaký forecast, ale nepočítáme s nějak velkým zvětšením poptávky a pokud se objeví, tak nestíháme vyrábět, protože nestíhají dodavatelé vyrábět „prvodíly“. Ale jen se posunou termíny a jede se dál.

      • KOCHREN 8.8.2020 at 23:27 > Triggered? Podívej se laskavě na co reaguji. Nevzpomínám si totiž, že by v době, kdy byl nedostatek mobilních intel 10nm produktů někdo predikoval „prudký nárůst podílu“. O tom je můj příspěvek, o ničem jiném.
       Mimochodem, firmy jako Dell atd. lamentovat vůbec nemusí, prostě produkty na bázi renoirů neuvedou. Narozdíl od Intelů jim na tom nestojí celý byznys.

    • @Kochren
     Pravda bude asi nekde napul. Jedna casr je, ze nemeli dopredu dostatecne velke ordery od odberatelu, kteri po tom, co zjistili, jak se Renoir povedl, tak zacali navysovat dodatecne poptavky. Druha vec je, ze od urciteho bodu asi ani TSMC nafukovaci taky nebude. Kapacity maji zabrane, takze zalezi, kolik toho AMD dopredu nasmlouvalo a pokud by se najednou rozhodli, ze chteji treba +50% navrh, tak asi taky budou mit smolika. Podle mne je to kombinace obojiho.

     • Ale jasne a to ze se rozjela na plno masinerie kolem novych konzoli tomu taky nepomuze. Ja jen ze tady mistr Hnizdo vi jako vzdy prd… Ale proto ze se to stalo AMD tak si rad prihreje polivcicku. Jinak AMD se urcite snazi v prvni rade uspokojit velke hrace. Ti mensi si musi pockat. A co se vsude psalo, tak vzali i cast kapacit po Huawei, takze muzou mit rezervy. To tu nikdo nevime. Vse ukaze cas, zda si zacnou stezovat i velci hraci.

      • Ja zastavam „teorii“, ze jeden z duvodu, proc neni Navi v mobilni oblasti a proc AMD nezkusila vyjma 5700 nejaky vetsi cenovy ‚souboj‘ s NV skutecnost, ze na oboji ty kapacity nemaji a proto v principu radeji odpiskali grafiky. Krome toho CPU + APU budou mit i lepsi marze.

      • Aha, odkazat se primo na zdroj informace je dle kochrenka „vedet prd“, ale zpochybnovat to bez jakychkoliv podkladu je right. Triggnuty rudokozec se dostava do otacek, koukam 🙂 Good.

    • Ono to nebude tak jednoduché s tím navýšením výroby. Pár měsíců nazpět samo TSMC uvádělo, že do konce tohoto roku by rádo zvýšilo kapacitu 7nm výroby na cca 140000 waferů měsíčně, což bude +/- desetina celkové produkce TSMC. I po plánovaném navýšení odběru AMD má mít cca 20% z té 7nm produkce (nyní cca 10%), přičemž se celkem s jistotou dá předpokládat, že to navýšení sežerou nová APU pro konzole.

 2. Díky za pěkný článek. Za sebe říkám, že mne zaskočil větší nárůst AMD v oblasti notebooků. Naproti tomu jsem očekával, že AMD bude mít o hodně větší podíl v oblasti serverů. Přece jenom 6 % udávající u AMD a 10 % ve článku je dost veliký rozdíl.

  • Se podivej na to, kolik je za 4 mesice od uvdeni zalistovanych OEM modelu a jejich variant. Podle cisel co si muze zjistit na geizhals.de, tak jsou cca v soucasnoti na 300 modelech s APU Renoir. Starsiho Matise je cca stale 400 modelu zalistovanych za 1,5roku od uvedeni. Ten narust je podstatne rychlejsi nez cokoliv co AMD predvedlo doposud.

 3. Ono taky jedna vec jsou desktopy a notasy, kde ma cenu se zajimat o souboj x86 procesoru, protoze vyjma nejakych chromebooku a surfacu (oboji o nicem) nic jineho neni.
  U serveru a obzvlast u storage jsou podily x86 nerelevantni, pokud nebudeme znat i celkove podily treba ve storage serverech, kde muze hodne velke procento mit ARM a firmy na nem zalozene.